Możliwe odreagowanie ostatnich wzrostów:


Spadki większości giełd azjatyckich były jednym z czynników, który popsuł wczoraj na parkietach europejskich w pierwszej połowie sesji, która upływała pod znakiem spadków najważniejszych indeksów. Do tego doszły pozostające na minusach kontrakty amerykańskie i w takich warunkach zapał popytu został skutecznie schłodzony. Główne wskaźniki otworzyły się wzrostami, ale od samego początku zaczęły słabnąć i powrót poniżej wcześniejszych zamknięć był kwestią czasu. Pod znakiem nienajlepszych nastrojów upłynęła pierwsza połowa notowań.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zamierza rozpisać wielką pożyczkę narodową. Uzyskane w ten sposób środki finansowe mają służyć na inwestycje w strategicznych dziedzinach gospodarki. Zdaniem francuskich mediów, wysokość pożyczki, rozpisanej w formie państwowych obligacji, może wynieść nawet do 100 miliardów euro. Nie będzie podatku od emisji dwutlenku węgla, jaki miał od Nowego Roku wejść w życie we Francji. Przepisy były forsowane przez prezydenta Nicolasa Sarkozyego, jednak nie przeszły próby przed Sądem Konstytucyjnym. Sędziowie uznali, że zawierają zbyt dużo wyjątków. Litwa odrzuciła propozycję Rosji przyłączenia się do budowy elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim.Morgan Stanley podniósł cenę docelową dla akcji CEZ-u o 3,3 proc., do 937 CZK - podała agencja Bloomberg. Poniedziałek rozpoczął się od silnego umocnienia dolara. Niepewność wokół sytuacji w strefie euro, podsycała nastroje rynkowe. Agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę wiarygodności dla Portugalii. The U.S. sold its warrants to purchase shares of Bank of America Corp. (BAC) stock for $1.5 billion, the Treasury said Thursday.

Poniedziałek przyniósł silne odreagowanie zeszłotygodniowej przeceny złotego. W ocenie analityków, podobnie jak w przypadku innych rynków, impulsem do tego były podjęte w weekend decyzje zmierzające do ustabilizowania sytuacji w krajach strefy euro, mających problemy z zadłużeniem.

Działalność Trybunału Konstytucyjnego słusznie otaczana jest uznaniem, ale jego piętą Achillesową jest tempo działania, w wielu i to ważnych przypadkach prawdziwie ślimacze, pisze "Trybuna". Traci na tym demokratyczne państwo prawa. Prezes Royal Bank of Scotland zrezygnował z rocznej premii w wysokości miliona 600 tysięcy funtów szterlingów, czyli prawie 7,5 miliona złotych. Na decyzję Stephena Hestera wpływ miały wyniki banku, który w ubiegłym roku roku zanotował stratę w wysokości ponad 3,5 miliarda funtów, czyli przeszło 16 miliardów złotych.

Na skutek kryzysu gospodarczego, w ubiegłym roku o 1,5 proc. w porównaniu z rokiem 2007 zmniejszyły się emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych w poniedziałek najnowszych, wstępnych danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). W warunkach trwającej żałoby narodowej nie należy spieszyć się z wyborem prezesa NBP. Bank funkcjonuje bez zakłóceń - powiedział w TOK FM szef doradców premiera Michał Boni. Szwecja ma najzdrowsze finanse publiczne w Unii Europejskiej - twierdzi szwedzkie Ministerstwo Finansów, powołując się na dane Komisji Europejskiej. W związku z tym rząd nie musi wprowadzać trudnych oszczędności, boryka się jednak z wysokim bezrobociem.Bank Zachodni WBK otrzymał linię kredytową z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w wysokości 100 mln euro na 7 lat. Środki te przeznaczy na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw, podał bank we wtorkowym komunikacie. Zaczął się w poniedziałek i miał trwać do piątku. Strajk pilotów Lufthansy, zapowiadany jako największy w historii branży, w poniedziałek pod wieczór został jednak zawieszony do 8 marca. Od wtorku samoloty Lufthansy oraz tanich linii Germanwings mają latać zgodnie z rozkładem, a zarząd - rozmawiać ze związkowcami o ich żądaniach. Podobnie jak jest w transporcie lotniczym, także w połączeniach drogą morską i na wodach śródlądowych będą przysługiwały pasażerom odszkodowania za opóźnione albo odwołane połączenia - zgodzili się w piątek na spotkaniu w Luksemburgu ministrowie transportu krajów Unii Europejskiej.

Czy możesz dorabiać na zasiłku?


Czy osoby uprawnione do różnego rodzaju świadczeń socjalnych mogą dorabiać? Czy nie stracą wówczas zasiłku?

To zagrożenie dla całej Unii Europejskiej


Przewodnicząca litewskiego parlamentu Irena Degutiene powiedziała w piątek, że Litwa jest zainteresowana obecnością koncernu PKN Orlen i wyraziła opinię, że problemy rafinerii w Możejkach powinna rozpatrzyć Rada Obrony Państwa.

PGNiG wygrał kolejny przetarg


PGNiG wygrał przetarg na kupno 10-proc. udziałów w kolejnym złożu węglowodorów w Norwegii, ma za to zapłacić około 100 mln USD - poinformowało PAP źródło rynkowe.

