"Spekulanci atakują strefę euro"


Europa chce stabilizacji greckiej gospodarki, zwłaszcza że coraz bardziej oczywiste jest, jak jej kłopoty zagrażają euro. - Spekulanci atakujący Grecję w rzeczywistości atakują całą strefę euro - zauważył w radiu RTL francuski minister ds. budżetu Francois Baroin. Bruksela natomiast sugeruje Atenom jeszcze mocniejsze zaciśnięcie pasa.

Wtorkowa sesja na Wall Street miała identyczny przebieg, jak środowa; wzrosty w pierwszej części dnia, a potem pogorszenie nastrojów i końcówka na sporych minusach. Spadki są efektem słabych danych z rynku nieruchomości oraz obaw o kondycję amerykańskich banków. Przejęcie inicjatywy w finiszowej fazie czwartkowej sesji przez niedźwiedzi wprowadziło mały niepokój, gdyż inwestorom nie udało się pobić tegorocznych szczytów, na co wielu z nich liczyło. Niektórzy z obserwatorów rynku kapitałowego obawiali się, że piątkowa sesja będzie przedłużeniem nastrojów z końcowej fazy czwartkowego handlu i przebiegnie pod dyktando strony podażowej. W sprawie maklerów, czy doradców finansowych, wobec których toczyło się postępowanie dyscyplinarne wszczęte przed wejściem w życie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z 2005 r., powinny być stosowane wcześniejsze przepisy, jeśli są one łagodniejsze - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.- Polska przespała najlepsze lata na reformy. Wtedy, gdy powinniśmy mieć nadwyżkę budżetową, mieliśmy deficyt - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem, to właśnie popycha Polskę w sytuację, w której już znajduje się Grecja. Dlatego - jak mówi - w nadchodzących wyborach prezydenckich zagłosuje na kogoś, kto nie będzie wetował ustaw gospodarczych tylko dlatego, że pochodzą z innego obozu politycznego. Nazwiska jednak nie wskazuje. Wielkie problemy może mieć TVN. Stacji telewizyjnej grozi postępowanie karne skarbowe za emisję programów audiotele bez zezwolenia resortu finansów, który uznał je za gry losowe - napisał dzisiaj "Puls Biznesu". Byli pracownicy spółki Hipolit Cegielski Poznań oskarżają byłego pracodawcę o nielegalne zwolnienia. W sądzie zakończyła się już sprawa Danuty Grześkowiak, której zakład musi wypłacić ponad 7 tys. zł odszkodowania.

Platinum Properties Group, który zadebiutował we wtorek na rynku NewConnect, zamierza w IV kw. 2009 roku lub I kw. 2010 r. rozpocząć w Warszawie swoją pierwszą inwestycję deweloperską - powiedział po konferencji Piotr Wiśniewski, prezes spółki.

- Spór gazowy między Rosją i Białorusią musi zostać szybko rozwiązany - ocenił Niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle po tym, jak prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka polecił wstrzymać tranzyt rosyjskiego gazu na Zachód przez terytorium Białorusi. Deficyt po marcu wyniesie 25,5 mld zł – połowę planu na cały rok - wylicza "Rzeczpospolita".

Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 2 października, podwyższyli rekomendację dla Banku Handlowego do "trzymaj" i wydali zalecenie "sprzedaj" BPH. Jest sposób na dziki przejazd stołecznym Krakowskim Przedmieściem, strażnicy miejscy wpuszczają samochody na tajne hasło - ujawnia "Życie Warszawy". W województwie pomorskim liczba osób bezrobotnych wzrosła w 2009 r. w porównaniu z rokiem poprzednim o prawie 48 proc. Był to największy wzrost w kraju - poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku Tadeusz Adamejtis.W Kanadzie obrońcy istnienia przywięziennych farm, na których osadzeni sami produkowali żywność, przegrywają z rządem. Zamiast mleka i jajek z własnych gospodarstw przy zakładach karnych - mają być normalne zakupy na rynku. Ferrum podpisał umowę z duńskim koncernem Logstor na dostawę rur stalowych. Szacunkowa roczna rynkowa wartość sprzedaży w ramach umowy wyniesie ok. 61 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. - Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie 2009 roku wyniosło 3403,92 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 2,3 proc. więcej niż rok temu, i o 2, 8 proc. więcej niż w październiku. Okazało się też, że mniej Polaków niż oczekiwano straciło pracę.

Mix Electronics ma zgodę UOKiK na przejęcie Electro World Polska


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Mix Electronics sieci Electro World Polska - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

Rok 2014 najbardziej prawdopodobnym terminem przyjęcia przez Polskę euro


Polska mogłaby przyjąć euro w 2014 roku, przy średnim kursie 3,53 zł za euro - wynika z najnowszej ankiety PAP.

Górnicy muszą odrobić dni "postojowe"


Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która z powodu kryzysu od maja nie wydobywała węgla w piątki, będą musieli odrobić "postojowe". Wystarczy jednak, że odpracują poszczególne dni, a nie - jak się obawiano - całe miesiące, kiedy mieli wolne piątki.

Na GPW niewielki wzrost przy małych obrotach po informacjach z Dubaju


Wieści o wsparciu Dubai World kwotą 10 mld dolarów ze strony emiratu Abu Zabi poprawiły nastroje na rynkach, ale wzrosty były o wiele skromniejsze od siły spadków wywołanych ujawnieniem informacji o kłopotach Dubaju, oceniają analitycy.

