Amerykański gigant powalczy o polskie miliardy


Specjalizująca się w udzielaniu szybkich pożyczek, druga na amerykańskim rynku firma Dollar Financial Group rozwija działalność w Polsce - informuje "Puls Biznesu".

Telewizja z USA - CBS - sprzedała już 90 procent czasu reklamowego w czasie najbliższego finału rozgrywek futbolu amerykańskiego (Super Bowl, Miami, 7 lutego). 30-sekundowy spot kosztuje niemal 3 mln USD. Przedsiębiorcy często wykorzystują w prowadzeniu działalności gospodarczej składniki nienależące do ich majątku. Są to głównie lokale i budynki, ale również różnego rodzaju maszyny, środki transportu czy też narzędzia. Z ankiety przeprowadzonej przez "Parkiet" wśród przedstawicieli dziesięciu biur maklerskich wynika, że przychody ośmiu z 32 notowanych na giełdzie spółek budowlanych spadły w minionym kwartale o blisko 310 mln zł. Firmom zaszkodziła długa i mroźna zima.Bank centralny Rosji obniżył w czwartek stopy procentowe o 50 pkt bazowych - poinformował bank w komunikacie. Kary umowne powszechnie występują w stosunkach gospodarczych między podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. W celu wyjaśnienia pojęcia "kary umownej" należy odwołać się do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Miniony tydzień można ocenić przez pryzmat dwóch ostatnich sesji, które miały kluczowe znaczenie dla sytuacji na GPW. Czwartek przyniósł mocne spadki, które przypominały trochę piłkarskie powiedzenie "niewykorzystane sytuacje się mszczą". Skoro przez dwa tygodnie przy wysokim wyprzedaniu i przy pozytywnych impulsach zewnętrznych WIG20 nie wytworzył mocnego odreagowania, w końcu strona sprzedających ponownie zaatakowała.

PZU znajdzie się na liście uczestników indeksu WIG20 po sesji 14 maja, w miejsce Cersanitu - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w komunikacie.

W ostatnich tygodniach trzy firmy badały majątkową Wartę pod kątem akwizycji - wynika z informacji "Parkietu", pozyskanych ze środowiska audytorów. Szef doradców premiera Michał Boni ocenia, że deficyt budżetu w 2010 roku może być o kilkanaście miliardów złotych niższy, a wzrost PKB w całym roku powinien wynieść 2,5-3 proc.

W ubiegłym roku Polacy kupili kosmetyki za ponad 7,2 mld złotych, o 13 proc. więcej niż w roku poprzednim - wynika z badań firmy MEMRB, o których informuje "Rzeczpospolita". P4, operator sieci komórkowej Play, rozwiązał umowy dealerskie z firmą Connex z dniem 26 stycznia oraz wypowiedział, z zachowaniem 30 dniowego terminu wypowiedzenia, umowę dystrybucyjną - poinformowało P4 w komunikacie prasowym. Deficyt handlu zagranicznego w styczniu - lutym 2010 roku wyniósł 1 mld 311 mln euro - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.Asseco Slovakia sfinalizowała zakup 70% akcji węgierskiej spółki Statlogics, poinformowała spółka w komunikacie. Wcześniej Asseco informowało, że wartość transakcji wyniesie maksymalnie 8 mln euro. Asseco Poland najprawdopodobniej jeszcze w czwartek poinformuje o akwizycji polskiej spółki uzyskującej przychody z obsługi sektora samorządowego - poinformowało PAP źródło rynkowe. Produkt Krajowy Brutto (PKB) niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł w II kw. 2009 roku o 1,1% r/r wobec 0,8% w poprzednim kwartale, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS). W całym I półroczu PKB zwiększył się o 1,0% r/r. *

Wszyscy do KRUS


Coraz więcej osób chce dobrowolnie ubezpieczać się w KRUS - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o osoby, które posiadają niewielką ilość ziemi i mogą same zdecydować, czy będą płacić składki w KRUS, czy w ZUS.

Wreszcie kaganiec na naszego fiskusa?


Większość klubów poselskich poparła w środę propozycję, zgodnie z którą organy podatkowe, które rozpatrują odwołania podatników, miałyby ich informować o swoim stanowisku w tych sprawach. Rozwiązanie takie przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej


Pracownik odbywający podróż służbową poza granicami kraju na ogół ponosi z tego tytułu znaczne wydatki. Dlatego też dieta przysługująca mu w związku z taką podróżą jest wyższa niż w przypadku podróży krajowej. Dla jej ustalenia najważniejsze jest określenie czasu trwania podróży zagranicznej i jej państwa docelowego.

Ten dług nas pogrąży


W przyszłym roku Polska zaciągnie nowe kredyty na sumę 100 mld zł - informuje "Gazeta Wyborcza". Dług państwa wzrośnie do 740 mld zł.

Rząd zwiększy deficyt w 2010 roku


W przyszłym roku polska gospodarka będzie się rozwijała nawet w tempie 1 proc., a rząd zamierza zwiększyć dziurę w budżecie do co najmniej 30 miliardów złotych. Tak wynika ze wstępnych założeń do przyszłorocznego budżetu do których dotarł dziennik "Polska".

Premier o bezpieczeństwie energetycznym


Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że jego rząd czuje się odpowiedzialny nie za "ideologię energetyczną", a za zapewnienie stałych dostaw energii. Wśród dokonań swojego rządu w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego wymienił m.in. rozpoczęcie budowy gazoportu i długoterminowy kontrakt gazowy z Rosją.

