Stocznie: Będzie pikieta przed domem premiera?


Rozbicie namiotów przed domem premiera Donalda Tuska w Sopocie zapowiada Solidarność Stoczni Gdańsk, jeśli do przyszłego czwartku szef rządu nie spotka się ze związkiem w sprawie zwiększenia odpraw dla zwalnianych pracowników stoczni.

Na ponad miesiąc przed upływem terminu na złożenie PIT-ów za poprzedni rok, z fiskusem rozliczyło się 48 proc. podatników - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort spodziewa się "gorącego miesiąca" w urzędach skarbowych. Zysk netto grupy Enea, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w czwartym kwartale 2009 roku 67,2 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu rocznego spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 161 mln zł. Analitycy BPH podnieśli swą prognozę dynamiki PKB w 2009 r. z 1,0 do 1,4 proc., a na 2010 r. do 2,0 z 1,5 proc. - wynika z listopadowego raportu. Zdaniem jego autorów średnioroczna inflacja w 2010 r. wyniesie 2,2 proc., zaś stopa bezrobocia na koniec 2009 r. wyniesie 12,2 proc., a na koniec 2010 r. ukształtuje się na poziomie 13,9 proc.64,7 mld zł przeznaczy w tym roku budżet na emerytury i renty. Już co piątą złotówkę z budżetu pochłania wypłata tych świadczeń. Bez reform zabraknie na nie pieniędzy, alarmuje Rada Monitorująca "Dziennik Gazetę Prawną". Nafta Polska przeprowadziła pierwszą turę negocjacji z sześcioma inwestorami w sprawie zakupu pierwszej grupy chemicznej - powiedział w piątek dziennikarzom wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Instytut Maxa Plancka z niemieckiego Rostocku ogłosił wyniki swoich badań demograficznych nad ludnością Rosji. Wnioski są zatrważające: co trzeci przypadek śmierci rosyjskiego mężczyzny w wieku produkcyjnym ma związek z alkoholem. Rocznie 170 tysięcy zgonów.

Unia Europejska pogania Grecję w jej wysiłkach na rzecz zmniejszenia największego deficytu budżetowego we wspólnocie. Podczas gdy premier George Papandreou przygotowuje się do spotkania z Angelą Merkel 5 marca, komisarz UE ds. polityki monetarnej Olli Rehn oznajmił, że Grecja musi “w najbliższych dniach” zaproponować nowe kroki, które uśmierzą obawy, iż obecne plany oszczędnościowe nie dadzą rezultatu.

Decyzja BP o zaniechaniu produkcji paneli słonecznych w Stanach Zjednoczonych może uniemożliwić plan prezydenta Baracka Obamy stworzenia tysięcy miejsc pracy w branży odnawialnych źródeł energii. - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji rosną w reakcji na komentarze amerykańskiej Rezerwy Federalnej - podają maklerzy.

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating Ukrainy. Ocena wypłacalności tego państwa w walutach obcych spadła z B do B-, czyli do szczebla o 6 oczek niższego od poziomu inwestycyjnego. Perspektywa ratingu pozostaje negatywna. Fitch podjął taką decyzję po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił współpracę z Kijowem po zwiększeniu przez parlament tego kraju wydatków socjalnych - co było sprzeczne z zaleceniami Funduszu. Wtorkowa decyzja Wielkiej Brytanii o drastycznych cięciach wydatków budżetowych wywołuje niepokój w USA. Waszyngton obawia się, że nadmierne zaciskanie pasa przez Europejczyków może zaszkodzić globalnej gospodarce, dławiąc rodzące się ożywienie gospodarcze. Kryzysowy rok 2009 nie przysłużył się niemieckiemu potentatowi prasowemu, znanemu także na polskim rynku wydawnictwu Axel Springer. Przychody spadły o ponad 4 proc., a zysk o 4/5. Ale wynik finansowy wciąż jest nad kreską, głównie dzięki wpływom z mediów cyfrowych.Słabsze dane o gospodarce w strefie euro nie budzą niepokoju i nie wpłyną na sytuację w Polsce - oceniają ekonomiści. Eurostat podał w piątek, że PKB w strefie euro wzrósł w IV kwartale 2009 r. o 0,1 proc., a produkcja spadła w grudniu 2009 r. o 1,7 proc. Klienci biznesowi są raczej zadowoleni z działania polskiego rynku telekomunikacyjnego, wynika z badania przeprowadzonego przez PBS DGA dla Urzedu Komunikacji Elektronicznej (UKE) i opublikowanego na stronie internetowej urzędu w środę. Już 101 amerykańskich banków ogłosiło w tym roku niewypłacalność, tzn. najwięcej od roku 1992, w szczytowym okresie kryzysu kas oszczędnościowo-pożyczkowych - poinformowały w piątek władze federalne.

