Komisja: Boni poinformował o pracach nad ustawą hazardową


Minister w kancelarii premiera Michał Boni przedstawił we wtorek hazardowej komisji śledczej informację o projektach dotyczących prawa hazardowego, które - mimo że trwały nad nimi prace w rządzie - nie doczekały się uchwalenia w Sejmie.

Ostatnie dni wyraźnie pogorszyły atmosferę na rynkach finansowych. Amerykański S&P 500 znalazł się w piątek na wysokości lutowego dołka, co w naturalny sposób sprzyjało odbiciu. Niemniej jednak po tak silnych zniżkach, jakie trwają od połowy kwietnia, samo osiągnięcie silnego wsparcia, to zbyt mało, by z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Za 5 lat Polsce grozi nawet 8-procentowy deficyt energii - pisze "Rzeczpospolita". Lata 2015-2016 będą wyjątkowo trudne dla polskiej branży energetycznej. Wczorajsza sesja na Wall Street jest dobitnym przykładem, że nie ma co się łudzić na niewielką korektę i uspokojenie sytuacji na nowojorskich parkietach. Dzień na tamtejszych rynkach rozpoczął się od stosunkowo niewielkich spadków, które utrzymywały się do czasu zamknięcia europejskich parkietów, po czym siła uderzeniowa niedźwiedzi okazała się prawdziwym knock-downem.Chiny stopniowo będą uelastyczniały kurs wymiany juana - poinformował w sobotę bank centralny tego kraju, sugerując, że jest gotowy zerwać z trwającym od 23 miesięcy powiązaniem jego kursu z kursem dolara, ostro krytykowanym za granicą. Akcje włoskiego Fiata zwyżkowały w czwartek bardziej niż cały sektor motoryzacyjny, bo analitycy uznali jego pięcioletni plan w sprawie Chryslera za agresywny i potencjalnie ryzykowny, ale rokujący szanse powodzenia. Na rachunku obrotów bieżących w lutym br. odnotowano nadwyżkę w wysokości 106 mln euro wobec 754 mln euro (po rewizji) deficytu miesiąc wcześniej i wobec 790 mln euro nadwyżki rok wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie we wtorek.

Nie ma objawów sugerujących, iż grecki kryzys finansowy i zacieśnienie polityki fiskalnej na obrzeżach eurostrefy ma wpływ na duże gospodarki eurostrefy - napisali w komentarzu (Global Economic Weekly) analitycy Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła korektę po silnych wzrostach z poprzedniego tygodnia. Zdaniem analityków spadek ten nie przekreśla możliwości kontynuacji wzrostów w kolejnych dniach. Minister przemysłu i minerałów Iraku Fawzi Hariri ocenił w rozmowie z PAP, że kontrakty rządowe jego kraju na najbliższe dwa lata mogą być warte od 20 do 30 mld dolarów. Jego zdaniem, Polska ma szansę na zawarcie kontraktów z Irakiem wartych kilka miliardów dolarów.

iPad, najnowszy produkt firmy Apple, w pierwszym dniu sprzedaży kupiło ponad 300 tys. osób. Urządzenie można kupić w stanach Zjednoczonych od soboty. Sumować zyski i straty w różnych rodzajach oszczędności, czy nie? Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego podzieliła polskich ekonomistów. Czy na zyski z inwestowania na giełdzie i funduszy inwestycyjnych nakładać wspólny czy oddzielny podatek? WSA uważa, że wspólny. Z powodu zagrożenia powodzią w środę wyłączane z ruchu są niektóre odcinki dróg krajowych i wojewódzkich w regionie świętokrzyskim, położone w pobliżu Wisły.-Światowe rynki wyznaczają nieustannie kierunek złotemu, który na dane krajowe pozostaje raczej obojętny. U.S. stocks posted their best day in the last nine on Thursday in response to signs of health in the euro debt market and as investors snapped up energy shares crushed in the previous day's sell-off. Odstąpienia od dalszej prywatyzacji KGHM Polska Miedź domagają się związkowcy z Solidarności w petycji do premiera Donalda Tuska, którą przekazali w poniedziałek na ręce wiceministra skarbu Jana Burego. Ostrzegają, że są gotowi do strajku w energetyce, jeśli nie zostanie wstrzymany proces konsolidacji Polskiej Grupy Energetycznej.

Te firmy będą zwolnione z VAT


Firmy, których roczny obrót nie przekroczy 30 tys. euro będą zwolnione z podatku VAT - przewiduje projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług, przyjęty przez rząd.

Grad: realizujemy strategię rządu PiS przy prywatyzacji elektroenergetyki


Prywatyzacja sektora elektroenergetyki realizowana jest zgodnie ze strategią przyjętą przez rząd Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w piątek minister Skarbu państwa Aleksander Grad.

Mega pakiet dla euro, sygnał dla złotego


Łączna wartość zadeklarowanej pomocy ze strony instytucji europejskich i MFW to 750 mld EUR, do tego dochodzi deklaracja ECB odwieszenia operacji dostarczania płynności i zaskakująca decyzja o zakupie (sterylizowanym) przez ECB długu rządowego krajów strefy euro i prywatnego.

Emerytura przedsiębiorcy - tylko 3,5% dochodu


Osoba prowadząca dobrze prosperującą firmę może uzyskać jedynie minimalną emeryturę. Przedsiębiorcy zwykle płacą bowiem takie same składki emerytalne jak osoby zarabiające na etacie ok. 1380 zł netto.  W rezultacie 30-letnia obecnie biznes woman może w przyszłości otrzymać emeryturę wynoszącą zaledwie 3,5% jej ostatniego dochodu – wynika z wyliczeń  Expandera.

