Stoczniowcy będą hałasować w Warszawie


Związkowcy z państwowej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni zapowiadają na poniedziałek pikietę siedzib resortów obrony i Skarbu Państwa. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko planowanym zwolnieniom w zakładzie.

Tomasz Jażdżyński, Prezes INTERIA.PL, został laureatem 3. edycji prestiżowego konkursu MIXX Awards, organizowanego przez IAB Polska. Jażdzyński zwyciężył w kategorii "Życiowe dokonania", przyznawanej za ponadprzeciętne zasługi dla interaktywnego marketingu i reklamy podczas trwania kariery. W ciągu 15 miesięcy swej pracy w resorcie sportu Marcin Rosół dostał, prócz pensji, 60 tys. zł nagród, donosi "Rzeczpospolita". Dnia 9 kwietnia 2010 r. została opublikowana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którą kosztem uzyskania przychodów będzie także podatek należny od nieodpłatnie przekazanych towarów, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami, w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług w określonej wysokości lub wartości.Wysokość i forma wynegocjowanych w grudniu ubiegłego roku podwyżek płac dla pracowników gliwickiej fabryki Opla zostały w czwartek ostatecznie zaakceptowane. Załoga fabryki otrzyma ponadtrzyprocentowe podwyżki oraz jednorazową premię za udane wdrożenie do produkcji astry czwartej generacji. Jeśli do maja architekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie pokaże gotowego projektu budowlanego, zapłaci karę. Być może pożegna się z kontraktem - ustaliło "Życie Warszawy". Wiele z gospodarek rozwiniętych będzie się zmagało z wysokim bezrobociem również w 2011 roku, pomimo że zatrudnienie w wielu z nich zacznie wzrastać już w tym roku - napisali analitycy MFW w udostępnionych fragmentach raportu Word Economic Outlook, którego pełna wersja zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu.

Kontrakty na indeksy w USA idą w górę, po tym jak wyniki finansowe Walt Disney Co. oraz Abercrombie & Fitch Co. okazały się lepsze od oczekiwań analityków - podają maklerzy.

Międzynarodowy fundusz Walutowy obniża prognozę wzrostu PKB dla Polski - podaje TVN CNBC Biznes. Wpływy budżetowe są niższe niż przed rokiem, bezrobocie rośnie, a Polacy wstrzymują się z zakupami - alarmuje "Rzeczpospolita".

W czwartym kwartale tego roku wyniki grupy Empik Media &Fashion mogą być porówywalne do wyników za IV kw. 2008 r. - poinformował dziennikarzy Jacek Bagiński, członek zarządu EM&F ds. finansowych. IBM widzi silny potencjał rynkowy dla systemów dystrybucji energii, zwanych “inteligentnymi sieciami” w Chinach, ponieważ kraj ten szuka sposobów na bardziej efektywne wykorzystywanie energii. Wola Info podpisała z europejską agencją Frontex na 3-letni serwis sprzętu i oprogramowania HP, poinformowała spółka w komunikacie.Główny ekonomista Business Center Chlub Stanisław Gomułka uważa, że proponowany przez ministra finansów deficyt budżetu państwa w 2010 roku na poziomie ok. 52 mld zł oraz deficyt sektora finansów publicznych w wysokości 7 proc. PKB oznacza gwałtowne przyśpieszenie pogarszania się finansów publicznych. Kryzys gospodarczy i zapaść finansowa Grecji pokazały, że kraje strefy euro powinny przesyłać projekty budżetów krajowych do zatwierdzenia najpierw przez eurogrupę, a potem swoje parlamenty - przekonywał w środę lider chadecji w PE Joseph Daul. Minister finansów Jacek Rostowski w piątkowym wywiadzie dla telewizji France 24 wyraził opinię, że to przede wszystkim polityka liberalna, daleka od protekcjonizmu, uchroniła Polskę w tym roku przed recesją.

Jeszcze katar , czy już katharsis?


Po fatalnym otwarciu WIG20 spadał mniej więcej do południa, kiedy nastroje zaczęły poprawiać się, ponieważ jasnym stało się, że przecena greckich obligacji była posunięta zbyt daleko.

Deficyt w obrotach bieżących znacznie powyżej


Deficyt w obrotach bieżących w październiku wyniósł 991 mln euro wobec 57 mln euro deficytu we wrześniu i 49,7 mln euro spodziewanych przez analityków - podał w piątek NBP.

Na Wall Street sesja bez większych zmian


Środa na Wall Street przebiegała pod znakiem niewielkich zmian indeksów, a inwestorzy czekają na piątkowe dane z rynku pracy. Napływające w ciągu dnia informacje z otoczenia makroekonomicznego nie wpłynęły na giełdową koniunkturę.

TP spodziewa się spadku przychodów


Od drugiego kwartału 2010 roku grupa Telekomunikacji Polskiej spodziewa się jednocyfrowego spadku przychodów po zniżce o 10,2 proc. w pierwszym kwartale 2010 w ujęciu rok do roku - poinformował podczas telekonferencji prezes spółki Maciej Witucki.

E-odchudzanie


Z badań rynku usług internetowych wynika, że lawinowo rośnie liczba osób odchudzających się online, pisze "Puls Biznesu".

