ES rekomenduje sektor budowlany


Analitycy Espirito Santo w raporcie dla sektora budowlanego z 16 października zalecają kupno Buldimeksu, Elektrobudowy i Polimeksu-Mostostalu. Radzą jednak sprzedawać Erbud i PBG.

Getin Noble Bank spodziewa się, że w I kwartale 2010 roku sprzedaż kredytów będzie wyższa niż w IV kwartale 2009 roku. Bank liczy, że w sprzedaż kredytów hipotecznych w 2010 roku wzrośnie o kilkadziesiąt procent - poinformował Krzysztof Rosiński, p.o. prezesa Getin Noble Banku. W nocy z czwartku na piątek zakończyło się wylewanie betonowej płyty boiska na Stadionie Narodowym w Warszawie. Za kilkanaście miesięcy zostanie na niej wyłożona murawa, na której grać będą piłkarze w mistrzostwach Europy 2012 roku. Programy lojalnościowe i wydłużenie gwarancji - to sposób, w jaki Toyota chce walczyć o odzyskanie klientów i ich zaufania - po tym, jak ogłosiła globalną akcję naprawy ponad 8,5 miliona samochodów. Problemy między innymi z pedałami gazu i hamulca mocno nadwyrężyły sprzedaż koncernu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.Tylko dwa polskie uniwersytety - Warszawski i Jagielloński - są na liście 500 najlepszych uczelni świata, wynika z rankingu przygotowanego przez Uniwersytet Shanghai Jiao Tong, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Początek tygodnia przyniósł kolejny w ostatnim czasie historyczny rekord na rynku złota. Cena za uncję kruszcu skoczyła do 1167 dolarów i 50 centów. Kilkanaście tysięcy krakowian może trafić do rejestru dłużników. Władze Krakowa tylko czekają na wejście w życie odpowiednich przepisów, pisze "Dziennik Polski".

Od dzisiaj właściciele mieszkań i domów mogą wynajmować je bez obawy, że nie będą w stanie pozbyć się lokatorów niepłacących czynszu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

German carmaker Daimler is selling its entire stake in India's Tata Motors for up to $429 million, sources familiar with the matter said on Monday. Grupa TVN spodziewa się wzrostu przychodów w drugim półroczu 2009 roku, ale tylko z uwzględnieniem platformy telewizyjnej "n" - powiedziała wiceprezes TVN Karen Burgess.

Przedsiębiorcom, którzy ponieśli szkody z powodu powodzi, można pomóc stosując ustawy, które były w ubiegłym roku przygotowane na czas kryzysu - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodaje, że trzeba będzie tylko rozszerzyć ich zakres. Złoty rozpoczął dzień do umocnienia. Dobre nastroje na rynkach zewnętrznych, główne indeksy akcyjne na nowych tegorocznych maksimach (w tym wreszcie również kontrakty na polski WIG20) oraz notowania pary EURUSD blisko poziomu 1,50 tworzyły bardzo korzystne uwarunkowania dla wszystkich walut z rynków wschodzących. Wbrew początkowym oczekiwaniom piątkowa sesja nie przyniosła pozytywnych rozstrzygnięć. Bilansem dnia był spadek WIG20 o 0,2 proc. do 2117 pkt. Nieco lepiej sytuacja wyglądała na szerokim rynku dzięki odreagowującym ostatnie spadki małym i średnim spółkom (WIG +0,5proc.)- Pomimo klęski powodzi, która dotknęła Polskę stopa bezrobocia w maju powinna obniżyć się z 12,3 proc. szacowanych przez resort pracy w kwietniu - poinformowała PAP Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej. Resort pracy przygotował szereg instrumentów wsparcia rynku pracy związanych z powodzią. France's Alcatel-Lucent is set to open a technology research facility in the South Korean capital in partnership with the Seoul Metropolitan Government and a South Korean university. Konta oszczędnościowe zyskują na popularności. Zdeponowane na nich środki wzrosły w ciągu ostatniego roku o 30 proc.

Górne ograniczenie konsolidacji


Pod koniec lutego, gdy WIG20 znajdywał się w pobliżu 2200 punktów i nagle rynek zaatakowała strona popytowa, oczekiwaliśmy kontynuacji tej tendencji w ramach długo oczekiwanego odreagowania. Po kilku zaledwie tygodniach to, co miało być jedynie wzrostowym odbiciem, okazało się być bardzo mocnym ruchem wzrostowym, który zbliżył się na wczorajszej sesji do tegorocznego szczytu 2501 punktów.

PGE planuje emisję euroobligacji w II połowie 2010 r.


Polska Grupa Energetyczna planuje przeprowadzić emisję euroobligacji w drugiej połowie 2010 roku - poinformował Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

Udany debiut Oponix.pl


Kurs akcji firmy Oponix.pl, zajmującej się internetową sprzedażą opon, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 157,14 proc. do 1,8 zł.

Point Group analizuje możliwość weryfikacji prognozy na 2009 rok


Zarząd Platformy Mediowej Point Group (PMPG) analizuje, czy skoryguje prognozy finansowe na 2009 roku, które zakładają osiągnięcia 116,4 mln zł przychodów, 30 mln zł zysku operacyjnego oraz 29,9 mln zł zysku brutto ze sprzedaży - podała spółka w komunikacie prasowym.

