Mężczyzn leczy się drożej


Najwięcej kosztuje w Polsce leczenie mężczyzny po czterdziestce - pisze "Rzeczpospolita". Dzieje się tak dlatego, że mężczyźni zaczynają się leczyć znacznie później niż kobiety, a do lekarz idą dopiero wtedy, kiedy problemy ze zdrowiem są naprawdę poważne. Takie informacje przynosi raport Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego jako pierwsza dotarła gazeta.

W poniedziałek, po czterech dniach gorączki zakupów, inwestorzy kupowali akcje już znacznie ostrożniej co spowodowało, że indeksy albo wzrosły nieznacznie, albo wykazały równie nieznaczne spadki. W księgach amerykańskich banków i firm wciąż roi się od tzw. "żywych trupów". Część z nich wypuszczono w święto Halloween - w weekend zbankrutowało dziewięć banków oraz pożyczkodawca działający od 101 lat. Zysk netto Giełdy Papierów Wartościowych z 2009 r., kiedy wyniósł około 90 mln zł, będzie w tym roku trudny do powtórzenia, ale zarząd spółki będzie dążył do tego, by wynik za rok 2010 był zbliżony rok do roku - poinformował PAP prezes GPW Ludwik Sobolewski.Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie. Musimy powiedzieć to wprost - ikona lub obrazek z kłódką na internetowej witrynie zakupowej nie stanowi żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Choć może się to wydawać oczywiste, wymaga jednak podkreślenia, ponieważ ludzie nie podchodzą do zakupów przez internet z odpowiednią dozą ostrożności i zdrowego rozsądku. Specjaliści z AVG radzą, jak być bezpiecznym podczas zakupów online. Analitycy DM BZ WBK w raporcie z 3 grudnia wycenili akcje Trakcji Polskiej na 4,60 zł, zwracając uwagę, że mijający 2009 rok może okazać się rekordowy w historii spółki pod względem wielkości zysku netto. W czwartek, o 11.45, za jedną akcję Trakcji Polskiej płacono 3,90 zł.

W poniedziałek rano kurs złotego wobec głównych walut pozostawał stabilny. Zdaniem analityków, dzisiejsze zachowanie polskiej waluty będzie zależało od danych makroekonomicznych ze świata.

Amerykańskie indeksy zdołały wczoraj utrzymać się do końca sesji na około półprocentowych plusach. W czwartek w Azji o wzrosty było znacznie trudniej. ZCh Police podpisały z PGNiG umowę na dostawę gazu do końca 2010 roku o szacunkowej wartości ponad 318 mln zł . Zawarcie tej umowy jest spełnieniem najważniejszego warunku zawartego kilka dni temu porozumienia w sprawie spłaty wierzytelności chemicznej spółki wobec gazowego koncernu - podały spółki w czwartkowych komunikatach.

Bilans dnia (od godz. 10:00 do 16:20) na złotym wychodzi jak na razie na zero. Euro jest notowane po 4,19 zł, a dolar za niecałe 2,92 zł. W międzyczasie było jednak nieco lepiej - euro spadło w okolice 4,1770 zł, a dolar 2,9050 zł. ABC Data Holding, jeden z największych polskich dystrybutorów IT, złożyła prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego. Debiut na GPW planowany jest w 2010 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Kontrakty na indeksy amerykańskie rosną w poniedziałek nieznacznie, po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych producenta sprzętu budowlanego, spółki Caterpillar.Wprowadzenie Rekomendacji T w warunkach spowolnienia gospodarczego i spadku akcji kredytowej nie jest dobrym rozwiązaniem. Skuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka banków, szczególnie w segmencie detalicznym są "twarde" instrumenty, którymi dysponuje nadzór bankowy, powiedział Agencji ISB doradca prezesa NBP, były generalny inspektor Nadzoru Bankowego Wojciech Kwaśniak. Pomimo ogólnej tendencji i modzie na zdrowie i naturalność, niezwykle popularną w ostatnich latach, stała się usługa przedłużania paznokci. Wiosna złagodziła apetyt banków na prowizje. Wiele z nich wprowadziło w ostatnim czasie promocje znoszące opłaty za prowadzenie konta. Z analizy Expandera wynika jednak, że zwykle warunkiem braku opłat jest zapewnienie regularnych wpływów. Najbardziej wyróżniają się promocje BZ WBK i Aliora, które są gotowe płacić za otwarcie konta odpowiednio 100 zł lub 200 zł.

Nowa ugoda wydawców z Google


Do darmowej, największej na świecie internetowej biblioteki Google Book Search trafią na razie tylko książki wydane w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii - głosi nowa wersja umowy Google z wydawcami, przedstawiona 13 listopada w Sądzie Federalnym USA. Nowa wersja umowy to efekt m.in. protestów wydawców z Europy, którzy obawiali się naruszania przez internetowego giganta ich praw autorskich.

Francja - pożyczka narodowa


Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zamierza rozpisać wielką pożyczkę narodową. Uzyskane w ten sposób środki finansowe mają służyć na inwestycje w strategicznych dziedzinach gospodarki. Zdaniem francuskich mediów, wysokość pożyczki, rozpisanej w formie państwowych obligacji, może wynieść nawet do 100 miliardów euro.

German Lower House OKs Greek Bill With Around EUR22.4 Billion In Loans


Germany's lower house of parliament has Friday approved the country's contribution of up to EUR22.4 billion in emergency loans to Greece.