Koncept wygrał przetarg w GUS wart 10 mln zł, z tyłu m.in. Comarch, Wasko i Talex


Biuro Informatyczno-Wdrożeniowe Koncept wygrało przetarg organizowany przez Główny Urząd Statystyczny na dostawę, montaż i instalację sprzętu komputerowego i oprogramowania na potrzeby spisów powszechnych w 2010 i 2011 r. Wartość oferty Konceptu to 9,98 mln zł. O zlecenie starały się też m.in. Comarch, Wasko, Asseco Systems, B3System i Talex z Arcusem - poinformował GUS.

Giełdy czekają na rozstrzygnięcie


Zmienne humory i przesadne reakcje na niezbyt istotne informacje, to obraz ostatniej sesji tygodnia. Od rana widać było dużą wstrzemięźliwość inwestorów w podejmowaniu decyzji. Wiązała się ona oczywiście z oczekiwaniem na to, co ?wymyślą? Amerykanie. Ci zaś przestraszyli się dość oczywistego przecież stwierdzenia Bena Bernanke, że Fed będzie gotów do podwyższenia stóp procentowych, ?gdy prognozy gospodarcze wystarczająco się poprawią?. Ale czy ktoś liczył, że pozostaną na poziomie zera ?na zawsze??

Sklepy przed mistrzostwami będą łowić Polaków


Takie imprezy jak olimpiada w zimowa w Kanadzie czy piłkarskie mistrzostwa świata w RPA mogą spowodować w tym roku wzrost sprzedaży telewizorów o 10-15 proc. - czytamy w "Rzeczpospolitej". Liczą na to zarówno producenci jak i sieci sklepów z elektroniką.

Copernicus zaleca "kupuj" Pol-Aquę, cena docelowa 23,90


Analitycy Copernicus Securities, w raporcie z 11 czerwca, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Pol-Aquy od "kupuj", wyznaczając cenę docelową na poziomie 23,90 zł.

Rynki potrafią zaskoczyć


Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, które na głównych indeksach przekroczyły nieznacznie próg 1 proc. Od otwarcia na rynku przeważała strona popytowa, która dość zdecydowanie wykreowała wzrost do nowego krótkoterminowego maksimum na 2482 pkt. na WIG-20. Kolejne godziny upłynęły pod znakiem korekty, która sprowadziła indeks do 2441 pkt.

Mija termin zapłaty za stocznie


Mija termin zapłaty za majątek stoczni Gdyni i Szczecin przez katarskiego inwestora. Pierwotnie miał to być 21 lipca, ale spółka, która wygrała przetarg, poprosiła o wyznaczenie nowej daty.

OFE: Musimy sobie poradzić z tą patologią


Akwizycję Otwartych Funduszy Emerytalnych ograniczono już w ub.r. poprzez znaczne obniżenie opłat oraz prowizji; system wymaga jednak licznych zmian - powiedziała w piątek w Katowicach minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Uncja złota już ponad 1100 USD


Złoto zdrożało w poniedziałek na rynku w Londynie i Nowym Jorku do nowego rekordowo wysokiego poziomu, bo słabszy dolar zachęcił inwestorów do kupowania kruszcu jako alternatywnej inwestycji.

