Królestwo gier w Kolonii


420 producentów komputerów, konsol do gier oraz smartphonów, ponad 150 premier nowych gier, co najmniej 200 tysięcy spodziewanych gości - to krótkie podsumowanie targów Gamescom, rozpoczynających się w niemieckiej Kolonii. Impreza, która ma ambicję być największą w branży na świecie, potrwa do niedzieli.

Żydzi, którzy sprzedają ziemię Arabom, są wrogami - ogłosili rabini z Nowego Sanhedrynu. Jest to najwyższy trybunał żydowski w Izraelu powołany 5 lat temu na wzór starożytnego Wielkiego Sanhedrynu. Decyzja trybunału jest odpowiedzią na kupowanie przez Palestyńczyków ziemi w Jerozolimie. Japonia wychodzi z recesji. Druga gospodarka świata odnotowała w okresie od lipca do września wzrost Produktu Krajowego Brutto o 1,2 procent kwartał do kwartału i 4,8 proc rok do roku. To wynik lepszy od oczekiwań - i drugi kwartalny wzrost z rzędu. Po wzroście stopy bezrobocia w lutym, w marcu można spodziewać się stabilizacji na rynku pracy, a możliwy jest nawet niewielki spadek bezrobocia - poinformowała PAP wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Jej zdaniem stopa bezrobocia w pierwszej połowie roku nie powinna przekroczyć 13 proc.WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 0,66 proc. i wyniósł 2604,76 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 209 spółek, 114 spadł, 33 nie zmienił się. Akcjami 2 spółek nie handlowano. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych podjął decyzję o zawieszeniu obrotu akcjami Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych począwszy od dnia 30 kwietnia, w związku z przekazanym zawiadomieniem o zamiarze ogłoszenia przymusowego wykupu - poinformowała GPW w komunikacie. Wejście do strefy euro w 2015 roku nadal jest realne, największy problem dotyczy wysokości deficytu budżetowego - powiedziała Anna Zielińska-Głębocka z RPP.

Zakłady Przemysłu Cukierniczego Otmuchów złożyły w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z planowaną ofertą publiczną sprzedaży akcji.

Ministerstwo kultury liczy na szybką nowelizację prawa, które nakaże organizacjom takim jak ZAiKS składać sprawozdanie z działalności. Jeśli Sejm uchwali nowelizację, ZAiKS będzie musiał wytłumaczyć się z nietrafionej inwestycji - poinformowało PAP MKiDN. Ostatnia sesja zakończyła się spadkiem indeksów, jedynie sWIG80 odnotował wzrost. Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami skala zmian nie była znaczącą, w związku z czym obraz techniczny nie uległ zmianie. Powyższym otwarciu pojawiała się podaż, a w kolejnych godzinach indeksy znajdowały się pod presją sprzedających.

Francusko-japoński koncern Renault-Nissan chciałby przejąć zadłużoną południowokoreańską firmę motoryzacyjną Ssangyong Motors. Jak podano, Renault przedstawił propozycję listu intencyjnego w tej sprawie. Wydział Corporate Finance Domu Maklerskiego AmerBrokers S.A. informuje, że w dniu 1 czerwca 2010 roku dla spółki MCI Management sporządzony został raport analityczny. Wielu przedsiębiorcom samochód jest równie niezbędny jak komputer czy telefon. Kupowany na potrzeby firmy, zazwyczaj spełnia kryteria do uznania go za środek trwały. A to oznacza, że wydatki na jego zakup należy rozliczać w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne. Odpisy te w określonych sytuacjach można jednak optymalizować.Resort skarbu planuje debiut warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w pierwszej połowie listopada - powiedziała w czwartek PAP wiceminister skarbu Joanna Schmid. Podatek dochodowy PIT oraz składki na ubezpieczenia społeczne to główne obciążenia dochodu każdego pracownika. Kraje europejskie wykazują pod tym względem duże zróżnicowanie. Najniższy wskaźnik opodatkowania pracy charakteryzuje takie państwa jak: Wielka Brytania, Irlandia, Malta oraz Cypr. Gdyby nie poranne informacje z Dubaju, wczorajszy dzień należałby do jednych z bardziej sennych w tym roku. Dziś jednak powinno już być inaczej, jako że publikacje danych przewidziane są po obydwu stronach Atlantyku.

Bezpańskie miliardy złotych


Polacy mogli zapomnieć nawet o 2 mld złotych zgromadzonych w różnych instytucjach finansowych takich jak np. banki czy fundusze inwestycyjne - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". Najczęściej są to pieniądze zgromadzone wcześniej przez bliskich zmarłych.

RPP: Jedna podwyżka pod koniec roku?


Ze względu na wolniejsze ożywienie polskiej gospodarki, odbicie inflacji po miesiącach letnich będzie słabsze. Inflacja do końca tego roku nie przekroczy celu inflacyjnego RPP 2,5 proc. - uważa Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej. W jego opinii pod koniec tego roku prawdopodobna jest jedna lub dwie podwyżki stóp procentowych, on sam skłaniałby się do jednego ruchu w górę o 50 punktów bazowych.

Plaza uderza w nową galerię


Plaza Centers kupiła w Łodzi działkę, na której do 2012 roku planuje wybudować galerię handlową o powierzchni użytkowej 45 tys. mkw, wartość inwestycji jest szacowana na 350 mln zł. Na wiosnę 2010 spółka planuje otworzyć dwie powstające obecnie galerie w Zgorzelcu i Suwałkach.

