Hazard dobroczynny - każdy los wygrywa


Organizacje dobroczynne mają nowy pomysł na zdobywanie pieniędzy: chcą organizować charytatywne loterie pieniężne - donosi "Metro".

Bioton chce do końca 2009 roku obniżyć swoje zadłużenie do około 110 mln zł - poinformowała spółka w komentarzu do wyników kwartalnych. Przedsiębiorstwa wchodzące w skład grup energetycznych, które są uprawnione do pomocy publicznej w związku z przedterminowym rozwiązaniem kontraktów długoterminowych (KDT), będą zobowiązane do sprzedaży 100 proc. wytworzonej energii przez giełdę towarową, na internetowej platformie handlowej lub w drodze otwartego przetargu - zdecydował Sejm, zmieniając Prawo energetyczne. Połowa słuchaczy szkół zawodowych dla dorosłych uczy się zawodów, w których notowano najwięcej bezrobotnych absolwentów, a jedna trzecia zawodów, w których kształcą szkoły, zaliczana jest przez urzędy pracy do tzw. nadwyżkowych - wynika z raportu NIK.Jak to zwykle w życiu bywa, podatki, a ściślej mówiąc niechęć do ich płacenia w nadmiernej wysokości, stanowią motor wielu działań przedsiębiorców. Pierwsza sesja bieżącego tygodnia na rynku złotego rozpoczyna się w spokojnych nastrojach. Notowania EUR/PLN oscylują nieco poniżej poziomu 4,1000. Kurs tej pary walutowej znajduje się jednak ponad wybitą przed dwoma tygodniami linią trendu spadkowego, co wciąż daje jej potencjał do ponownej zwyżki. WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 1,89 proc. i wyniósł 2281,92 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 231 spółek, 74 spadł, 44 nie zmienił się. Akcjami 8 spółek nie handlowano.

Były szef Banku Rezerw Federalnych (Fed) Paul Volcker powiedział w czwartek, że Amerykę czekają jeszcze "ciężkie ciosy" zanim podniesie się z recesji, a ożywienie gospodarcze będzie długo za słabe, by ograniczyć bezrobocie - pisze AP.

WIG20 na zamknięciu sesji w czwartek spadł o 0,14 proc. i wyniósł 2601,01 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 133 spółek, 162 spadł, 59 nie zmienił się. Akcjami 5 spółek nie handlowano. 35 proc. Polaków uważa, że przyjęcie przez nasz kraj europejskiej waluty będzie korzystne; przeciwnego zdania jest 34 proc. badanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu TNS OBOP.

Ambra planuje przeznaczyć na dywidendę 2,5 mln zł z zysku za rok obrotowy 2008/2009, co daje 0,10 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w projektach uchwał na WZA, które odbędzie się 17 listopada. Indeks WIG20 skupiający największe spółki warszawskiego parkietu, który po dodatnim otwarciu stabilizował się przez cały dzień na poziomie nieco wyższym od 2.300 pkt, tuż przed końcem sesji wzrósł dynamicznie o ok. 2 punkty procentowe. Zdaniem analityków, stało się tak dzięki pozytywnemu otwarciu handlu na Wall Street i zachowaniu sąsiednich parkietów. Wtorkowe przedpołudnie upływa pod znakiem korekcyjnego osłabienia złotego. O godzinie 11:55 kurs USD/PLN testował poziom 2,7535 zł, a EUR/PLN 4,1039 zł, rosnąc odpowiednio o 2,9 i 2,4 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.Podatnicy tylko sporadycznie składają w urzędach celnych wnioski o zwrot akcyzy, zapłaconej od samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy - wynika z sondy "Gazety Prawnej". Blisko dwie godziny protestowali w czwartek w Warszawie w obronie swoich miejsc pracy związkowcy z PZU . Przedstawiciele "S" złożyli w resorcie skarbu oraz w biurze podawczym kancelarii Sejmu petycje z postulatami w tej sprawie. Zarząd KGHM zaproponuje na WZA, zwołanym na 9 grudnia, zmiany w statucie, które mają na celu m.in. zachowanie przez Skarb Państwa kontroli nad spółką nawet po sprzedaży części udziałów. Jedną z propozycji zmian w statucie jest to, by rada nadzorcza KGHM mogła decydować o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy - poinformowała spółka w komunikacie.

Budżetowi "upiecze się" 15 mld zł?


- Deficyt budżetowy w 2010 roku może być o 10-15 miliardów złotych mniejszy od planowanych 52,2 miliarda złotych - powiedział w Polskim Radiu szef doradców premiera, Michał Boni. Wszystko przez to, że wzrost PKB wyniesie zapewne 2-3 proc., a nie - jak zapisano w ustawie - 1,2 proc.

Wyniki podane, czas na reakcję


Wczorajsza sesja nie wniosła wiele do obrazu rynkowego warszawskich indeksów. W związku z dniem wolnym na giełdzie w Londynie, mieliśmy do czynienia z pasywną postawą głównych graczy zagranicznych.

S&P 500 pokonał styczniowe szczyty


Podczas wczorajszej sesji w USA tamtejsze giełdy odnotowały bardziej zdecydowane wzrosty w stosunku do tego, co mogliśmy obserwować przez kilka ostatnich sesji. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,41%, S&P 500 o 0,78%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,67%.

