Na Wall Street lekko w górę, Fed nie zmienił stóp proc.


Środa na Wall Street przyniosła lekkie wzrosty po wtorkowej, najgorszej od ponad dwóch miesięcy sesji. Z jednej strony negatywnie na nastroje wpływało obniżenie ratingu dla Hiszpanii, z drugiej - pozytywny wpływ na notowania miało pozostawienie przez Fed stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Dzisiejsza sesja na rynku eurodolara rozpoczęła się spokojnie. Po wczorajszych lepszych od oczekiwań danych na temat dynamiki PKB za trzeci kwartał, kurs EUR/USD wzrósł na zamknięciu sesji w Europie do poziomu 1,4850. Od inspektora Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) uzyskałem informację, że każdorazowe zatrudnienie nowego pracownika powinno być zgłoszone odpowiedniemu inspektoratowi PIP, a niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone mandatem. Czy to prawda? Jeśli tak, proszę o wskazanie podstawy prawnej tego obowiązku. Nadmieniam, że firma jest zgłoszona w PIP. Produkcja przemysłowa w listopadzie 2009 roku wzrosła o 9,8 proc. rok do roku, po spadku o 1,2 proc. rok do roku w październiku 2009 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.Romania's timetable for adopting the euro hasn't changed as a result of the global crisis and the country's own need to rely on a large standby loan from the International Monetary Fund, a senior Romanian central banker said Monday. Inwestorzy w Stanach Zjednoczonych nie zaspokoili jeszcze swojego apetytu na akcje - w poniedziałek seria wzrostowa na Wall Street przedłużona została do sześciu dni. Akcje na piątkowej sesji na Wall Street traciły na wartości, po tym jak centralny bank Chin podjął kolejną decyzję o podniesieniu stopy rezerw obowiązkowych. Jednak, po dosyć mocnych spadkach w pierwszej części dnia, w drugiej indeksy odrobiły większość strat, a technologiczny Nasdaq wyszedł nawet na plus.

Grecki kryzys spowodował wzrost nerwowości na rynkach, w tym polskim. Nawet błahy powód spowodować może silną reakcję. I tak, po czwartkowej wypowiedzi premiera Donalda Tuska, że tworzenie kalendarza przyjęcia euro nie jest już dla rządu priorytetem, złoty błyskawicznie stracił. W ciągu 20 minut nasza waluta spadła o 5 groszy w stosunku do euro. Co ciekawe, w piątek złotówka zaczęła mocno zyskiwać na wartości.

Światowe giełdy spady w czwartek do poziomu najniższego od trzech tygodni. Sygnał do przeceny dało Wall Street, gdzie rozczarowujące wyniki europejskich korporacji i słabe dane na temat amerykańskiej gospodarki wzbudziły obawy o siłę ekonomicznego ożywienia. Kurs złotego w najbliższych dniach może się kształtować w przedziale 4,12-4,07/05 za euro; na rynku długu, który dobrze zareagował na środową aukcję zamiany, oczekiwana jest stabilizacja. Na oba rynki, zdaniem analityków, mogą wpłynąć piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Nieformalne neutralne nastawienie w polityce pieniężnej, które RPP przyjęła na październikowym posiedzeniu, prawdopodobnie nie ulegnie zmianie do końca kadencji tej Rady - ocenia członek RPP, Jan Czekaj. Piątkowa sesja jest jak na razie odwrotnością tego, co obserwowaliśmy w czwartek. Złoty sukcesywnie odrabia straty, czemu sprzyja poprawa nastrojów na światowych giełdach. Procter & Gamble w trybie nagłym wycofuje z rynku 120 000 opakowań preparatu do nosa Vicks Sinex Micromist Aqueous Nasal Spray w 15-ml buteleczkach. Znaleziono w nim bowiem groźną bakterię burkholderia cepacia.- 1/5 Polaków przyznaje, że zdarzyło im się pracować za granicą - wynika z sondażu TNS OBOP. 12 proc., choć za granicą nie pracowało, to rozważa taką możliwość, a 68 nigdy nie pracowało poza Polską i nie zamierza. Czwartek, 13 sierpnia, przyniósł światowym rynkom finansowym nie tylko pecha, ale i bardzo udany dzień handlu. Na akcjach oraz surowcach rządziły byki, mając do dyspozycji zarówno środowe, pozytywne opinie Fed względem gospodarki (zdaniem banku recesja w USA ma się ku końcowi), jak i wczorajsze przedpołudniowe dane o PKB Eurolandu, które pozytywnie zaskoczyły. Nawet 4 mln zł na wznowienie produkcji będzie mógł otrzymać rolnik, którego gospodarstwo ucierpiało w wyniku powodzi - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podstawą do ubiegania się o kredyt jest oszacowanie strat przez specjalną komisję.

MF sprzedało obligacje na pniu


Ministerstwo Finansów sprzedało na środowej aukcji zamiany obligacje za 4.762,083 mln zł, a odkupiło papiery o wartości 4.626,331 mln zł - podał resort w komunikacie.

MI: pieniądze z podwyżki opłaty paliwowej pójdą na nowe drogi


Od nowego roku zwiększy się opłata paliwowa, co prawdopodobnie spowoduje podwyżki cen oleju napędowego na stacjach. Przedstawiciele rządu zapewniają, że pieniądze uzyskane z podwyżki zostaną przeznaczone na budowę dróg i autostrad. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy, która ma wprowadzić te przepisy w życie.

