Polska na 8. miejscu w Europie pod względem atrakcyjności dla inwestycji


Polska zajęła ósme miejsce w rankingu firmy konsultingowej Ernst & Young, obejmującym 20 państw europejskich uszeregowanych pod kątem atrakcyjności dla zagranicznych inwestycji bezpośrednich (FDI) w 2009 r.

Political infighting in Ukraine ahead of a presidential election in January is holding up Kiev's payments for Russian gas, Russian President Dmitry Medvedev said in an interview with German weekly magazine Der Spiegel. Mija termin zapłaty za majątek stoczni Gdyni i Szczecin przez katarskiego inwestora. Pierwotnie miał to być 21 lipca, ale spółka, która wygrała przetarg, poprosiła o wyznaczenie nowej daty. France Telecom nie liczy w 2010 roku na dodatkową dystrybucję środków od swojej spółki zależnej TPSA poza dywidendą - poinformował prezes France Telecom Stephane Richard.Potrzeby pożyczkowe brutto w 2010 roku wyniosą 203,8 mld zł wobec 163 mld zł w 2009 roku - powiedział na konferencji prasowej wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami, ale w ciągu dnia rynek był bardzo zmienny, a indeksy to wychodziły na plus, to schodziły pod kreskę. Inwestorzy w dalszym ciągu niepokoją się o tempo wychodzenia amerykańskiej gospodarki z recesji, a także o rosnące zadłużenie części państw strefy euro. Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,04 proc. do 9.908,54 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,70 proc. do 2.126,05 pkt. Indeks S&P spadł o 0,89 proc. i wyniósł na koniec dnia... Dzięki mieszance odrobiny szczęścia i skutecznie realizowanej strategii, Korei Południowej uda się lepiej niż Japonii wykorzystać ożywienie gospodarcze w Chinach i szybciej wyjść z globalnego kryzysu finansowego.

Osiągnięcie w tym roku wzrostu PKB na poziomie 3,5 proc. wydaje się być realne, zaś w 2011 roku, jeśli nie dojdzie do gwałtownych zaburzeń na rynkach finansowych, może być on jeszcze wyższy - twierdzi minister finansów Jacek Rostowski.

Jesteśmy skazani na starość. Większość z nas jedną czwartą życia przeżyje będąc po 60-tce i na emeryturze. Jakiej? Tego nikt do końca nie wie. Przyszłym emerytom cierpnie skóra, a obecni zacierają ręce - okazuje się, że mają "wypasione" emerytury: aż 60 proc. między 1000 a 2000 zł. Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje bony 52-tygodniowe o wartości 400-500 mln zł, poinformował resort w komunikacie.

Złoty osłabił się dziś na otwarciu sesji europejskiej - kurs EUR/PLN zwyżkował w okolice poziomu 4,1300, wartość dolara wzrosła natomiast ponad poziom 2,7800 zł. Polska waluta osłabiła się po tym jak eurodolar ponownie zszedł poniżej poziomu 1,4900. Początkowy spadek notowań nie wprowadził popłochu w szeregi inwestorów. Przeciwnie - zmobilizował ich do kupna akcji w nadziei na zwyżkę w USA i udany debiut PGE. Gazety powinny zdecydowanie otworzyć się na świat internetu, jeśli chcą dalej zarabiać pieniądze - uważa jeden ze współzałożycieli Twittera. Twórca jednego z największych portali społecznościowych radzi największemu człowiekowi "starych" mediów, Rupertowi Murdochowi. - Przyszłość zależy od otwarcia, nie od zamknięcia się na internet i nowe technologie - stwierdził Biz Stone.Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie pod nadzorem warszawskiej prokuratury okręgowej prowadzić śledztwo w sprawie działania na szkodę Giełdy Papierów Wartościowych. Materiały zostały jej już przesłane - poinformował w środę PAP rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk. Po miesiącach prasowych zapowiedzi rusza sprzedaż Astera, czwartej pod względem liczby klientów sieci kablowej w kraju. – W ciągu kilku tygodni zostanie wybrany doradca inwestycyjny przy sprzedaży sieci kablowej Aster – mówi "Rzeczpospolitej" Janusz Arciszewski, prezes tej spółki i pośrednio jeden z akcjonariuszy. Najbliżej kupna Astera jest gdyńska Vectra. Analitycy JPMorgan Chase & Co. podwyższyli swoje prognozy cen ropy w USA w 2010 r. o 6,7 proc., bo poprawia się popyt, a zapasy paliw składowanych na tankowcach spadają.

Europa oszczędza, ludzie zapłacą więcej


Ogłoszone niedawno w wielu krajach Europy programy zmniejszenia deficytu mają dać 300 miliardów euro, czyli 1 bilion 200 miliardów złotych oszczędności - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej".

Sesja pod znakiem niezdecydowania


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a cała sesja upłynęła pod znakiem niezdecydowania. Ze słabszym otwarciem można się było liczyć, w związku z faktem, iż piątkowa szarża w końcówce sesji była trochę na wyrost, ale pewnym zaskoczeniem mógł być brak w wzrostu w drugiej części sesji.

TVN i Polsat prognozują jednocyfrowy wzrost rynku reklamy telewizyjnej w 2010 roku


Przedstawiciele TVN i Polsatu przewidują, że w 2010 roku rynek reklamy telewizyjnej wzrośnie w tempie jednocyfrowym. Oznacza to, że nie odrobi tegorocznych strat, które siegną kilkanaście proc.

