Różna zdolność do kredytu


Przy takich samych dochodach i na ten sam okres w jednym banku można pożyczyć 160 tysięcy złotych, a w innym nawet dwa razy mniej - pisze "Dziennik". Z sondy, przeprowadzonej przez gazetę wynika, że stosunkowo łagodnie zdolność kredytową liczą Polbank, PKO BP i ING Bank Śląski. Bardziej rygorystyczna jest Nordea. Dlatego można w niej dostać kredyt o wiele niższy niż w trzech pierwszych bankach - zwraca uwagę "Dziennik".

Wola Info podpisała z europejską agencją Frontex na 3-letni serwis sprzętu i oprogramowania HP, poinformowała spółka w komunikacie. Jeździsz? To i tankujesz... W 2010 r. będziesz musiał głębiej sięgnąć do portfela. Jak prognozują analitycy biura Reflex i portalu e-petrol, średnie ceny paliw w tym roku okażą się o około 10-12 proc. wyższe niż w ubiegłym. Polskie Linie Lotnicze LOT przygotowują dokument z szacunkami strat poniesionych przez spółkę w powodu odwołanych od piątku rejsów - poinformował we wtorek PAP rzecznik LOT Jacek Balcer. Według ekspertki ds. transportu, straty mogą być liczone w milionach.Zmienność kursu naszej waluty to jedno z głównych zagrożeń dla polskiej gospodarki w tym roku - uznaali po pierwszym posiedzeniu członkowie nowoutworzonej Rady Gospodarczej. Gremium, którego przewodniczącym został Jan Krzysztof Bielecki, ma opiniować pod kątem gospodarczym działania rządu. - Jeśli nie będzie zbędnych nacisków ani histerii, to szybko dojdzie do porozumienia między PGNiG a Gazpromem w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski - zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak. Dodał, że spółki wypracowały obiecującą propozycję porozumienia. Kredyt bez odsetek\? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę\? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką \"ofertę\" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Eksperci są zgodni, że do produkcji rolnej trzeba dopłacać. Różnią się natomiast w opiniach, w jaki sposób wspierać rolnictwo, by było ono efektywne i jednocześnie zapewniało odpowiedni poziom dochodów mieszkańcom wsi - wynika z dyskusji podczas środowej konferencji "Wieś i rolnictwo w debacie publicznej: stereotypy, polityka, wiarygodność".

Austriacki oddział organizacji "Transparency International" ocenia, że dziesiątki tysięcy Austriaków nieświadomie pełniło rolę "królików doświadczalnych" biorąc leki, które przepisywali im lekarze za łapówki od firm farmaceutycznych. Sprawa zbulwersowała austriacką opinię publiczną. Gdańska prokuratura przedstawiła zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków dwojgu byłym pracownikom firmy Energa-Operator wchodzącej w skład koncernu Energa. Na skutek ich działania firma straciła ponad 1,2 mln zł.

Sytuacja po świętach zaczyna się rozwijać. We wtorek dolar zyskiwał na sile, względem większości swych konkurentów. Inwestorzy ponownie niepokoją się sytuacją w Grecji - wygląda na to, że plan ratunkowy nie budzi powszechnego optymizmu. Kwartalne wyniki azjatyckich producentów samochodów pokażą zapewne znaczną poprawę dzięki odrodzeniu popytu i obniżce kosztów. Analitycy zwrócą teraz swoją uwagę na to, jak szybko będą one w stanie wrócić do stabilnej, przedkryzysowej ścieżki wzrostu. W październiku bezrobocie może wzrosnąć o 0,2-0,3 pkt. proc., a na koniec roku stopa bezrobocia może być poniżej 12,5 proc. - poinformowała PAP Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.Od przeszło 2-proc. wzrostu tydzień rozpoczął Nikkei i Hang Seng. Doskonałe nastroje to pochodna udanego zakończenia piątkowej sesji w USA i symptomów poprawy sytuacji Grecji. W Polsce spada popyt na wódkę. Jak donosi "Rzeczpospolita" powołując się na dane firm alkoholowych, w pierwszej połowie 2009 roku był o 10–15 proc. niższy niż rok temu. – Wpłaty do budżetu z tytułu akcyzy są coraz mniejsze – ostrzegają producenci. - Ewentualne przekroczenie progu 55 procent długu publicznego w relacji do PKB nie musi oznaczać obniżenia ratingu naszego kraju - ocenił prezes Fitch Polska Piotr Kowalski. Aby uniknąć spadku, Polska powinna wykonać jednak pewne ruchy. Przede wszystkim - rząd powinien przedstawić realny i wiarygodny plan zmniejszenia zadłużenia państwa po 2011 roku.

Złoty zyskuje, obroty śladowe


Pierwsza połowa środowych notowań upływa pod znakiem wzmocnienia polskiej waluty. O godzinie 11:13 za dolara trzeba było zapłacić 2,8712 zł, czyli o 0,8 gr mniej niż wczoraj pod koniec dnia. Euro taniało o 1,2 gr i kosztowało 4,1230 zł.

Ze Wschodu wieje wiatr optymizmu


Gospodarka Malezji kurczyła się w trzech ostatnich kwartałach. PKB w III kwartale 2009 r. zmniejszył się tam o 1,2 proc. rok do roku po spadku o 3,9 proc. w II kwartale r/r. Malezyjczycy cieszą się jednak - oczekiwano bowiem 2-proc. spadku.

Dow Jones przebił barierę 11 tys. punktów


Niewielki wzrost wystarczył, aby indeks akcji 30 największych amerykańskich spółek Dow Jones Industrial Average po raz pierwszy od półtora roku przebił w poniedziałek psychologiczną barierę 11 tys. pkt. Zwyżkowały także inne nowojorskie indeksy giełdowe.

