Janukowycz: Rosja nie przejmie ukraińskich gazociągów


Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w piątek w wywiadzie udzielonym BBC, że nie pozwoli, aby rosyjski państwowy gigant gazowy Gazprom przejął kontrolę nad siecią gazociągów znajdującą się w jego kraju.

Prezes Ciechu Ryszard Kunicki poinformował, że jeden z potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem udziałów w grupie chemicznej obejmującej Ciech, Azoty Tarnów i ZAK, wystąpił o wydłużenie terminu składania ofert. W minionym tygodniu główne indeksy GPW odnotowały nieznaczny wzrost. Mimo korzystnej passy na giełdach amerykańskich polskie indeksy utrzymywały się w wąskiej fazie konsolidacji w rejonie maksimów. Ciech uzgodnił warunki porozumienia z bankami w sprawie finansowania grupy - powiedział w piątek dziennikarzom Ryszard Kunicki, prezes Ciechu.Kancelaria premiera opóźnia przetarg na wykonanie elektronicznej platformy do sprawozdań finansowych, dzięki której firmy mogą zaoszczędzić miliony złotych - pisze "Puls Biznesu". Gazeta przypomina, że przetarg ciągnie się od września ubiegłego roku, a kancelaria do tej pory nie uporała się z wydaniem specyfikacji do zamówienia. Prof. Dariusz Rosati powiedział PAP, że mniejsza niż przed rokiem sprzedaż samochodów, paliw i sprzętu RTV i AGD jest spowodowana tym, że Polacy zaczęli odczuwać kryzys na sobie. Większą sprzedaż obuwia i ubrań tłumaczy zaś licznymi wyprzedażami i obniżkami cen w sklepach. Środa upłynęła pod znakiem spadków na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zdaniem analityków rozpoczęła się korekta spadkowa. "Zeszliśmy poniżej poziomu 2.320-2.325 pkt. na WIG 20, co oznacza, że rozpoczęliśmy korektę spadkową.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKP Intercity powołało Dariusza Fidyta na stanowisko członka zarządu i dyrektora ds. technicznych spółki - poinformował w piątek rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski. To kolejna w ciągu kilku tygodni zmiana w zarządzie spółki.

Złoty nie obronił dzisiaj poziomu 3,9120 zł za euro. Notowania EUR/PLN doszły w okolice 3,93 zł, a USD/PLN podrożał do 2,9150 zł. Nałożyła się na to korekta na giełdzie i spadek kursu EUR/USD poniżej 1,35 (ostatecznie sięgnął okolic 1,3464). Władze Senegalu to dopiero mają gest! Przedstawicielowi Międzynarodowego Funduszu Walutowego na zakończenie jego trzyletniego pobytu w tym kraju wręczyły równe 100 tysięcy dolarów. Łapówka? - pytają media. Skąd, to tradycyjny pożegnalny "podarunek pieniężny" - odpierają zarzuty przedstawiciele rządu w Dakarze.

ArcelorMittal, the world's largest steelmaker, said it doesn't expect to sell any more carbon credits in 2010 after reaping a $108 million net gain in the fourth quarter from the sale of credits. Dobre nastroje mogą umocnić złotego w poniedziałek do poziomu 4,06 za euro, istotne będą dane z USA - oceniają analitycy. Ich zdaniem mocniejszy złoty może wpłynąć na lekkie obniżenie rentowności na rynku długu. W Lukas Banku 20 zł złotych można zapłacić za ponowne otwarcie takiego samego konta, a 75 zł za jego zmianę. W BOŚ przez 9 miesięcy trzeba korzystać z konta, gdyż wcześniejsza rezygnacja kosztuje 50 zł. W Alior Banku można zapłacić 5 zł za dokonanie płatności kartą w sklepie. Zdarza się nawet, że banki naliczają prowizje od prowizji - wynika z raportu Expandera - Niezależnego Doradcy Finansowego.Proponowana przez PGNiG podwyżka cen gazu nie wejdzie w życie 1 maja - powiedziała w środę PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Aby tak się stało, Urząd musiałby zatwierdzić podwyżkę do 17 kwietnia. Ukraina powinna płacić za rosyjski gaz 230-240 dolarów - uważa wicepremier Ukrainy Serhij Tihipko. W środę w Charkowie m.in. o nowym porozumieniu gazowym mają rozmawiać prezydenci Ukrainy i Rosji, Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew. W sierpniu 2009 roku całodobowy udział kanału TVN w rynku spadł do 12,5 proc. z 13,0 proc. rok wcześniej, a udział całej grupy zmniejszył się do 18,9 proc. z 19,0 proc. - podała TVN w komunikacie prasowym na podstawie danych AGB Nielsen Media Research.

Capital Partners sprzeda Bipromed


Capital Partners podpisał z KGHM Polska Miedź umowę, w której zobowiązał się do sprzedaży nie mniej niż 879.501 akcji spółki Bipromet, w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji tej spółki, którą rozważa KGHM - poinformował Capital Partners w komunikacie.

59,2 proc. Polaków negatywnie o przeniesieniu składki z OFE do ZUS


59,2 proc. Polaków negatywnie ocenia pomysł przeniesienia części składki emerytalno-rentowej z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast za takim rozwiązaniem opowiedziało się 22,3 proc. pytanych - wynika z badania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Resort gospodarki: PKB w 2009 r. wzrośnie o ok. 1 proc.


Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że wzrost PKB wyniesie w 2009 roku około 1 proc., po wzroście o 4,9 proc. w 2008 roku. Eksperci resortu prognozują, że inflacja na koniec roku spadnie do około 3 proc.

Sieci handlowe spuszczą z tonu


Resort gospodarki chce uregulować współpracę dostawców ze sklepami - dowiaduje się "Rzeczpospolita".

Możliwości finansowania działalności gospodarczej


Poniższa publikacja jest pierwszą częścią cyklu skierowanego do osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. W związku z faktem, że planowanie zaczynamy najczęściej od wyszukania możliwych źródeł sfinansowania naszej przyszłej działalności, w poniższym memorandum znajdą Państwo niezbędne informacje na ten temat. Osoba, która dopiero planuje rozpocząć działalność gospodarczą i nie ma w tym celu wystarczających środków własnych, może je pozyskać nie tylko przez zaciągnięcie kredytu...

Możemy stracić fundusze


Na Litwie rusza właśnie budowa odcinka transeuropejskiego korytarza kolejowego Rail Baltica, który ma być gotowy do roku 2013. W Polsce do tego czasu budowa tej linii najpewniej nawet nie ruszy z miejsca - informuje "Nasz Dziennik".

Rząd zdecydował o zwiększeniu MSE


Rząd wydał we wtorek rozporządzenie o włączeniu do mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) ponad 63 hektarów terenów Lublina i Rzeszowa - podało Centrum Informacyjne Rządu. W sumie mielecka strefa będzie liczyć 1062 hektary.

Google niewinny. Może reklamowac podróbki


- Google nie narusza praw LVMH dopuszczając reklamy jej konkurentów oraz podróbek - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości kończąc tym samym wieloletni spór. Do francuskiego koncernu należą m.in. takie światowe marki jak Louis Vuitton, Moet & Chandon czy Christian Dior.

Strajk personelu pokładowego BA


Personel pokładowy British Airways przystąpił do strajku o północy z niedzieli na poniedziałek. Jeśli strony nie osiągną porozumienia, strajk potrwa do piątku włącznie. Na lotnisku Gatwick, skąd BA lata do Polski, loty mają się odbywać zgodnie z rozkładem.

Ministerstwo Finansów prognozuje spadek inflacji


Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się w dość spokojnych nastrojach - kurs EUR/PLN utrzymuje się w okolicach poziomu 4,2500, a USD/PLN oscyluje w pobliżu 2,8700. Złoty wciąż podąża za notowaniami eurodolara, który dziś rano konsoliduje się na poziomie 1,4760.

Cena emisyjna akcji Arctic Paper ustalona


Cena emisyjna akcji Arctic Paper dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych została ustalona na 15 zł - podała spółka w komunikacie prasowym. Całkowita wartość oferty spółki wyniesie 162,7 mln zł, z czego spółka planuje pozyskać 121,5 mln zł.

BOJ Nishimura: Effects Of BOJ Easing Likely To Strengthen


Bank of Japan Deputy Gov. Kiyohiko Nishimura said Wednesday that the bank will patiently maintain its accommodative monetary policy to tackle deflation, and expects the effects of that policy to strengthen.

A.Milińska i A.Moroz zrezygnowali z funkcji wiceprezesów LPP


Alicja Milińska oraz Aleksander Moroz zrezygnowali z pełnienia funkcji wiceprezesów zarządu spółki odzieżowej LPP, poinformowała spółka w komunikacie.

Unicredit podniósł cenę docelową dla Polimeksu o 11 proc. do 4,20 zł


Unicredit podniósł cenę docelową dla Polimeksu o 11 proc., do 4,20 zł - podała agencja Bloomberg.

WIG20 spadł o 1,94 proc. i wyniósł 2486,53 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w środę spadł o 1,94 proc. i wyniósł 2486,53 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 75 spółek, 251 spadł, 29 nie zmienił się. Akcjami 4 spółek nie handlowano.

Dolar zyskuje po Fed


Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) nie zmienił na dzisiejszym posiedzeniu wysokości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, utrzymując przedział wahań dla stopy funduszy federalnych na rekordowo niskim poziomie 0,0-0,25 proc

Rozczarowanie rynkiem nieruchomości


Dzisiejsza sesja przyniosła inwestorom sporo emocji. Z samego rana główna para kontynuowała wczorajszy ruch umacniający walutę europejską, dzięki czemu zanotowaliśmy maksimum w okolicy poziomu 1,4480.

ECB: Total Of Settled Covered Bond Buys Hit EUR9.196 Billion Monday


The European Central Bank stepped up its purchases of covered bonds Monday, bringing the total volume settled to date to EUR9.196 billion, ECB data showed Tuesday.

Co wynika z nazwy spółki handlowej?


Spółki handlowe występują w obrocie pod firmą (nazwą). Jej treść wzbogacona o przewidziane prawem dodatkowe oznaczenia pozwala ustalić, czy spółka nie znajduje się w szczególnej sytuacji prawnej. Z ostrożnością należy podchodzić do spółek w organizacji i likwidacji. Trzeba też uważać na spółki w upadłości.

Budimex chce kupić 50 proc. Budimeksu Nieruchomości za 385 mln zł


Budimex parafował projekt umowy kupna 50 proc. udziałów Budimeksu Nieruchomosci za 385 mln zł od drugiego wspólnika - Grimaldi Investments. Zapłata za udziały ma nastąpić do 16 listopada tego roku - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.