Comarch umacnia pozycję lidera


Według najnowszego raportu IDC dotyczącego rynku rozwiązań klasy ERP, Comarch umocnił swoją pozycję lidera wśród wszystkich polskich dostawców systemów w tej kategorii. Kolejna polska firma plasuje się dopiero na szóstej pozycji.

Firmy wynajęte przez Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Warszawie do przewozu ofiar katastrofy pod Smoleńskiem przeznaczą należność za swoje usługi na cele charytatywne - poinformował "Rzeczpospolitą" prezes Polskiej Izby Pogrzebowej Witold Skrzydlewski. Elżbieta Chojna-Duch jest kandydatką PSL do RPP - powiedział PAP szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. "Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch jest kandydatem PSL. Zebraliśmy już 35 niezbędnych podpisów" - powiedział. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział dziennikarzom, że resort skarbu podejmie na początku lutego decyzję, czy spółki z tzw. pierwszej grupy chemicznej powinny trafić do jednego inwestora, czy też kupi je kilka odrębnych podmiotów.Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,29%, S&P 500 o 0,45%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,32%. Na rynku widoczny jest rosnący apetyt na ryzyko wspierany przez napływ pozytywnych danych makro. Przebieg ostatniej sesji kwartału nie był wielkim zaskoczeniem. Od początku tygodnia indeks WIG20 realizuje scenariusz spokojnych wahań w okolicy 2500 punktów i wczorajsza sesja nie zmieniła niczego w krótkoterminowym obrazie rynku. Choć jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że ten kwartał będzie dość słaby, marcowe wzrosty znacząco poprawiły stopy zwrotu warszawskich indeksów i spółek. Przedpołudniowe godziny handlu przynoszą niewielką zmienność indeksu WIG20, który zyskuje o godzinie 11.00 0,2%. Dzisiejsza sesja należy do spółek małych i średnich. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 0,8% oraz 0,5%.

Już na pierwsze sesji w tym tygodniu główne indeksy WIG oraz WIG20 poprawiły tegoroczne maksima notując sporych rozmiarów wzrost.

Grupa Netii zanotowała w czwartym kwartale 2009 roku 99,1 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 10,1 mln zł straty rok wcześniej. Analitycy oczekiwali zysku netto na poziomie 8,6 mln zł. Poznański operator telewizji kablowej Inea weźmie udział w pilotażowym projekcie telewizji mobilnej prowadzonym przez spółkę Info-TV-FM, poinformował fundusz Magna Polonia (główny akcjonariusz Info-TV-FM) w komunikacie. Wcześniej Magna Polonia poinformowała, że w pilotażu weźmie udział również Cyfrowy Polsat.

We wczorajszym komunikacie Fed podał, że ostatnie informacje gospodarcze sugerują poprawę poziomu aktywności ekonomicznej. To jedno zdanie ucieszyło inwestorów. Komisja Europejska zamierza przedłużyć system pomocy państwa dla kopalni węgla kamiennego do 2023 roku - wynika z projektu, który ma być przedstawiony przez komisarza ds. konkurencji Joaquina Almunię w pierwszej połowie lipca. Prezes Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni Lech Wędrzyński zdradził w TVN24, że listy jakie wysłał do katarskiego inwestora stoczni, wzbudziły zainteresowanie Katarczyków: - I po jednym i po drugim liście były zapytania i prośby o wyjaśnienia - przyznał Wędrzyński. Według SSOS część majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa ma wady prawne, którymi powinna zająć się prokuratura.3 proc. wzrost liczby obsłużonych pasażerów odnotował w pierwszym miesiącu tego roku w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL). Kryzys zamroził emigrację zarobkową. Polacy nie wracają z zagranicy, ale też przestali szukać tam pracy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". MSP, które sprzedało 14 mln akcji Lotosu, zobowiązało się do niesprzedawania dalszych akcji tej spółki poprzez giełdę w ciągu 180 dni. W najbliższej przyszłości resort nie planuje kolejnych transakcji na GPW w formule budowy przyśpieszonej księgi - poinformował resort skarbu komunikacie.

Carrefour uderzy w małych


Francuska sieć Carrefour wyhamowuje ekspansję hipermarketów i stawia na małe sklepy franczyzowe, informuje "Puls Biznesu".

Spółka Black Point zadebiutowała na NewConnect


Kurs akcji spółki Black Point, producenta alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 23,33 proc. do 5,55 zł.

Upomnij się o nadpłaconą złotówkę!


Upomnij się o nadpłaconą złotówkę, bo urząd skarbowy sam ci jej nie odda - nie wyśle zwrotu podatku, jeśli jest on mniejszy niż 8 złotych. Wszystko z powodu zbyt dużych kosztów. Jednak pieniądze zamiast "drogim" przekazem pocztowym można przelać na konto bankowe podatnika - koszt w zależności od banku wynosi ok. kilkudziesięciu groszy. Okazuje się jednak, że nie można. Zainteresowani muszą się pofatygować do urzędu.

