W 2010 roku nakłady inwestycyjne PZU zbliżone do nakładów z 2009


PZU planuje, że w 2010 roku nakłady inwestycyjne będą na poziomie zbliżonym do tych z 2009 roku, kiedy wyniosły 175,6 mln zł - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.

Według naszych źródeł American International Group doszło do porozumienia z carem ds. wynagrodzeń powołanym przez administrację Obamy. Sprawa dotyczy zwrotu premii, które pracownicy zgodzili się oddać w zeszłym roku na fali oburzenia, jakie wywołała wypłata bonusów w zbankrutowanym gigancie. Bardzo popularną formą finansowego wsparcia pracowników korzystających z urlopów jest wypłata świadczenia urlopowego. Nie każdy pracodawca może jednak zagwarantować swoim pracownikom taką dopłatę. Prawo pracy ogranicza zakres podmiotów uprawnionych do prowadzenia działalności socjalnej w takiej formie, uzależniając ją od stanu zatrudnienia w danym zakładzie. Rząd chce, aby bez zgody rektora nauczyciel akademicki nie mógł podjąć dodatkowego zatrudnienia na umowę o pracę - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".Czy przedsiębiorca, który rozdaje klientom prezenty reklamowe, może zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów? 6 października br. w interpretacji indywidualnej wypowiedział się na ten temat Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sprawa o sygn. IPPB5/423-432/09-6/JC). Grupa Netii zanotowała w trzecim kwartale 2009 roku 4,2 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 18,6 mln zł straty rok wcześniej. Analitycy oczekiwali straty netto na poziomie 0,3 mln zł. W IV kwartale ubiegłego roku zysk netto Banku Pekao SA spadł do 611,8 milionów złotych. Rok wcześniej było to 719,3 milionów złotych. W całym 2009 roku zysk netto banku wyniósł 2,41 miliarda złotych, czyli odrobinę poniżej oczekiwanych przez analityków 2,45 mld zł. W 2008 roku bank zarobił na czysto 3,5 miliarda złotych.

Kontynuacja realizacji zysków na rynkach akcji, konsekwencją czego jest spadek apetytu na ryzyko, przynosi w środę dalsze osłabienie złotego. O godzinie 10:27 kurs USD/PLN testował poziom 2,9746 zł, a EUR/PLN 4,2006 zł. Oznacza to odpowiednio wzrost o 2,9 i 3,2 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Około 10 tysięcy ludzi straci pracę na rumuńskiej kolei w ramach cięcia kosztów. Pierwszych 4 700 pracowników dostało wymówienia w poniedziałek, pozostałych 5 tysięcy ma być zwolnionych do końca kwietnia - poinformował rząd. Amerykańskie grupy private equity przymierzają się do objęcia udziałów w podupadłych hiszpańskich firmach, zgłodniałych kapitału z powodu odcięcia tamtejszej gospodarki od kredytu. Mogą odegrać kluczową rolę w zredukowaniu góry korporacyjnych długów.

Choć jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, że kryzys się skończył, to czas już jednak wycofać się z niektórych posunięć, które wspierały system finansowy w okresie kryzysowym - oświadczył w piątek szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet, przemawiając na Europejskim Kongresie Bankowości we Frankfurcie nad Menem. Polska powinna utrzymać niewielkie gospodarstwa rodzinne - przekonuje w wywiadzie z PAP komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos. Komisarz spotyka się we wtorek w Warszawie z polskim ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. Na rachunku obrotów bieżących we wrześniu br. odnotowano deficyt w wysokości 57 mln euro wobec 124 mln euro (po korekcie) nadwyżki miesiąc wcześniej i wobec 2.045 mln euro deficytu rok wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie we wtorek.ZUSowi brakuje coraz więcej pieniędzy na wypłatę świadczeń. Lepiej nie czekać, aż zabraknie mu na naszą emeryturę. Jeśli coś ma być wykonane porządnie, należy zadbać o to samemu. JP Morgan przewiduje wzrost cen na rynku surowcowym. W tym roku, zdaniem JP Morgan, ceny surowców mają rosnąć. Analitycy Deutsche Banku w swoim raporcie wycenili akcje PZU na 28,3-33,1 mld zł, co - według wyliczeń PAP - dawałoby wycenę jednej akcji ubezpieczyciela w przedziale 327-383 zł.

Ożywienie w USA będzie kontynuowane, ale bezrobocie będzie wciąż wysokie - Bernanke


Gospodarka amerykańska będzie pozostawała w ożywieniu, jednak nie będzie ono wystarczająco dynamiczne, aby szybko poprawiała się sytuacja na rynku pracy - powiedział szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke w przemówieniu przed Kongresem USA w środę.

Kolejny dzień bez danych


Już drugi dzień w tym tygodniu nie będzie żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych. Sytuacja nie zmieni się także jutro, a na pierwsze dane przyjdzie nam czekać do czwartku. Uwagę inwestorów może dzisiaj przykuć wizyta premiera Grecji w USA.

Schmid o udziale PKO BP w Banku Pocztowym


Wiceminister skarbu Joanna Schmid powiedziała w czwartek, że w ciągu najbliższych miesięcy powinna być podjęta decyzja w sprawie zaangażowania PKO BP w akcjonariacie Banku Pocztowego, w którym największy polski bank ma 25-proc. udział.

Rozczarowanie rynkiem nieruchomości


Dzisiejsza sesja przyniosła inwestorom sporo emocji. Z samego rana główna para kontynuowała wczorajszy ruch umacniający walutę europejską, dzięki czemu zanotowaliśmy maksimum w okolicy poziomu 1,4480.