Słabość emerging markets


Środowa sesja dość niespodziewanie przyniosła inwestorom potężny zastrzyk emocji. Wartość obrotów oraz skala przeceny wielu największych spółek w trakcie wczorajszej sesji pokazuje, że mieliśmy do czynienia z nagłą wyprzedażą ze strony dużego instytucjonalnego kapitału. Stroną podażową były prawdopodobnie podmioty zagraniczne, którzy redukują ostatnio pozycje na rynkach wschodzących.

EU oraz MFW mogą zwiększyć pakiet pomocowy dla Grecji


Unia Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwiększą pakiet pomocowy dla Grecji z obecnych 45 miliardów euro, ponieważ potrzeby Grecji okazały się większe - poinformowała niemiecka telewizja informacyjna N24, cytując anonimowe źródło rządowe.

Cameron: dochodzenie w sprawie zarobków urzędników; cięcia wydatków


Nowy brytyjski premier, konserwatysta David Cameron chce ukrócić wysokie premie w biurokracji państwowej, zwłaszcza na jej najwyższych szczeblach. Liczy, że zmniejszenie premii o 2/3 pozwoliłoby mu zaoszczędzić około 15 mln funtów rocznie.

Ten dług nas pogrąży


W przyszłym roku Polska zaciągnie nowe kredyty na sumę 100 mld zł - informuje "Gazeta Wyborcza". Dług państwa wzrośnie do 740 mld zł.

Polska energetyka może potrzebować na inwestycje ponad 100 mld zł do 2020 - Fitch


Analitycy agencji Fitch szacują, że plany inwestycyjne czterech polskich grup energetycznych przekroczą 100 mld zł do 2020 roku, z czego około 32-37 mld zł spółki będą chciały pozyskać ze źródeł zewnętrznych, czyli kredytów bankowych i emisji obligacji.

Więcej kobiet i firma zarabia lepiej


Kobiety nadal nie są wystarczająco reprezentowane na wysokich stanowiskach: mężczyźni stanowią 89 proc. członków zarządów notowanych na giełdzie firm w Europie. Tymczasem kobieta-szef poprawia wyniki firmy - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Jabłuszko rozkwitło zimą


Kryzys? Jak u kogo... Dla firmy Apple IV kwartał 2009 roku pod względem sprzedaży okazał się najlepszy od czterech lat. Koncern zarobił 3,38 miliarda dolarów, czyli o 50 proc. więcej niż rok wcześniej

Szansa na wytworzenia lokalnego dołka


Po słabej końcówce ubiegłego tygodnia, poniedziałkowa sesja przyniosła uspokojenie nastrojów na GPW w segmencie największych spółek. WIG20 zyskał na wartości 0,4%, niestety gorzej wyglądały notowania na szerokim rynku, gdzie liczba zniżkujących walorów znacznie przekroczyła liczbę spółek kończących dzień nad kreską.

Sony posts loss for 4th straight qtr, boosts f'cast


Sony Corp posted a loss for a fourth consecutive quarter, hit by sluggish cellphone sales and as it cut prices of its PlayStation 3 game console, but it narrowed its full year loss forecast.

Sesja w takt greckiej melodii


Środowa sesja na GPW minęła w pesymistycznych nastrojach. Jest to odpowiedź inwestorów na zawirowania wokół Grecji, która boryka się z dużymi problemami finansowymi. Dodatkowo zapaliły się kolejne ogniska obaw i lęku na gospodarczej mapie Europy, które spotęgowały wyprzedaż akcji na europejskich parkietach.

Walka o euro na e-biznes


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła przyjmowanie wniosków o unijne dotacje. W grze jest 135 milionów złotych na rozkręcenie internetowego biznesu. Przed lokalnymi siedzibami ARR od wielu godzin wyczekiwali chętni. Bo choć przede wszystkim liczy się jakość wniosku, to jeśli większość z nich spełni wymogi, pod uwagę brana będzie również kolejność zgłoszeń.

Żółwi trend na GPW


Kolejna sesja na warszawskim parkiecie przebiega w wyjątkowo spokojnym tempie. Senna atmosfera udzielała się niemal przez cały czas środowych notowań. Inwestorzy czekają na pozytywne impulsy makro.

Jaguar Land Rover boosts Tata Motors profits


Tata Motors, India's top vehicle maker, reported a rise in sales and margins at its Jaguar Land Rover (JLR) unit as luxury buyers returned after the global crisis, helping send its shares up more than 6 percent.

Zysk netto Multimedia powyżej konsensusu


Zysk netto Multimedia Polska przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wzrósł w pierwszym kwartale do 21,5 mln zł z 12,5 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus zakładał 19,0 mln zł zysku netto.

Dolar zaczął od spadków


W pierwszym dniu handlu w 2010 roku dolar tracił na wartości. Działo się to przy akompaniamencie dobrych danych z Europy i USA oraz po komentarzach Fed. Oprocentowanie może bowiem pozostać na niskim poziomie przez bliżej nieokreślony czas.

Ponad milion dolarów za komiks o Batmanie


Egzemplarz pierwszego komiksu o przygodach Batmana został sprzedany na aukcji za blisko 1,1 mln dol. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za komiks. Poprzedni rekord należał do zeszytu o Supermanie i został ustanowiony zaledwie kilka dni temu.