Jemen wzmocnił ochronę instalacji naftowych i morskich


Władze Jemenu obawiają się, że terroryści z Al-Kaidy przeprowadzą ataki na infrastrukturę naftową w odwecie za niedawną operację sił jemeńskiego rządu.

Komisja zwróci się do resortu finansów i KPRM


Hazardowa komisja śledcza wystąpi do Ministerstwa Finansów o przesłanie wszystkich dokumentów związanych z pracami nad zmianami w ustawie hazardowej od 2003 r. Posłowie zwrócą się także o dokumenty do kancelarii premiera i Totalizatora Sportowego.

MF sceptycznie o wprowadzeniu ulgi dla producentów rolnych


Senatorowie PO chcą zwolnić z podatku sprzedaż niewielkich ilości wytworzonych przez rolników produktów, np. serów, kompotów czy wędlin. Wiceminister finansów Maciej Grabowski sceptycznie ocenia pomysł wprowadzenia kolejnej ulgi.

31 grudnia sesja giełdowa do godz. 13.35


31 grudnia sesja na warszawskiej giełdzie odbędzie się w godzinach od 8.30 do 13.35, a nie jak zwykle do godz. 16.30 - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Giełdy Papierów Wartościowych. Wigilia będzie natomiast dniem bez sesji.

Linxtelecom z grupy ATM przejął część estońskiego Norby Telecom


Linxtelecom, międzynarodowy operator telekomunikacyjny należący do grupy kapitałowej ATM, sfinalizował transakcję przejęcia części estońskiego podmiotu Norby Telecom świadczącego usługi w obszarze transmisji danych i telefonii IP (VoIP) - poinformował ATM w komunikacie prasowym.

Karkosik gotów sprzedać komórki


Od kilku tygodni znany giełdowy inwestor Roman Karkosik prowadzi rozmowy z potencjalnym partnerem dla NFI Midas - dowiedział się nieoficjalnie "Parkiet".

Kontrolerzy sprawdzą abonament


Niepłacący abonamentu radiowego właściciele firm mogą się spodziewać, że do ich drzwi zapukają kontrolerzy z Poczty Polskiej. Pracownicy Poczty już odwiedzają te firmy, które nie zarejestrowały odbiorników, a istnieje przypuszczenie, że mogą je posiadać.

Goldman sued for putting women on "mommy-track"


Goldman Sachs Group Inc was sued for alleged bias by a former vice president, who said the Wall Street bank consigned her to a "mommy-track" that led to her firing while she was on maternity leave.

Uruchomiono wydobycie nowych złóż ropy w Rosji


Premier Rosji wziął udział w uruchomieniu eksploatacji wankorskiego złoża ropy i gazu. Znajduje się ono w północnej części Syberii.

Nikt nie odpowiedział na wezwanie WSiP


Żaden inwestor nie złożył zapisu na sprzedaż 11,62 proc. akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych w wezwaniu ogłoszonym przez spółkę, po 15,30 zł za akcję - podał WSiP w komunikacie.

USA: Czerwony koniec dnia


W poniedziałek w amerykańskim kalendarzu wydarzeń makroekonomicznych nie znajdowały się istotne publikacje, co zapowiadało raczej spokojny handel na Wall Street.

Australian regulator gives Rio Tinto, BHP extra time on deal


Australia's competition watchdog said on Saturday it would give mining giants Rio Tinto and BHP Billiton extra time to respond to its questions on a proposed $116 billion merger of their Western Australian iron ore operations.

Lentex złożył ofertę wiążącą na zakup akcji Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat


Zakłady Lentex, LERG, Investor Leveraged Buy Out Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, Dom Inwestycyjny Investors w konsorcjum z SANPLAST, Highlander Partners oraz Gerflor S.A.S. złożyli oferty wiążące na zakup akcji Zakładów Tworzyw Sztucznych "Gamrat" - podał resort skarbu w komunikacie.

"Spór w NBP jest żenujący"


- Polityczny spór o cztery mld zł zysku NBP wewnątrz RPP i między bankiem centralnym i rządem nie wpływa negatywnie na rynki - podsumowują ekonomiści. - Jest jednak całkowicie niepotrzebny i jest ewenementem na skalę światową - dodają.

Dolar zyskuje, giełdy mogą spadać


W poprzednią środę, gdy raport ADP poinformował o marcowym spadku zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym o 23 tys. (zamiast oczekiwanego wzrostu o 40 tys.), mogło się wydawać, że w najbliższym czasie strach przed przyszłymi podwyżkami stóp procentowych przez Fed, nie będzie w stanie wesprzeć dolara, obniżyć cen długu i zagrozić wzrostom na Wall Street. Sytuacja zmieniła się dwa dni później, gdy zostały opublikowane oficjalne dane z rynku pracy.

Szpitale płacą i płaczą


Ponad 4 zł podatku od nieruchomości za każdy metr kwadratowy chcą władze Chrzanowa od tamtejszego szpitala. Dyrekcja placówki uważa, że to absurd - pisze "Dziennik Polski".

Wyniki PKO BP lepsze od oczekiwań


Zysk netto grupy PKO BP w trzecim kwartale 2009 roku spadł do 638,5 mln zł z 904,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 566 mln zł.