Marzec: ok. 1,3 mld zł na inwestycje na Okęciu


Około 1 mld 300 mln zł na inwestycje zamierzają przez najbliższe 4 lata przeznaczyć władze warszawskiego lotniska im. F. Chopina - poinformował w środę dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Michał Marzec.

PKP Cargo przyjęło program naprawczy na rok 2010, poinformowała spółka w komunikacie. Jego realizacja ma sprawić, że spółka osiągnie zysk netto w wysokości ok. 40 mln zł w bieżącym roku. Do PZU zgłoszono 20,6 tys. szkód powodziowych - poinformowało PZU w piątkowym komunikacie. Plantatorzy tytoniu nie dostaną w tym roku pieniędzy z UE. Resort rolnictwa obiecał im jednak dodatkową pomoc w formie dopłat uzupełniających w wysokości 52 mln euro.Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w 2010 r. 2,6 proc. - szacuje Komisja Europejska w najnowszych prognozach gospodarczych dla największych gospodarek Unii Europejskiej. Pierwszy w Polsce Park Jakości Energii Elektrycznej powstanie w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. W czwartek w Gdańsku kilkanaście firm i instytucji podpisało list intencyjny w tej sprawie. Dane o PMI dla Polski, który wzrósł w sierpniu do 48,2 pkt z 46,5 pkt w lipcu, przemawiają za tym, że dynamika produkcji przemysłowej w sierpniu będzie dodatnia - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki MF.

Spółka PZL-Świdnik, wchodząca w skład koncernu AgustaWestland, podpisała umowę ze szwajcarską firmą Pilatus Aircraft na montaż kadłuba oraz skrzydeł niewielkiego samolotu turbośmigłowego Pilatus PC-12.

BZ WBK rozważa wypłatę dywidendy z zysku osiągniętego w 2009 roku. Ewentualna dywidenda będzie niezbyt wysoka i nie obniży współczynnika wypłacalności poniżej 10 proc. - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK. Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski ocenił, że jeśli znajdzie się kandydat na prezesa NBP, który będzie miał szansę na uzyskanie poparcia w Sejmie, to nie będzie przeszkód, by przeprowadzić jego wybór jeszcze przed wyborami prezydenckimi.

Kurs złotego pozostaje mocny, na co wpływają m.in. wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej dotyczące możliwości zmiany nieformalnego nastawienia Rady na restrykcyjne, zapowiadającego ewentualne podwyżki stóp procentowych. Pięć lat temu rozpoczął działalność giełdowy fundusz złota StreetTracks Gold Shares  (Exchange Traded Fund, „ETF”). Obecna nazwa tego funduszu brzmi SPDR Gold Shares. BBI Development zakończył pierwszy etap dokapitalizowania projektu Plac Unii, belgijski deweloper Liebrecht and Wood za 8,4 mln zł objął 8,4 mln akcji w spółce celowej realizującej inwestycję oraz kupił od BBI Development 12,5 mln akcji, fundusz nie planuje sprzedawać więcej swoich udziałów w tym projekcie. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć w lipcu - poinformował Michał Skotnicki, prezes BBI Development.1 miliard złotych. Na tyle wycenia towarzystwo majątkowe Warta jego właściciel, belgijska grupa KBC, i prawdopodobnie będzie chciała sprzedać Wartę - wynika z informacji "Parkietu". Dzięki mieszance odrobiny szczęścia i skutecznie realizowanej strategii, Korei Południowej uda się lepiej niż Japonii wykorzystać ożywienie gospodarcze w Chinach i szybciej wyjść z globalnego kryzysu finansowego. W czwartek przedstawiciele Rezerwy Federalnej bagatelizowali konsekwencje deprecjacji amerykańskiego dolara, podkreślając, że deflacja nadal pozostaje zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki, zwłaszcza w kontekście spadających cen na rynku nieruchomości komercyjnych.

Opłaty manipulacyjne przy leasingu jako koszt podatkowy


Zawierając umowy leasingu przedsiębiorcy najczęściej zobowiązani są do wnoszenia na rzecz leasingodawcy pewnych opłat dodatkowych. Noszą one nazwy opłat wstępnych, manipulacyjnych, inicjalnych lub administracyjnych.

Bez dywidendy zaliczkowej z KGHM?


Nie ma potrzeby pobierania zaliczkowej dywidendy z KGHM. Niewykluczona jest z kolei dywidenda zaliczkowa z PGE - powiedział dziennikarzom Aleksander Grad, minister skarbu.

Kroplówka jenów nie ustaje


Bank Japonii luzuje politykę monetarną. Co prawda pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,1 procenta - ale podwoił program, w ramach którego zapewnia bankom kryzysowe finansowanie. Kwota programu sięga teraz 20 bilionów jenów, czyli to ponad 220 miliardów dolarów.

Europa gotowa pomóc Grecji ale...


Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn podkreślił w poniedziałek w Atenach, że Grecja musi dokonać kolejnych cięć w wydatkach, żeby wyjść z kryzysu zadłużenia.

Początek końca jednorękich bandytów


Styczeń to pierwszy miesiąc obowiązywania ustawy o grach hazardowych, która zakłada stopniowe wygasanie zezwoleń na jednorękich bandytów. W całym miesiącu wygaśnie osiem takich zezwoleń - wylicza "Rzeczpospolita".

Euro przyjmiemy dopiero w 2016?


Spełnienie kryteriów z Maastricht jest możliwe w 2015 r., jednak nie oznacza to, że to będzie data wejścia Polski do strefy euro - powiedział premier Donald Tusk.