Amerykańscy bezrobotni dodali siły złotemu


Tego nikt się nie spodziewał. Z danych amerykańskiego Departamentu Pracy wynika, że stopa bezrobocia w USA w listopadzie spadła do 10 proc. Analitycy oczekiwali, że wyniesie przynajmniej tyle, co w październiku, czyli 10,2 proc. Po tej wiadomości indeksy odbiły w górę, a złoty jest najmocniejszy od początku stycznia.

Aresztowano małżeństwo giełdowych oszustów


Do trzech lat więzienia i 5 mln zł grzywny grozi małżeństwu podejrzanemu o manipulowanie notowaniami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Finał LM: Ogromna pasja i niewiarygodne zyski


W sobotnią noc, podczas Finału Ligi Mistrzów UEFA, dwa najlepsze kluby piłkarskie świata będą walczyły o zawrotną sumę ponad 120 milionów euro - wynika z najnowszego badania zleconego przez firmę MasterCard. Badanie przeprowadzone w imieniu Oficjalnego Sponsora Ligi Mistrzów UEFA prognozuje również, że dla całej gospodarki europejskiej finałowy mecz będzie wart ponad 351,5 miliona euro.

Kiełkowanie nowego trendu na EUR/USD


Niezwykle ciekawej sesji byli świadkami inwestorzy, którzy są obecni na rynku eurodolara.

Skrzypek: Dane o PKB w 2009 neutralne z punktu widzenia RPP


- Wstępne dane GUS dotyczące wzrostu PKB w 2009 roku są zgodne z oczekiwaniami Narodowego Banku Polskiego i z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej są neutralne. Obraz polskiej gospodarki jest pozytywny, zaś jej mocne fundamenty są podstawą, aby kursu złotego był stabilny - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Skrzypek, prezes NBP.

Polscy emigranci zarobili miliardy


Polacy pracujący ze granicą zarobili łącznie przez 5 lat 125 miliardów euro - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita". 21 miliardów przesłali bliskim w kraju.

BDM podwyższył zalecenie dla Cinema City do "akumuluj", cena docelowa 35,9 zł


Analitycy Beskidzkiego Domu Maklerskiego, w raporcie z 13 maja, podwyższyli rekomendację dla akcji Cinema City do "akumuluj" z "redukuj" oraz wyznaczyli cenę docelową na poziomie 35,90 zł.

Venezuela's Chavez in talks to buy French retail chain


Venezuelan President Hugo Chavez said on Saturday he had opened talks to buy a supermarket chain owned by France's Casino, a month after expropriating another chain owned by the same group.

Złoty pozostawał dziś stabilny wobec euro i dolara


W środę sesja na rynkach walutowych przebiegała spokojnie. Kurs złotego wobec głównych walut pozostawał stabilny. Analitycy spodziewają się jednak, że początek roku będzie korzystny dla polskiej waluty.

ZAIKS umoczył pieniądze artystów


ZAIKS zamarzył o walutowych zyskach. Spekulacja 60 mln dolarów nie wyszła stowarzyszeniu na dobre. W efekcie strata sięga 16 mln złotych - ujawnia "Puls Biznesu".

Mennica wezwała do sprzedaży 32.323.651 akcji Ruchu


Mennica wezwała do sprzedaży 32.323.651 akcji Ruchu, dających 54,95 proc. głosów na WZA po 8,3 zł za sztukę - poinformował pośredniczący w wezwaniu Dom Maklerski PKO BP. Resort skarbu zastanowi się, czy odpowiedzieć na to wezwanie.

Ponad 5,5 mld zł unijnych dotacji


Ponad 5,5 mld zł unijnych dotacji z programu Innowacyjna Gospodarka zostanie rozdysponowanych w konkursach w 2010 roku - wynika z opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego harmonogramu, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

AIG In Last-Minute Efforts To Extract $5 Million From Ex-Workers


American International Group Inc. (AIG), as of late Friday, remained locked in last-minute discussions with former employees of its financial-products unit as it attempted to extract $5 million in retention payments from them, according to a person familiar with the matter.

Zwolnienia urzędników wywołują opór nawet w rządzie


Jak zauważa "Gazeta Prawna", coraz większy opór - nawet w rządzie - wzbudza przygotowywany przez Michała Boniego, ministra w Kancelarii Premiera, projekt ustawy przewidujący zwolnienie w przyszłym roku we wszystkich urzędach co najmniej 10 proc. pracowników, a w następnym obniżkę pensji o 8 proc.

PIP: poziom przestrzegania prawa pracy wciąż niezadowalający


Poziom przestrzegania prawa pracy w polskich przedsiębiorstwach jest wciąż niezadowalający; w zeszłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili kontrole u prawie 60 tys. pracodawców, co trzecia z nich skutkowała nałożeniem grzywny lub skierowaniem wniosku do sądu - wynika ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy.

Czyżby sesja odwrotu?


Po zdecydowanej wyprzedaży akcji na całym świecie główne indeksy oddały większość lub całość zysków wypracowanych małymi kroczkami od początku roku.

PGE zadebiutuje na GPW 6 listopada


Polska Grupa Energetyczna (PGE) zadebiutuje na giełdzie w piątek, 6 listopada - powiedział Aleksander Grad, minister skarbu.