Aktywa TFI wzrosły o 1,8% m/m do 94,8 mld zł w styczniu


Wartość środków zgromadzonych w krajowych instytucjach zarządzających funduszami inwestycyjnymi wzrosła o 1,6 mld zł, tj. o 1,8% w skali miesiąca, do 94,8 mld zł na koniec stycznia, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Złoty w czasie kryzysu zraził do siebie szefów firm. Denerwował ich głównie zmiennością kursu - zauważa "Puls Biznesu". Z badań firmy doradczej Grant Thornton Frąckowiak wynika, że sześć na siedem firm chce szybkiego przyjęcia unijnej waluty. Najbardziej schorowaną dzielnicą stolicy jest Praga-Północ. Jej mieszkańcom dokuczają nowotwory i choroby układu krążenia. Mężczyźni żyją tam 18 lat krócej niż w Wilanowie i na Ursynowie - ujawnia "Życie Warszawy". MSP nie będzie się sprzeciwiało zakupowi przez Tarnowskie Azoty od Ciechu udziałów w spółce Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory, jeśli transakcja będzie miała sens biznesowy i zostanie to potwierdzone w badaniu spółki - poinformował PAP Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.Na ponad 20 miliardów euro rocznie szacuje się zyski ekomafii we Włoszech pochodzące z przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu takich, jak nielegalny wywóz śmieci - ogłosiła w najnowszym raporcie włoska Liga Ochrony Środowiska ( Legambiente). - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał ponad 2 mln zł kary nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Tikkurila Polska za ograniczanie konkurencji. Firma ta produkuje farby i lakiery - poinformował PAP we wtorek Konrad Gruner z biura prasowego UOKiK. W ciągu półtora miesiąca funkcjonowania pakietu antykryzysowego tylko 29 firm zgłosiło się po rządową pomoc. Spośród nich tylko jedna otrzymała wsparcie finansowe. Według minister pracy Jolanty Fedak za znikomym zainteresowaniem stoi dość dobra sytuacja naszej gospodarki. Szef doradców premiera Michał Boni sugeruje jednak, by przepisy poprawić.

Kryzys pogrążył eksportową potęgę Niemiec - przez lata światowego lidera w tej dziedzinie. Jak podaje Statistisches Bundesamt, w zeszłym roku za granicę sprzedano o 17,9 proc. mniej towarów, niż rok wcześniej. Ich łączna wartość wyniosła 808,2 miliardów euro.

Jedna z podstawowych zasad inwestowania mówi, by nie "łapać spadającej brzytwy" i nie kupować akcji, które mocno tanieją. W ostatnich latach strategia ta okazywała się korzystniejsza niż kupowanie akcji liderów zwyżek. Krakowska prokuratura będzie nadzorować śledztwo w sprawie ubezpieczania kontraktów wygranych przez zakład maszyn górniczych Glinik w Gorlicach. Wahania kursów walut sprawiły, że Glinik stracił 110 milionów złotych.

KGHM chce kupić taki pakiet akcji Tauronu, który dałby mu powyżej 5 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki - poinformował dziennikarzy prezes KGHM, Herbert Wirth. Sejm uchwalił w piątek ustawę o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych. Przewiduje ona, że zagrożone instytucje finansowe będą mogły uzyskać pomoc państwa. Skarb Państwa będzie mógł udzielić np. bankom, które popadły w tarapaty, gwarancji w formie objęcia ich akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych. Nowy tydzień na rynku akcji rozpoczyna się w miarę optymistycznie, jednak na fanfary trzeba jeszcze poczekać. WIG20 rósł na otwarciu sesji o 1,03 proc. W dalszym ciągu pozostajemy w trendzie spadkowym, dlatego zaliczenie poprzedniego minimum na poziomie 2260pkt. dla indeksu WIG20 wydaje się bardzo prawdopodobne.Asian shares leapt to a three-week high on Wednesday, powered by financial and resource shares after investors bought commodities on a weaker dollar, while Hong Kong shares shrugged off China's latest move to temper robust lending. Citigroup Inc, JPMorgan Chase & Co and Bank of America Corp may soon show compelling evidence that they have stopped the bleeding in terms of credit losses and loan writedowns. W czasie dzisiejszej sesji na zagranicznym rynku walutowym panowała nieco wyższa zmienność niż w ostatnich dniach. Pod koniec notowań w Europie kurs EUR/USD testował poziom 1,4300, a jego zniżkę wspierały dużo lepsze od oczekiwań dane z USA, które napłynęły na rynek przed 16.00.

Co 10. Polak pracuje w warunkach zagrożenia zdrowia


Według badań GUS z 2008 roku, 11,2 proc. osób zatrudnionych w Polsce pracowało w warunkach zagrożenia zdrowia. Podobnie jak rok wcześniej, co szóstą osobą zatrudnioną w trudnych warunkach była kobieta, a na ryzyko utraty życia lub zdrowia najbardziej narażeni byli mieszkańcy województw wysokouprzemysłowionych.

Chojna-Duch z RPP: wzrost PKB w 2010 r. może być wyższy od 3%


Dynamika wzrostu polskiego PKB w 2010 r. raczej przekroczy 3%, oceniła członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Elżbieta Chojna-Duch, która uważa też, że kłopoty finansowe Grecji nie powinny zaszkodzić polskiej gospodarce.

Madoff: mam raka, umieram


Skazany na 150 lat więzienia za gigantyczne oszustwo finansowe Bernard Madoff oświadczył, że jest chory na raka. Twierdzi, że zostało mu już niewiele dni życia – donosi "New York Post".