Rynek Surowców


Na surowcowym rynku mijający tydzień przyniósł ochłodzenie nastrojów. Jeszcze w poniedziałek notowania ropy naftowej utrzymywały się na wysokim poziomie około 74 dolarów za baryłkę, po dynamicznym wzroście z poprzedniego tygodnia. Następne dni przyniosły spadek do około 70 dolarów. Tendencja była dość wyraźna i zdecydowana, jednak niewielkie wahania komentowano jako reakcję na informacje gospodarcze.

Liczba nowych bezrobotnych w USA bez zmian


Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu nie zmieniła się wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 505 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Regulators seize three more banks in U.S.


Regulators closed three U.S. banks on Friday, as deteriorating loans continue to claim community and regional banks reeling from the financial crisis.

Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej


Pracownik odbywający podróż służbową poza granicami kraju na ogół ponosi z tego tytułu znaczne wydatki. Dlatego też dieta przysługująca mu w związku z taką podróżą jest wyższa niż w przypadku podróży krajowej. Dla jej ustalenia najważniejsze jest określenie czasu trwania podróży zagranicznej i jej państwa docelowego.

Najpierw maksima, a potem realizacja zysków


Początek czwartkowej sesji na warszawskiej giełdzie był bardzo udany. Zaraz po otwarciu handlu indeks WIG20 po środowej mocnej 3,37 proc. aprecjacji i wybiciu się tego dnia powyżej bardzo ważnego oraz silnego technicznego oporu, które stanowiła krótkoterminowa linia trendu spadkowego, szybko powiększył swoje zwyżki. Przebił się przez tegoroczny szczyt z dnia 25 sierpnia na poziomie 2317,07 pkt i maksymalnie dotarł nawet do poziomu 2325,82 pkt. Oznacza to, że znalazł się na najwyższym poziomie od 3 października ubiegłego roku.

Grecja podważa sens euro


Unijni inspektorzy wątpią w Grecję. Jak podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w greckim Ministerstwie Finansów, kontrolerzy, którzy odwiedzili Ateny, wątpią, czy Grecji uda się obniżyć w tym roku deficyt o 4 punkty procentowe. Bardziej prawdopodobne jest według nich 1,5 do 2 puntków. A kanclerz Niemiec Angela Merkel mówi wprost - euro jest w najtrudniejszej sytuacji od powstania wspólnej waluty. Ale dodaje, że wierzy, iż euro sobie poradzi.

Do Polski trafi jedna piąta puli


Komisja Europejska przyjęła propozycję budżetu UE na rok 2011, zakładając 17-procentowy wzrost wydatków na politykę spójności. Do Polski ma trafić jedna piąta puli, czyli ponad 10,2 mld euro.

Rosną oczekiwania odnośnie danych z USA


Dzisiaj rano złoty nieco zyskał po publikacji informacji o podwyżce ratingu dla Turcji do "Ba2" przez agencję Moody's. Wpływ powinien być jednak ograniczony, gdyż jednocześnie obniżono perspektywę z pozytywnej do stabilnej, co oznacza, że w najbliższych miesiącach dalsze podwyżki nie są planowane.

Zarząd Coca-Coli nie wsiądzie do jednego samolotu


Większość międzynarodowych korporacji nie pozwala członkom swoich zarządów wejść na pokład tego samego samolotu, ale polskie spółki podobnych zasad nie stosują - informuje "Gazeta Wyborcza".

Polskie związki to oaza spokoju na tle Europy


- Wbrew kreowanemu stereotypowi Polska "związkowa" to oaza spokoju na tle Europy. A konflikty zdarzają się równie często z winy lub niekompetencji pracodawców. Nie potrafią lub nie chcą rozmawiać z załogą. Pracownik dla nich to wyłącznie pozycja w kosztach - mówi Janusz Śniadek, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Giełda w górę pod wpływem dobrych wieści z Chin


Słaby dolar i informacje o wzroście gospodarczym w Chinach dały w środę inwestorom w USA powody do kupowania akcji.

Duża podaż walut obcych wpływa na umocnienie złotego


Zdaniem dilerów, na silne umocnienie złotego ma wpływ to, że jest więcej sprzedających waluty obce niż kupujących. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że aprecjacja PLN jest związana z działalnością BGK i rządu.

EBC pozostawi w czwartek stopy procentowe bez zmian


- Europejski Bank Centralny pozostawi w czwartek stopy procentowe bez zmian. Benchmark nadal będzie wynosić 1,0 proc. - oceniają analitycy.

Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej


Pracownik odbywający podróż służbową poza granicami kraju na ogół ponosi z tego tytułu znaczne wydatki. Dlatego też dieta przysługująca mu w związku z taką podróżą jest wyższa niż w przypadku podróży krajowej. Dla jej ustalenia najważniejsze jest określenie czasu trwania podróży zagranicznej i jej państwa docelowego.

Ile wart jest piątkowy wzrost?


Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wyraźne odreagowanie wcześniejszych spadków. Notowania euro względem dolara już wcześniej odbiły od nowych minimów. Nie wydarzyło się jednak nic, co mogłoby sugerować, iż rynkowe turbulencje dobiegły już końca.

FED nie rozczarował


W środę mieliśmy do czynienia z poprawą nastrojów na amerykańskich parkietach. Zaledwie po 30 minutach główne indeksy osiągnęły poziom o 1% wyższy w stosunku do wtorkowego zamknięcia.