Gold tops $1,040/oz after U.S. GDP data


Gold rose nearly 1.5 percent to top $1,040 an ounce on Thursday, extending a rebound from three-week lows, after data showing the U.S. economy returned to growth in the third quarter knocked the dollar.

GUS: Wzrost cen wyższy od oczekiwań


Według opublikowanych dziś przez GUS danych, w lipcu ceny konsumenta wzrosły o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku, wobec naszej prognozy na poziomie 3,5 proc. i konsensusu rynkowego 3,4 proc. Wyższy od oczekiwanego wzrost cen to głównie efekt wyraźnej zwyżki cen paliw, które jeszcze na początku minionego miesiąca były najdroższe w tym roku.

Grecja: Rząd przyjął reformę systemu emerytalnego


Rząd Grecji przyjął reformę systemu emerytalnego, wchodzącą w skład programu oszczędnościowego, który ma być wdrożony w zamian za pomoc finansową UE i MFW - poinformował minister pracy i ubezpieczeń społecznych Andreas Lowerdos.

Rynek walutowy i obligacji w świątecznym uśpieniu


Zdaniem ekonomistów, okres między Świętami a Nowym Rokiem będzie czasem nikłych zmian poziomów na rynkach FX i FI. Złoty utrzyma się w poniedziałek w okolicach poziomu 4,15 wobec euro, bez zmian pozostaną ceny krajowych obligacji.

Eksperci: 5,4 mld zł przychodów z prywatyzacji to dobry wynik


Około 5,4 mld zł przychodów z prywatyzacji za trzy pierwsze miesiące tego roku to dobry wynik - oceniają eksperci. Zdaniem Ireneusza Jabłońskiego z Centrum im. Adama Smitha nie ma zagrożeń dla realizacji planu przewidzianego na ten rok - w wysokości 25 mld zł.

Zła passa złotego kontynuowana


Rozchwiane rynki finansowe i złe nastroje wśród inwestorów nie sprzyjają złotemu, który zakończy tydzień najprawpodobniej powyżej 4,10/EUR. Również rynek długu nie może liczyć na wzrost - prognozuje rynek.

Impulsy do korekty


Niestety WIG20 wybrał wczoraj drogę na południe i przebił linie 2500 pkt., co utworzyło na wykresie złowrogą dla posiadaczy akcji formację głowy z ramionami. Blue chipy po spadku o 2,45% notują obecnie wartość 2483,68 pkt.

Pani Teresa Medica w ciągu roku ze sprzedaży nowego produktu chce uzyskać 0,6 mln zł


Pani Teresa Medica, która rozpoczęła dystrybucję nowej linii bielizny z dodatkiem bursztynu, szacuje, że w ciągu 12 miesięcy z jej sprzedaży pozyska 0,6 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Medvedev: Kiev infighting holding up gas payments


Political infighting in Ukraine ahead of a presidential election in January is holding up Kiev's payments for Russian gas, Russian President Dmitry Medvedev said in an interview with German weekly magazine Der Spiegel.

Próchnik chce pozyskać 12,2 mln zł


- Poniżej przedstawiamy zaktualizowany harmonogram publicznej oferty akcji spółki Próchnik. Oferta obejmuje 24.496.091 akcji serii H, oferowanych w ramach prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Cena emisyjna została ustalona na 0,5 zł.

Za te rzeczy nie zapłacisz cła


Wraz z dniem przystąpienia do Unii Europejskiej Polska została objęta unią celną, co oznacza zakaz stosowania między państwami członkowskimi ceł przywozowych i wywozowych. Zasady przewozu mienia przesiedleńczego uzależnione są od państwa, z którego następuje przeprowadzka. Rzeczy przywożone do Polski z terytorium Unii Europejskiej - w tym również w ramach mienia przesiedleńczego, nie podlegają obowiązkowi zapłaty cła.

Polacy już teraz interesują się pracą w Niemczech


Choć do otwarcia niemieckiego rynku pracy dla Polaków pozostał jeszcze rok, osoby zainteresowane pracą w Niemczech już teraz powinny zacząć przygotowywać się do wyjazdu - przekonują organizatorzy Międzynarodowych Targów Pracy, których Niemcy były honorowym gościem.

MinFin spłaciło w lipcu 155,1 mln euro długu zagranicznego


Ministerstwo Finansów spłaciło w lipcu, w ramach obsługi długu zagranicznego Skarbu Państwa, kapitał w wysokości 53,3 mln euro. Spłaty odsetek wyniosły 101,8 mln euro, poinformował resort w komunikacie w poniedziałek.

BZ WBK wypłaci dywidendę z zysku za 2009 r.?


BZ WBK rozważa wypłatę dywidendy z zysku osiągniętego w 2009 roku. Ewentualna dywidenda będzie niezbyt wysoka i nie obniży współczynnika wypłacalności poniżej 10 proc. - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK.

Surgutnieftiegaz nie zamierza pozbywać się akcji MOL


Surgutnieftiegaz, jeden z największych koncernów naftowych w Rosji, nie planuje sprzedaży swojego pakietu akcji (21 proc.) węgierskiego MOL - poinformował prezes rosyjskiej spółki Władimir Bogdanow, którego w piątek cytuje dziennik "Kommiersant".

LOT szykuje wielką wyprzedaż, a nawet wylot z Polski


- Zarząd PLL LOT przygotowuje wielką wyprzedaż aktywów - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Pod młotek ma pójść biurowiec, w którym spółka ma siedzibę oraz akcje pięciu spółek, może nawet EuroLOT-u obsługującego trasy krajowe. Pod nieruchomości, które zostaną w spółce zostanie zaciągnięty kredyt.