Opóźnia się sprzedaż Opla


Rada dyrektorów amerykańskiego koncernu General Motors dopiero na posiedzeniu 3 listopada zajmie się sprawą sprzedaży spółki motoryzacyjnej Opel i wątpliwościami Komisji Europejskiej, dotyczącymi finansowego wsparcia tej transakcji - poinformował na swoim blogu wiceprezes GM John Smith.

Firma Gatorade zerwała współpracę z Tigerem Woodsem


Producent napojów Gatorade zrezygnował z dalszej współpracy z najlepszym golfistą świata Tigerem Woodsem. To skutek zamieszania wokół osoby 34-letniego Amerykanina, który dopuścił się zdrady i chwilowo zawiesił karierę, by ratować małżeństwo.

Rumunia: rząd zdecydował o podniesieniu VAT-u z 19 do 24 proc.


Rumuński rząd zdecydował w sobotę o podniesieniu podatku VAT z 19 do 24 proc. w celu ograniczenia deficytu budżetowego, co ma pomóc w uzyskaniu pakietu pomocowego ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego - oświadczył premier Rumunii Emil Boc.

Platforma pożyczek społecznościowych chce podlegać przepisom bankowym


Przedsiębiorca z Doliny Krzemowej Chris Larsen rozkręcił Prosper Marketplace jako alternatywną instytucję pożyczkową. Jest to społeczność internetowa, gdzie osoby potrzebujące sum do 25 tys. dol. są kontaktowane z pożyczkodawcami, którzy następnie uczestniczą  w konkursie ofert.

Wystarczy jedna wizyta


Nowelizacja dotycząca zasad wypłacania "becikowego" przewiduje, że do końca 2011 r., aby otrzymać "becikowe", wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży.

Kolejowa promocja - jest, a jakby jej nie było


PKP Intercity od niedawna reklamuje specjalną ofertę - kolorowe bilety Tanich Linii Kolejowych. Jak się jednak okazuje, o tę promocję pasażer sam musi upomnieć się w kasie. Jeśli tego nie zrobi, kasjerka sprzeda mu droższy bilet, a podróż z Warszawy do Krakowa będzie kosztowała 55 zł zamiast obiecywanych 35 zł.

Przestańmy marnować dobrą panikę


Aby zrozumieć, dlaczego szkoda by było zmarnować obecny kryzys gospodarczy, przypomnijmy sobie panikę rynkową z 1873 r., mówi Richard Florida w swej najnowszej odzie na cześć innowacyjności ekonomicznej zatytułowanej “The Great Reset: How New Ways of Living and Working Drive Post-Crash Prosperity” (Wielkie resetowanie: jak nowe sposoby życia i pracy napędzają dobrobyt po załamaniu).

Komu szkodzą fundusze hedgingowe?


Nazwa "fundusz hedgingowy", na skutek zmasowanej krytyki instytucji określanych tym mianem, straciła w ciągu minionego roku wiele z dawnego blasku. Choć funduszy typu hedge nie oskarża się wprost o spowodowanie kryzysu (kredytów subprime udzielały przecież wyłącznie banki), często jednak obarczane są winą za jego pogłębienie.

Po wtorkowych rekordach, środowa sesja na GPW może rozpocząć się od spadków


Na warszawskiej giełdzie, podobnie jak na światowych rynkach, utrzymują się popytowe nastroje. Wczorajszy wzrost indeksów WIG20 i WIG o prawie 1 proc., do odpowiednio 2575,36 pkt. oraz 43562,01 pkt., i nowe rekordy ponad rocznej hossy, doskonale to ilustrują. Szczególnie, że humorów inwestorom nie zdołały popsuć ani rosnące w pierwszych dniach kwietnia rynkowe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Ani też powrót obaw związany z problemami zadłużonej Grecji, co wczoraj przełożyło się na...

Tell wypłaci 1 zł dywidendy na akcję


Akcjonariusze Tella zdecydowali o wypłacie z zysku za 2009 rok dywidendy w wysokości 1 zł na akcję, z wyjątkiem akcji własnych spółki - podała spółka w uchwałach po WZA.

Chwila uspokojenia


Mocne uderzenie podaży, z jakim mieliśmy do czynienia na początku tygodnia na parkiecie w Warszawie, zepchnęło byki do defensywy. Otwarcie dzisiejszej sesji tuż ponad poziomem 2400 dla indeksu WIG20, mimo iż wypadło poniżej zamknięcia sesji środowej, zmobilizowało obóz kupujących do obrony tego obszaru.

Porozmawiają o gazie


O działalności EuRoPol Gazu w ubiegłym roku i o planach na ten rok mają rozmawiać w środę w Warszawie członkowie Rady Nadzorczej spółki. Czy uda się rozwiązać taryfowy pat?

Polacy w euro-rozkroku


Eurosceptycyzm w Polsce wydaje się słabnąć. Przyjęcie euro ma w Polsce równą liczbę zwolenników co przeciwników - po 43 proc. - wynika z przedstawionych w czwartek badań Ipsos Observer na zlecenie resortu finansów. Główna obawa związana z wprowadzeniem wspólnej waluty to podwyżki cen.

Chirac nie chce budować gazociągu South Stream


Były prezydent Francji Jacques Chirac nie przyjął złożonej mu przez premiera Rosji Władimira Putina propozycji objęcia stanowiska szefa spółki, która będzie budować i eksploatować South Stream (Gazociąg Południowy) - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".