Allianz będzie reasekurować i zmieni nazwę


Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska ma zamiar prowadzić również usługi reasekuracyjne - dowiedział się "Parkiet"

Szef doradców premiera Michał Boni zapewnił w środę, że ewentualne zmiany w systemie emerytalnym dla służb mundurowych będą dotyczyły tylko osób wstępujących do zawodu, a nie tych, którzy już pełnią służbę. Pod względem oglądalności ogółem udział TVN w styczniu 2010 roku spadł rok do roku do 13,8 proc. z 15,3 proc. Stacja znalazła się na trzecim miejscu w zestawieniu, po TVP1 i TVP2 - podał Presserwis na podstawie danych AGB Nielsen Media Research. Koniec tygodnia przebiegał pod dyktando dolara. Spadki dotknęły więc zarówno rynek EUR/USD jak i GBP/USD. Zauważalnie stracił też na wartości frank szwajcarski. Opublikowano serię danych makroekonomicznych.To chyba najważniejsze pytanie, które zadają sobie teraz inwestorzy. Czy rzeczywiście, tak jak chciałby tego szef Europejskiego Banku Centralnego, przedstawione wczoraj na szczycie Unii Europejskiej ustalenia, w sprawie Grecji, pomogą temu krajowi odzyskać zaufanie rynków finansowych? Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Berling, dystrybutora maszyn i urządzeń chłodniczych, w związku z publiczną ofertą 6.150.000 akcji - podała KNF we wtorkowym komunikacie. Wystarczy 200 złotych długu niespłaconego przez dwa miesiące - i można mieć problem z wzięciem kredytu, czy zakupami na raty. Od poniedziałku zaczynają obowiązywać nowe przepisy, dzięki którym niemal każdy będzie mógł zgłosić każdego nierzetelnego dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej.

Electus za 8 mln zł sprzedał spółce Work Service 100 proc. udziałów w firmie Żak System - poinformował Electus w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło do negocjacji w sprawie sprzedaży 5 270 000 akcji spółki Remag, stanowiących 85 proc. jej kapitału zakładowego - poinformowało MSP w komunikacie. Do sześciu razy sztuka. Mowa oczywiście o jednej z najdłuższych i najbardziej dynamicznych serii wzrostowych sesji z rzędu w trwającej od połowy lutego tendencji wzrostowej. Siódmego razu nie było, bo indeksy zgodnie z tytułem, do nieba nie rosną. Przynajmniej bez krótkich przerw.

- W piątek, mimo pewnego uspokojenia wahań kursu złotego, emocje i nastroje globalne nadal są głównym wyznacznikiem sytuacji na rynku walutowym. Pod koniec dnia złoty dość dynamicznie zyskał do euro dzięki odbiciu się amerykańskich giełd. Na horyzoncie nie widać jeszcze jednak normalizacji, co przekłada się na niepewność kierunku, w którym mogą podążyć kwotowania złotego - wskazują specjaliści. Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero zdementował w czwartek "niczym nie poparte plotki" o złej sytuacji finansowej Hiszpanii w związku z planowaną na piątek wizytą w Madrycie szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Analitycy Millennium DM obniżyli rekomendację dla PKO BP do "neutralnie" z "akumuluj", a cenę docelową akcji podwyższyli do 41,6 zł z 40,6 zł.W połowie lat 90-tych Skarb Państwa stracił kontrolę nad majątkiem firm wartym ok. 548 milionów złotych. Resort skarbu dopuścił siedmiu inwestorów do badania Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich w Polanicy Zdroju pod względem finansowym i prawnym, czyli do tzw. due diligence - powiedziała PAP wiceminister skarbu Joanna Schmid. To największy w kraju kompleks uzdrowiskowy. Różnice inwentaryzacyjne ustalone w wyniku porównania wartości księgowej składników majątku z wartością wykazaną podczas inwentaryzacji mogą być ujemne i dodatnie, stanowiąc nadwyżkę lub niedobór.

Fitch rozwiała nadzieję na rekord


Jeszcze rano, a nawet po dwóch godzinach notowań wierzono, że na dzisiejszej sesji WIG20 zaatakuje szczyt hossy. Jednak w ciągu kilku minut te nadzieje rozwiała agencja ratingowa Fitch, która obniżyła rating Portugalii.

Sesja podobna do poniedziałkowej


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a przebieg sesji był zbliżony do tego, co można było zaobserwować w poniedziałek. Po wyższym otwarciu pojawiła się podaż, a jedyna różnica to taka, iż inicjatywa kupujących w drugiej części sesji została skontrowana spadkiem samej końcówce, w wyniku czego zamknięcie nastąpiło w rejonie dziennych minimów.

Od poniedziałku strajkuje Lufthansa


Strajk pilotów największych niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozpocznie się w najbliższy poniedziałek - zapowiedział w środę związek zawodowy Cockpit. Decyzje o strajku podjęto w głosowaniu wśród członków związku.