Pomysł na zapłatę podwójnej zaliczki


Przedsiębiorcy, rozliczający się na zasadach ogólnych, muszą w ostatnim miesiącu roku uiścić dwie zaliczki na podatek dochodowy: listopadową i grudniową. Dla wielu z nich to spory wydatek. Jest jednak sposób na rozliczenie się z fiskusem bez potrzeby angażowania gotówki. Można wykorzystać nadwyżkę wynikającą z rozliczenia podatku od towarów i usług.

Dużo mniej złomu na polskich drogach


Od początku tego roku do końca lipca sprowadzono do Polski ponad 388 tysięcy używanych samochodów osobowych. To o 41,9 proc. mniej niż przed rokiem - poinformował instytut Samar monitorujący rynek, opierając się na danych Ministerstwa Finansów.

Bugaj: Polskie PKB w '09 może wzrosnąć o 2 proc.


Ryszard Bugaj, doradca ekonomiczny Prezydenta RP uważa, że PKB w 2009 r. może wzrosnąć nawet o 2 proc. Jego zdaniem istnieje znaczne ryzyko przekroczenia progów ostrożnościowych. jeśli deficyt będzie wyższy niż 6-7 proc. PKB.

Wynagrodzenia w Krakowie w pierwszej połowie 2009 roku


Jak kształtowały się wynagrodzenia w Krakowie w I połowie 2009 roku? W których sektorach gospodarki zarabiano najlepiej, w których najgorzej? Na te oraz wiele innych pytań można odpowiedzieć, po przeanalizowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Oszust nabrał firmy z całej Polski na ponad milion złotych


Sprzęt i materiały budowlane warte w sumie ponad milion złotych wyłudził od firm z całej Polski 30-latek z Podbeskidzia. Oszusta, który prowadził swój proceder od ponad dwóch lat, zatrzymali w środę policjanci z Bielska-Białej. Wkrótce sąd ma zdecydować o jego aresztowaniu.

Katarczycy nie przyjadą. Na pewno nie dziś


Nie spotykam się dziś z Katarczykami ws. zakupu stoczni w Gdyni i Szczecinie. Nie mam na razie tego w planach - przyznał przed wejściem na posiedzenie sejmowej komisji skarbu minister Aleksander Grad, gdzie ma się tłumaczyć z nieudanych, jak do tej pory, prób sprzedaży zakładów. - Nie mam sobie nic do zarzucenia. Rząd zrobił wszystko, by znaleźć inwestora - dodał.

Rządowy lek na deficyt będzie za parę miesiecy


Na razie są propozycje rządu, jak zmniejszać deficyt budżetowy. Według prezydenta i wielu ekonomistów zbyt ogólne i niedostateczne. Kiedy będą konkrety? - Na początku maja gotowy projekt mógłby zostać przedstawiony Komitetowi Rady Ministrów. Sam rząd zająłby się nim na początku czerwca - przewiduje w rozmowie z "Dziennkiem Gazetą Prawną" wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Kulczyk chce nas uniezależnić od Rosji


Najbogatszy Polak, wraz z Libijczykami, wysłał list intencyjny do ministrów skarbu i gospodarki z ofertą dywersyfikacji dostaw ropy do Polski. Pismo ma związek z zainteresowaniem tych inwestorów zakupem minimum kilkunastu procent akcji Grupy Lotos - donosi "Puls Biznesu".

Lewicowa rodzina wraca do mediów publicznych


Zarząd Polskiego Radia odwołał ze stanowiska szefa Programu I Wincentego Pipkę - podała "Rzeczpospolita" na swoich stronach interenetowych. Na jego miejsce powołał Ryszarda Hińczę, którego żona od kilku miesięcy jest wiceprezesem TVP.

PGE zamierza sprzedać swój pakiet akcji Polkomtela


Polska Grupa Energetyczna podjęła decyzję o rozpoczęciu przygotowań do sprzedaży akcji operatora sieci telefonii komórkowej Polkomtel i w najbliższym czasie ogłosi przetarg na wybór doradcy w tym procesie - poinformowała PGE w komunikacie prasowym.

Kurs EUR/PLN poniżej poziomu 4,1000


Złoty rozpoczął dzisiejsza sesję od lekkiego umocnienia i zniżki kursu EUR/PLN pod poziom 4,0900. Notowania USD/PLN natomiast zeszły w okolice 2,8550.

ME-2012 - w Poznaniu rozmowy o transporcie i stadionie


O transporcie, bezpieczeństwie na stadionie i w mieście oraz pracy mediów na Euro 2012 dyskutowano w Poznaniu. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele spółki PL.2012, poznańskiego urzędu miasta i specjaliści z UEFA.

W weekend NBP zaprasza do swojej siedziby na dni otwarte


W najbliższą sobotę i niedzielę Narodowy Bank Polski organizuje po raz siódmy dni otwarte - informuje NBP. Zwiedzający siedzibę banku centralnego będą mogli potrzymać sztabę złota, otrzymają też brykiet ze zmielonych banknotów.

Inflacja nas nie zaskoczyła


Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego w październiku inflacja wyniosła 3,1 proc. Analitycy spodziewali się, że inflacja sięgnie 3,2 proc., a Ministerstwo Finansów szacowało tempo wzrostu cen właśnie na 3,1 proc. W październiku tempo wzrostu cen było dla nas łaskawsze niż przed miesiącem, gdy wyniosło 3,4 proc. W porównaniu do września ceny wzrosły o zaledwie 0,1 proc.