Na Wall Street widać próbę sił


Środowa sesja na Wall Street przyniosła uspokojenie po silnej przecenie akcji dzień wcześniej, ale inwestorzy cały czas pozostają ostrożni i niechętnie kupują akcje. Przez cały dzień giełdowe indeksy poruszały się wokół zamknięcia z poprzedniego dnia, na przemian wychodząc na plus i pod kreskę.

Resort finansów ogłasza: przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który przewiduje wprowadzenie tzw. reguły wydatkowej. Według resortu pozwoli ma ona pozwolić na zaoszczędzenie do 2012 r. 8,5 miliardów złotych. Gazprom ogłasza koniec wojny z Białorusią. Prezes Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył w piątek, że nie widzi żadnych problemów, które uniemożliwiałyby podpisanie z Białorusią aneksu do kontraktu z 31 grudnia 2006 roku określającego warunki tranzytu gazu w 2010 roku. Hybrydowa Toyota Prius pozostaje najlepiej sprzedającym się samochodem w Japonii , pomimo problemów, jakie producent przeżywa na całym świecie i jakie dotyczą też tego modelu.Dziś poznaliśmy jedną istotną figurę makro, mianowicie dynamikę zamówień przemysłowych w Niemczech. Odczyt na poziomie 3,5 proc. m/m był sporo lepszy od prognoz które zakładały przyrost o 2,0 proc. m/m. Wielu inwestorów obawiało się, iż korekta na rynkach akcji będzie pochodną zacieśnienia polityki monetarnej przez Fed. Tymczasem Fed nie spieszy się z wdrażaniem strategii odejścia od super luźnego pieniądza, ale korekta i tak przyszła - politykę monetarną zacieśniają nowe azjatyckie tygrysy. Po Chinach przyszedł czas na Indie. Nowe oznakowanie najbardziej energooszczędnych pralek czy lodówek oraz wprowadzenie - kosztem dużych nakładów finansowych - wyższych standardów efektywności energetycznej budynków, zakłada porozumienie zawarte we wtorek wieczorem przez eurodeputowanych i kraje członkowskie UE.

Arabia Saudyjska ma w najbliższym czasie podpisać z Rosją umowę na zakup broni o wartości 2 miliardów dolarów. Poinformowała o tym agencja Interfax, powołując się na źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym. Według agencji, uzgodnione już są szczegóły techniczne uzbrojenia oraz warunki finansowe.

Przychody z prywatyzacji w całym 2009 roku powinny wynieść zdecydowanie ponad 5 mld zł, do końca roku resort skarbu chce przeprowadzić jeszcze kilkadziesiąt transakcji prywatyzacyjnych - poinformował w czwartek minister skarbu Aleksander Grad. Z jednej strony Stany Zjednoczone ograniczają napływ tanich towarów z Chin podnosząc cła, z drugiej emitują obligacje o rekordowej wartości wiedząc, że to właśnie Chiny są ich największym nabywcą.

Czwartek był kolejnym dniem silnej przeceny złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 18-tej kurs USD/PLN testował poziom 3,2593 zł, EUR/PLN 4,1416 zł, a CHF/PLN 2,9408 zł. Oznacza to odpowiednio wzrost o 7,6 gr, 6,8 gr i 9,4 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Resort finansów sprzeciwił się podwyższeniu z 1 proc. do 2 proc. odpisu od podatku, który można przekazać organizacjom charytatywnym oraz propozycji wprowadzenia ulgi prorodzinnej dla rolników. Po zaskakującej rezygnacji General Motors ze sprzedaży Opla szef europejskiego działu tego koncernu Carl-Peter Forster zrezygnował ze stanowiska - podała w piątek niemiecka agencja dpa, powołując się na własne informacje. General Motors nie potwierdził na razie oficjalnie rezygnacji Forstera.Tanie linie lotnicze SkyEurope ogłosiły bankructwo. Choć linie miały kłopoty od dłuższego czasu, a w poniedziałek informowały o zawieszeniu większości połączeń, bankructwo i całkowite wstrzymanie działalności zaskoczyły wielu podróżnych - głównie w Bratysławie. Notowania giełdowe akcji spółki zostały zawieszone. - Organizacja Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) podejmie stosowne decyzje dotyczące wielkości produkcji ropy, gdy cena tego surowca przekroczy 100 USD za baryłkę - poinformował w czwartek minister ropy Kuwejtu Szejk Ahmed Al-Sabah. Ostatnia wypowiedź Petera Szijjarto, rzecznika prasowego premiera Węgier Viktora Orbana, na temat sytuacji ekonomicznej tego państwa, zmroziła inwestorów i analityków z całej Europy, doprowadzając do destabilizacji węgierskiego forinta.

Szef koncernu BP i jego rodzina pod ochroną policji


Szef koncernu naftowego BP i jego rodzina są chronieni przez policję, po groźbach jakie zaczęli otrzymywać po gigantycznym wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej, za który odpowiedzialna jest brytyjska firma - poinformowała londyńska prasa.

Poproszę chleb, bułeczki i dwie sztaby złota


Ekskluzywny londyński dom towarowy Harrods, nastawiony na wybredną i zamożną klientelę, uruchomił sprzedaż sztab złota. Nowa oferta wychodzi naprzeciw inwestorom, szukającym bezpiecznej przystani dla swoich gotówkowych rezerw.