Niemieckie karanie rozwiązłości finansowej


Wyłączenie ze strefy euro powinno być ostateczną sankcją dla kraju, który mimo podjętych środków zaradczych, nie jest w stanie uzdrowić swego budżetu - ocenił niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Truskawki dwukrotnie droższe niż w ubiegłym roku


Rozpoczął się truskawkowy szczyt. Owoców tych jest mniej niż w 2009 r., a ceny są wyższe nawet dwukrotnie. Na stołecznych targowiskach łubianka truskawek kosztuje 7-10 zł, w zależności od gatunku.

Niskie marże rafineryjne przyspieszyły naprawy w Możejkach


Z powodu niskich marż rafineryjnych, należąca do PKN Orlen, rafineria z Możejkach zdecydowała się na rozpoczęcie serii napraw i przeglądów instalacji, które były zaplanowane na najbliższe miesiące - poinformował PKN Orlen w piątkowym komunikacie.

Inwestorzy mogą w piątek realizować zyski, osłabiając złotego


Złoty znajduje się wciąż pod presją negatywnych informacji ze strefy euro dotyczących ratingów Grecji i Hiszpanii, mimo tego w drugiej połowie dnia polska waluta nieznaczne się umocniła. Możliwym scenariuszem w piątek jest realizacja zysków i sprzedaż złotego przez inwestorów, co spowoduje jego ponowne osłabienie. Nieco lepsze nastroje panowały w czwartek na rynku długu, głównie na długim końcu krzywej rentowności.

Prognozuje się dalszy wzrost bezrobocia


Bezrobocie na Litwie w tym roku wzrośnie do 16,5 proc., a w następnym do 17 proc. - taką prognozę przedstawił we wtorek doradca banku SEB Bankas Gintaras Nauseda.

Francuzi zrzucają się na Grecję


16,8 mld euro w formie kredytów bilateralnych przez 3 lata - Francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło w nocy z poniedziałku na wtorek plan pomocy dla Grecji.

Millennium podniósł cenę Forte


Analitycy Millennium DM w raporcie z 3 grudnia podnieśli cenę docelową akcji Forte do 20,9 zł z 18,8 zł wcześniej, podtrzymując rekomendację "kupuj".

Czas zacząć wielkie polowanie nad Wisłą


W żadnym z 36 krajów przebadanych przez Grant Thornton International (GTI) firmy nie są tak głodne akwizycji jak w Polsce, informuje "Puls Biznesu".

Niemcy i Francja chcą zaostrzenia walki ze spekulacjami


Niemcy i Francja pracują nad wspólną inicjatywą, prowadzącą do ograniczenia spekulacji na rynku finansowym, które zagrażają stabilności całych państw. Przedstawienie takiej inicjatywy zasygnalizowała niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Qatar plans $5 bln sovereign bond sale


Qatar plans to raise as much as $5 billion from a sovereign bond sale, depending on demand, the Financial Times quoted bankers as saying.

Szejnfeld: Podniesienie akcyzy nie jest rozpatrywane


Wzrost stawek akcyzy nie jest rozpatrywany, a podniesienie podatków rząd traktuje jako ostateczność - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Wydatki na zakup okularów (szkieł) korekcyjnych dla pracowników


Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Decyzja Fed póki co bez szkody dla złotego


Tydzień odbicia na globalnych rynkach akcji okazał się także tygodniem stabilizacji notowań złotego. Polska waluta może zaliczyć ten tydzień do udanych, gdyż uniknęła większej korekty pomimo zaskakującej decyzji Fed i kontynuacji umacniania się dolara wobec euro.

Funt szuka dna


Czwartek zakończył się na rynkach walutowych spadkami wartości dolara. Amerykańska waluta traciła względem wszystkich głównych konkurentów. Przyczyniły się do tego wzrosty na giełdach za oceanem, wywołane dobrymi danymi.

PGE zamierza sprzedać akcje Polkomtela


Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań do sprzedaży akcji Polkomtel S.A. operatora sieci telefonii komórkowej. W najbliższym czasie PGE ogłosi przetarg na wybór doradcy w tym procesie.

Rynek zaufał niedźwiedziom


Wczorajsze notowania odbywające się pod nieobecność Amerykanów, źle wpłynęły na rynki finansowe. Czołowe parkiety na świecie dotkliwie zostały doświadczone przez działalność niedźwiedzi. Głębokie spadki były wynikiem piętrzącej się eskalacji niepewności co do przyszłego rozwoju światowych gospodarek.

Zmiana w pakiecie antykryzysowym


PSL złożyło w Sejmie projekt liberalizujący zeszłoroczną ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ludowcy proponują obniżenie progu spadku obrotów, którego przekroczenie umożliwia korzystanie z pakietów pomocowych.