BRIC: MFW i Bank Światowy mają "deficyt prawny"


Przywódcy Brazylii, Rosji, Indii i Chin wezwali do szybkiej reformy, która dałaby tym wschodzącym gospodarkom więcej władzy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (International Monetary Fund) oraz Banku Światowym.

"Tu już nic nie urośnie. Nasiona i nawozy wypłukało. Tam gdzie ziemniaki już wzeszły, to nawet nie można ich opryskać, bo się nie wjedzie w pole. To jest naprawdę tragedia. Z czego my tu będziemy żyć" - żalą się "Dziennikowi Polskiemu" rolnicy z podkrakowskich wsi. Piłkarze ukraińskiego Szachtara Donieck nie zostali wpuszczeni do sklepu Harrodsa w Londynie przez obsługę, która - jak twierdzą - uznała ich za "zbyt dużą i podejrzaną" grupę. Sklep powołuje się na względy BHP i twierdzi, że nie chciał obrazić klientów. Przez najbliższe pięć lat Haiti nie będzie musiało spłacać jakichkolwiek należności związanych z zadłużeniem względem Banku Światowego. Władze tej międzynarodowej instytucji finansowej analizują możliwość całkowitego anulowania długu.Nafta Polska otrzymała od niemieckiej grupy chemicznej PCC SE ostateczne oferty na zakup Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach i Kędzierzynie - poinformowała w poniedziałek Nafta Polska. Związkowcy z ENEI w liście przesłanym do premiera Donalda Tuska domagają się wstrzymania prywatyzacji firmy do czasu wyjaśnienia przez prokuraturę sprawy wykonywania usług doradczych dla tej spółki przez zewnętrzne firmy - poinformował w piątek PAP szef Związku Zawodowego Pracowników Grupy Kapitałowej ENEA Janusz Śniadecki. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rozważy wprowadzenie firmy na giełdę "w najbliższej przyszłości", przy założeniu utrzymania kontroli nad nią przez Skarb Państwa. Władze firmy zapewniają przy tym, że nie odbędzie się to "byle jak i zbyt szybko".

"Puls Biznesu" dotarł do tajnych raportów czterech domów maklerskich o PZU. Ubezpieczyciel ma swoje problemy: wysokie koszty i spadek dochodów z lokat. Ale zakrywa je sutą dywidendą.

Spółka obuwnicza Wojas podpisała z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę o dofinansowanie projektu, poinformowała spółka w komunikacie. Wysokość dofinansowania wynosi 12,02 mln zł. Analitycy Citigroup podnieśli cenę docelową Pekao SA o 25 proc. do 190 zł i cenę docelową BRE Banku o 37 proc. do 262 zł - poinformował w piątek Bloomberg.

Projekt ustawy z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, zakłada podwyższenie limitu obrotu, który zwalnia od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Rolnicza "Solidarność" wzywa rząd do walki ze sztucznym zaniżaniem cen trzody chlewnej. Związkowcy uważają, że obecne na rynku polskim przedsiębiorstwa zagraniczne stosują niedozwolony dumping cenowy. W rezultacie kilogram trzody chlewnej kosztuje niewiele ponad 3 złote, podczas gdy w wielu krajach unijnych cena wynosi, w przeliczeniu, około 4 złotych. Świąteczny utarg w tym roku ma być mizerny, dlatego sklepy planują zmniejszyć liczbę zatrudnianych pracowników tymczasowych. Wygląda na to, że dorobienie paru groszy w centrum handlowym w tym czasie będzie o wiele trudniejsze.Nielegalne ogłoszenia są wszędzie: na przystankach, latarniach, słupach. Mieszkaniec Solca powiedział dość oraz zaczął je zrywać i namawia innych do oczyszczenia stolicy - pisze "Życie Warszawy". Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przyniosła stabilizację notowań złotego. Notowania EUR/PLN konsolidowały się pod poziomem 4,2000, a kurs USD/PLN podlegał konsolidacji poniżej wartości 2,9200. Złoty pozostawał stabilny pomimo spadków na europejskich parkietach oraz zniżki w notowaniach eurodolara pod poziom 1,4400. Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2009 roku była najwyższa od sierpnia 1998 roku. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona 10,0 proc. wobec 9,9 proc. w listopadzie, po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,1 proc.

Grecja obciąża indeksy


W okresach wzmożonej niepewności niemal wszyscy stronią od podejmowania ryzyka, co jest naturalnym zjawiskiem. Taki stan będzie nadal trwał dopóki sytuacja w Grecji oraz innych krajach znajdujących się w podobnej sytuacji nie ulegnie stabilizacji.

USA: Byki sprostały wyzwaniu


W dniu dzisiejszym obozowi byków udało się sprostać nie lada wyzwaniu. Dane nt. stanu amerykańskiej gospodarki, które napłynęły na rynek pozostawiały bowiem wiele do życzenia. Godzinę przed sesją światło dzienne ujrzał cotygodniowy raport z rynku pracy.

Czwartkowe wzrosty na Wall Street pomogą WIG20 otworzyć się na plusie w piątek


Czwartkowa obrona amerykańskich indeksów przed przeceną, powinna nieco poprawić nastroje na warszawskiej giełdzie po wczorajszej wyprzedaży akcji, która zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 2,45 proc. do 2483,68 pkt., a WIG o 42359,45 pkt. Dlatego początek notowań może przynieść niewielki wzrost indeksów.

Kolejki skruszonych u bram niemieckiego fiskusa


Niemcy, którzy przez lata nie płacili podatków, teraz przyznają się do winy. We wszystkich landach rośnie liczba "nawróconych" podatników. Fala ruszyła przed tygodniem. Powód? Rząd Angeli Merkel ogłosił, że kupi płytę z wykradzionymi ze Szwajcarii danymi oszustów podatkowych.

