KBC Securities obniżył rekomendację TVN do trzymaj


Analitycy KBC Securities, w raporcie z 16 marca, obniżyli rekomendację dla TVN do "trzymaj" z "kupuj", ale podwyższyli wycenę akcji spółki o 3 proc. do 17 zł.

Poniedziałek na giełdach w USA przyniósł lekkie wzrosty, a liderem zwyżek były spółki z sektora ochrony zdrowia, gdyż inwestorzy nabrali przekonania, że reforma służby zdrowia spowoduje wzrost liczby ubezpieczonych klientów, co z kolei przełoży się na stabilność i zyski świadczących im usługi firm. W związku z powodzią fabryka Fiata w Tychach wstrzymała w czwartek produkcję. Sam zakład, choć położony blisko podtopionych terenów, nie ucierpiał. Produkcję jednak przerwano, bo fabryka nie dostaje szyb z dotkniętej powodzią huty w Sandomierzu. Gdy napłynęły informacje o Hiszpanii, inwestorzy idąc za przykładem dnia wczorajszego, zaczęli pozbywać się polskiej waluty.Miniony tydzień charakteryzował się podwyższoną zmiennością w notowaniach PLN oraz pozostałych walut regionu. Pierwsza jego połowa upłynęła pod znakiem umocnienia forinta oraz złotego, których notowania względem euro osiągnęły poziomy odpowiednio: 4,1700 i 266,00. Krajowa waluta zyskiwała w wyniku pozytywnego rozstrzygnięcia sporu pomiędzy holenderskim ubezpieczycielem Eureko a polskim Ministerstwem Skarbu. Nie ma Eureko, ale jest Vivendi. Polsce znowu grozi arbitraż. Tym razem na stole leży 12 mld zł. "Puls Biznesu" dotarł do uzasadnienia sądu, z którego wynika, że Francuzi niesłusznie zostali wyrzuceni z Ery. Dolar zyskiwał w czwartek na sile, w oczekiwaniu na dzisiejsze dane. Sytuacja na rynku pracy powinna się nieznaczne poprawić. Dobrze zaprezentowały się też publikacje na temat zamówień fabrycznych.

Minister środowiska prof. Maciej Nowicki poinformował we wtorek w Poznaniu, na otwarciu Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Poleko 2009, że w pierwszym tygodniu grudnia powinna zostać podpisana umowa między Polską a Irlandią na sprzedaż uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wynikająca z protokołu z Kioto.

Dzięki bardzo udanemu marcowi, w którym WIG zyskuje około jednej dziesiątej, cały I kwartał uda się naszej giełdzie zamknąć na wyraźnym plusie. Tym samym realizuje się scenariusz zakładany przez dużą część inwestorów, gdzie w pierwszych miesiącach 2010 r. mają być kontynuowane korzystne tendencje z poprzedniego roku, a schody zaczną się w II połowie tego roku, kiedy na dobre staniemy przed groźbą podwyżek stóp procentowych. Analitycy DI BRE, w raporcie z 25 sierpnia, utrzymali rekomendację "trzymaj" dla TVN, podwyższając cenę docelową akcji spółki do 16 zł z 10 zł. W dniu wydania raportu kurs TVN wynosił 15,9 zł, a na poniedziałkowym zamknięciu za akcje spółki płacono 14,28 zł.

Rząd poda założenia do budżetu na 2011 rok dopiero po oszacowaniu skutków powodzi, a to może potrwać jeszcze od kilku do klikunastu dni - poinformował dziennikarzy minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera. Analitycy Erste Group, w raporcie z 30 marca, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Astarty Holding od "kupuj", wyznaczając cenę docelową na poziomie 79,20 zł. Talex podpisał umowę z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na dostawę rozwiązań informatycznych do bibliotek publicznych na terenie całego kraju w ramach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wartość zlecenia szacowana jest na 9,7 mln zł brutto - poinformowała spółka w komunikacie.Na światowym rynku funduszy inwestycyjnych pojawia się nowy trend. Klasyczne konstrukcje powoli wypierane są przez alternatywne instrumenty, pozwalające zarabiać zarówno na wzroście, jak i na spadku cen aktywów. Azjatycki Bank Rozwoju drugi raz w ciągu krótkiego okresu podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla rynków wschodzących z regionu. Ostatni kryzys przypomniał wszystkim, że inwestowanie pieniędzy to nie tylko możliwość szybkiego zarobku, ale również ryzyko poniesienia straty. Dlatego też tak wiele osób przeniosło swoje środki w bardziej bezpieczne instrumenty takie jak lokata bankowa czy fundusze pieniężne i gotówkowe.

Europe's big 3 say crisis not over, jobless to rise


The global economic crisis is not over and unemployment will keep rising in the months to come, the leaders of Britain, France and Germany warned on Thursday before a meeting of G20 policymakers in London this weekend.

Pawlak: Dwie spółki do budowy atomu


Harmonogram działań dla energetyki jądrowej przewiduje powstanie dwóch spółek przygotowujących projekt budowy elektrowni atomowej w Polsce. Spółki te będą bazowały na dwóch różnych, wiodących technologiach światowych - oznajmił wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W oczekiwaniu na decyzję odnośnie Grecji


Kurs EUR/USD od wczorajszego wieczoru przejawiał chęci do wzrostu i tak też wygląda sytuacja dzisiejszego poranka

Polska gospodarka recesji się nie boi


Według opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego, polska gospodarka w drugim kwartale wzrosła o 1,1 proc. To wynik o wiele lepszy niż spodziewały się tego zagraniczne instytucje finansowe i krajowi analitycy.

