European shares edge up to new 15-mth closing high


European shares edged up to another 15-month closing high on Wednesday, with miners gaining, as data suggested economic recovery was continuing, albeit not dramatically.

W trzecim tygodniu marca staniały wszystkie rodzaje zbóż, niektóre rodzaje mięsa oraz mleko w proszku - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej resortu rolnictwa. Wzrosły natomiast ceny kurczaków. Edward Miszczak, wiceprezes TVN ds. programowych jest zadowolony z październikowych wyników oglądalności po starcie jesiennej ramówki. Stacji udało się awansować na drugie miejsce w całej widowi. W poniedziałek nie zostały opublikowane żadne informacje makroekonomiczne z rynku USA, które mogłyby nadać ton wydarzeniom na Wall Street.Gdyby ograniczyć szarą strefę w Polsce do poziomu średniej w UE, budżet miałby dodatkowe dochody podatkowe przekraczające 20 mld zł - uważa Mirosław Barszcz, ekspert Business Centre Club. Przygotował on raport, w którym opisuje, jak Polacy oszukują na podatkach - informuje "Gazeta Wyborcza". Bać-Pol odstąpił od listu intencyjnego, w sprawie utworzenia grupy kapitałowej, zawartego z Rabat Pomorze, spółką zależną Bomi - poinformowała Bomi w komunikacie. Stoisz godzinami w kolejce do kasy, czekasz na spóźniony pociąg, a wszystkiemu temu będzie się przyglądał kolejowy Wielki Brat. PKP SA kończą montaż systemu monitoringu wideo na 19 dworcach kolejowych w całej Polsce za 2,5 mln zł - poinformował w czwartek rzecznik spółki Michał Wrzosek.

Czy od umowy o dzieło należy odprowadzić podatek VAT? W dniu 17 czerwca br. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której wskazał, że czynności, które są wykonywane na podstawie zawartej umowy, jednak nie w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, korzystają z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług (sygn. IPPP2/443-400/09-2/AZ).

Otwarcie drugiego tygodnia września może być bardzo udane, mimo czarnych wizji rządu upublicznionych w weekend. USA świętują dzisiaj przy okazji Święta Pracy, a mimo to rynki europejskie doskonale sobie radzą zyskując po kilka procent. Do wygaśnięcia starszych serii instrumentów pochodnych zostało niecałe dwa tygodnie, zatem na rynku mogą zdarzyć się nieuzasadnione jednorazowe przeciągnięcia WIG20 w górę czy w dół. Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a nieznaczny wzrost odnotował jedynie indeks małych spółek sWIG80. Po sesji pozostaje wiele znaków zapytania, a najważniejszym jest interpretacja obrotu, bo prawdopodobnie tu będzie tkwił klucz do prognozy zachowania rynku w najbliższych tygodniach.

European shares edged up on Thursday as strong earnings from BT and Sainsbury offset rising concerns that fiscal tightening in Europe could result in a slowdown in the region's growth. Australijski Bank Centralny po raz drogi podniósł swe stopy procentowe. Australia była pierwszą spośród najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, która podniosła stopy, jest tez pierwsza, która robi to powtórnie. Amerykańskie giełdy były w czwartek nieczynne ze względu na przypadające tego dnia Święto Dziękczynienia.Podział na dwie części i emisja praw poboru do akcji za 7,5 miliarda euro - to plany holenderskiej grupy bankowo-ubezpieczeniowej ING. Spółka podała, że zamierza jak najszybciej spłacić połowę swojego zadłużenia wobec rządu. W październiku ubiegłego roku grupa otrzymała od państwa 10 miliardów euro pomocy. Potencjalne straty brytyjskich banków na skutek greckiego kryzysu mogą sięgnąć 15,089 mld USD (ok. 9,94 mld funtów) - donosi w środę londyńska popołudniówka "Evening Standard", powołując się na dane BIS (Bank of International Settlements). Analitycy UniCredit podnieśli o 30 proc. cenę docelową dla Eurocash, do 15 zł - podała agencja Bloomberg.

Hutnictwo: Ceny wracają z nieba


Polskie huty stopniowo odrabiają ubiegłoroczny spadek produkcji, nie ma jednak szans na to, aby już w tym roku ilość wytworzonej w Polsce stali wróciła do poziomu sprzed kryzysu. Jednym z powodów jest mniejszy od oczekiwanego popyt - oceniają eksperci.

Pierwsza taka akcja polskich rzeźników


Zacznijmy jeść kiełbasę - apelują przedstawiciele polskiego sektora mięsnego i zapowiadają pierwszą akcję promującą jedzenie mięsa. Choć kampania "Mięso krzepi" jeszcze się nawet nie zaczęła, wegetarianie już obiecują kontrę - pisze "Metro".

Powódź zniszczyła drogi za 1,3 mld zł


1,3 mld zł wynoszą straty związane ze zniszczeniem dróg krajowych przez powódź - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marcin Hadaj. Zapewnił, że najważniejsze inwestycje drogowe na Euro 2012 mają być gotowe.

Swiss unemployment at highest in over 4 years


Unemployment in Switzerland rose to 4.0 percent in October from 3.9 percent in September, hitting the highest level since February 2005 although economists said deterioration in the job market seems to be slowing. On a seasonally-adjusted basis, unemployment was stable at 4.1 percent, remaining at the highest level this decade, the State Secretariat for Economic Affairs (SECO) said on Friday.

