Zawał w kopalni "Siltech", 5 górników poszukiwanych


Dziesięć osób znalazło się w strefie podziemnego zawału chodnika, do którego doszło w poniedziałek po południu w niewielkiej prywatnej kopalni "Siltech" w Zabrzu. Pięciu z nich jest nadal poszukiwanych.

Ryzyko ogólnego kryzysu kredytowego w strefie euro wyraźnie ustąpiło, ale zanosi się na to, iż przyrost kredytu przez większość 2010 r. będzie negatywny (nawet przy optymistycznym scenariuszu). Sytuacja będzie się poprawiać bardzo stopniowo i dopiero w dalszych miesiącach. Zysk netto Grupy TVN w pierwszym kwartale 2010 roku wyniósł blisko 64 mln zł w porównaniu z 29,1 mln zł straty rok wcześniej. Wynik był o 19,2 proc.poniżej konsensusu rynkowego, który zakładał zysk netto na poziomie 79,2 mln zł. Od kwietnia Słowacy za lekarstwa płacić będą... 5 proc. mniej. To kolejna obniżka cen medykamentów w kraju naszych południowych sąsiadów.Działania na szkodę polskiego rolnictwa zarzuca rządowi Donalda Tuska NSZZ RI "Solidarność" - pisze "Nasz Dziennik". Posłowie PO, PSL i PiS poparli w środę w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych, m.in. w restauracjach i dyskotekach. W najbliższym czasie Katowicki Holding Węglowy spodziewa się uzyskania koncesji na eksploatację węgla z tzw. pola wydobywczego Brzezinka w Mysłowicach. Umożliwi to sięgnięcie po złoża zamkniętej ponad 10 lat temu sosnowieckiej kopalni "Niwka-Modrzejów".

Co ósma osoba, pobierająca w ubiegłym roku zasiłek chorobowy, była zdolna do pracy - wynika z danych ZUS. Zakład skontrolował łącznie ponad 287 tys. zwolnień i cofnął świadczenia na blisko 150 mln zł.

- Za dwa lata koniec z książeczkami zdrowia. Od 2012 roku wszyscy Polacy mają korzystać z elektronicznych kart - zapowiedział w TVN CNBC Biznes prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz. Podobne sygnały wychodzą jednak z NFZ już od kilku lat. Do tej pory bez rezultatu. Ministerstwo Skarbu Państwa, które dopuściło do badania Centrali Farmaceutycznej Cefarm Farmacol, EKO-BERRY i Polfarmex, czeka na wiążące oferty od inwestorów do 15 stycznia. Resort planuje zamknąć proces sprzedaży 85 proc. akcji warszawskiej firmy w I kwartale 2010 roku - poinformował rzecznik resortu Maciej Wewiór.

Grupa telekomunikacyjna Cable & Wireless opublikowała lepszy od prognoz wynik EBITDA, lecz przychód był niższy od prognoz. Polska gospodarka przyspiesza. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że w III kwartale PKB wzrósł od 1,5 do 1,7 proc., zaś IV kwartał może przynieść ponad 2-procentowy wzrost. Wtorkowa sesja minęła w spokojnej atmosferze. Brak istotnych danych makro sprawił, że warszawska giełda powielała zachowanie zagranicznych parkietów, gdzie indeksy barwiły się na zielono. Ponad 2proc. rósł indeks w Moskwie.Sprzedaż McDonald'sa okazuje się lepsza od oczekiwań. W październiku globalna sprzedaż sieci poszła w górę o 3,3 procent licząc rok do roku - choć w samych Stanach Zjednoczonych spadła o 0,1 procent. Dodatni wynik spółka zawdzięcza ponad 6-procentowemu wzrostowi w Europie i blisko 5-procentowemu - w regionie Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. - Polityczny spór o cztery mld zł zysku NBP wewnątrz RPP i między bankiem centralnym i rządem nie wpływa negatywnie na rynki - podsumowują ekonomiści. - Jest jednak całkowicie niepotrzebny i jest ewenementem na skalę światową - dodają. Złoty w piątkowe przedpołudnie nieznacznie zyskuje do głównych walut, w reakcji na utrzymujące się dobre nastroje na rynkach finansowych. O godzinie 11:12 kurs USD/PLN testował poziom 2,8783 zł, EUR/PLN 4,1134 zł, a CHF/PLN 2,6888 zł. Oznacza to odpowiednio spadek o 0,2 gr, 0,5 gr i 0,3 gr w stosunku do poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Skarb do TVP: Oszczędzajcie


Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz stwierdza, że resort oczekuje od zarządu TVP SA ograniczania kosztów, szukania rezerw i inwestowania w rozwój spółki. Dodał, że tylko takie działania mogą poprawić sytuację publicznego nadawcy.

W przejrzystości ustępujemy tylko Rosji


Narodowy Bank Polski jest światowym liderem pod względem przejrzystości zarządzania rezerwami walutowymi - informuje "Parkiet". Wynika to z raportu przygotowanego przez Bank Rosji, w którym NBP zajął drugie miejsce, za Rosjanami.

Zarobimy na dymach z Portugalii?


Od września wchodzi w życie długo oczekiwana ustawa, umożliwiająca nam handel prawami do emisji m.in. dwutlenku węgla innym państwom. Według "Rzeczpospolitej", pierwszym klientem Polski będzie Portugalia. Moglibyśmy na tym zarobić nawet ćwierć miliarda dolarów.

Budimex ma umowę z Politechniką Poznańską o wartości 36,68 mln zł netto


Budimex ma umowę z Politechniką Poznańską na prace budowlane o wartości 36,68 mln zł netto, poinformowała spółka w komunikacie.

