Księgarnie marzą o urzędowych cenach


Księgarze i wydawcy chcą wprowadzić stałe ceny na książki. Przez kilka miesięcy od premiery bestseller miałby kosztować wszędzie tyle samo - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Europejskie giełdy piątkowe notowania rozpoczęły sporymi spadkami. Według analityków powodem jest obawa, że programy oszczędnościowe krajów południa Europy przyniosą spadek rozwoju gospodarczego. Źle ma się także europejska waluta: euro jest najsłabsze od 14 miesięcy wobec dolara. Przed wyborem obywatelstwa stanie większość osób, które zamierzają na dłużej lub na stałe zamieszkać za granicą, zwłaszcza gdy na świat przyjdą dzieci. Jaki paszport nadać maluchowi, który urodzi się w Amsterdamie, Monachium, Liverpoolu czy Oslo? Minister skarbu Aleksander Grad uważa, że utworzenie specjalnych stref ekonomicznych na terenach postoczniowych, zwłaszcza w Szczecinie, to dobry pomysł. O powstanie strefy lub podstrefy ekonomicznej na terenach po przejętym majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa zabiegają radni ze Szczecina.Spółka Mostostal Warszawa miała 43,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2009 roku wobec 11,41 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Korporacyjne programy pomocy charytatywnej mają duże znaczenie. Wielkie firmy oddały na te cele w 2008 roku średnio 5,1 proc. więcej niż rok wcześniej, mimo iż recesja oficjalnie rozpoczęła się w grudniu 2007 roku. UBS podwyższył cenę docelową dla PKO BP o 18 proc. do 39 zł, podtrzymując rekomendację "neutralnie" - podała agencja Bloomberg.

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych umacnia swoją pozycję lidera w regionie; wyniki giełdy są bardzo dobre, a jej obroty i kapitalizacja coraz wyższe - ocenia wiceminister skarbu Joanna Schmid.

Z miesiąca na miesiąc za prąd płacimy więcej, ale nie potrafimy temu zaradzić. Oszczędzać? Też można, ale łatwiej zmienić dostawcę energii. Chociaż od trzech lat mamy do tego prawo, prawie 90 proc. z nas nie wie, jak to zrobić. Dlatego - nie obawiając się walki o klienta - firmy energetyczne nie mają dla indywidualnych klientów atrakcyjnych ofert. Urząd Regulacji Energetyki chce to zmienić. Analitycy Bank of America Merrill Lynch (BofA ML) obniżyli prognozę PKB dla eurostrefy za 2010 r. do 1,4 proc. rdr z 1,7 proc. rdr wobec spadku ocenianego na 4,0 proc. rdr w 2009 r.

Środowa sesja w Warszawie rozpocznie się od zdecydowanej wyprzedaży akcji. To naturalna reakcja na wczorajszą gwałtowną przecenę na Wall Street (S&P500 -2,34 proc.; Nasdaq Composite -2,04 proc.) i dzisiejszą wyprzedaż na azjatyckich parkietach (Nikkei -2,57 proc.). Dwa pokoje na 70 metrach kwadratowych słabo się sprzedają - wynika z danych spółki Home Broker, monitorującej rynek mieszkaniowy, na które powołuje się "Puls Biznesu". Okazuje się, że Polacy wolą, lub muszą woleć, więcej pokoi na mniejszym metrażu. A deweloperzy coraz częściej wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Polska jest na dobrej drodze, by obniżyć deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 roku - ocenia Komisja Europejska, chwaląc przedstawiony przez rząd Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów. Tymczasem Ministerstwo Finansów sugeruje, że tegoroczny deficyt mógłby wynieść około 30 mld zł zamiast zaplanowanych 52,2 mld zł.Oferta konsorcjum, którego liderem jest Budimex została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na budowę i doprojektowanie drugiego terminala pasażerskiego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą - podał Budimex w komunikacie. Dystrybutor prasy Kolporter zakończył restrukturyzację polegającą na podziale na trzy spółki. Obecnie dystrybucja prasy, przesyłki kurierskie i sklep internetowy działają już w ramach odrębnych spółek - poinformował Kolporter w komunikacie prasowym. Piątkowa sesja na rynku walutowym rozpoczęła się od lekkiego umocnienia złotego. Analitycy spodziewają się, że polska waluta może się umocnić w perspektywie całej sesji, ale kluczowe będą popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Chiny urosły w ciągu roku o 11,9 proc.


Słowo "kryzys" w języku chińskim prawdopodobnie od wielu miesięcy wykorzystywane jest wyłącznie do opisywania stanu najbardziej rozwiniętych gospodarek. Jeśli chodzi o gospodarkę Chin można mówić wręcz o klęsce urodzaju.

Wall Street: Spadki po słabych danych


Czwartkowe notowania na Wall Street zakończyły się spadkami z powodu zaskakująco słabych danych ISM o aktywności w usługach. Nie pomogła nawet pozytywna informacja, że Bank of America zamierza zwrócić 45 mld USD pomocy rządowej.

MSP może sprzedać do 20 proc. akcji PGE w 2010 roku


Ministerstwo Skarbu Państwa jest skłonne sprzedać w 2010 roku pakiet blisko 20 proc. akcji PGE pod warunkiem sprzyjających warunków rynkowych - poinformował minister skarbu Aleksander Grad w telewizji TVN CNBC Biznes.