WIG20 wspiął się na nowe szczyty hossy w poniedziałek


Sobotnia katastrofa lotnicza nie miała wpływu na notowania na warszawskiej giełdzie. WIG 20 wspiął się na nowe szczyty rocznej hossy (2.578,66 pkt) na fali uzgodnień pomocy dla Grecji i umacniającego się złotego, uważają analitycy.

Chiński koncern wykupi londyńskie taksówki


Chińczycy chcą przejąć kontrolę nad producentem legendarnych londyńskich taksówek. Jak podała firma Manganese Bronze Holdings - która produkuje słynne czarne auta - koncern Geely, pochodzący właśnie z Chin, chce dokupić akcje w spółce. W efekcie oznaczałoby to przejęcie nad nią kontroli.

BRE liczy na poprawę wyników, odświeża logo


BRE Bank liczy, że w III kwartale poprawi wyniki finansowe. Bank zdecydował się na odświeżenie wizerunku, w tym logo - poinformował Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku.

Inwestorzy czekają na piątkowe dane


Giełdowe byki doskonale wykorzystały pierwsze dwa dni tygodnia do podciągnięcia indeksów. Sprzyjał im brak bardziej istotnych informacji i wydarzeń dotyczących gospodarki.

Byki nie poddają się


Wczorajsza sesja przyniosła próbę powrotu głównej pary ponad poziom 1,44. Częściowo to się udało, ponieważ w sesji europejskiej kurs zanotował maksimum na poziomie 1,4413.

Rosati: Polacy odczuwają skutki kryzysu


Prof. Dariusz Rosati powiedział PAP, że mniejsza niż przed rokiem sprzedaż samochodów, paliw i sprzętu RTV i AGD jest spowodowana tym, że Polacy zaczęli odczuwać kryzys na sobie. Większą sprzedaż obuwia i ubrań tłumaczy zaś licznymi wyprzedażami i obniżkami cen w sklepach.

Warszawa pobije wszystkich!


Warszawa jako jedyne z dużych miast naszego regionu ma w tym roku szansę na rozwój na rynku outsourcingu usług (BPO) i lokalizacji tzw. wspólnych centrów usług (SSC) - wynika z przedstawionego wczoraj raportu Colliers Internationali i A.T. Kearney.

EasyCall planuje w III kw. zadebiutować na NewConnect


EasyCall, spółka oferująca bezpłatny program do dzwonienia przez internet, planuje w trzecim kwartale 2010 roku zadebiutować na rynku NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

KBC Securities obniżył rekomendację dla BZ WBK do "trzymaj"


Analitycy KBC Securities w raporcie z 29 października obniżyli rekomendację dla BZ WBK do "trzymaj", ustalając cenę docelową jednej akcji na 175,7 zł.

Puławy spodziewają się stabilizacji lub lekkiej poprawy w II poł. roku 09/10


Zakłady Azotowe Puławy spodziewają się stabilizacji lub lekkiej poprawy sytuacji ekonomicznej dopiero w drugim półroczu roku obrotowego 2009/2010 - podała spółka w komentarzu do wyników.

PKN widzi w III kw spadek dyferencjału i marż rafineryjnych kw/kw


PKN Orlen od początku drugiego kwartału do chwili obecnej obserwuje dalszy spadek dyferencjału Ural/Brent, do 0,5 USD za baryłkę z 0,9 USD w II kwartale 2009 r. Modelowa marża rafineryjna spadła w tym okresie do 3,3 USD/b z 4,6 USD/b w II kw. 2009 roku - poinformował Orlen w poniedziałkowej prezentacji.

W czerwcu mniej kupiliśmy


Sprzedaż detaliczna nadal spada, ale i tak w czerwcu było lepiej niż rok temu - wynika z wtorkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wenezuela: 17 rzeźników oskarżono o spekulacje


Wenezuelska prokuratura poinformowała w sobotę o formalnym oskarżeniu 17 rzeźników w Caracas, aresztowanych w tym tygodniu i podejrzanych o "spekulacje".

Prawdziwy dramat w TVP!


200 mln zł - taką stratę finansową zanotować ma TVP na koniec 2009 r. Spółka będzie wnioskować o jej pokrycie do ministra skarbu, od którego oczekuje podniesienia kapitału zakładowego telewizji. MSP podkreśla, że od dawna nie zgadzało się z polityką finansową TVP, ale do konkretnych wniosków odniesie się, gdy te do niego wpłyną.

Harrods poszedł pod młotek, bo Al-Fayed wybrał emeryturę


Harrods Ltd., do którego należy luksusowy dom towarowy w Londynie, został sprzedany przez Mohameda Al-Fayeda za 2,2 miliardy dolarów Qatar Holding, twierdzą dwie osoby wtajemniczone w transakcję.

EUR/USD - kluczowe złamanie 1,20?


Obawy o hiszpański sektor bankowy nie zdominowały dzisiaj notowań euro. Rynkowi nie zaszkodziły słowa szefa ECB (J.C.Trichet enigmatycznie przyznał, iż bank centralny będzie bronić niskiej inflacji i stabilności cen), ani słowa szefa FED w Kongresie.

Za publiczne odtwarzanie muzyki trzeba płacić


Osoby prowadzące działalność handlową czy usługową muszą liczyć się z tym, że jeśli w ich lokalu odtwarzana jest muzyka, to mogą zostać zobowiązani do płacenia tantiem. Mogą zgłosić się do nich przedstawiciele aż kilku organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Część osób płacić nie chce i sprawy trafiają do sądów.