Nawet londyńska giełda się wywróciła...


Przerwa techniczna na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych (London Stock Exchange) trwała dzisiaj 3,5 godziny.

PKP PLK nie wykluczają przywrócenia kursowania InterRegio


Nie wykluczamy, że przywrócimy kursowanie InterRegio, o ile Przewozy Regionalne wskażą nam inne deficytowe połączenia do zlikwidowania - powiedział we wtorek prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański.

Złoty kontynuuje umocnienie


Na początku dzisiejszej sesji złoty kontynuuje umocnienie względem głównych walut. Po godz. 8.30 notowania EUR/PLN zeszły do poziomu 4,0650, a kurs USD/PLN zniżkował do 2,8000. Od początku nowego roku zyskują praktycznie wszystkie waluty naszego regionu - trend aprecjacyjny wspierany jest przez lepsze nastroje inwestycyjne na giełdach i związany z tym wzrost apetytu na ryzyko wśród inwestorów.

Chcemy małe, deweloperzy mają duże


Od dawna wiadomo, że małe jest piękne. Ale zapomnieli o tym deweloperzy, którzy oddają na rynek mieszkania o ponad 19 mkw. większe, niż chcemy kupić - wynika z analizy Home Broker.

Niedźwiedzie fundusze rosną w siłę


Na zagranicznym rynku funduszy inwestycyjnych pojawia się nowy trend. Klasyczne konstrukcje powoli wypierane są przez alternatywne instrumenty pozwalające zarabiać zarówno na wzroście, jak i na spadku cen aktywów.

Cerabud chce przenieść notowania na rynek regulowany


NWZA notowanego na NewConnect Cerabudu zdecydowało o upoważnieniu zarządu do podjęcia działań w sprawie wprowadzenia akcji do obrotu na rynku regulowanym - poinformował Cerabud w poniedziałkowym komunikacie.

Dług nam rośnie. Za bardzo?


W grudniu 2009 roku polski dług publiczny wyniósł 49,9 procent PKB. W tym - może być jeszcze większy. Ale czy aż tak, by mógł zagrozić spełnieniu kryteriów z Maastricht, warunkujących przyjęcie euro? Zdaniem głównego ekonomisty BCC Stanisława Gomułki - raczej nie. - Pod koniec tego roku nie przekroczymy progu 55-procent - twierdzi w rozmowie z TVN CNBC Biznes. Możemy go przekroczyć po koniec 2011 roku.

Przecena akcji na Wall Street


Środowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem wzrostów, lecz w ostatnich godzinach główne indeksy zaczęły zniżkować i ostatecznie zamknęły się wyraźnie na minusie.

Eksporterzy drżą przed mocnym złotym


Złoty znów będzie rósł w siłę - prognozują rynki finansowe. To zła wiadomość dla eksporterów, bo kurs może spaść poniżej granicy opłacalności produkcji. Zapowiedź umocnienia polskiej waluty wynika również z raportu głównej siedziby banku Citigroup - pisze środowy "Puls Biznesu".

Lekkie odreagowanie silnej przeceny


Ostatnie trzy dni handlu akcjami na globalnych rynkach były zdominowane przez powszechne przeceny. W tym czasie ogólnoświatowy indeks MSCI AC World stracił na wartości łącznie 3,12 proc., a na warszawskim parkiecie indeks WIG obniżył swoje notowania dwukrotnie bardziej, bo o 6,40 proc. Jednakże dziś rynki zaczęły powoli odreagowywać.

Umiarkowany optymizm na europejskich parkietach


Wczorajsza sesja giełdowa na Wall Street zakończyła się nieznacznymi spadkami głównych indeksów. Zniżkę tą determinował wzrost awersji do ryzyka uczestników rynku, który przełożył się na silną zwyżkę aktywów powszechnie uważanych za bezpieczne, np. złota.

Indeksy GPW straciły w czwartek po niepokojących wieściach z zagranicy


Ponieważ w USA obchodzone jest dziś Święto Dziękczynienia co oznacza dzień wolny od pracy, jeszcze przed sesją można było spodziewać się spokojnego i nudnego przebiegu handlu. Niestety tego typu przewidywania stały się faktem i przez większość dnia obserwowaliśmy nudną konsolidację w okolicy 2345 pkt.

Neonet chce przejąć trzy spółki Avansu


Jedna z wiodących w Polsce sieci sprzedaży hurtowej i detalicznej sprzętu AGD, RTV i IT - Neonet złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie trzech dystrybutorów regionalnych sieci Avans: Avans Północ, Avans Południe i Avans Centrum - Wschód - poinformował UOKiK.

Jest szansa na włączenie złotego do ERM2


Włączenie złotego do mechanizmu ERM2 za 2-3 lata, a samo wejście do strefy euro w 2014-2015 roku wydają się być jak najbardziej realne - uważa Witold Koziński, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego.

Biją się o BZ WBK


Wystawionym na sprzedaż dwa tygodnie temu pakietem akcji Banku Zachodniego WBK, należącym do grupy AIB jest zainteresowanych co najmniej 10 inwestorów, w tym dwaj francuscy i dwaj hiszpańscy giganci oraz banki ze Skandynawii i Austrii - pisze w czwartek dziennik "Irish Independent".

Grupa Torfarm zetnie zatrudnienie o 1500 osób do końca 2012; zmieni nazwę na Neuca


Grupa Torfarm poda prognozy na 2010 rok do końca marca, a do końca 2012 roku zmniejszy zatrudnienie o około 1500 osób - poinformowali w środę przedstawiciele grupy. Wkrótce grupa zmieni nazwę na Neuca.