Paribas Chairman: Not Working On SocGen Takeover Plan


French bank BNP Paribas SA isn't planning to take over French rival Societe Generale SA, BNP Chairman Michel Pebereau said Monday.

Wall Street odrobiła straty w końcówce sesji


- W poniedziałek na Wall Street inwestorzy sprzedawali akcje trzeci dzień z rzędu, ale w końcówce sesji główne indeksy odrobiły straty. Głębokie spadki cen surowców uderzyły w kursy spółek paliwowych, a sentyment na rynku pogorszyły słabsze od oczekiwań dane o aktywności wytwórczej w Nowym Jorku.

Mothercare opublikował wzrost zysków


Detalista oznajmił, że jest pewny, że wypracuje dobry wynik w II połowie roku.

Czy warto dokupić walorów PGE na giełdzie?


Wiadomo już, że drobni inwestorzy nie kupili w ofercie publicznej tyle akcji, ile chcieli. Czy warto w nie wchodzić po debiucie? Policzyliśmy, ile można było zarobić na walorach innych firm wprowadzonych na giełdę przez Skarb Państwa w przeszłości.

Coca-Cola Enterprises shares drop as sales fall


Coca-Cola Enterprises Inc posted lower-than-expected quarterly sales, citing lingering economic weakness and tough competition, and said revenue in North America should essentially be flat this year, sending its shares down more than 3 percent on Wednesday.

Skrzypek wie, czym rozdmuchać PKB


- Uruchomienie 10-11 mld zł z nadpłynności finansowej, którą dysponują banki spółdzielcze, mogłoby podnieść PKB o 0,25-0,4 proc. - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Zapewnia przy tym, że w ciągu miesiąca NBP przygotuje propozycje, które pozwolą uruchomić ten potencjał.

Koniec z gminną samowolką


Można nie zgodzić się na drastyczną podwyżkę opłaty za użytkowanie wieczyste. To właściciel gruntu musi wykazać zasadność podwyżki oraz jej wysokości - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Umiarkowana przecena na Wall Street


Ostatnia sesja pierwszego kwartału zakończyła się umiarkowanymi spadkami nowojorskich indeksów akcyjnych. Zapalnikiem przeceny akcji były rozczarowujące dane z rynku pracy. W skali całego miesiąca oraz kwartału akcje na Wall Street wyraźnie jednak podrożały.

Graś: przetarg stoczniowy otoczony był osłoną kontrwywiadowczą


Przetarg stoczniowy był otoczony osłoną kontrwywiadowczą; jeśli służby specjalne podejrzewały nieprawidłowości, powinny powiadomić prokuraturę - powiedział w sobotę rzecznik rządu Paweł Graś, odnosząc się do informacji, że do najwyższych władz w państwie CBA przesłało dokumenty dotyczące nieprawidłowości przy sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Londyn: Bank Anglii ostrzega


Bank Anglii ma wątpliwości, czy brytyjska gospodarka rzeczywiście wyszła już na dobre z prawie dwuletniej recesji. A jeśli nawet, to - jak ostrzegł dziś jego szef - kraj musi się przygotować na atak inflacji.

Japonia znów eksportuje


Japoński eksport w górę: w październiku sprzedaż japońskich towarów za granicę wzrosła wobec września o 2,5 procent i był to już trzeci z rzędu miesiąc na plusie. Wzrost eksportu Japonia zawdzięcza ożywieniu popytu na innych rynkach azjatyckich. W ujęciu rocznym eksport stopniał jednak o 23 procent.

Szef NSZZ "Solidarność" o zagrożeniach dla polskiej gospodarki


Zmniejszenie wpływów z podatków do budżetu, rosnące zadłużenie systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz zadłużanie się gospodarstw domowych, to główne zagrożenia dla polskiej gospodarki - uważa przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek.

Chodzi o "godną" emeryturę. Nawet po 10 latach pracy


- Osoby, które pracowały 10-15 lat będą miały problem, kiedy przejdą na emeryturę w wieku 65 lat. Dlatego państwo chce dla nich minimalnej emerytury. Ma ona być godna, czyli przynajmniej taka, jak obecnie średnia - mówiła w TVN24 minister pracy Jolanta Fedak. Aby problemu nie było, a na emeryturę można było więcej odłożyć, resort chce wysyłać na nią Polaków wtedy, gdy będą chcieli.

Nowy rekord: 106,4 mln dolarów za Picassa


Za 106,4 mln dolarów sprzedano we wtorek w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku, zatytułowany "Nu au plateau de sculpteur" ("Nagość na płycie rzeźbiarza") - poinformował dom aukcyjny Christie's.

Krakowskie zabytki warte 25 mld zł


Na 25 mld zł wycenili wartość krakowskich zabytków analitycy z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości - czytamy w "Dzienniku Polskim".

Uratują nas Niemcy


W opinii głównego ekonomisty PKO BP Łukasza Tarnawy, nasze PKB wzrośnie w tym roku o 2,5 proc, czyli mniej niż prognozuje Komisja Europejska. Według niego, wpływ na to będzie mieć rosnący import.

UK's Mandelson attacks Barclays chief over pay


British Business Secretary Peter Mandelson on Saturday called the president of Barclays bank the "unacceptable face of banking" in an unusually personal attack ahead of an imminent national election.