Banki skubią Rodzinę na Swoim


Uwaga na marże kredytów udzielonych w ramach programu "Rodzina na Swoim". Na rynku jest kilka banków, które w swoich ofertach nawet nie podają górnej wysokości marży kredytowej. To znacznie utrudnia porównanie i wybranie najkorzystniejszej pożyczki - ostrzegają doradcy Open Finance.

Profilaktyka grypy: Od czosnku do seksu


Rosyjskie media przypominają o znanych metodach zapobiegania grypie i jej leczenia, prześcigają się w poszukiwaniu nowych. Recepty, o których we wtorek pisze portal newsru.com, obejmują i czosnek i seks.

Byki zachowują pozycję


Poniedziałkowa korekta na rynku akcji została już niemal w całości odrobiona, jednak nie oznacza to, że masowo na parkiet powrócą inwestorzy, którzy po ostatnim tąpnięciu zachowują teraz większy dystans. Widać to po obrotach, które wyraźnie zmalały i wczoraj wyniosły zaledwie 1 174mln zł.

UOKiK przypomina kupującym oferty first minute o ich prawach


Cena wycieczki z oferty first minute, nie może się zmienić na 20 dni przed wyjazdem. Podróżny korzystający z tej oferty ma prawo reklamować niezgodną z umową kategorię hotelu, zgubiony bagaż, opóźniony samolot, czy dłuższą odległość od plaży - przypomina UOKiK.

Podziemny taśmociąg połączył dwie kopalnie JSW


Należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalnie "Borynia" i "Zofiówka" zostały połączone podziemnym taśmociągiem do transportu węgla. To kolejny etap tworzenia tzw. kopalni zespolonej, do której w przyszłości dołączy też kopalnia "Jas-Mos".

Eurodolar na wyższych poziomach


Miniony tydzień nie obył się bez nowych decyzji, postanowień, plotek oraz dywagacji na temat panującego kryzysu, sytuacji Strefy Euro oraz jej przyszłości.

Polskę czeka wielka internetowa rewolucja


Internet naprawdę trafi pod strzechy, a w każdym nowym budynku pojawi się światłowód. Takie skutki ma mieć ustawa, która w styczniu ujrzy światło dzienne - dowiaduje się "Gazeta Wyborcza".

USA: pomyślna próba silników komercyjnej rakiety nośnej


Na przylądku Canaveral, na Florydzie dokonano podczas weekendu pomyślnej próby silników rakiety Falcon 9, pierwszego skonstruowanego przez prywatną firmę pojazdu kosmicznego, który ma przewozić ładunki - a w przyszłości także ludzi - na orbitę okołoziemską.

US First Solar awaiting China decision on subsidy


U.S. company First Solar, which plans to build the world's largest solar power plant in Inner Mongolia, could hear from China in coming months the amount of subsidy it will get, the company's president said.

Złoty mocny dzięki lepszym nastrojom na świecie


Dla rynków finansowych czas biegnie dość szybko i emocje związane z tragicznym wypadkiem pod Smoleńskiem, wypiera chłodna analiza przyszłości, oparta o oczekiwania, co do publikacji kolejnych danych makroekonomicznych i globalne nastroje.

TK: podatnik musi na bieżąco śledzić zmiany w prawie


Podatnik, który po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zyskał prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy przez organy skarbowe, ma tylko 30 dni na złożenie wniosku. Prowadząc działalność gospodarczą, powinien on na bieżąco śledzić zmiany w prawie, więc jeśli nie złoży wniosku w terminie, traci prawo do wznowienia postępowania - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

MF uplasowało euroobligacje za 910 mln euro


Ministerstwo Finansów uplasowało obligacje 10- i 15-letnie o wartości 910 mln euro - podał resort finansów w komunikacie.

"Miejsce Polski jest w G20"


- Miejsce mojego kraju jest w G20 - oświadczył prezydent Lech Kaczyński podczas tradycyjnego noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim. Jak przekonywał, powinniśmy znaleźć się w grupie 20 największych gospodarek, ponieważ nasza gospodarka jest 18. na świecie.

Na trasach zagranicznych czeka nas wojna


Od 1 stycznia przewoźnicy kolejowi w Unii Europejskiej, jak PKP w Polsce, będą musieli się liczyć z konkurencją z zagranicy na trasach międzynarodowych, także między stacjami krajowymi. Wchodzi w życie dyrektywa liberalizująca rynek pasażerskich przewozów kolejowych.

"Życie Warszawy": są młodzi, zdolni, kreatywni i... biedni


20 tys. zł brakuje studentom stołecznej Politechniki, aby wyjechać na zawody pojazdów o rekordowo niskim zużyciu paliwa. Być albo nie być młodych wynalazców zależy od sponsorów - pisze "Życie Warszawy".

ISM straszy, bezrobocie w centum uwagi


Amerykański Instytut Zarządzania Podażą poinformował wczoraj, że publikowany przez niego indeks ISM dla sektora usług (ISM Services Non-Manufacturing Index) spadł w listopadzie 48,7 z 50,6 pkt. miesiąc wcześniej. To kolejny już raport stawiający pod znakiem zapytania wszystkie optymistyczne oczekiwania co do najbliższej przyszłości amerykańskiej gospodarki.

Bernanke zapewnia o niskich stopach, a inwestorzy boją się spowolnienia


Półroczne wystąpienie szefa Fed na forum Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, jakkolwiek koncentrowało uwagę inwestorów, nie przyniosło praktycznie nic nowego.