Prezydent: umowa gazowa z Rosją "wysoce dyskusyjna"


Prezydent Lech Kaczyński nazwał w środę "wysoce dyskusyjnymi" rozwiązania zawarte w długoterminowej umowie gazowej, którą Polska negocjuje z Rosją. Zdaniem prezydenta kontrakt ten utrudni budowę gazoportu.

Bank of Japan Deputy Gov. Kiyohiko Nishimura said Wednesday that the bank will patiently maintain its accommodative monetary policy to tackle deflation, and expects the effects of that policy to strengthen. Japońska waluta straciła na wartości wskutek większego zainteresowania inwestorów dolarem australijskim. Po początkowym umocnieniu, dolar tracił w piątek na wartości. Długo oczekiwane dane z amerykańskiego rynku pracy były negatywne, choć zgodne z oczekiwaniami rynku. Europejskie waluty umocniły swą pozycję, podczas gdy jen stracił na wartości.Agencja ratingowa Fitch uważa, że polski sektor bankowy poradził sobie w 2009 roku lepiej niż banki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Uratowany Saab wraca na rynek. Dzisiaj zostanie wznowiona produkcja samochodów tej marki. Po siedmiu tygodniach przestoju, ze szwedzkiej fabryki wyjedzie kilkadziesiąt nowych wozów. * Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła niespodziewanie w czwartek stopę dyskontową o 25 pkt bazowych do 0,75 proc. - podała Rezerwa w komunikacie.

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w I półroczu stanowił 14 proc. poziomu sprzed roku - wynika z analizy ministerstwa gospodarki.

- Sobotnia katastrofa, w której zginęło wielu czołowych polskich polityków i szefów instytucji publicznych może diametralnie zmienić sytuację gospodarczo-polityczną kraju - pisze agencja Bloomberga. Najprawdopodobniej wzmocni ona pozycję Platformy Obywatelskiej a także ustali bardziej liberalny kierunek zmian w Polsce. - Są jeszcze wolne miejsca w pociągach dowożących podróżnych na uroczystości żałobne do Warszawy w sobotę i do Krakowa w niedzielę - informują PKP Intercity i Przewozy Regionalne, które uruchomiły w tych dniach kilkadziesiąt dodatkowych pociągów. W piątek do spółek, które rozszerzają weekendowy rozkład, dołączyły Koleje Mazowieckie.

Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie. Nasz rząd jako jeden z nielicznych na świecie nie przekazał ani złotówki na doraźny fundusz pomocowy dla Haiti, o jaki zaapelowała ONZ. Wsparcie udzieliły natomiast o wiele biedniejsze państwa jak Kongo, Senegal, Botswana czy Nigeria - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Francuski koncern zbrojeniowy DCNS jest zainteresowany zakupem majątku Stoczni Gdynia - informuje francuski dziennik ekonomiczny "Les Echos". Kontrakt miałby być powiązany z zakupem od Francji okrętów podwodnych - czytamy w "Gazecie Wyborczej".Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka polecił rządowi wstrzymać tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Białorusi. Jako powód podał rosyjskie zaległości w płatnościach za przesył surowca. PGNiG jak dotąd nie zauważyło zmniejszenia dostaw do Polski. Francuski koncern telekomunikacyjny France Telecom wyasygnował 1 mld euro dla zestresowanych pracowników, ponieważ z powodu reorganizacji 25 spośród nich, od początku zeszłego roku, odebrało sobie życie - informuje "Financial Times". Jak obecnie wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce? Opinie ekspertów różnią się diametralnie, niektórzy doradzają kupno nieruchomości jak najszybciej, inni proponują wstrzymanie się do przyszłego roku. Niezależnie od tego, kiedy zdecydujemy się kupić mieszkanie, warto poznać kilka wskazówek, które ułatwią decyzje.

MSP chce sprzedać 85 proc. akcji PKS w Kielcach


Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna do 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kielcach - poinformował resort. Oferty można składać do 9 kwietnia.

Waldemar Pawlak o stopach procentowych i złotym


Podwyżki stóp procentowych nie służą koniunkturze, a złoty ponad 4 za euro zwiększa konkurencyjność gospodarki - uważa wicepremier Waldemar Pawlak.

Autostrada na zakręcie


Budowa A1 zagrożona. Spółce Autostrada Południe, która ma koncesję na 180-kilometrowy odcinek trasy, został tydzień na dopięcie inwestycji. A z finansowaniem drogi są gigantyczne problemy - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

100 mln euro wesprze zieloną energię


Jeszcze w tym roku ruszą dwa duże konkursy na dofinansowanie produkcji biopaliw i budowę zakładów produkujących wiatraki czy elektrownie wodne. Oba zapewne w grudniu ogłosi Instytut Paliw i Energii Odnawialnej - zapowiada "Puls Biznesu".

ZBP prognozuje 43 mld zł sprzedaży kredytów hipotecznych w '09


Związek Banków Polskich szacuje, że w 2009 roku sprzedaż kredytów hipotecznych klientom indywidualnym wyniesie 43 mld zł - poinformował w piątek PAP Michał Wydra z ZBP.

