Bury: PGE poradzi sobie z terenami pod budowę elektrowni jądrowych


Polska Grupa Energetyczna poradzi sobie ze sprawą gruntów pod budowę elektrowni jądrowych, także w okolicach Żarnowca - uważa wiceminister skarbu Jan Bury. Teren nad jeziorem Żarnowieckim wykupiła należąca do Grupy Energa - Energa Invest.

Dzięki globalnemu ożywieniu gospodarczemu na światową listę miliarderów magazynu "Forbes" powróciło 164 potentatów z 10-cyfrowymi fortunami, a pierwsze miejsce zajął Carlos Slim Helu. Po raz pierwszy od trzech lat świat ma nowego najbogatszego człowieka. Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie. Enea złożyła wstępną ofertę na zakup 50 proc. akcji PAK oraz 85 proc. akcji KWB Adamów i KWB Konin.Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksów, ale skala ruchu nie była zbyt imponująca. Po wyższym otwarciu WIG-20 wytyczył dzienne maksimum na 2349 pkt., a kolejnych godzinach indeks sukcesywnie się osuwał. IBM i Winuel, spółka wchodząca w skład grupy Sygnity, wyprodukowały pakiet oprogramowania, który umożliwi zarządzanie energią w ponad 15 milionach gospodarstw domowych w Polsce. Obie firmy będą wspólnie oferować produkt zarówno w kraju jak i za granicą - poinformowało Sygnity w komunikacie prasowym. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki obuwniczej NG2 wyniosły 70,6 mln zł w grudniu, co oznacza wzrost o 25,2% w skali roku, podała firma we wtorek. W okresie styczeń-grudzień przychody zwiększyły się natomiast o 22,5 % r/r do 924,0 mln zł.

Zysk operacyjny segmentu produkcji i handlu Grupy Lotos w III kwartale 2009 roku wzrósł do 212 mln zł z 10 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Z kolei zysk operacyjny segmentu wydobywczego spadł do 4 mln zł z 41 mln zł przed rokiem.

Bank BPH i GE Money Bank przedstawiły w środę swoje nowe, wspólne logo. Z tej identyfikacji wizualnej będą korzystać w pełnym zakresie od momentu połączenia, które planowane jest na IV kwartał roku. Linie lotnicze Easyjet zmniejszą loty z jednej ze swych największych baz w Luton pod Londynem o 20 proc. i zamkną bazę (East Midlands Airport) obsługująca Nottingham, Leicester i Derby - donoszą brytyjskie media. Przewoźnik potwierdza te doniesienia.

Analitycy oczekują, że we wtorek kurs złotego będzie się kształtował w okolicach 4,20 za euro. Na ewentualne zmiany notowań może wpłynąć poprawa globalnego sentymentu. Jeśli osiągnięty zostanie konsensus na linii Ministerstwo Finansów i BGK to będzie można rozważyć sprzedaż pakietu akcji PKO BP - powiedział prezes BGK Tomasz Mironczuk. Wtorkowe przedpołudnie przynosi lekkie umocnienie złotego. O godzinie 10:11 kurs USD/PLN testował poziom 2,8689 zł, spadając o 0,7 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN, po spadku o 0,6 gr, testował poziom 3,8722 zł.Nowojorska giełda zanotowała we wtorek ostre spadki, związane z dalszymi obawami inwestorów o sytuację finansową Grecji. Dziś nowa Rada Polityki Pieniężnej podejmie swe pierwsze decyzje. Większość analityków spodziewa się, że Rada utrzyma stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, ale pojawiają się też głosy, że stopy mogą zostać podniesione. Pierwsza w tym tygodniu sesja przyniosła umiarkowanej wielkości zwyżki głównych indeksów w Warszawie, które zanotowały wzrosty śladem parkietów azjatyckich i zachodnioeuropejskich.

Rosjanie przejmują właściciela Stoczni Gdańsk


Kierowana przez rosyjskiego biznesmena grupa kapitałowa kupiła pakiet kontrolny jednej z największych ukraińskich firm stalowych, Związku Przemysłowego Donbasu (ISD) - podała agencja Interfax-Ukraina. ISD ma zakłady także w Polsce i na Węgrzech. Jest m.in. właścicielem Huty Częstochowa oraz Stoczni Gdańsk.

Kary dla TP SA padły w Trybunale


Urząd Komunikacji Elektronicznej nie miał prawa regulować taryf detalicznych za Neostradę oferowaną przez Telekomunikację Polską - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Zdaniem sędziów, UKE swoją decyzją złamał unijne prawo telekomunikacyjne.

WIG20 na zamknięciu sesji spadł o 2,12 proc.


WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek spadł o 2,12 proc. i wyniósł 2330,69 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 89 spółek, 220 spadł, 36 nie zmienił się. Akcjami 8 spółek nie handlowano.

Autostrada A4 Kraków-Katowice droższa od 1 grudnia


Z 13 do 16 zł wzrośnie od 1 grudnia opłata za przejazd samochodu osobowego całym ok. 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami.