EOD

Banki: Będzie niewielki wzrost


- PKO BP spodziewa się, że w 2010 roku będzie sprzedawał miesięcznie kredyty hipoteczne za ponad 1 mld zł. Bank chce w 2010 roku utrzymać dynamikę wzrostu portfela kredytowego z 2009 roku, liczy że będzie on rósł w tempie dwucyfrowym - poinformował PAP Tadeusz Swat, dyrektor Departamentu Klienta Rynku Mieszkaniowego PKO BP.

Odwrót na rynku cukru


Już dawno nie mieliśmy do czynienia z tak drastycznymi spadkami ceny cukru. Z maksimów powyżej 30 dolarów cena spadła do wartości poniżej 22 dolarów za funt i to tylko w ciągu jednego miesiąca.

Cameron: Stabilność euro w brytyjskim interesie


Stabilność wspólnej waluty europejskiej jest także w interesie Wielkiej Brytanii, mimo że nie zamierza ona przyjąć euro - oświadczył w piątek w Berlinie nowy brytyjski premier David Cameron.

Grecja skorygowała dane o PKB za trzy kwartały 2009; są gorsze


Grecja skorygowała dane o PKB za pierwsze trzy kwartały 2009 r. Okazuje się, że recesja w gospodarce była głębsza niż to wcześniej oceniano.

Nie ma szans na obniżki stóp - Filar


Członek RPP Dariusz Filar nie widzi szans na obniżkę stóp procentowych.

MF zaoferuje w środę obligacje 10-letnie za 2,0-3,5 mld zł


Na środowym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje 10-letnie obligacje nowej serii DS1020 o wartości 2,0-3,5 mld zł, podał resort w poniedziałkowym komunikacie.

Jest wezwanie na Atlas Estates


Cypryjski Fragiolig Holdings Limited wezwał do sprzedaży 31.414.276 akcji, stanowiących 67,05 proc. kapitału Atlas Estates po 3,98 zł za akcję. Podmiotem dominującym wobec wzywającego jest Coralcliff Limited, w przypadku powodzenia wezwania wzywający może wycofać spółkę z obrotu na GPW i AIM w Londynie - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM Banku Handlowego.

Koszty naszej pracy coraz wyższe


Polska znalazła się w pierwszej trójce unijnych krajów o najszybciej rosnących kosztach pracy. W IV kwartale 2009 roku wzrosły one u nas o 5,7 proc. - podał Eurostat. Według biura statystycznego UE we wszystkich krajach Unii koszty pracy podrożały średnio o 2,4 proc.

AUD/USD - wykres dzienny


Od początku tego miesiąca wykres pary AUD/USD, znajdujący się powyżej, już kilkakrotnie osiągał okolice silnego oporu na 0,8500 i teraz dokonał tego ponownie. Ma to miejsce tuż po tym, jak wykres odbił się od linii trendu wznoszącego mającej swój początek w okolicy marcowych dołków.

Bez pomocy Grecja zbankrutuje


Bez pomocy finansowej Grecja zbankrutuje, a już teraz jej problemy wpływają na gospodarki krajów europejskich powodując spadki cen akcji, obligacji czy osłabienie kursów walutowych - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w środę PAP.

Dobre dane nie pomogły euro


Przedostatnia sesja europejska w tym tygodniu upłynęła pod znakiem aprecjacji waluty amerykańskiej. Początkowo fala spadkowa na głównej parze pojawiła się rano. Stało się tak mimo nieco lepszych danych ze Strefy Euro, gdzie dynamika produkcji przemysłowej wyniosła -12,9 proc. r/r, a nie jak prognozowano -14,1%.

Nowy obowiązek dla inwestorów


Sejm znowelizował w piątek ustawy regulujące rynek finansowy, które m.in. nakładają na inwestorów nowe obowiązki. Inwestorzy zwiększający swoje zaangażowanie np. w bank będą musieli informować o swoich zamiarach KNF.

Bankowy proces stulecia we Francji


Jeden z najgłośniejszych procesów w historii francuskich banków rusza w Paryżu. Sądzony będzie "szalony makler" - 33-letni Jerome Kerviel, który naraził bankowego giganta Societe Generale na rekordowe straty wysokości blisko 5 miliardów euro. W czasie śledztwa odkryto, że straty mogły być dziesięciokrotnie wyższe, bo wartość przeprowadzonych przez Kerviela nielegalnych operacji finansowych sięgała w sumie aż 50 miliardów euro.

Kiedy rolnicy zaczną zarabiać?


Minister rolnictwa Marek Sawicki nie przewiduje w najbliższym czasie zmiany zasad rolniczego ubezpieczenia. Uważa on, że Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego można reformować wtedy, gdy rolnicy będą uzyskiwali dochody zbliżone do mieszkańców miasta.

Samar podał dane o imporcie używanych samochodów


Od początku roku do końca lutego w Polsce zarejestrowano po raz pierwszy 84 562 sprowadzone z zagranicy używane auta. Jest to o 7 proc. mniej niż w roku ubiegłym - podał instytut Samar.

Europa Wschodnia zostanie bez gazu?


"New York Times" donosi w obszernym artykule na pierwszej stronie o ryzyku politycznego wykorzystywania przez Rosję planowanych gazociągów North Stream i South Stream, którymi gaz ma popłynąć do Europy Zachodniej z pominięciem krajów Europy Wschodniej.