Nadciąga fala bankructw


Od stycznia do końca marca tego roku splajtowało w Polsce 168 przedsiębiorstw - o 42 więcej niż w I kwartale zeszłego roku i aż o 67 więcej niż dwa lata temu. Do końca roku ta liczba wzrośnie kilkukrotnie - wieszczy "Rzeczpospolita".

Możliwe odreagowanie ostatnich wzrostów:


Spadki większości giełd azjatyckich były jednym z czynników, który popsuł wczoraj na parkietach europejskich w pierwszej połowie sesji, która upływała pod znakiem spadków najważniejszych indeksów. Do tego doszły pozostające na minusach kontrakty amerykańskie i w takich warunkach zapał popytu został skutecznie schłodzony. Główne wskaźniki otworzyły się wzrostami, ale od samego początku zaczęły słabnąć i powrót poniżej wcześniejszych zamknięć był kwestią czasu. Pod znakiem nienajlepszych nastrojów upłynęła pierwsza połowa notowań.

Hazard dobroczynny - każdy los wygrywa


Organizacje dobroczynne mają nowy pomysł na zdobywanie pieniędzy: chcą organizować charytatywne loterie pieniężne - donosi "Metro".

Finlandia: przestrzeń powietrzna zamknięta do poniedziałku


Przestrzeń powietrzna Finlandii będzie zamknięta do poniedziałku do godz. 17 czasu polskiego (15 czasu GMT) - poinformowały w niedzielę nad ranem władze tego kraju.

BRIC: MFW i Bank Światowy mają "deficyt prawny"


Przywódcy Brazylii, Rosji, Indii i Chin wezwali do szybkiej reformy, która dałaby tym wschodzącym gospodarkom więcej władzy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (International Monetary Fund) oraz Banku Światowym.

Polimex Mostostal miał w III kw. 33,8 mln zł zysku netto, poniżej prognoz


Polimex Mostostal zanotował w trzecim kwartale 2009 roku 33,8 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej - poinformowała spółka w raporcie. Wynik jest o 10 proc. gorszy od przewidywań analityków.

Polska liderem w... Europie Zachodniej


Z najnowszego raportu Nielsen European Growth Reporter, pokazującego dynamikę sprzedaży produktów szybko zbywalnych (FMCG - żywność, używki, chemia gospodarcza) w Europie, wynika, że w trzecim kwartale ich konsumpcja w Polsce należała do najszybciej rosnących spośród wszystkich krajów UE - informuje "Puls Biznesu".

Polak ma 39,7 proc. średniej europejskiej


11 tys. 699 euro to kwota, jaką przeciętny mieszkaniec Europy może przeznaczyć na zakup towarów i usług w ciągu roku. Przeciętny Polak może wydać na ten cel 4 tys. 650 euro, czyli 39,7 proc. średniej europejskiej - wynika z opublikowanego we wtorek badania GfK Polonia.

China should use more reserves to buy gold


China should use more of its massive foreign exchange reserves to buy gold to support its aim of raising the international role of the yuan currency, a senior government researcher said on Saturday.

"Planowe" osłabienie


Mimo tego, że odczyty PKB za III kwartał w Niemczech i Francji rozczarowały, rynki akcji na Starym Kontynencie w początkach ostatniej sesji tego tygodnia trzymają się mocno. Nasz dość wiernie je naśladuje. Jeśli wziąć poprawkę na wczorajsze silniejsze od nich zachowanie, to dzisiejsze gorsze zachowanie wyrównuje bilans.

Kto naprawdę winduje ceny żywności?


Wbrew temu co twierdzi resort rolnictwa, to mit, że sklepy zarabiają krocie na sprzedaży artykułów spożywczych - wynika z badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Stoczniowcy będą hałasować w Warszawie


Związkowcy z państwowej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni zapowiadają na poniedziałek pikietę siedzib resortów obrony i Skarbu Państwa. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko planowanym zwolnieniom w zakładzie.

Karty kredytowe - niebezpieczne narzędzie w rękach Polaków


To nie pożyczki gotówkowe, ale karty kredytowe są w rękach Polaków bardziej niebezpiecznym narzędziem finansowym. Udział nierzetelnych spłat długu na kartach kredytowych wyniósł w Banku Zachodnim WBK w 2009 r. 10,4 proc., co oznacza, że w ciągu roku niemal się podwoił.

Ukraińskie i gruzińskie spółki trafią do Warszawy


Kijowska firma inwestycyjna BG Capital stara się powiększyć grono zagranicznych spółek obecnych na warszawskiej GPW - dowiedział się "Parkiet".

Jak nas rąbią


Kredyt oprocentowany na 6,99 proc., za który naprawdę zapłacisz cztery razy więcej. 20-złotowy prezent, ale prowizja - 40 zł. I lokata, która rośnie na niby. "Gazeta Wyborcza" pokazuje najbardziej zwodnicze reklamy finansowe minionego roku.

Eksperci: powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę


Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę naszego kraju i budżet państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Rząd ma środki na nadzwyczajne sytuacje - dodają.

Okienka pod specjalnym nadzorem


Pieniądze za prąd czy gaz, które w kryzysie coraz więcej klientów wpłaca w okienkach kasowych, będą bardziej bezpieczne - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Prowadzenie takich usług będzie podlegało nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego - tak jak banki czy fundusze inwestycyjne.

Wzrost PKB w 2010 roku ok. 3 proc., są szanse na wyższy - MG


Wzrost PKB w 2010 roku powinien być na poziomie ok. 3 proc., jednak w scenariuszu optymistycznym można się spodziewać, że będzie on jeszcze wyższy - wynika z najnowszych, opublikowanych w środę prognoz Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.