Brazylia ogłasza sankcje handlowe wobec USA w sporze o bawełnę


Brazylia ogłosiła w poniedziałek objęcie sankcjami handlowymi dziesiątków różnych towarów ze Stanów Zjednoczonych - od samochodów Forda po ketchup Heinza - w reakcji na utrzymywanie przez USA subwencji dla producentów bawełny.

Lotos podtrzymuje plany ws. norweskiego złoża


Grupa Lotos podtrzymuje zapowiedzi, że w czwartym kwartale 2010 roku rozpocznie się produkcja na norweskim złożu Yme. Obecnie trwają prace związane z transportem głównego elementu platformy ze stoczni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Stavanger - poinformował Lotos w komunikacie prasowym.

Usługi edukacyjne będą objęte podatkiem VAT


Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług nie przewiduje zachowania zwolnień dla usług edukacyjnych. Oznacza to, że szkoły językowe mogą być objęte 22-proc. stawką VAT - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski odpowiadając na pytanie posłów PO.

Polska potegą AGD


Już co trzecie urządzenie AGD sprzedawane w Europie pochodzi z naszego kraju. A może być jeszcze lepiej. Zaplanowane na ten rok inwestycje zapewnią nam pozycję europejskiego lidera w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ostrzeżenie dla Polic!


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało zakłady Chemiczne Police o ewentualnej możliwości zmniejszenia dostaw gazu do chemicznej spółki - poinformował w piątek PAP Rafał Kuźmiczonek, rzecznik Polic.

Miedź drożeje z powodu spodziewanego wzrostu popytu


Miedź drożeje na rynkach metali z powodu spodziewanego wzrostu popytu. Na cenę nie wpływa to, że w Chinach bank centralny niespodziewanie podwyższył stopę rezerw obowiązkowych dla banków o 50 pkt bazowych - podają maklerzy.

RBS zanotował 2,2 mld funtów strat


Szef banku przewiduje, że tempo poprawy aktywności gospodarczej będzie powolne.

Próba odreagowania nadal niepewna


Wczorajszy dzień przyniósł nam odreagowanie na głównej parze walutowej, jednak trudno przewidzieć, czy napływ dobrych nastrojów będzie długotrwały.

W Święta Wielkanocne może handlować tylko właściciel


4 i 5 kwietnia, czyli Święta Wielkanocne, to dni ustawowo wolne od handlu. Jeśli sklep w te dni ma być otwarty, to sprzedawać w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Nie dotyczy to pracowników np. stacji benzynowych i aptek.

Kolejnych dwóch chce ruszyć Ruch


Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny S.A. w Krakowie oraz Lurena Investments sp. z o.o. w Warszawie złożyły do resortu skarbu oferty w sprawie kupna akcji spółki Ruch - poinformowało ministerstwo skarbu. Według gościa TVN CNBC Biznes Piotra Sieradzana nowy inwestor będzie miał sporo pracy.

Polska lepsza jedynie od Rumunii i Bułgarii


Polska zajęła w tym roku 35. miejsce w globalnym rankingu konkurencyjności przemysłu IT, uzyskując 40,8 punktów na 100 - wynika z raportu Economist Intelligence Unit, przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance (BSA).

Polskie prawo atomowe się zmienia


Państwowa Agencja Atomistyki uzyska większe uprawnienia do nadzoru nad obiektami jądrowymi - wynika z założeń do projektu ustawy zmieniającej Prawo atomowe, przyjętych we wtorek przez Radę Ministrów.

Wyniki azjatyckich producentów samochodów prawdopodobnie wzrosną, rynek czeka na prognozy sprzedaży


Kwartalne wyniki azjatyckich producentów samochodów pokażą zapewne znaczną poprawę dzięki odrodzeniu popytu i obniżce kosztów. Analitycy zwrócą teraz swoją uwagę na to, jak szybko będą one w stanie wrócić do stabilnej, przedkryzysowej ścieżki wzrostu.

Premier: polsko-hiszpańska umowa o sprzedaży uprawnień do emisji


Premier Donald Tusk poinformował po poniedziałkowym spotkaniu z szefem hiszpańskiego rządu Jose Louisem Rodriguezem Zapatero, iż dzięki polsko-hiszpańskiej umowie o sprzedaży uprawnień do emisji CO2 Polska może uzyskać sporo środków na inwestycje związane z ochroną środowiska.

Zaskakujące dane z USA. GPW wystrzeliła w górę


Dynamika PKB w USA w trzecim kwartale wyniosła 3,5 proc. - podała TVN CNBC Biznes.

Wydano pozwolenie na budowę ostatniego z lubuskich odcinków A2


Wydano pozwolenie na budowę ponad 17-kilometrowego odcinka autostrady A2 między Świeckiem a Rzepinem. W piątek wojewoda lubuski Helena Hatka podpisała odpowiednie dokumenty. Jeśli pogoda pozwoli, prace rozpoczną się w marcu br.