Analitycy: W kolejnych dniach konsolidacja PLN w przedziale 4,04-4,10 za euro


Kurs złotego, który w ostatnich dniach jest uzależniony głównie od doniesień z Grecji, będzie się najprawdopodobniej konsolidował w przedziale 4,04-4,10 za euro - uważają analitycy. Rynek krajowych obligacji znajduje się w zawieszeniu, oczekuje na impuls, który pozwoliłby obrać kierunek dalszych zmian.

Sprzedam twierdzę. Konserwator gratis


Wojewódzki konserwator zabytków zamierza objąć ochroną obiekty Twierdzy Zegrze. Te same, które niedawno na sprzedaż wystawił Narodowy Bank Polski - pisze "Życie Warszawy".

2 mld zł mogą wynieść straty po powodzi w Małopolsce


Dziewięć ofiar śmiertelnych, 645 miejscowości pod wodą, ponad 1,8 tys. domów i mieszkań, które nie nadają się już do użytku, i blisko 2 mld zł strat - to wstępny bilans powodzi, która w maju i czerwcu dotknęła Małopolskę.

76 apartamentów pierwszą inwestycją


Platinum Properties Group, który zadebiutował we wtorek na rynku NewConnect, zamierza w IV kw. 2009 roku lub I kw. 2010 r. rozpocząć w Warszawie swoją pierwszą inwestycję deweloperską - powiedział po konferencji Piotr Wiśniewski, prezes spółki.

Europejski przemysł i amerykański konsument


Na środę zaplanowano publikację danych o produkcji przemysłowej w strefie euro i sprzedaży detalicznej w USA. Ekonomiści w obu przypadkach oczekują potwierdzenia tezy o poprawie fundamentów światowej gospodarki.

ME-2012 - eksperci UEFA we Wrocławiu


Zapoznanie się z przebiegiem prac na placu budowy stadionu oraz omówienie kwestii związanych z organizacją piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku to główne punkty roboczej wizyty ekspertów UEFA z zespołu Venue Management, którzy przebywali dziś we Wrocławiu.

LitPol Link szuka firmy do opracowania modelu dot. mostu energetycznego


Polsko-litewska spółka LitPol Link, która zajmuje się przygotowaniem projektu mostu energetycznego do połączenia systemów zaopatrzenia w prąd obydwu krajów, ogłosiła przetarg na opracowanie modelu finansowo-operacyjnego dla tego przedsięwzięcia - podała we wtorek agencja BNS. Oferty mają być składane do 1 grudnia - poinformowała spółka

BZ WBK chce zwiększać sprzedaż kredytów przy użyciu internetu


BZ WBK w 2010 roku wprowadzi sprzedaż kredytów gotówkowych, która będzie realizowana całkowicie poprzez kanał internetowy. Bank liczy na zwiększenie roli tego kanału dystrybucji - poinformował PAP Miłosz Brakoniecki, dyrektor w BZ WBK.

Na GPW spadki we wtorek, jest szansa na ich zatrzymanie


Warszawska giełda traci we wtorek na fali pogorszenia nastrojów inwestorów, które nadeszło z azjatyckich parkietów. Indeks WIG20 znajduje się poniżej 2,4 tys. pkt., ale spadki mogą się tu zakończyć, uważają analitycy.

Lubawa zaprzestała negocjacji ws. zakupu udziałów Scantarp OY


Lubawa zaprzestała negocjacji w sprawie zakupu udziałów fińskiej firmy Scantarp OY, po tym jak nowa oferta Lubawy została odrzucona przez właścicieli firmy - podała spółka w komunikacie.

Górnik zdał maturę, a żonę posłał do pracy


Poszli fedrować, bo górnikami byli też ich ojciec i dziadek, ale są zupełnie do nich niepodobni: lepiej wykształceni i bardziej ambitni. Tak młodych górników sportretował socjolog prof. Marek Szczepański - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wykupiony rynek?


Niestety wczoraj bykom nie udało się sforsować linii 2600 pkt. Indeks był blisko (maksimum wyniosło 2596,1 pkt.), jednak po zdecydowanym pogorszeniu nastrojów w drugiej części dnia wykres zanurkował poniżej kreski i zakończył ostatecznie notowania na 0,91% minusie docierając do poziomu 2545,99 pkt.

Wzlot zysków linii lotniczych?


Niespodziewany podniebny zwrot akcji. Zrzeszenie przewoźników IATA prognozuje, że w tym roku linie lotnicze na świecie wyjdą już na plus - i zarobią 2,5 miliarda dolarów. Jeszcze w marcowej prognozie IATA spodziewała się prawie 3 miliardów dolarów strat.

Reforma sektora finansowego uzgodniona w Kongresie


Przywódcy Senatu i Izby Reprezentantów USA uzgodnili w piątek wspólną wersję ustawy o reformie systemu finansowego. Zaostrza ona regulacje banków, aby zapobiec powtórzeniu się kryzysu finansowego z jesieni 2008 r., który wpędził cały świat w recesję.

Zapasy ropy w USA spadły o 2,2 mln baryłek


Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,2 mln baryłek, czyli o 0,6 proc., do 353,96 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Nie sprawdziły się rządowe programy antykryzysowe


Nie działają rządowe programy mające zapobiegać i przeciwdziałać skutkom kryzysu - wynika z danych zebranych przez "Dziennik Gazetę Prawną".