Ameryka pogrąża się w długach


Amerykański deficyt budżetowy i dług publiczny wzrosną w najbliższych latach na skale niespotykaną od II wojny światowej - wynika z ogłoszonych dzisiaj przez Biuro Budżetowe Kongresu (CBO) i Biały Dom prognoz gospodarczych.

Najwięksi spece od energetyki jądrowej na świecie starają się o wart 10 mld euro kontrakt na budowę elektrowni atomowej w Polsce - informuje "Rzeczpospolita". Trwa także wyścig gmin o jej lokalizację. Brytyjski minister ds. biznesu Peter Mandelson w bezprecedensowy sposób skrytykował "nie dające się zaakceptować oblicze bankowości". W wypowiedzi dla sobotniego "Timesa" ocenił też wielomilionowe dochody prezesa banku Barclays Capital. Kryzys, który mocno dotknął Europę Środkową i Wschodnią, nie załamał wiary tego regionu w gospodarkę rynkową, lecz prawdziwym testem, zdaniem dziennika "Financial Times", będzie nadchodzący rok z rosnącym bezrobociem i bankructwami oraz wyborami: parlamentarnymi w Republice Czeskiej i na Węgrzech oraz prezydenckimi w Polsce.Warszawa usytuowała się na 71. miejscu w rankingu 140. miast świata uszeregowanych pod kątem atrakcyjnych warunków do życia z punktu widzenia obcokrajowców. Listę opublikował w środę ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU), wchodzący w skład grupy wydawniczej tygodnika "The Economist". Polska aktywowała w środę nad ranem unijny mechanizm obrony cywilnej, zwracając się o pomoc w związku z powodziami na południu kraju - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Ferran Tarradellas. W najbliższych dniach złoty może się umocnić do poziomu 4,18 za euro - uważają analitycy.

Polski graficiarz w Londynie. Przez pierwsze dni pobytu w Londynie Damian spał w krzakach na terenie parku. Teraz ma tam własne mieszkanie i firmę, dzięki której do niedawna uzyskiwał dochody rzędu 10 tys. funtów miesięcznie.

Mimo świątecznej przerwy w handlu akcjami, ostatni dzień minionego tygodnia warszawski parkiet zakończył wyraźnym uderzeniem kupujących, dzięki czemu indeksy na GPW dotarły do nowych maksimów trendu wzrostowego. Europejski Bank Centralny i ministrowie finansów strefy euro chcą silniejszego dolara i "solidnego i stabilnego systemu walutowego" - powiedział w poniedziałek szef ECB Jean-Claude Trichet.

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii postanowił w środę, że banki mają prawo pobierać od klientów kary z tytułu przekroczenia uzgodnionego limitu debetu na koncie - donoszą brytyjskie media. W zależności od banku opłata za przekroczenie stanu konta wynosi 30-40 funtów. Wzorem dnia wczorajszego, złoty rozpoczął dzień od umocnienia. I podobnie jak w poniedziałek, kolejne godziny przynoszą realizację zysków. O godzinie 11:40 kurs USD/PLN testował poziom 2,9130 zł, a EUR/PLN 3,9658 zł. Dzisiejsze minima tych par to odpowiednio 2,8843 zł i 3,9469 zł. Polska w czasie globalnego kryzysu wykazała niezwykłą odporność, czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", który publikuje równolegle teksty specjalnego raportu o Polsce zamieszczone w dzisiejszym wydaniu "Financial Times".I ty możesz zamieszkać w domu Bernarda Madoffa - wystarczy odpowiednio gruby portfel. Amerykański sąd zdecydował o sprzedaży trzech nieruchomości należących do oszusta wszech czasów. Każda z nich będzie kosztować kilka milionów dolarów. Okres świąteczny zawsze charakteryzował się względnym spokojem. W tym roku nie powinno być inaczej. Inwestorzy wstrzymują się z ważnymi decyzjami do nowego roku. Dziś ważnych publikacji również nie będzie. Ukraina na razie nie otrzyma czwartej transzy antykryzysowego kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pieniądze popłyną do Kijowa dopiero po wyborach prezydenckich 17 stycznia - zdecydował MFW.