Apartament za 57 milionów dolarów


Apartament, który w środę sprzedano w Hongkongu, jest rzeczywiście luksusowy: dwa poziomy, pięć sypialni, 572 metry kwadratowe powierzchni. Ale cena, jaką za niego zapłacono, przechodzi wszelkie wyobrażenia i bije wszelkie rekordy: 439 milionów dolarów hongkońskich, czyli prawie 57 milionów USD.

Młodych Polaków nikt nie uczy oszczędzania


Rodzice nie uczą swoich dzieci oszczędzania. Choć dają im pieniądze, nie tłumaczą, jak nimi gospodarować - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".

Odejdźcie z pracy sami, dostaniecie więcej!


Pionier internetu - AOL - rozwodzi się z Time Warner Inc. Chcąc zaoszczędzić 300 mln USD zwolni 2,5 tys. pracowników czyli jedną trzecią zatrudnionych. Cięcia kosztów są drastyczne, ale niezbędne - koszty restrukturyzacji to 200 mln USD.

Dane mieszane, nastroje dobre


Nowy rok rozpoczął się od publikacji serii kluczowych danych z amerykańskiej gospodarki. Początek był wyśmienity, późniejsze odczyty już nieco rozczarowały. Na rynku jednoznacznie dominują jednak optymiści to może być efekt noworocznych przetasowań w portfelach.

PKP Intercity likwiduje połączenia


Brak pieniędzy wymusił na PKP Intercity likwidację niektórych połączeń i zmiany części pozostałych. Od dziś zawieszono kursy siedmiu pociągów, trasy dwudziestu czterech skrócono, a dwóch zmieniono.

BPH przewiduje powrót zyskowności od IV kw., jednak cały '10 zamknie stratą


Bank BPH przewiduje przywrócenie trwałej zyskowności od IV kwartału, jednak cały 2010 rok zamknie stratą. Bank spodziewa się, że w drugim kwartale 2010 roku jego przychody i zysk netto będą niższe niż w I kwartale 2010 roku, a odpisy kwartał do kwartału wzrosną - poinformował w piątek bank.

Geithner: keep public role in housing finance


U.S. mortgage finance giants Fannie Mae and Freddie Mac need to retain some level of government support but the U.S. housing finance system should not be fully nationalized, U.S. Treasury Secretary Timothy Geithner said on Tuesday.

Euro najsłabsze od roku względem dolara


Goldman Sachs prognozuje, że w niedługim czasie kurs euro osiągnie poziom 1,22 USD. Do odpływu kapitału ze strefy euro przyczyniają się m.in. śladowy wzrost gospodarczy oraz zagrożenia bankructwem Grecji, Irlandii czy Hiszpanii.

NBP: saldo inwestycji ujemne


Saldo zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosło -192 mln euro w czerwcu 2009 r. wobec -483 mln euro miesiąc wcześniej i +65 mln euro rok wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w środę.

Senatorowie: niech prokuratura i NIK sprawdzą bałagan na kolei


- Takiego bałaganu na kolei jeszcze nie było - ocenił Stanisław Kogut (PiS) i wraz z Janem Wyrowińskim złożyli wnioski do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli - pisze "Rynek kolejowy". Zgłosili w nich naruszenia prawa w związku z ostatnimi wydarzeniami na kolei.

Westinghouse wśród potencjalnych partnerów do konsorcjum atomowego z PGE


We wtorek Polska Grupa Energetyczna oraz amerykański koncern Westinghouse Electric Company LLC podpisały memorandum o współpracy w zakresie energetyki jądrowej.

Argentyna: rolnicy zapowiadają tygodniowy strajk


Argentyńscy rolnicy ogłosili we wtorek, że w ramach sprzeciwu wobec polityki agrarnej rządu w Buenos Aires od piątku rozpoczynają 7-dniowy strajk.