Szczyt G20 w Toronto o stabilizacji rynków finansowych


W Toronto w Kanadzie rozpoczyna się w sobotę dwudniowe spotkanie na szczycie przywódców państw grupy G20, w skład której wchodzi 20 krajów- największych gospodarek na świecie. Oczekuje się kontynuacji rozmów o sposobach zapewnienia stabilizacji rynków finansowych.

Miesiąc pod znakiem spadku eurodolara


Miniony miesiąc przebiegał pod znakiem dalszej zniżki notowań eurodolara, jednak spadek ten nie był tak silny jak miało to miejsce w poprzednich dwóch miesiącach. Kurs EUR/USD na początku lutego kształtował się w okolicach poziomu 1,4000, odnotowując w kolejnych dniach spadek w okolice 1,3440. Dopiero ten poziom wsparcia zatrzymał dalszą zniżkę głównej pary walutowej.

Byki wykorzystały szansę


Inwestorom znudziło się najwyraźniej oczekiwanie na mityczną już korektę spadkową. Byki, wykorzystując lepsze od oczekiwań wyniki amerykańskich spółek oraz dane makroekonomiczne, nie dały sobie odebrać szansy na wzrost indeksów.

Amerykańskie zakupy coraz większe


Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w listopadzie o 1,3 proc. w porównaniu z październikiem – poinformował amerykański Departament Handlu. Dane okazały się lepsze od prognoz, głównie za sprawą ostatniego ożywienia na amerykańskim rynku pracy.

Zysk EBIT PKN w III kw. spadł w segmencie petrochemicznym i rafinerii, wzrósł w detalu


Zysk operacyjny grupy PKN Orlen w trzecim kwartale 2009 roku spadł rok do roku w segmencie petrochemicznym i rafineryjnym, wzrósł natomiast w segmencie detalicznym - poinformował PKN Orlen w komentarzu do wyników kwartalnych.

Brazil Stock Index Higher As Vale Shares Upgraded


Brazil's equity benchmark climbed Monday, aided by gains in shares of Vale SA following an upgrade of the iron-ore mining giant, along with a report that the company is expected to win an agreement for higher prices from Japanese steelmakers.

Spadek wartości samochodów używanych


Jak wynika z analizy przeprowadzonej specjalnie dla "Gazety Prawnej" przez EurotaxGlass's za rok będzie trudniej sprzedać używane auto za dobrą cenę.

Biurokracja idzie pod nóż


Znalazł się chętny do wyliczenia kosztów biurokratycznych ciążących polskim firmom, informuje "Puls Biznesu".

Czy warto zwracać uwagę na zapiski?


Dzisiaj o godz. 20.00 poznamy zapiski z grudniowego posiedzenia FOMC. Przypomnijmy, iż rynki zareagowały wtedy dość entuzjastycznie dalszym umocnieniem dolara, na opublikowany komunikat, w którym stwierdzano sygnały poprawy na rynku pracy, a także w gospodarce.

Konsekwencje podatkowe (nie)objęcia samochodu ubezpieczeniem AC


Samochody (firmowe i stanowiące prywatną własność przedsiębiorcy) są powszechnie wykorzystywane w działalności gospodarczej. Od tego czy zostaną one objęte ubezpieczeniem dobrowolnym (AC) zależy możliwość rozliczenia w kosztach wydatków na ich remonty powypadkowe oraz podatkowe ujęcie otrzymanego odszkodowania.

Kapitał nie ucieka z emerging markets


Ostatnie dni wyraźnie pogorszyły atmosferę na rynkach finansowych. Amerykański S&P 500 znalazł się w piątek na wysokości lutowego dołka, co w naturalny sposób sprzyjało odbiciu. Niemniej jednak po tak silnych zniżkach, jakie trwają od połowy kwietnia, samo osiągnięcie silnego wsparcia, to zbyt mało, by z większym optymizmem patrzeć w przyszłość.

Na Wall Street indeksy kończą dzień na plusie


Przez większą część piątkowej sesji na Wall Street utrzymywały się spadki, chwilami dosyć mocne, ale ostatnia godzina handlu przyniosła odwrócenie nastrojów, szybkie odrabianie strat i w efekcie główne indeksy zakończyły dzień na plusach, a Dow Jones obronił poziom 10 000 punktów.

Stabilizacja złotego


Złoty notowany będzie w środę w przedziale 4,05-4,10/EUR, jeśli nie pojawi się czynnik poprawiający nastroje na rynkach finansowych. Również oczekiwany przetarg zamiany obligacji nie będzie miał większego znaczenia dla wyceny długu, a przy słabym sentymencie dalszy wzrost rentowności jest bardzo prawdopodobny - ocenia rynek.

NIK: Pogarsza się dostępność usług pocztowych


Urzędów pocztowych jest coraz mniej, a ich czas pracy jest ograniczany; w rezultacie klienci mają utrudniony dostęp do usług pocztowych, a jeśli nawet z nich skorzystają, to przesyłka narażona jest na zniszczenie lub zagubienie - wynika z raportu NIK dotyczącego kondycji Poczty Polskiej.

Własny biznes byłego szefa ING w Polsce


Marcus van der Ploeg, były prezes ING w Polsce, startuje z własną firmą po tym, jak na początku roku stracił posadę dyrektora ds. strategii w PZU - dowiedział się "Parkiet".

MF: reforma finansów może dać prawie 12 mld oszczędności do 2012 r.


Prawie 12 mld zł oszczędności chce uzyskać resort finansów do 2012 r. z planowanej reformy finansów publicznych. Wstępne założenia zmian przedstawił minister finansów Jacek Rostowski podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju w Pałacu Prezydenckim.