Chiński boom gospodarczy sprzyja wzrostowi zachorowań na kiłę


Chiny przeżywają nawrót epidemii kiły, którą udało się opanować w latach 60. - piszą media internetowe, powołując się na dane przedstawione przez chińskiego urzędnika w wywiadzie dla Biuletynu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Konsolidacja EUR/USD powyżej 1,3600


Dzisiejszą sesję złoty rozpoczął od umocnienia. Kurs EUR/PLN zszedł pod poziom 3,9600 i dotarł w pobliże dołka z początku bieżącego miesiąca (poziom ten stanowi również okolice rocznego minimum). Przynajmniej chwilowo wartość ta powinna hamować aprecjację polskiej waluty względem euro. Jeśli jednak zostanie ona przebita, złoty zyska potencjał do większego umocnienia. W notowaniach USD/PLN najbliższe istotne wsparcie usytuowane jest w okolicach 2,8900.

Kontrakty na indeksy w USA na razie się wahają, po danych makro może się to zmienić


Kontrakty na amerykańskie indeksy na razie się wahaja, ale po danych makro może się to zmienić - podają maklerzy.

Eurodolar na wyższych poziomach


Miniony tydzień nie obył się bez nowych decyzji, postanowień, plotek oraz dywagacji na temat panującego kryzysu, sytuacji Strefy Euro oraz jej przyszłości.

Voltex odstąpił od publicznej emisji


Voltex z powodu małego zainteresowania inwestorów instytucjonalnych odstąpił od publicznej emisji akcji.

Zarzuty ws. 9 mln zł straty w Elektrimie


Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków i braku nadzoru Jackowi W., który zasłynął jako najkrócej urzędujący prezes PKN Orlen - ustaliła "Rzeczpospolita". W. stanowisko szefa płockiego koncernu sprawował zaledwie 19 dni. Po odwołaniu go z funkcji rada nadzorcza przyznała mu wielomilionową odprawę. Śledztwo w tej sprawie prowadziła prokuratura, ale sprawę umorzyła, nie dopatrując się przestępstwa.

Sejm o urlopach i dofinansowaniu szkoleń pracowników


Pracodawca będzie musiał dać 6 dni dodatkowego płatnego urlopu pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Jeśli sfinansuje mu naukę, to świadczenie takie nie będzie opodatkowane - wynika z projektu zmian w Kodeksie pracy i ustawie o PIT, omawianego w piątek przez Sejm.

Zmiany w zarządzie PKO BP


Rada nadzorcza PKO BP powołała Jakuba Papierskiego na stanowisko wiceprezesa banku z dniem 1 kwietnia 2010 r.- poinformował PKO BP w środowym komunikacie.

Tego kodeksu domagają się sami pracownicy


Budowanie pozytywnego wizerunku firmy należy do najistotniejszych czynników warunkujących osiąganie wyników finansowych. Solidność, niezawodność, ochrona poufnych informacji, szybkość działania, równe traktowanie wszystkich kontrahentów czy kultura osobista - budzą zaufanie, zapadają w pamięć i zachęcają klientów do powrotu. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na objęcie swoich pracowników kodeksem etycznym, który powyższe cechy czyni standardami działania.

Liczba nowych bezrobotnych w USA spadła o 10 tys.


Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 10 tys., do 570 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

ZUS zapłaci za zmiany w emeryturach


Zapowiedziana przez rząd zmiana w systemie emerytalnym, poza zastrzykiem gotówki dla ZUS, przyniesie też dodatkowe koszty - przypomina "Rzeczpospolita". Chodzi o modernizację systemu informatycznego, z pomocą którego ubezpieczyciel rozlicza składki i wypłaca emerytury Polakom.

Białoruś: zielone światło dla inwestorów


Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zapala zielone światło dla zagranicznych inwestorów, którzy do tej pory omijali jego kraj. "Przyznaję, że sytuacja nie jest optymistyczna" - powiedział Łukaszenka na spotkaniu z członkami rządu.

Polpharma złożyła wniosek o przejęcie części majątku Biotonu


Polpharma w końcu grudnia 2009 roku złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o przejęcie części majątku Biotonu - poinformował UOKiK na swojej stronie internetowej.

KE zaleci przyjęcie Estonii do strefy euro od 2011 roku


Komisja Europejska wyda w środę rekomendację, by Estonia mogła wprowadzić euro 1 stycznia 2011 roku - poinformowała AFP, powołując się na źródła w UE. Bruksela uznała, że Tallin spełnia kryteria ekonomiczne związane ze wspólną europejską walutą.

Szósty kolejny wzrostowy tydzień


Wszystko wskazuje na to, że szósty kolejny tydzień uda się zamknąć warszawskiej giełdzie na plusie. Korzystny bilans tego tygodnia może zaskakiwać biorąc pod uwagę słaby jego początek, jak również pogarszającą się atmosferę wokół rynków wschodzących, na co wpływ mają wydarzenia w Chinach.

Wysoka zmienność w notowaniach EUR/USD


W czasie dzisiejszej sesji w notowaniach eurodolara panowała podwyższona zmienność. Kurs EUR/USD wzrósł rano w okolice 1,4970, jednak po publikacji wyników kwartalnych banku Goldman Sachs zaczął nieoczekiwanie zniżkować.

Premier Słowenii skarży się na swe "głodowe" zarobki


Premier Słowenii Borut Pahor powiedział w piątek studentom, że nie jest w stanie wyżyć ze swych poborów i musi sięgać po oszczędności, żeby związać koniec z końcem. Szef słoweńskiego rządu zarabia 3 tysiące euro miesięcznie.