Nadciąga fala bankructw


Od stycznia do końca marca tego roku splajtowało w Polsce 168 przedsiębiorstw - o 42 więcej niż w I kwartale zeszłego roku i aż o 67 więcej niż dwa lata temu. Do końca roku ta liczba wzrośnie kilkukrotnie - wieszczy "Rzeczpospolita".

Początek ostatniego dnia tygodnia przynosi spore umocnienie polskiej waluty. Częściowo za taki stan rzeczy odpowiedzialne są podane o godzinie 10.00 dane dotyczące polskiego PKB za drugi kwartał. PKB wzrósł w tym czasie o 1,1 proc. R/R, czyli więcej niż w pierwszym kwartale (0,8 proc.) i więcej niż oczekiwał rynek (0,5 proc.). Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział w piątek PAP, że resort skarbu chce, by inwestorzy zainteresowani prywatyzacją pierwszej grupy chemicznej złożyli jeszcze przed świętami, w drugiej połowie grudnia, oferty wiążące. 14 osób w areszcie, wory pełne pieniędzy, ksywki w stylu "Grek", "Ośmiornica", "Szczur", telefony na kartę, kryptonimy miejsc spotkań. Czy to kolejny odcinek "Rodziny Soprano"? Nie - autentyczna akcja wymierzona w przekręty na giełdzie. Chodzi o proceder stary jak giełda - insider trading.Główne indeksy warszawskiej giełdy notowały w środę spadki. Zdaniem analityków był to efekt pogorszenia nastrojów na światowych rynkach, co jest związane m.in. z obawami o finanse Grecji i innych państw europejskich. Z powodu normy emisji spalin Euro 5, która ma być powszechna od nowego roku, ceny samochodów u dilerów będą rosnąć i to nawet o 10 proc. - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Rzecznik rosyjskiego Gazpromu Siergiej Kuprijanow wyjaśnił w poniedziałek, że koncern podtrzymuje obecnie kontakty z Białorusią, ale nie toczą się negocjacje. "Nie ma przedmiotu rozmów, bo kwestia jest tylko jedna - spłacenie długu" - powiedział rzecznik.

Rano pojawiło się kilka optymistycznych sygnałów. Były nimi zakończenie sesji w USA na plusie, odczyt PKB w Polsce za 2009 rok i zapowiedź premiera dotycząca poprawy finansów publicznych.

Komisja Nadzoru Finansowego kończy prace nad kolejnymi regulacjami, mającymi na celu zaostrzenie zasad udzielania przez banki kredytów. Tym razem dotyczą one badania i ustalania zdolności kredytowej klientów. Banki protestują, klienci się przyglądają, co z tego dla nich wyniknie. Każda ze stron ma swoje racje. Urząd Regulacji Energetyki jeszcze w tym tygodniu wezwie firmy energetyczne do korekty ich wniosków taryfowych dotyczących cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - poinformowała rzeczniczka Urzędu Agnieszka Głośniewska.

Prezydent USA Barack Obama, przemawiając w niedzielę na plenarnym posiedzeniu Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Singapurze, zapowiedział "twarde posunięcia" w celu zwalczania deficytu finansowego w swoim kraju. Przedstawiciele europejskich rządów porozumieli się w sprawie pomocy dla Airbusa - podaje Reuters powołując się na nieoficjalne źródła. Odbiorcy wojskowego transportowca A400M mają wesprzeć jego produkcję kwotą 3,5 mld euro. WIG20 na zamknięciu sesji w piątek wzrósł o 4,09 proc. i wyniósł 2234,63 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 206 spółek, 115 spadł, 31 nie zmienił się. Akcjami 2 firm nie handlowano.BA opublikował lepsze wyniki za III kwartał niż oczekiwano Linia lotnicza zanotowała w ubiegłym kwartale wynik operacyjny wynoszący 25 mln funtów, czyli większy niż prognozowano W 2010 roku nie będzie zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów zmian w opodatkowaniu samochodów służbowych. Na ich wprowadzenie zostało za mało czasu - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski. Na początku dzisiejszej sesji złoty kontynuuje rozpoczęte jeszcze w piątek odreagowanie ostatniej fali osłabienia. Notowania EUR/PLN zeszły pod poziom 4,0000, natomiast kurs USD/PLN przed godziną 10.00 zdołał zejść do 3,0550.

Prognoza ekonomiczna dla Polski na 2010 rok


Budując plany finansowe na 2010 rok i plany inwestycyjne na najbliższe lata, polscy przedsiębiorcy mają nadal dużą trudność w ocenie ryzyka biznesowego, chociaż na ogół mniejszą niż rok temu.

SSE: Duże korzyści dla małych


Żeby skorzystać z ulg przysługujących inwestorom w specjalnych strefach ekonomicznych nie trzeba budować tam własnych fabryk; odliczenia podatkowe są możliwe także wtedy, gdy firma jedynie wynajmie powierzchnię w strefie - informuje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, zachęcając inwestorów do korzystania z takiej możliwości.

Grecja wciąż pogrąża rynki


WIG20 oddalił się już o 50 pkt od szczytu hossy zanotowanego we wtorek, a na wartości traciły także indeksy innych giełd europejskich w reakcji na skokowy wzrost rentowności greckich obligacji.

"Nie mieszajmy polityki z gazem"


- Gaz w relacjach polsko-rosyjskich nie może być i nie powinien być przedmiotem polityki, a wyłącznie dobrze pojętego wspólnego interesu; to oznacza, że jest szansa na rychłe zakończenie negocjacji i podpisanie kontraktu gazowego - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Rosji Władimirem Putinem.