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych


Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Ferro


Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt emisyjny akcji spółki Ferro w związku z ofertą publiczną akcji zwykłych na okaziciela serii A i C oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A, B i C oraz praw do akcji serii C, poinformował urząd w poniedziałek.

Na Wall Street wzrosty dzięki informacjom z Dubaju i Exxon Mobil


Zmniejszenie się obaw o kondycję finansową światowej gospodarki oraz najnowsze informacje z rynku fuzji i przejęć spowodowały, że amerykańskie giełdy zakończyły poniedziałkową sesję niewielkimi zwyżkami. Jednak Exxon Mobil, który poinformował o przejęciu XTO Energy, stracił na wartości prawie 5 proc.

Fiskus odzyska podatki od aut służbowych


Fiskus chce zastawić pułapkę na osoby korzystające ze służbowych samochodów. Jeśli firma nie wskaże, który z jej pracowników pojechał służbowym autem na wakacje, sama zapłaci za niego podatek - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Inwestorzy w świetnych nastrojach


Początek tygodnia przyniósł solidny spadek notowań naszej waluty w szczególności wobec dolara. Był to czas, kiedy na świecie powszechnie obawiano się rozpoczęcia korekty spadkowej na wielu rynkach jednocześnie (surowców, giełd, walut) Początek tygodnia przyniósł solidny spadek notowań naszej waluty w szczególności wobec dolara. Był to czas, kiedy na świecie powszechnie obawiano się rozpoczęcia korekty spadkowej na wielu rynkach jednocześnie (surowców, giełd, walut)

Złoty traci po interwencji NBP


Złoty stracił około 1 proc. do głównych par walutowych po pierwszej od 10 lat oficjalnej interwencji NBP na rynku walutowym. Złoty obecnie traci do euro 0.7 proc. handlując na poziomie 3.8710, 0.1 proc. do dolara handlując na poziomie 2.8770 i 0.4 proc. do franka handlując na poziomie 2.6920.

Funt silnie traci


Przecena funta nabiera tempa. Notowania GBP/USD przebiły barierę 1,50, a EUR/GBP zbliża się do 0,9100.

Freddie Mac znowu woła o pomoc


Indeksy z Wall Street obroniły się wczoraj przed silnymi spadkami, jednak w czwartek w Azji nie było mowy o uspokojeniu - NIKKEI spadł o 3,3 proc., a w Chinach akcje taniały o ponad 4 proc.

Toyota odwołuje do naprawy hybrydowe Priusy


Koncern Toyota poinformował we wtorek, że postanowił odwołać w Japonii do naprawy ok. 170 tys. samochodów hybrydowego modelu Prius ze względu na możliwość awarii hamulców. Plany rozwiązania tego problemu w skali światowej mają być ogłoszone później.

Indeks WIG20 wzrósł dynamicznie na koniec poniedziałkowej sesji


Indeks WIG20 skupiający największe spółki warszawskiego parkietu, który po dodatnim otwarciu stabilizował się przez cały dzień na poziomie nieco wyższym od 2.300 pkt, tuż przed końcem sesji wzrósł dynamicznie o ok. 2 punkty procentowe. Zdaniem analityków, stało się tak dzięki pozytywnemu otwarciu handlu na Wall Street i zachowaniu sąsiednich parkietów.

Bank Austria may have to pay 240 mln euros to Germany


UniCredit's Bank Austria said on Saturday it may have to pay Germany up to 240 million euros ($320 million) after a Swiss court ruled against it in a case over Communist-era assets dating back to the 1990s.

DM IDM SA obniżył cenę docelową akcji Cyfrowego Polsatu do 14,50 zł


Analitycy Domu Maklerskiego IDM SA w raporcie z 21 października obniżyli cenę docelową akcji Cyfrowego Polsatu do 14,50 zł z16,20 zł wcześniej i podtrzymali dla nich rekomendację "trzymaj".

Wtorek przyniósł kolejny rekord rocznej hossy na WIG 20


Indeks największych spółek WIG 20 zanotował kolejne szczyty ponad rocznej hossy (2587,69 pkt) we wtorek. Trend wzrostowy trwa w najlepsze i należy się go trzymać, uważają analitycy.

Kolejne zakłady przetwórcze będą handlowały z Rosją i Białorusią


Kolejne polskie zakłady przetwórcze otrzymały zezwolenia na eksport swoich produktów na rynki Rosji i Białorusi - poinformował we wtorek PAP Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek.

W środę na NewConnect zadebiutuje Black Pearl Capital


Black Pearl Capital S.A. - fundusz typu private equity założony w październiku 2009 roku przez grupy kapitałowe WDM oraz TOTMES - zadebiutuje 31 marca br. na rynku NewConnect. W ramach dwóch prywatnych emisji akcji fundusz pozyskał łącznie 5 mln zł. W Alternatywnym Ssystemie Obrotu zadebiutuje 41 500 000 akcji Black Pearl Capital S.A.

NBP jako oaza stabilności


Nowy prezes NBP nie przewiduje żadnych zmian w podstawach polityki pieniężnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski, który ma dbać przede wszystkim o stabilność cen. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Marek Belka ocenił, że polska gospodarka na tle innych gospodarek europejskich jest enklawą solidności.