Kupić mieszkanie w kryzysie?


Jak obecnie wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce? Opinie ekspertów różnią się diametralnie, niektórzy doradzają kupno nieruchomości jak najszybciej, inni proponują wstrzymanie się do przyszłego roku. Niezależnie od tego, kiedy zdecydujemy się kupić mieszkanie, warto poznać kilka wskazówek, które ułatwią decyzje.

Nie zabraknie pieniędzy na obsługę długu zagranicznego i krajowego, a także na świadczenia rodzinne czy alimentacyjne -powiedziała we wtorek PAP wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Rządy UE powinny przeznaczać 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy - uważa NSZZ "Solidarność". W liście przesłanym do premiera Donalda Tuska związek zaapelował, by postulat ten wziął pod uwagę podczas szczytu UE, który odbędzie się 11 lutego br. w Brukseli. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) otrzymało pięć wstępnych ofert w sprawie kupna 50% akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) i po 85% akcji kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin, dowiedziała się agencja ISB nieoficjalnie. Z informacji ISB wynika, że trzy oferty zostały złożone przez spółki notowane na GPW: CEZ, Eneę i Rafako. Kolejną ofertę złożyła spółka związana z grupą New World Resources (NWR), a piątą ofertę - niewielki podmiot zagraniczny zza południowej granicy Polski.Francuskie Renault łączy siły z niemieckim Daimlerem - donosi "Financial Times". Firmy planują wymianę pakietów swoich akcji i podjęcie długoterminowej współpracy. Według gazety chodzi o produkcję małych samochodów i lekkich ciężarówek. Polski LOT będzie kierował do Wielkiej Brytanii większe maszyny, by przejąć część pasażerów British Airways. Większość lotów brytyjskiego przewoźnika zaplanowanych na najbliższe trzy dni została odwołana ze względu na strajk 12 tys. pracowników pokładowych. Finnish refiner Neste Oil's vegetable oil demand for operations may more than quadruple to 2.4-2.5 million tonnes by 2011 once two biofuel plants come on line in Asia and Europe.

Emerytom w Polsce najlepiej się nie dzieje. Niskie emerytury, niskie renty... a może by pomyśleć o emigracji? Niemieccy emeryci jeżdżą po świecie, francuscy w domach opieki grają w gry komputerowe, a nowozelandczycy w cieple przeżywają jesień swojego życia. Nic dziwnego, że właśnie te państwa uznane zostały za najprzyjaźniejsze dla emerytów.

Przedstawiciele resortu skarbu spotkali się we wtorek po południu z reprezentantami rządowej delegacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformował PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór. Dodał, że rozmowy dotyczyły oferty prywatyzacyjnej MSP do 2011 roku. W poniedziałek przed południem przed Ministerstwem Obrony Narodowej pojawiły się pierwsze autokary ze stoczniowcami. Pierwsi do stolicy dojechali pracownicy Stoczni Gdańsk, którzy przyjechali wspierać swoich kolegów z gdyńskiej stoczni Marynarki Wojennej protestujących przeciw planowanym zwolnieniom.

- Europejska waluta upadnie w ciągu 15-20 lat, a główną światową walutą stanie się chiński juan - powiedział w wywiadzie dla CNBC jeden z najskuteczniejszych amerykańskich inwestorów Jim Rogers. Będzie to skutek uporczywego ratowania Grecji przed bankructwem. Czarne perspektywy są też przed USA pompującymi pieniądze w gospodarkę. Kulminacja kryzysu globalnej gospodarki oraz działania mające przeciwdziałać jego skutkom stworzyły na początku ubiegłego roku warunki sprzyjające dynamicznemu wzrostowi cen wielu aktywów. Jest jednak mało prawdopodobne, aby w 2010 roku tendencja ta była kontynuowana w podobnym stylu. Należy spodziewać się większego zróżnicowania trendów rynkowych. Jak sobie radzić w takich warunkach wybierając fundusze do portfela inwestycyjnego? Sesja na warszawskiej GPW może się rozpocząć od wzrostów, oceniają analitycy. Jednak o jej przebiegu zadecydują dane makroekonomiczne i wyniki amerykańskich spółek.Polki chętnie odwiedzają kobiece serwisy, ale nie stronią również od witryn finansowych - informuje "Rzeczpospolita". Zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczących ograniczenia hazardu nie będzie łatwo wprowadzić - uważa "Dziennik Gazeta Prawna". Do ostatnich, w tej kadencji samorządu, oświadczeń majątkowych władz stolicy dotarło "Życie Warszawy".

DM Amerbrokers rekomenduje Mirbud


Analitycy DM Amerbrokers, w raporcie z 9 października, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla firmy budowlanej Mirbud od zalecenia "kupuj" i wyznaczenia ceny docelowej na poziomie 3,86 zł.

Rosja odpuści nam "take or pay"?


Wicepremier Waldemar Pawlak zdradza kolejne szczegóły kontraktu gazowego. Ma on zawierać 15-procentową elastyczność dostaw, co znaczy, że w razie mniejszego zużycia, Polska będzie mogła odebrać rocznie o ok. 1,5 mld m sześc. gazu mniej. Do tej pory Gazprom stosował zasadę "take or pay" (bierz lub płać) i nakładał kary za zakontraktowany, a nieodebrany gaz.