Niedogodności franczyzobiorcy


Franczyza to system sprzedaży towarów lub usług oparty na ścisłej i długotrwałej współpracy pomiędzy franczyzodawcą a jego indywidualnymi franczyzobiorcami.

Częściowy sukces rozmów Fiata ze związkami w sprawie produkcji pandy


Tylko częściowym sukcesem zakończyły się w piątek wieczorem w Rzymie rozmowy dyrekcji Fiata z włoskimi związkami zawodowymi na temat produkcji nowej pandy, która ma zostać przeniesiona z Polski do fabryki pod Neapolem.

Grajewo liczy, że zaoszczędzi w tym roku 50 mln zł, a w przyszłym 20 mln zł


Pfleiderer Grajewo, dzięki wprowadzeniu programu redukcji kosztów, zaoszczędzi w tym roku 50 mln zł, a w przyszłym około 20 mln zł. Drugie półrocze ma być dla spółki lepsze, nie tylko ze względu na sezonowość, ale też pewne oznaki ożywienia. Grajewo poszerza ofertę o wyroby wyżej przetworzone, gwarantujące wyższe marże.

Skarbonka Polaków puchnie w oczach


Oszczędności gospodarstw domowych wyniosły 758 mld zł na koniec września 2009 roku, a w trzecim kwartale wzrosły o 30,3 mld zł, czyli o 4,2 proc. - podała agencja ISB w oparciu o Analizy Online, firmę monitorującą rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

Chcą powołania kolejnej komisji śledczej, "chodzi o majątek wart 500 mld zł"


Działacze Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców zaczynają w poniedziałek zbierać podpisy pod petycją do Sejmu. Chcą powołania komisji śledczej, mającej zbadać nieprawidłowości w zarządzaniu dawnymi mieszkaniami zakładowymi.

G7 za kontynuacją bodźców gospodarczych


Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 zobowiązali się w sobotę do kontynuowania działań na rzecz stabilizacji rynków finansowych i podtrzymania niepewnego wciąż ożywienia gospodarczego.

Będzie potężna redukcja akcji PGE?


Mimo faktu, że emisja akcji Polskiej Grupy Energetycznej będzie jedną z największych ofert dla drobnych graczy w historii GPW, to drobni inwestorzy mogą się spodziewać sporej redukcji, nawet na poziomie 90 proc. donosi "Rzeczpospolita".

Okęcie ma już "krawca" do rękawów


Ostatnie miesiące autobusów na płycie Okęcia. - Polskie Porty Lotnicze i konsorcjum Hochtief podpisały umowę na dokończenie budowy Terminalu 2 Lotniska Chopina w Warszawie - poinformował rzecznik PPL Kamil Wnuk.

Reklama piwa w prokuraturze


Czy najnowsza kampania reklamowa piwa Żywiec łamie przepisy? Wkrótce do prokuratury trafi zawiadomienie w tej sprawie - dowiedział się "Dziennik Polski".

Mieszkania już drożeją


- W lutym w Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku i Olsztynie ceny mieszkań jeszcze spadały - wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości Oferty.net i doradców finansowych Open Finance. Jednak w Warszawie, Białymstoku, czy Poznaniu trzeba było już płacić więcej.

GPW spogląda na towary


Giełda Papierów Wartościowych planuje uruchomić w 2011 roku rynek instrumentów pochodnych opartych na towarach. Warszawska Giełda Towarowa chce je natomiast zaoferować już w połowie przyszłego roku - dowiedział się "Parkiet".

Nie chcemy, żeby państwo do nas dopłacało


Polacy nie chcą pomocy w spłacie kredytów. Z uruchomionych ponad 7 miesięcy temu rządowych dopłat do rat kredytów hipotecznych, korzystają zaledwie 943 osoby. Na pomoc zarezerwowano 400 mln zł, a do tej pory wypłacono niecałe 3 mln zł.

Firmy chcą ochrony przed Chińczykami


Organizacje skupiające firmy budowlane w najbliższym czasie skierują do Sejmu i rządu pismo z postulatami zmian w przepisach, które utrudnią Chińczykom start w przetargach - informuje "Rzeczpospolita".

Strategia dla Amiki gotowa


- Amica do maja, czerwca przygotuje strategię dla firmy sięgającą roku 2012. Spółka ocenia, że możliwy jest wzrost zysku operacyjnego w tym czasie do około 80 mln zł z 41,9 mln zł w 2009. Spółka nie wyklucza inwestycji w rozbudowę zakładu kuchni kosztem 30-50 mln zł.

KGHM podpisał porozumienie z Tauronem


KGHM podpisał porozumienie z Tauronem w sprawie powołania spółki "Elektrownia Blachownia Nowa". Nowa spółka zbuduje elektrownię węglową o mocy 910 MW na terenie PKE Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie - Koźlu - poinformował KGHM w komunikacie. Zdaniem zarządu KGHM, budowa ruszy za 2-3 lata.

Wczorajsza sesja pozostawiła pewien niesmak


Wczorajsza sesja zakończyła się zwyżką indeksów, ale po sesji pozostał pewien niesmak w postaci formacji gwiazd spadających na głównych wykresach. Można powiedzieć, iż generalnie wczorajszy dzień był ciekawy na rynkach finansowych, bowiem dolar/złoty testował poziom 2,79 i co ciekawe centralnie tam pojawiło się kupno.