RPO prosi Pawlaka o wyjaśnienia ws. gazu


Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do szefa resortu gospodarki Waldemara Pawlaka o wyjaśnienia dotyczące negocjowanego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu - poinformowało w środę biuro RPO.

Katarczycy nie przyjadą. Na pewno nie dziś


Nie spotykam się dziś z Katarczykami ws. zakupu stoczni w Gdyni i Szczecinie. Nie mam na razie tego w planach - przyznał przed wejściem na posiedzenie sejmowej komisji skarbu minister Aleksander Grad, gdzie ma się tłumaczyć z nieudanych, jak do tej pory, prób sprzedaży zakładów. - Nie mam sobie nic do zarzucenia. Rząd zrobił wszystko, by znaleźć inwestora - dodał.

Kto zarobi na poborze opłat na autostradach?


Dziesięć firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową systemu poboru opłat na polskich drogach - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. System ten ma zacząć funkcjonować w połowie 2011 roku.

Eksperci prognozują stabilizację cen


Analitycy biura "Reflex" przewidują, że w przyszłym tygodniu ceny benzyny i oleju napędowego spadną, a autogazu wzrosną. Eksperci e-petrol prognozują stabilizację cen.

TVP deklaruje: Są standardy, nie ma cenzury


Mimo dramatycznej sytuacji finansowej telewizja zachowuje wysokie standardy, tworzy pluralistyczny przekaz, a na antenach nie ma cenzury - głosi Deklaracja Telewizji Polskiej opublikowana przez zarząd TVP. To reakcja na kontrowersje wokół emisji filmu "Towarzysz Generał".

Ponad 6 milionów Polaków klepie biedę


71 proc. Polaków uważa, że w Polsce rozpowszechniona jest bieda - wynika z opublikowanych we wtorek przez Komisję Europejską wyników Eurobarometru. To niższy odsetek niż w niektórych znacznie zamożniejszych krajach, takich jak Francja, Niemcy, Belgia i Włochy.

Walka o miliony Wilka i Zająca


- Nu zajec - pagadi! (Czekaj zającu, ja ci pokażę!) - mówił Wilk do Zająca w kultowej radzieckiej kreskówce, odpowiedniku amerykańskiego Toma i Jerrego. - Teraz twórcy bajki walczą o miliony dolarów za prawa autorskie do obu postaci sprzedane bez ich zgody - pisze na swoich stronach "Rzeczpospolita" powołując się na dziennik Kommiersant.

Raj dla sprzątaczek i opiekunek


W tym kraju od lat mieszka i pracuje około 100 tysięcy naszych rodaków. Do niedawna musieli kombinować, omijać przepisy. Od maja br. możemy w Belgii funkcjonować w pełni legalnie. Jak Polacy wykorzystują nowe szanse?

Bioton przejmie 60 proc. udziałów w Kappa Medilab


Bioton zawarł porozumienie dotyczące przejęcia 60 proc. udziałów w spółce Kappa Medilab, a także sfinalizowania przez Kappa prac badawczo-rozwojowych, rozpoczęcia produkcji masowej oraz komercjalizacji wstrzykiwacza do insuliny opracowanego przez tę spółkę - poinformował Bioton we wtorkowym komunikacie.

Stopa bezrobocia w USA w grudniu 10 proc.


Stopa bezrobocia w USA w grudniu wyniosła 10,0 proc. wobec 10,0 proc. w listopadzie - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Jeśli cena ropy przekroczy 100 USD/b OPEC może podjąć działania


- Organizacja Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) podejmie stosowne decyzje dotyczące wielkości produkcji ropy, gdy cena tego surowca przekroczy 100 USD za baryłkę - poinformował w czwartek minister ropy Kuwejtu Szejk Ahmed Al-Sabah.

Osłabienie jakby lokalne


Z wczorajszej płytkiej korekty zrobił nam się już całkiem sporawy spadek, któremu towarzyszyły dziś duże obroty. Jednak GPW była w spadkach osamotniona, lepiej spisywały się giełdy w Europie.

Ty pytasz, ekspert odpowiada: Zlecenie z własnym pracownikiem


W grudniu 2009 r. zakład zatrudnił na zlecenie osobę, która jest jednocześnie jego pracownikiem. W trakcie urlopu wypoczynkowego wykonywała ona na umowę cywilno-prawną dodatkowe obowiązki, oczywiście inne niż objęte umową o pracę. Z umowy zlecenia firma zgłosiła ją do ubezpieczenia zdrowotnego. Wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłaciła jej w grudniu 2009 r., naliczając tylko składkę zdrowotną. Czy prawidłowo?

PMPG planuje emisję do 10,4 mln akcji serii F bez prawa poboru


Zarząd Platformy Mediowej Point Group zdecydował o podwyższeniu kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego. Spółka planuje emisję nie więcej niż 10.378.000 akcji serii F z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowała spółka w komunikacie.

Poważne kłopoty rosyjskiego miliardera


Hiszpańscy śledczy podejrzewają Olega Deripaskę, bliskiego znajomego Władimira Putina, o wypranie czterech milionów euro. Sprawą zajmuje się sędzia Baltazar Garson, który wsławił się postępowaniami przeciwko Augusto Pinochetowi i Silvio Berlusconiemu.