BRE Bank wykorzysta środki z oferty do końca 2012 roku


BRE Bank chce wykorzystać środki z oferty publicznej do końca 2012 roku. Około 40 proc. środków bank chce wykorzystać na wsparcie strategii, a około 60 proc. na dostosowanie wskaźnika Tier 1 do potencjalnych nowych wymogów kapitałowych - poinformował bank w prospekcie.

Polska walczy o uznanie


Po sukcesach gospodarczych Polska rozpoczęła walkę o niematerialne wartości: uznanie jej roli jako równoprawnego partnera - ocenia we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt".

To się nazywa debiut! 900 proc. w górę


Kurs akcji Serenity, spółki prowadzącej domy opieki, wzrósł w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 900 proc.!

Rekordowy złoty


Nowy miesiąc rozpoczęliśmy od dość mocnego otwarcia złotego. Już przed godz. 9:30 udało się sforsować poziom 4 zł za euro, podczas kiedy jeszcze dwie godziny wcześniej euro oscylowało wokół poziomu 4,05. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co stało za tak silnym ruchem naszej waluty.

Czy to początek korekty?


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na minusach. Indeks Dow Jones spadł o 1,05 proc., S&P 500 o 1,17 proc., a technologiczny Nasdaq stracił 0,59 proc.

PGNiG mocniej przykręci gaz?


Czwartkowa sesja za sprawą poprawy sentymentu na Wall Street oraz na parkietach azjatyckich przynosi zwyżkę głównych indeksów. Indeks największych spółek WIG20 zyskuje o godzinie 11.15 1,2 proc. i wynosi 2402pkt. Mniej zyskują spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio po 0,6 proc. oraz 0,8 proc.

Pikieta związków Stoczni Marynarki Wojennej z Gdyni


W poniedziałek przed ministerstwami obrony narodowej oraz skarbu państwa odbyły się pikiety związkowców Stoczni Marynarki Wojennej z Gdyni przeciwko planowanym zwolnieniom w zakładzie. Na 9 września zaplanowano spotkanie przedstawicieli obu ministerstw ze związkowcami w sprawie przyszłości stoczni.

Dane makro w centrum uwagi


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusie. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,67%, S&P 500 o 0,58%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,33%. Wsparciem dla giełd okazały się wczorajsze publikacje danych makroekonomicznych.

Ruszyła budowa niemieckiego odcinka Gazociągu Północnego


Budowa niemieckiego odcinka Gazociągu Północnego rozpoczęła się w czwartek w Lubminie niedaleko Greifswaldu - poinformowało konsorcjum Nord Stream. Na razie ruszyły prace konstrukcyjne na lądzie.

Oferty na dokończenie Terminalu 2 na Okęciu może złożyć 8 z 9 chętnych firm


Osiem firm, w tym Budimex Dromex, Mostostal Warszawa i Polimex Mostostal, zainteresowanych dokończeniem budowy Terminalu 2 na warszawskim Okęciu może do 1 grudnia złożyć oferty w tym przetargu - poinformowało w komunikacie Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL).

Dom Development negocjuje kupno 2 działek


Dom Development przekazał w I kwartale tego roku mniej niż 200 mieszkań, negocjuje kupno dwóch działek - powiedział dziennikarzom prezes spółki, Jarosław Szanajca.

KGHM porozumiał się co do złoża w Kanadzie


- KGHM Polska Miedź podpisał z Abacus Mining & Exploration Corporation umowę w sprawie wspólnej realizacji projektu górniczego miedzi i złota Afton - Ajax, położonego w Kanadzie. KGHM kupi 51 proc. udziałów we wspólnie tworzonej spółce joint-venture, za 37 mln USD oraz będzie miał prawo opcji na zakup dalszych 29 proc. udziałów, za kwotę maksymalną 35 mln USD - poinformowała spółka w komunikacie.

Mercedes zapłaci, bo dawał pod stołem


Koncern Daimler - producent aut marki Mercedes - zgodził się zapłacić 185 milionów dolarów kary. To skutek oskarżenia przez amerykański Departament Sprawiedliwości i tamtejszą Komisję Papierów Wartościowych i Giełd o płacenie łapówek urzędnikom na całym świecie.

Asseco Slovakia liczy na poprawę wyników


Asseco Slovakia liczy na poprawę wyników w 2010 roku. Obecnie trwają prace nad akwizycją dwóch spółek - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Ivan Orszag, wiceprezes ds finansowych.

Tradycyjna siatka na zakupy powraca do łask


Tradycyjna, sznurkowa siatka na zakupy, która została wynaleziona na początku ubiegłego wieku przez Czecha Vavrzina Krczila, wraca do łask. Wynalazek, opatentowany dopiero niedawno przez innego Czecha, przedsiębiorcę z Kolina Zdenka Czervinkę, zaczyna zastępować nad Wełtawą nieekologiczne foliowe torby na zakupy.

Skrócona sesja na koniec roku


Środowa sesja nie przyniosła większych zmian w obrazie rynku, a indeksy traciły na wartości wraz ze schłodzeniem nastrojów na rynkach zagranicznych.

U 300 tysięcy kredyt większy od pensji


Nawet u 300 tysięcy osób miesięczne raty z tytułu zobowiązań kredytowych mogą być wyższe, niż ich dochody - wynika z wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego. Łączny dług tych osób szacowany na ok. 20 mld zł, stanowią oni pięć procent wszystkich kredytobiorców.