Finlandia: przestrzeń powietrzna zamknięta do poniedziałku


Przestrzeń powietrzna Finlandii będzie zamknięta do poniedziałku do godz. 17 czasu polskiego (15 czasu GMT) - poinformowały w niedzielę nad ranem władze tego kraju.

Listopadowe badania oczekiwań inflacyjnych Ipsos pokazują, iż w porównaniu do października zwiększyła się liczba osób oczekujących zahamowania inflacji - podał Ipsos w komunikacie. Decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki firmy RWE Polska i Vattenfall Sales Poland nie mogą już samodzielnie zmieniać swoich cenników dla gospodarstw domowych - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Na osiem lat mogą trafić do więzienia dwaj mężczyźni i kobieta, którzy w jednym z łódzkich banków próbowali wyłudzić kredyt na kwotę 470 tys. zł. Cała trójka została zatrzymana przez policję i aresztowana.Komisja Europejska sprawdzi, czy przedstawiona przez General Motors (GM) koncepcja restrukturyzacji Opla "ma sens z punktu widzenia polityki przemysłowej" - powiedział w piątek niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle. W Brukseli uczestniczył on w spotkaniu szefów resortów gospodarczych państw Unii. Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie powinna upłynąć pod znakiem wzrostów cen akcji, po tym jak w środę i czwartek rynek korygował. To naturalna reakcja na wczorajszą zwyżkę na Wall Street. Aktywa zarządzane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych spadły w maju o 1,3 proc. i wynosiły na koniec miesiąca 102,8 mld zł - podano w raporcie sporządzonym przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analizy Onilne.

Baseny, w których można na własnej skórze przetestować sprzęt do nurkowania, sztuczne fale, na których można surfować, wiatr do kite surffingu i przede wszystkim - dwa tysiące motorówek, jachtów i łodzi. To plaże Egiptu? Tajlandii? Nie, to niemiecki Dusseldorf i jedne z największych targów sportów wodnych na świecie. Wszystko pod dachem.

Za milion euro można teraz kupić, na przykład, penthouse w Barcelonie lub winnicę w Nowej Zelandii. 18 grudnia odbędzie się aukcja udziałów i akcji trzech spółek należących do Skarbu Państwa - poinformował w środę resort skarbu. Są to zakłady produkujące maszyny, urządzenia drogowe i wykonujące usługi elektroenergetyczne. Zgłoszenie inwestorzy mogą składać w MSP do 14 grudnia.

Złoto po raz kolejny w tym roku bije rekord swej ceny. Cena kruszcu przekroczyła 1260 dolarów na uncję. Według części cytowanych przez Reutera analityków, złoto jeszcze w tym roku może kosztować 1300 dolarów za uncję. Bać się powinni wszyscy, którzy chcą oszukać fiskusa i wyłudzać VAT - ostrzega "Rzeczpospolita". Dziennikarze gazety dotarli do wytycznych Ministerstwa Finansów dla urzędów skarbowych na 2010 r. Przewidują one zaostrzenie kontroli. Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, po raz pierwszy od siedmiu miesięcy wzrósł. Być może jest to pierwszy sygnał przyspieszonego wzrostu cen, który pojawi się w przyszłym roku, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie w środę.*W marcu zarejestrowano 29.606 pojazdów, o 37,67 proc. więcej mdm i 35,7 proc. więcej rdr - podał Samar. Ceny miedzi niewiele zmieniły się w czwartek w Londynie i Nowym Jorku, ale inwestorzy oceniają, że metal może tanieć po słabszych od oczekiwań danych z rynku nieruchomości w USA - podają maklerzy. Około 70 osób zebrało się w środę wieczorem na pikiecie związkowców z PLL LOT przed kancelarią premiera. Protestujący sprzeciwiają się sposobowi zarządzania spółką. Chcą też odwołania prezesa firmy.

Nafta Polska nie przyjęła oferty PCC na ZAT i ZAK - źródło


Nafta Polska, która prowadzi prywatyzację Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie, nie przyjęła ofert zakupu tych spółek od niemieckiej grupy PCC - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Bank Millenium zaciągnął dużą pożyczkę


Bank Millennium dostanie od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju 100 mln euro pożyczki na zwiększenie możliwości kredytowania klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

PGNiG kupi od Rosjan mniej gazu, ale i tak tanio


PGNiG dostanie rabat od Gazpromu, mimo że przez dwa lata nie odbierze maksymalnej ilości gazu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

NBP: operacje zasilające typu repo z pulą od 9 lutego 2010


Od 9 lutego 2010 dostrajające operacje zasilające typu repo przeprowadzane będą z pulą, co oznacza, że każdorazowo NBP będzie określał maksymalną wartość ofert, które będą zaakceptowane - podał w piątek NBP w komunikacie.

W MSP aukcja udziałów i akcji trzech spółek


18 grudnia odbędzie się aukcja udziałów i akcji trzech spółek należących do Skarbu Państwa - poinformował w środę resort skarbu. Są to zakłady produkujące maszyny, urządzenia drogowe i wykonujące usługi elektroenergetyczne. Zgłoszenie inwestorzy mogą składać w MSP do 14 grudnia.