UniCredit podwyższył wycenę akcji Cyfrowego Polsatu


Analitycy UniCredit podwyższyli wycenę akcji Cyfrowego Polsatu do 18,1 zł z 17,1 zł - podała agencja Bloomberg.

Kurs PDA Berlinga wzrósł o 10 proc. do 7,71 zł, akcji o 20 proc. do 8,40 zł


Kurs praw do akcji spółki Berling, dystrybutora maszyn i urządzeń chłodniczych, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na warszawskiej giełdzie o 10 proc. do 7,71 zł. a kurs akcji spółki wzrósł o 20 proc. do 8,40 zł.

Niedźwiedzie w ataku


Kolejny dzień na warszawskim parkiecie zalewa krwista czerwień. Podaż zdecydowanie dominuje na rynku ciągnąc indeksy mocno w dół. Jak długo będzie trwał taki stan? Póki co, trudno doszukiwać się sygnałów świadczących o nagłym odwróceniu sytuacji.

Gminy i stany w USA niewypłacalne. Inwestorzy śpią spokojnie


Spośród 50 amerykańskich stanów dziury budżetowej nie mają zaledwie dwa. Inwestorzy instytucjonalni uznają obligacje stanu Kalifornia i Illinois za bardziej ryzykowne niż obligacje zadłużonej po uszy Portugalii. Drobni inwestorzy i agencje ratingowe bagatelizują problemy.

MCI chce podwoić aktywa


Ponieważ wyniki MCI Management po trzech kwartałach 2009 r. zbliżają się do prognoz opublikowanych przez spółkę, zarząd niebawem przyjrzy się im pod kątem potencjalnej weryfikacji. MCI do końca 2010 r. chce podwoić aktywa pod zarządzeniem. Fundusz nie wyklucza możliwości wyjścia z którejś ze swoich inwestycji przed końcem roku.

Kary fiskusa bardziej dotkliwe


Wzrosły wszystkie kary za przestępstwa i wykroczenia wynikające z kodeksu karnego skarbowego - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna". Mandat za niezłożenie PIT może wynieść nawet 2634 zł.

USA: pesymistyczne prognozy ekonomistów na nową dekadę


Amerykańscy ekonomiści przewidują anemiczny wzrost gospodarki Stanów Zjednoczonych w nadchodzącym dziesięcioleciu po wyjściu z obecnej recesji.

MSP sprzedało OFE 46,7 proc. akcji Bogdanki


MSP sprzedało 46,7 proc. akcji Bogdanki krajowym OFE po 70,5 zł za akcję, pozyskując z transakcji ponad 1,1 mld zł - podało MSP w komunikacie prasowym.

Milionowa kara dla J.W. Construction


Blisko milion złotych - taką karę ma zapłacić firma deweloperska J.W. Construction. Grzywnę nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za umowy z klientami. Deweloper zobowiązał się do usunięcia z umów niedozwolonych zapisów i podpisania z klientami aneksów. Jednak - mimo deklaracji - tego nie zrobił.

Wzlot Airbusa


Producent największych samolotów świata - Airbus - cieszy się ze... wzlotów. Firma w 2009 roku wyprodukowała więcej samolotów niż przed rokiem, a zamówień na przyszły rok ma więcej niż oczekiwała. Airbusy zakryją niebo? Nie do końca.

Litwa chce Orlenu. Nie Rosjan


- Dla Litwy jest to strategicznie ważne przedsiębiorstwo - powiedziała o podejściu jej kraju do rafinerii Orlenu w Możejkach przewodnicząca litewskiego parlamentu Irena Degutiene. Zasugerowała tym samym, że nie chce, by Możejki trafiły w rosyjskie ręce. Informację o tym, że Rosja chce Możejek, dementuje rzecznik premiera Rosji Dmitrij Pieskow. - Rosja nie prowadzi konkretnych negocjacji - mówił jednej z rosyjskich gazet rzecznik Władimira Putina.

JP Morgan: Wzrost cen na rynku surowcowym


JP Morgan przewiduje wzrost cen na rynku surowcowym. W tym roku, zdaniem JP Morgan, ceny surowców mają rosnąć.

Oil rises above $79 as U.S. fuel demand firms


Oil rose above $79 a barrel on Tuesday as rising gasoline demand in the United States helped investors shrug off a drop in consumer confidence in the world's biggest energy user.

Zapłacimy za przeładowane wysypiska


Nawet 260 tys. euro dziennie może wynieść kara, jaką na Polskę nałoży Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu za wypełnione po brzegi wysypiska - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wyniki GTC w I kwartale 2010 roku słabsze od oczekiwań analityków


Globe Trade Centre miał w I kwartale 2010 roku 37,1 mln euro przychodów, 18,5 mln euro EBIT i 6,2 mln euro zysku przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, zysk netto wyniósł 4 mln euro - podała spółka w komunikacie.