Eksperci: powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę


Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę naszego kraju i budżet państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Rząd ma środki na nadzwyczajne sytuacje - dodają.

Złoty w środę wyraźnie osłabił się do dolara oraz pozostał stabilny w stosunku do euro. O godzinie 18:20 kurs USD/PLN testował poziom 2,9132 zł, natomiast EUR/PLN 3,8825 zł. Pieniądze za prąd czy gaz, które w kryzysie coraz więcej klientów wpłaca w okienkach kasowych, będą bardziej bezpieczne - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Prowadzenie takich usług będzie podlegało nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego - tak jak banki czy fundusze inwestycyjne. W tym roku w Polsce, tak jak w innych krajach Europy, był dobry urodzaj zbóż, dlatego rolnicy nie mogą liczyć na wysokie ceny za ziarno - powiedział na konferencji prasowej w sobotę w Siedlcach minister rolnictwa Marek Sawicki.Odcinek autostrady A2 Stryków - Konotopa - czyli między Łodzią a Warszawą - może być wybudowany za 3 mld zł, czyli o 2,7 mld zł taniej niż wstępnie szacowano - wynika z ofert złożonych przez wykonawców. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że zostaną one rozpatrzone do końca sierpnia. Po publikacji danych o produkcji, kurs złotego nieco się osłabił. Zdaniem analityków, złoty będzie pod wpływem informacji z giełd światowych. Trzeci do co wielkości browar na świecie Heineken podnosi prognozy i spodziewa się dwycufrowego wzrostu zysku w tym roku. Po to, by go wypracować, Heineken obniża koszty i utrzymuje na tyle wysokie ceny, by zniwelować spadki sprzedaży piwa.

Trzeba bronić Nutellę przed Unią Europejską , bo grozi jej delegalizacja i ograniczenie prawa do jej reklamowania - bije na alarm jej włoski producent. Do kampanii przeciwko projektom brukselskich rozporządzeń dołącza czwartkowa włoska prasa.

Największa firma bukmacherska w Europie Środkowo-Wschodniej - czeska Fortuna - szykuje się do debiutu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, dowiedział się "Parkiet". NFZ sprawdził, ile kosztowało leczenie pacjentów w ubiegłym roku. Podzielił wydatki pod względem wieku, płci. Sprawdził też, kogo się leczy najdrożej. Padło na mężczyzn koło 50 roku życia. Dlaczego? Szczegóły raportu omawia "Rzeczpospolita".

Na Węgrzech w listopadzie 2009 rekordowy spadek sprzedaży detalicznej - wskaźnik spadł rdr o 7,8 proc., po spadku w październiku o 7,5 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Budapeszcie. Realne zarobki Amerykanów spadły w zeszłym roku o 1,6 proc., do czego przyczynił się wzrost inflacji - podało w piątek Ministerstwo Pracy USA. W 2009 roku całodobowy udział kanału TVN w rynku spadł do 13,94 proc. z 15,01 proc. w 2008 roku - podały Wirtualnemedia.pl na podstawie danych TNS OBOP.Powrót skłonności do ryzyka widoczny na wszystkich rynkach nie musi wynikać z poprawy fundamentów światowej gospodarki. Mocno przecenionym akcjom należy się odbicie, ale obstawianie średnioterminowych wzrostów, to obecnie gra przeciw trendowi. Mimo kilku istotnych wydarzeń makroekonomicznych, dzisiejsza sesja europejska nie przyniosła przełomu w notowaniach EUR/USD. Co prawda po publikacji danych z USA o dynamice sprzedaży detalicznej i w trakcie konferencji prasowej z udziałem prezesa Europejskiego Banku Centralnego J. C. Tricheta obserwowaliśmy wzrost zmienności wartości euro względem dolara, jednak nie wykroczyła ona poza dotychczasowy przedział wahań. Jeden z bohaterów afery hazardowej biznesmen Ryszard Sobiesiak w ekspresowym tempie otrzymywał urzędowe decyzje, które pozwoliły mu na zbudowanie wyciągu narciarskiego koło Dusznik-Zdroju - ujawnia "Rzeczpospolita".

Rośnie obawa przed ryzykiem


Na zagranicznych rynkach inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Tanieją akcje i surowce, a umacniają się jen i dolar - krótko mówiąc, rosną obawy przed ryzykiem.

Nafta Polska wraca do rozmów o sprzedaży Ciechu


Po tym jak Ciech podpisał porozumienie z bankami w sprawie restrukturyzacji długu, Nafta Polska zamierza wrócić do rozmów z zainteresowanymi podmiotami w sprawie sprzedaży im 36,68 proc. pakietu akcji chemicznej spółki - poinformował Wiesław Skwarko, prezes Nafty Polskiej.

Łukoil rozpoczął wydobycie ropy na Morzu Kaspijskim


Rosja rozpoczęła w środę eksploatację złóż ropy naftowej na Morzu Kaspijskim. Inauguracji pierwszej zbudowanej tam rosyjskiej platformy, należącej do koncernu Łukoil, dokonał prezydent Rosji Władimir Putin.

Pozytywny tydzień dla złotego


EUR/PLN wyznaczył nowy minimalny poziom od początku tego roku przebijając poziom 4,05. Natomiast na parze USD/PLN kurs dotarł w okolice poziomu 2,70, który jak dotąd wytrzymał napór popytu na złotego.

