Sygnał z Wall Street?


Czwartkowe silne wzrosty na Wall Street (DJIA 2,76 proc.; S&P500 2,95 proc.), efektem których są długie białe świece na wykresach amerykańskich indeksów, zmieniają nieco perspektywy dla rynków akcji. Przynajmniej te krótkoterminowe. Zdecydowana obrona majowych minimów, jaka miała miejsce w tym tygodniu, może być odbierana jako punkt zwrotny, trwającej od kwietnia korekty.

Opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za siebie oraz osobę współpracującą przedsiębiorcy mogą uwzględniać w rachunku podatkowym. Dotyczy to również składek ZUS za pracowników i zleceniobiorców i to zarówno w części finansowanej przez pracodawcę (zleceniodawcę), jak i opłacanej przez zatrudnione osoby. Przy czym metoda ich rozliczania jest różna, a w zakresie składek na własne ubezpieczenia społeczne - zależna od formy opodatkowania. W dniu 21 listopada 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie baz danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie (Dz. U. Nr 132, poz. 1092, dalej „rozporządzenie”), wydane na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495 ze zmianami, dalej „ustawa”). Celem nowego rozporządzenia jest uporządkowanie zgromadzonych informacji w bazie danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie. Projekt ustawy o odpowiedzialności materialnej urzędników za bezprawne decyzje, wystraszył i zmobilizował skarbowców - donosi "Puls Biznesu". Domagają się oni od swego szefa - Jacka Rostowskiego - objęcia pracowników polisą OC, opłacaną z funduszy resortu finansów.Irlandzki tani przewoźnik otwiera kolejne połączenie z Krakowa. Będzie to pierwsze połączenie, jakie Ryanair realizuje z tego miasta do Hiszpanii. PKP Intercity od niedawna reklamuje specjalną ofertę - kolorowe bilety Tanich Linii Kolejowych. Jak się jednak okazuje, o tę promocję pasażer sam musi upomnieć się w kasie. Jeśli tego nie zrobi, kasjerka sprzeda mu droższy bilet, a podróż z Warszawy do Krakowa będzie kosztowała 55 zł zamiast obiecywanych 35 zł. We wtorek polska waluta traciła tylko na otwarciu. Po relatywnie słabej sesji na rynkach akcji w Azji, inwestorzy na początku handlu w Europie byli ostrożni i notowania par EUR/PLN i USD/PLN odnotowały wtedy dzienne maksima na poziomach odpowiednio 4,1190 i 2,8875.

Jeszcze tylko do godziny 16 w niedzielę można zwiedzać siedzibę Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Wejście dla gości umiejscowione jest od strony pl. Powstańców Warszawy. Tam też postawiono namioty, w których znajduje się plac zabaw oraz inne atrakcje przygotowane dla najmłodszych.

Fala strajków na południu Chin zatrzymała taśmy produkcyjne w fabrykach Toyoty i Hondy, otwierając światu oczy na rosnącą asertywność tutejszej siły roboczej w walce o lepsze zarobki. Na wakacyjny wyjazd warto zabrać niewielką kwotę w gotówce, kartę do rachunku i kartę płatniczą.

Polska energetyka nie ucierpiała na skutek powodzi, choć niektóre elektrownie były zagrożone. Woda uniemożliwia ruch na trzystu kilometrach dróg i siedemdziesięciu kilometrach torów kolejowych. Poważnie ucierpiało kilka inwestycji drogowych na południu kraju - taki obraz wynika z relacji ministrów, przekazanyhc posłom na posiedzeniu Sejmu. Obniżanie podatkowych stawek amortyzacyjnych może być instrumentem optymalizacyjnym w przypadku używania samochodów osobowych o wartości początkowej przekraczającej 20.000 euro. Ministerstwo Gospodarki nie otrzymało od prezesa zarządu Fiat Auto Poland, a także od zarządu Fabryki w Tychach oficjalnych informacji dotyczących planów przeniesienia produkcji samochodu panda do Włoch - poinformowało w środę PAP biuro prasowe resortu gospodarki. Dodano, że resort zamierza wystąpić do prezesa Fiat Auto Poland o informacje w sprawie planów strategicznych Fiata.Z umiarkowanym optymizmem rozpoczęli inwestorzy w Warszawie poniedziałkową sesję. Napływ dobrego nastroju wywołany przez udane piątkowe sesje w USA jak również dzisiejsze wzrosty rynków azjatyckich pozwolił na dodatnie otwarcie rodzimych barometrów. Od początku maja jesteśmy świadkami dynamicznych spadków na większości głównych par walutowych. W tym czasie EURUSD zniżkował ponad 700 pipsów, wyhamowując dopiero w okolicach 1,2500, a poziom ten jest silną barierą ustanowioną przez minima z przełomu 2008 i 2009 roku. W Wielki Piątek na rynkach walutowym oraz długu analitycy spodziewają się niewielkiej aktywności, a jedynymi danymi makro, na których nieliczni, obecni w piątek inwestorzy skupią zapewne uwagę, będą informacje z rynku pracy w USA publikowane o 14.30.

Zapisy na akcje serii H Sfinksa odbędą się od 29 stycznia do 4 lutego


Zapisy na akcje serii H operatora restauracji Sfinks Polska odbędą się w dniach od 29 stycznia do 4 lutego 2010 r., poinformowała spółka w komunikacie.