Cios przyjdzie ze Wschodu


Premier Rosji Władimir Putin ostrzegł wczoraj Unię Europejską, że znów mogą wystąpić problemy z tranzytem rosyjskiego gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy. Zdaniem Putina, Kijów może mieć trudności z zapłatą za rosyjskie paliwo.

Słaby złoty? Grozi nam wzrost cen


Niestabilne kursy walut, niepewność na rynkach, trudny do przewidzenia wpływ powodzi na wzrost cen żywności - to wszystko sprawia, że inflacja w ciągu kilku najbliższych miesięcy znacząco wzrośnie - twierdzą eksperci instytutu BIEC.

Wielki bank grozi wyjściem z kraju


Największy pod względem wielkości aktywów bank Szwajcarii - UBS - ostrzega: możemy przenieść siedzibę do innego kraju. Prezes UBS Oswald GrĂźbel zareagował tak na żądanie nadzoru wobec instytucji finansowych by największe (UBS, Credit Suisse) działały teraz w formie holdingów.

USA: Departament pracy podał dane o bezrobociu


Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 5 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 457 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA w komunikacie.

Co szósty funt wypłacany brytyjskim emerytom pochodzi z dywidend BP


Miliony emerytów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii mogą ucierpieć finansowo z powodu załamania notowań akcji koncernu paliwowego BP. Notowania firmy spadają w związku z katastrofą ekologiczną, do której doszło w wyniku eksplozji na platformie Deepwater Horizon.

Liczba nowych bezrobotnych w USA spadła o 35 tys.


Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 35 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 466 tys. - poinformował w środę Departament Pracy USA.

TelForceOne zapowiada wzrost wyników w tym roku


Grupa TelForceOne spodziewa się w tym roku wzrostu wyników. Firma planuje wzrost wydatków na marketing i promocję aparatów marki myPhone i liczy na wzrost ich sprzedaży. Działania te będą wymagać dodatkowego finansowania, rzędu 5-10 mln zł. W grę wchodzi finansowanie dłużne albo emisja akcji, najprawdopodobniej kierowana.

Policjanci odblokowali Warszawę


Tuż przed godziną 15 zakończyła się pikieta prawie czterech tysięcy policjantów i innych służb mundurowych przed kancelarią premiera. Delegacja funkcjonariuszy spotkała się z wiceministrem SWiA Zbigniewem Sosnowskim, który obiecał im w połowie grudnia kolejne spotkanie w sprawie zaległych świadczeń. Tym samym zniknęły objazdy na warszawskich ulicach.

DM PKO BP : "kupuj" dla Remak


Analitycy DM PKO BP, w raporcie z 10 sierpnia, wydali rekomendację "kupuj" dla Remaku i ustalili cenę docelową dla akcji spółki na 46,50 zł.

Będzie łatwiej o odszkodowanie?


Chociaż niektórym ofiarom wypadków drogowych pieniądze na leczenie niezbędne są od razu, to na razie przepisy nie ułatwiają natychmiastowej wypłaty odszkodowania. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jednak projekt, który ma ten stan zmienić - pisze "Rzeczpospolita".

Konkurencja dla viagry nielegalna!


Państwowa inspekcja produktów spożywczych (SZPI) zakazała w Czechach sprzedaży preparatu Golden Erect. Ma poprawiać erekcję, lecz wytwarza się go z rośliny, która nie zyskała akceptacji organów Komisji Europejskiej.

Maximus zadebiutuje we wtorek na NewConnect


Spółka Maximus, specjalizująca się w dystrybucji materiałów budowlanych, zadebiutuje na NewConnect we wtorek 18 maja.

Unia nakłada bankom kaganiec


Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej porozumieli się w środę w sprawie ustanowienia nowych organów europejskiego nadzoru finansowego, które UE wprowadza w odpowiedzi na kryzys - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych.

Złoty w konsolidacji wokół poziomu 4,15 za euro


Złoty wszedł w okres stabilizacji wokół poziomu 4,15 za euro z możliwą tendencją na osłabienie w perspektywie 2-3 tygodni - uważają eksperci. Do końca miesiąca stabilny będzie rynek długu.

5 mln euro za twarz na jogurcie


5 milionów euro domaga się od szwedzkiej firmy pewien Grek, którego fotografię umieszczono na opakowaniu tureckiego jogurtu. Nie wiadomo co bardziej rozzłościło mężczyznę: to, że Szwedzi zrobili to bez jego wiedzy, czy to, że zrobili z niego Turka.

Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian


Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Po dobrym piątku, także dzisiejsza sesja na GPW zamknie się na plusie


Pozytywne zamknięcia giełd w piątek w Warszawie oraz za oceanem dają nadzieję na dodatni przebieg także dzisiejszej sesji. Tym bardziej, że uspokojeniu uległa sytuacja w Dubaju.

Polacy będą mogli załatwić sprawy przez internet


Wniosek o zwrot nadpłaconej składki czy wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego oraz o niezaleganiu w opłacaniu składek - m.in. takie sprawy będzie można załatwić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem internetu i telefonu.