Jeśli organizujesz dla swojej szkoły wycieczki szkolne koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego biura wycieczkowego. Można powiedzieć, że wycieczki szkolne do Warszawy do nasza główna specjalność. Od wielu lat organizujemy tanie wycieczki do Warszawy i co roku poszerzamy naszą ofertę. Zapraszamy do współpracy tylko sprawdzonych partnerów. Nasze

wycieczki szkolne Warszawa

to zawsze gwarancja udanej zabawy dla uczestników, a dla organizatora wycieczki szkolnej zawsze pewność najniższej ceny.

Wzrost eurodolara powyżej poziomu 1,4900


W czasie dzisiejszej sesji na rynku walutowym panowały stosunkowo dobre nastroje. Złoty kontynuował odreagowanie ostatniego osłabienia, jakie miało miejsce na fali obaw o problemy finansowe na Łotwie.

Polska wydała 2 proc. unijnych środków na internet


Polska od 2007 r. wydała 2 proc. unijnych środków na budowę lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowych - poinformowała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska. UKE chce powołać organ doradczy, który pomoże przy realizacji tych inwestycji.

NG2 otrzyma dofinansowanie unijne


NG2 otrzyma 38,8 mln zł dofinansowania w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - podała spółka w komunikacie.

Mocne uderzenie na początek roku


WIG i WIG20 otarły się o rekordy w obecnym trendzie wzrostowym, ale nie zdołały ich wyznaczyć, choć zabrakło naprawdę niewiele. Mimo to, sesję można uznać za udaną i obiecującą.

Rośnie rola dyrektorów finansowych


Wzrasta rola dyrektorów finansowych w firmach. Wymaga się od nich nie tylko obsługi bieżących operacji finansowych, ale działań na rzecz redukcji kosztów oraz szybkiego podejmowania decyzji - wynika z zaprezentowanego w środę badania przeprowadzonego przez IBM.

Tysiące Amerykanów znalazły pracę


Tym razem dobre dane z USA. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 10 tysięcy - poinformował w czwartek amerykański Departament Pracy. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych będzie wynosić 525 tysięcy - o dziesięć tysięcy więcej niż pokazały dane. Spadła też liczba osób, które dotychczas były bez pracy.

Awaria w ZE Dolna Odra zniszczyła część układu nawęglania


W wyniku awarii w ZE Dolna Odra uległa zniszczeniu część układu nawęglania - poinformowała PGE w komunikacie. Jak podała spółka, bloki energetyczne pozostały sprawne. W celu zminimalizowania potencjalnych zagrożeń czasowo wyłączono pracujące bloki energetyczne. Dwa z nich zostały już jednak ponownie uruchomione.

Małżeństwo podejrzane o manipulacje


Do 3 lat więzienia i 5 mln zł grzywny grozi małżeństwu podejrzanemu o manipulowanie notowaniami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - poinformowała w poniedziałek PAP Komenda Stołeczna Policji.

Pracownik oddelegowany bez prawa do diety


Stosując w praktyce prawo pracy, można czasami spotkać się ze stwierdzeniem, że pracownik przebywa w delegacji lub jest oddelegowany. Oba sformułowania mają charakter potoczny i odnoszą się do przypadku, w którym pracownik skierowany został do wykonywania zadań służbowych poza siedzibę firmy lub poza stałe miejsce wykonywania pracy. Jednak mimo podobnego brzmienia, wskazane sformułowania oznaczają dwie odmienne prawnie sytuacje.

Waluty: Jaki jest nowy dolar?


Rząd amerykański wprowadzi nowe banknoty studolarowe, które mają być lepiej zabezpieczone przed fałszerstwami. Wejdą one do obiegu w lutym 2011 r. Na awersie nadal będzie widniał portret Benjamina Franklina, a na rewersie stronie rysunek Independence Hall w Filadelfii.

Obama rozmawiał z Merkel o sytuacji na rynkach finansowych


Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w niedzielę telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji na europejskich rynkach finansowych. Była to ich druga rozmowa w ciągu tygodnia.

Coraz łatwiej o zagraniczny paszport


Przed wyborem obywatelstwa stanie większość osób, które zamierzają na dłużej lub na stałe zamieszkać za granicą, zwłaszcza gdy na świat przyjdą dzieci. Jaki paszport nadać maluchowi, który urodzi się w Amsterdamie, Monachium, Liverpoolu czy Oslo?

Polacy podbijają niemiecki rynek pracy!


Według oficjalnych danych już około 50 tys. Polaków zarejestrowało w Niemczech własną firmę. Pod względem aktywności gospodarczej przegonili Turków, którzy w tej rywalizacji od lat zajmowali za Odrą pierwszą lokatę.

Euro Hammered Anew On Spain Worries


The euro fell more than 1% against the U.S. dollar on Monday, in a retreat prompted by news over the weekend that the Bank of Spain had taken over a struggling savings bank.

Grecja osłabia nie tylko złotego


Niejasna sytuacja z greckimi finansami wciąż wpływa ujemnie na notowania walut europejskich, w tym złotego oraz na polski rynek długu. Złoty w najbliższym czasie będzie się osłabiał zarówno względem euro, jak i dolara, a pierwszym poziomem wsparcia dla PLN jest poziom 3,95/EUR. Na rynku FI można spodziewać się dalszych spadków cen obligacji.

Giełdy w USA lekko w górę po danych o zapasach i przed wynikami Intela


Czwartek przyniósł na nowojorskiej giełdzie lekkie wzrosty po lepszych od oczekiwań danych o zapasach towarów. Rynek rósł też, gdyż inwestorzy liczyli na dobre wyniki kwartalne informatycznego giganta, frmy Intel.