ARiMR: łatwiejsze wypełnianie wniosków o unijne dopłaty


W tym roku rolnicy ubiegający się o unijne dopłaty będą mogli to zrobić składając tylko jeden wniosek. Oznacza to, że wypełnianie dokumentów będzie łatwiejsze, gdyż nie trzeba będzie wielokrotnie podawać tych samych danych. Ponadto do wszystkich tych płatności wystarczy złożyć tylko jeden załącznik graficzny.

PepsiCo Sees US Beverage Sales Growing As Economy Improves


PepsiCo Inc. expects the U.S. soft drink industry to return to growth as the economy improves and predicted that added focus on more profitable types of bottled water, new versions of Gatorade and savings from its bottler acquisition will boost its profits in the region.

Nikkei hits 1-mth closing low, eyes on jobs data


Japan's Nikkei share average fell 1.3 percent on Thursday to its lowest close in a month, with Sony Corp and other exporters slipping as investors locked in profits on caution ahead of U.S. jobs data.

Złoty testuje miesięczne minimum do euro


Złoty mocno traci od rana do głównych par walutowych pod wpływem złych wiadomości z Grecji i Austrii oraz kontynuacji silnej korekty trendu wzrostowego na parze EURUSD. Złoty teraz traci 1 proc. do euro handlując na poziomie 4.1930, 1.8 proc. do dolara handlując na poziomie 2.8830 i 0.9 proc. do franka handlując na poziomie 2.7710.

44 tys. wojskowych głów zagrożonych


Amerykańska armia wycofuje ok. 44 tys. hełmów wyprodukowanych przez jedną z amerykańskich firm. Okazało się, że hełmy nie spełniają wymogów.

Wzrosną ubezpieczenia majątkowe


W 2014 roku wartość polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych sięgnie 37,8 mld zł i przewyższy wartość rynku polis na życie, która wyniesie 36,6 mld zł - wynika z badań brytyjskiej firmy analitycznej Business Monitor International (BMI).

Pierwsza decyzja RPP pod przewodnictwem Marka Belki


Stopy procentowe w Polsce pozostające na rekordowo niskim poziomie od roku nie zostaną zmienione na pierwszym posiedzeniu RPP za kadencji Marka Belki na stanowisku prezesa NBP. W USA koszt pieniądza również nie uległ zmianie.

Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej


Pracownik odbywający podróż służbową poza granicami kraju na ogół ponosi z tego tytułu znaczne wydatki. Dlatego też dieta przysługująca mu w związku z taką podróżą jest wyższa niż w przypadku podróży krajowej. Dla jej ustalenia najważniejsze jest określenie czasu trwania podróży zagranicznej i jej państwa docelowego.

Harcerze, którzy odnieśli światowy sukces


Przedstawiamy bogaczy z 10-cyfrowymi fortunami, którzy należeli do amerykańskiego ruchu skautów (tamtejszych harcerzy) - od Bloomberga i Spielberga po Marriotta i Bechtela.

Szef Toyoty się rozkleił


Najpierw przepraszał w amerykańskim Kongresie, teraz - na spotkaniu z pracownikami. Prezes koncernu Toyota, Akio Toyoda ze łzami w oczach i łamiącym się głosem podziękował swoim pracownikom w Stanach Zjednoczonych za wsparcie. Produkcja toyot w USA może w tym roku spaść nawet o jedną piątą. Powodem jest drastyczny spadek sprzedaży tych samochodów.

GPW: transakcje w ramach wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji WSiP SA


VIII Mieczy Nie tylko nie wystarczy teraz na ten wymarzony zakup, ale nawet może przydarzyć się jakiś niespodziewany finansowy dołek. A to dlatego, że osiągniesz niemal mistrzostwo w wydawaniu gotówki, na dodatek, na całkiem niepotrzebne rzeczy. Nie pożyczaj też pieniędzy, nawet jeśli to ktoś, kogo znasz od dawna. Nie zobaczysz ich prędko. horoskop.wp.pl

Grupa Dialogu w IV kw. '09 miała 2,4 mln zł zysku netto


Telefonia Dialog w czwartym kwartale 2009 roku miała 2,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 0,26 mln zł straty w analogicznym okresie 2008 roku - podał w raporcie za IV kwartał KGHM, który jest właścicielem Dialogu.

Zgoda ws. unijnego nadzoru finansowego


Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej, obradujący w środę w Brukseli, porozumieli się w sprawie ustanowienia nowych organów europejskiego nadzoru finansowego, które UE wprowadza w odpowiedzi na kryzys - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych.

W mieszkaniówce już się nie pogarsza


Tempo spadku liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań i liczby rozpoczętych nowych budów przestało się powiększać. Być może osiągamy właśnie dno.

Mroczek: Nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej


Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (PSEW) Jarosław Mroczek powiedział we wtorek w Szczecinie, że Polska nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej w energetyce kraju z 1 proc. do planowanych 2,3 proc. w 2010 r.