Sprzedaż Polkomtelu możliwa przed końcem roku, akcje sprzedać może też Vodafone


Prezes PGE Tomasz Zadroga potwierdził wcześniejsze słowa prezesa PKN Orlen, że brytyjski Vodafone może zdecydować się na sprzedaż akcji Polkomtelu razem z polskimi akcjonariuszami telekomu, a do transakcji może dojść przed końcem 2010 roku lub w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Toyota Prius najlepiej sprzedającym się samochodem


Hybrydowy model Toyoty - Prius był w marcu najlepiej sprzedającym się samochodem w Japonii, mimo ostatnich kłopotów koncernu z jakością swych samochodów

Banki znów proponują lokaty z funduszami


Wyższe oprocentowanie depozytu w zamian za kupno jednostek funduszy może tylko z pozoru być opłacalną inwestycją.

Większość Czechów przeciwko wprowadzeniu euro


55 procent Czechów wypowiada się przeciwko zastąpieniu korony przez euro - wynika z sondażu instytutu CVVM, opublikowanego w Pradze, w czasie gdy część krajów strefy euro, przede wszystkim Grecja, boryka się z poważnymi problemami finansowymi.

Orascom Telecom to support Wind over Canada ruling


Egypt-based Orascom Telecom said it would support Globalive, in which it said it had an indirect stake, to operate in Canada after a ruling Globalive said would delay the launch of its service.

Ostateczna cena Enei ustalona


Ostateczna cena sprzedaży 70.851.533 akcji Enei, czyli 16,05 proc. kapitału, została ustalona na 16,0 zł za sztukę - poinformowała Enea w komunikacie.

Klient szpieg obnażył banki w Polsce


Marmury już są, brakuje kompetencji i kindersztuby. Taki jest wniosek z badań jakości usług bankowych w naszym kraju - pisze "Puls Biznesu".

Jedyna droga do euro? Reformy


Reformy w zakresie polityki fiskalnej, rynku pracy oraz regulacji poprawiających warunki dla przedsiębiorczości - to zdaniem prezesa NBP konieczne działania, aby trwale spełnić kryteria umożliwiające wprowadzenie Polski do systemu ERM2, czyli przedsionka strefy euro.

Urzędy skarbowe otwarto w sobotę dla podatników


W sobotę Ministerstwo Finansów po raz szósty zorganizowało "Dzień otwarty" w urzędach skarbowych. Urzędnicy fiskusa w całej Polsce udzielali informacji na temat rozliczenia PIT-ów oraz pomagali wypełnić deklaracje. Część podatników od razu je złożyła.

Grecja uratowana ale...


Grecja została uratowana przed bankructwem i otrzyma 110 mld euro, ale nie Europa, w której - jak pokazał kryzys grecki - brakuje przywództwa oraz kontroli nad politykami budżetowymi państw członkowskich - ocenia wczorajszy dziennik "La Libre Belgique".

Wszyscy chcą pożyczać Polsce!


Na poprawę salda rachunku bieżącego w IV kwartale 2009 największy wpływ miał niższy deficyt obrotów towarowych - ocenia Paweł Michalik, zastępca dyrektora Departamentu Statystyki NBP. W jego opinii w nadchodzących kwartałach polski eksport będzie rósł, jednak wzrost importu będzie bardziej dynamiczny niż eksportu i saldo handlu w 2010 r. może się pogorszyć.

Miedź może tanieć po danych z USA


Ceny miedzi niewiele zmieniły się w czwartek w Londynie i Nowym Jorku, ale inwestorzy oceniają, że metal może tanieć po słabszych od oczekiwań danych z rynku nieruchomości w USA - podają maklerzy.

USA: lepsze perspektywy na uchwalenie reformy banków


Z Kongresu USA dochodzą głosy, że zarysowują się widoki na ponadpartyjne porozumienie w sprawie rządowego projektu reformy systemu finansowego - kolejnej ważnej inicjatywy administracji prezydenta Baracka Obamy.

Lepiej zarabiać tyle samo, niż nic...


Pracownicy zatrudnieni w fabrykach Opla w Wielkiej Brytanii (występuje tam pod handlową nazwą Vauxhall) zgodzili się na dwuletnie zamrożenie płac. To zaboli ich żony, kochanki i sklepikarzy w Ellesmere Port oraz Luton. Lepiej jednak zarabiać przez dwa lata tyle samo, niż nic...

WFP asks billion people for 1 euro to beat hunger


The World Food Programme, facing a major funding shortfall as donor governments are hit by the financial crisis, is appealing directly to one billion individuals to give small amounts of cash to beat hunger.

Czy na sprzedaż pójdzie nasz bank?


Allied Irish Banks sprzedaje siedzibę jednego ze swoich flagowych oddziałów w Dublinie, aby pozyskać gotówkę. Bank sprzeda ją i weźmie w leasing.

Rosjanie ogrywają nas w rozmowach o gazie


Dziennik "Polska" krytykuje negocjacje Waldemara Pawlaka z Gazpromem w sprawie kontraktu na dostawy gazu. Zdaniem gazety Rosja krok po kroku uzyskuje umowę jak najbardziej korzystną dla siebie.

Karuzela VAT uderza w fiskusa


Ponad 60 mln zł wyłudziła z budżetu państwa jedna z małopolskich spółek, która stosowała tzw. karuzelę VAT, podaje "Dziennik Gazeta Prawna". To nowy rodzaj oszustwa, dotykający nie tylko polskiego fiskusa, a możliwy dzięki lukom w unijnym prawie.