Dollar Stays Down After Fed's Beige Book


The dollar pared losses against the euro and other currencies on Wednesday after the Federal Reserve's Beige Book report said consumer spending has risen, though concerns about Europe and the oil spill have grown.

Cyrkowe spodnie warte miliony


Komitety olimpijskie wielu państw obiecały zawrotne premie swoim reprezentantom za medale podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver, lecz Norwegowie jechali do Kanady ze świadomością, że ich olimpijskie bonusy są równe zero.

Citigroup obniżył rekomendację dla CEZ


Analitycy Citigroup, w raporcie z 14 sierpnia, obniżyli rekomendację dla czeskiego koncernu energetycznego CEZ do "trzymaj" z "kupuj".

Londyn: Bank Anglii ostrzega


Bank Anglii ma wątpliwości, czy brytyjska gospodarka rzeczywiście wyszła już na dobre z prawie dwuletniej recesji. A jeśli nawet, to - jak ostrzegł dziś jego szef - kraj musi się przygotować na atak inflacji.

Poranne odreagowanie na rynku złotego


Na początku dzisiejszej sesji notowania złotego podlegają umocnieniu. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,1300. Po siedmiogroszowym spadku z wczorajszych szczytów, notowania tej pary walutowej podlegają konsolidacji.

Po serii wzrostowych sesji, GPW zanotowała spadkową korektę


Wtorkowa sesja zakończyła się spadkiem po serii wzrostowych dni. Indeks WIG20 nie utrzymał poziomu 2,4 tys. pkt. Mieszane informacje z rynków i gospodarki nie ułatwiają inwestorom oceny sytuacji, uważają analitycy.

Bank płaci klientom za korzystanie z konta - czy to możliwe?


Teoretycznie większość kont internetowych jest prowadzona bezpłatnie. Jeśli jednak uwzględnimy opłaty za kartę, przelewy, wypłaty z bankomatu, to okazuje się, że tak całkiem bezpłatne nie jest.

Złoty przed weekendem umocni się do 4,23 za euro


Czwartkową sesję złoty zakończy na poziomie 4,25/EUR, zaś w piątek umocni się do 4,23/EUR - uważają ekonomiści. Kluczowe dla złotego w przyszłym tygodniu będą nastroje inwestorów, które ustawią złotego w przedziale 4,20-4,25 za euro.

Nieśmiały, bez charyzmy - człowiek roku"Time'a"


- Łysy człowiek z brodą i zmęczonymi oczami, mówiący o ekonomii. Jest nieśmiały, nie ma wyglądu dumnego przywódcy, ani charyzmy i nie jest porywającym mówcą - tak określa swojego człowieka roku amerykański tygodnik "Time". Został nim Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej, czyli banku centralnego USA.

Rajska stawka podatkowa


Jak to zwykle w życiu bywa, podatki, a ściślej mówiąc niechęć do ich płacenia w nadmiernej wysokości, stanowią motor wielu działań przedsiębiorców.

USA: Wysyp danych makroekonomicznych


Wczoraj na amerykańskich parkietach mieliśmy do czynienia z wysypem publikacji danych makroekonomicznych. O ile katalizatorów nie brakowało, o tyle w ogólnym rozrachunku ich wydźwięk należy uznać za neutralny.

USA: Giełdy przyłączyły się do euforii


Poniedziałkowa sesja w USA nie przyniosła niespodzianek. Po uchwaleniu planu ratunkowego dla strefy euro o wartości 750 mld euro amerykańskie giełdy przyłączyły się do ogólnoświatowej euforii, a główne indeksy zyskiwały po kilka procent.

KHW planuje wejść na GPW w II połowie 2011 r.


Katowicki Holding Węglowy planuje wejść na warszawską giełdę w drugiej połowie przyszłego roku - powiedział Artur Trzeciakowski, wiceprezes KHW ds. finansowych.

Producent iPhone'a rusza do walki z falą samobójstw


Tajwański koncern Foxconn, który jest producentem iPhone'a, postanowił zatrudnić 2 tys. psychiatrów i psychologów, by powstrzymać falę samobójstw w chińskich zakładach firmy - poinformował w poniedziałek dziennik "South China Morning Post".

Grecja znowu trzęsie rynkami


Amerykańskie indeksy kończyły środowe notowania na poziomach z poprzedniego dnia, w Azji akcje taniały o ok. 1 proc. Inwestorzy boją się, że Grecja nie zdoła pozyskać z rynku potrzebnych przed końcem maja ok. 10 mld euro.

BBN: PGNiG i Gudzowaty się mylą


Aleksander Gudzowaty od lat forsuje pomysł budowy łącznika gazowego z Niemcami, argumentując, że zwiększy on niezależność od Rosji. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, opisując niemal identyczny projekt PGNiG, pisze wprost: takim rurociągiem popłynie najprawdopodobniej rosyjski gaz.

Pawlak o nałożeniu na kopalnie podatku od budowli podziemnych


Jako nieporozumienie określił w piątek w Zabrzu wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak próby nałożenia na kopalnie podatku od budowli podziemnych; opowiedział się natomiast za zwiększeniem udziału samorządów w opłacie eksploatacyjnej.