Shell, PetroChina To Develop Shale Gas In Sichuan


China has started its first joint development project in shale gas, in a bid to find alternative resources for the cleaner-burning fuel to meet the nation's rising demand.

Minister łatwo wprowadzi kasy u lekarzy i prawników


Już w połowie kwietnia 2010 r. prawnicy i lekarze mogą być zmuszeni do zainstalowania kas fiskalnych. Najpóźniej za dziewięć miesięcy minister finansów musi przenieść z rozporządzenia do ustawy o VAT zakres zwolnień z obowiązku stosowania kas.

Niewygodne siedzenie przy biurku


Tegoroczne wyniki Ergotestu wykazały, że w Polsce tylko 1 proc. stanowisk pracy z monitorem komputera spełnia wymagania ergonomii. Ponad 50 proc. osób pracujących przy monitorach komputera w pozycji siedzącej cierpi oraz odczuwa bóle kręgosłupa i pleców.

Przedsiębiorca zagraniczny


Przedsiębiorcą zagranicznym nazywamy osobę zagraniczną, która wykonuje działalność gospodarczą za granicą. Dla wykonywania działalności na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą - na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały lub przedstawicielstwa z siedzibą na terytorium RP.

KBC Securities podniosło prognozy zysków dla polskich spółek IT


Polskie spółki z branży informatycznej skorzystają dzięki poprawie gospodarczej i zwiększeniu wydatków firm na IT, oceniają analitycy KBC Securities. W raporcie poświęconym sektorowi technologicznemu podwyższyli prognozy zysków polskich firm IT na lata 2010-2011 średnio o - odpowiednio - 6,5% i 10,6%.

Pieskow: Rosja nie prowadzi konkretnych negocjacji ws. Możejek


Rosja nie prowadzi konkretnych negocjacji na temat odkupienia rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach (d. Mazeikiu Nafta) od polskiego PKN Orlen - oświadczył rzecznik premiera Rosji Dmitrij Pieskow, którego w piątek cytuje dziennik "Wiedomosti".

Prezydenckie nominacje w przyszłym tygodniu


Prezydent Lech Kaczyński ogłosi nominacje do Rady Polityki Pieniężnej na początku przyszłego tygodnia - poinformował PAP Paweł Wypych, minister w Kancelarii Prezydenta.

KE znowu upomina UKE za walkę z TPSA


Komisja Europejska wyraziła we wtorek poważne wątpliwości wobec uznania przez polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) Telekomunikacji Polskiej S.A. za firmę o znaczącej pozycji na rynkach wymiany usług internetowych (tzw. ruch IP) i sposobu, w jaki prezes UKE Anna Streżyńska chce na nich zapewnić konkurencję i równe traktowanie operatorów.

W strefie euro stopy stoją


Europejski Bank Centralny nie nie zmienił stóp procentowych i utrzymał je na najniższym w historii poziomie 1 proc. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Moody's wycofał ratingi dla Getin Banku w związku z połączeniem z Noble


Agencja Moody's wycofała wszystkie ratingi dla Getin Banku, gdyż spółka w świetle prawa przestała istnieć w związku z połączeniem z Noble Bankiem - podła agencja w komunikacie.

Pomimo klęski powodzi stopa bezrobocia w maju powinna się obniżyć - Fedak, MPiPS


- Pomimo klęski powodzi, która dotknęła Polskę stopa bezrobocia w maju powinna obniżyć się z 12,3 proc. szacowanych przez resort pracy w kwietniu - poinformowała PAP Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej. Resort pracy przygotował szereg instrumentów wsparcia rynku pracy związanych z powodzią.

Teta prognozuje na 2010 rok 13 mln zł zysku i 110 mln zł przychodów


Teta prognozuje, że w 2010 roku osiągnie 110 mln zł przychodów ze sprzedaży netto, 20 mln zł EBIT oraz 13 mln zł zysku netto - podała spółka w komunikacie.

Na GPW i innych rynkach inwestorzy realizują zyski we wtorek


Wtorkowa sesja, zarówno na giełdzie warszawskiej, ale także na innych rynkach, przebiega pod znakiem realizacji zysków. Analitycy uważają, że na razie nie można przesądzić, czy to tylko niewielka korekta, czy większy ruch spadkowy.

UKE: 8 proc. Polaków korzysta z budek telefonicznych


Tylko 8 proc. Polaków w 2009 roku korzystało z budek telefonicznych. Dla porównaniu w 2005 roku było to 19 proc. - wynika z badań przeprowadzonych przez Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Liczba ta sukcesywnie spada, a związane jest to z coraz większą popularnością i niższymi cenami telefonii komórkowej.

Ciech podpisał umowę z bankami na refinansowanie zadłużenia w wysokości 1,3 mld zł


Grupa chemiczna Ciech podpisała z konsorcjum siedmiu banków porozumienie w sprawie konsolidacji i refinansowania zadłużenia w wysokości 1,3 mld zł - poinformował Ciech w komunikacie prasowym.

Slovenia's Petrol back in profit in 2009


Slovenia's largest fuel retailer Petrol swung to a net profit in 2009 despite a 21 percent fall in sales due to a lower writedown on its investment in energy and tourism group Istrabenz than the previous year.

Gold hits record above $1,150/oz as dollar falls


Gold rose to record highs above $1,150 an ounce on Wednesday as the dollar index languished, boosting interest in the metal as an alternative asset, after largely benign U.S. inflation data.