IMF: World Economy Recovering Faster, But At Different Speeds


Countries have emerged faster than expected from the global recession, but the International Monetary Fund warned Tuesday that managing post-crisis growth is becoming complicated by the divergence in advanced and developing economies.

Okna wygrały z reklamami


Okna nie będą dźwignią reklamy. Rząd przygotował rozporządzenie zabraniające wieszania potężnych reklam zasłaniających całe ściany budynków. Ludzie wreszcie wyjrzą przez okna, jeśli firmy reklamowe nie zaangażują lepszych od ministerialnych prawników - pisze "Metro".

Polacy chcą kar dla urzędników


Polacy zdecydowanie domagają się wprowadzenia materialnych kar dla urzędników, którzy błędnymi i bezprawnymi decyzjami niszczą firmy i krzywdzą obywateli - takie wnioski płyną z sondażu firmy badawczej IQS and Quant Group, przeprowadzonego specjalnie dla "Pulsu Biznesu".

URE zatwierdził już wszystkie taryfy na sprzedaż energii


Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził po południu dziewięć taryf na sprzedaż energii elektrycznej - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Oznacza to, że regulator zatwierdził już taryfy dla wszystkich przedsiębiorstw obrotu. Podwyżki taryf dla gospodarstw domowych wynoszą pomiędzy 5 a 6 procent.

PZU: Już 15,5 tys. szkód powodziowych


Ponad 15,5 tysiąca szkód związanych z powodzią zgłoszono do południa w czwartek do PZU - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie. Liczba gwałtownie rośnie: jeszcze w środę było to 9 tysięcy. Najwięcej zgłoszeń napływa z tych rejonów, gdzie woda opada.

W środę zarząd PGNiG może zająć się porozumieniem z Gazpromem


Wbrew zapowiedziom zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa nie zajmował się we wtorek porozumieniem z Gazpromem ws. zwiększenia dostaw gazu do Polski i rozliczeń za tranzyt. Niewykluczone, że prezesi gazowej spółki zajmą się tym w środę - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

W Sejmie o starym szwedzkim mięsie


Obrót 26-letnim szwedzkim mięsem w puszkach był prowadzony w naszym kraju niezgodnie z prawem - relacjonował w piątek w Sejmie główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła. Dodał, że sprawę wyjaśniają organy ścigania.

Konsekwencje nieterminowego opłacania składek


Czy ZUS może nie zaliczyć okresu składkowego, za który nie zostały opłacone składki na ubezpieczenie społeczne, skoro domaga się ich spłaty? Jakie mogą być konsekwencje nieterminowego opłacenia składek?

W USA duży wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny


W USA zanotowano duży wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA.

Ropa lekko drożeje; jej zapasy w USA solidnie w górę


Ropa naftowa lekko drożeje w środę na rynkach paliw i jest wyceniana powyżej 78 USD za baryłkę - podają maklerzy.

Premier może odwołać prezesa GUS


Prawdopodobna jest dymisja Józefa Oleńskiego, prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Kolejne dołki na EURUSD


Od początku maja jesteśmy świadkami dynamicznych spadków na większości głównych par walutowych. W tym czasie EURUSD zniżkował ponad 700 pipsów, wyhamowując dopiero w okolicach 1,2500, a poziom ten jest silną barierą ustanowioną przez minima z przełomu 2008 i 2009 roku.

Wall Street czeka na dane o sprzedaży domów


W piątek nie napłynęły na rynek żadne wieści na temat stanu amerykańskiej gospodarki. W związku z czym brakło motywów, które mogliby wykorzystać handlujący do podjęcia bardziej gwałtownych decyzji inwestycyjnych, co spowodowało że nowojorskie indeksy balansowały na krawędzi czwartkowego zamknięcia.

PGNiG: pół miliona ton ropy rocznie z Norwegii


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje wydobywać w Norwegii 0,5 mln ton ropy naftowej i 0,4 mld m sześc. gazu rocznie - powiedział PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński. Wydobycie ma ruszyć w drugiej połowie roku.

Gazeta żąda pieniędzy za dodatek w sieci


Żeby przeczytać w internecie cały artykuł z dodatku "Rzeczpospolitej" "Plus-Minus" trzeba za niego zapłacić. "Rz" to pierwszy polski dziennik, który, wzorem części zagranicznych, zdecydował się na taki krok. Inni wydawcy także zastanawiają się nad podobnym ruchem.

Engelhardt: restrukturyzacja PKP poszła źle


Reforma kolejowa sprzed 10 lat nie przyniosła spodziewanych rezultatów, jej autorzy powinni "posypać sobie głowy popiołem" - uważa wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt.

Rekordowa sesja


Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się wzrostami wszystkich głównych indeksów. Indeks WIG20 zakończył się na poziomie 2469 pkt, wzrost o 1,05 proc., indeks średnich spółek zyskał 1,35 proc., natomiast sWIG80 0,73 proc.

Indeksy rosną, byki nie odpuszczają


Byki na dobre zagościły na warszawskim parkiecie. Indeks blue chipów już siódmą sesję z rzędu rośnie w górę, ustanawiając tym samym nowy rekord. WIG20 zyskał 0,7proc. i znalazł się najwyżej od siedmiu tygodni.

Mniej używanych aut sprowadzono do Polski


Od początku tego roku do końca lipca sprowadzono do Polski ponad 388 tysięcy używanych samochodów osobowych. To o 41,9 proc. mniej niż przed rokiem. Najchętniej przywożono auta marki Volkswagen - poinformował w czwartek Samar, opierając się na danych Ministerstwa Finansów.