KGHM podpisał porozumienie z Tauronem


KGHM podpisał porozumienie z Tauronem w sprawie powołania spółki "Elektrownia Blachownia Nowa". Nowa spółka zbuduje elektrownię węglową o mocy 910 MW na terenie PKE Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie - Koźlu - poinformował KGHM w komunikacie. Zdaniem zarządu KGHM, budowa ruszy za 2-3 lata.

Gazowy kryzys grozi firmom


Jeśli do końca października nie dojdzie do porozumienia polsko-rosyjskiego, trzeba będzie ograniczyć dostawy gazu dla firm - ostrzega "Rzeczpospolita".

Indeks WIG20 zakończył środę na małym plusie, na rynku słaby popyt


Środowa sesja na warszawskiej giełdzie, po niezłym otwarciu indeksu WIG20 na poziomie plus 1% i systematycznym "obsuwaniu" notowań, zakończyła się na niewielkim plusie, dzięki wzrostowi po godzinie 16. Analitycy podkreślają brak inicjatywy popytowej do kontynuacji odbicia.

Pierwsze polskie transatlantyckie połączenie all cargo


Pierwsze bezpośrednie połączenie lotnicze typu all cargo między Polską i Ameryką Północną - wynik współpracy Polskich Linii Lotniczych LOT i kanadyjskiego przewoźnika Cargojet - zainaugurowano w niedzielę na katowickim lotnisku w Pyrzowicach. Towarowy boeing 767-200 ERF będzie kursował do Kanady raz w tygodniu, w każdą niedzielę.

Złoty w górę, giełda w dół. Rekordowy deficyt w USA


Trudno racjonalnie wytłumaczyć słabość naszej giełdy (reprezentującej ponoć najmocniejszą gospodarkę w Europie) nie tylko na tle innych rynków akcji, ale także złotego.

Grad: prowadzone są rozmowy z inwestorami ws. stoczni


Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w środę, że są prowadzone rozmowy z potencjalnymi inwestorami w sprawie kupna kluczowych części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Od przyszłego roku wkład eksportu netto do PKB może być mniejszy - prezes NBP


Zdaniem prezesa NBP Sławomira Skrzypka istnieje prawdopodobieństwo, że od przyszłego roku wkład eksportu netto do PKB będzie mniejszy, niż obecnie. W jego opinii rok 2011 może być początkiem zbliżania się polskiej gospodarki do potencjalnego PKB.

Co dalej ze stoczniami? Na razie Katarczycy milczą


Ministerstwo skarbu wciąż czeka na informację, czy katarski fundusz wejdzie w stoczniową transakcję. W niedzielę upływa ostateczny termin, w którym Qatar Investment Authority ma dać odpowiedź, czy zaangażuje się w projekt przejęcia praw do zakupu majątku stoczni Gdynia i Szczecin - powiedział rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór.

Złe prognozy dla Gazpromu. USA wyprzedzają Rosję


Rosyjskie media informują o nienajlepszych prognozach dla Gazpromu. Zwracają uwagę, że Stany Zjednoczone wyprzedziły Rosję w wydobyciu gazu.

Grecja znowu tnie jak brzytwą


Greków czeka bardzo mocne zaciskanie pasa. Rząd w Atenach - by ratować zrujnowane finanse publiczne - obetnie wydatki o 4,8 miliarda euro. Greków czeka między innymi podniesienie VAT-u i zamrożenie emerytur. Związki zawodowe już zapowiadają protesty. 055X

Bruksela ustępuje ws. polskiego CO2


Komisja Europejska zatwierdziła polski plan rozdziału uprawnień do emisji CO2, zgodnie z którym polskie przedsiębiorstwa otrzymają prawo do emisji 208,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

Zwyciężyła niepewność co do rozwoju sytuacji na giełdach w USA


Dobre zakończenie wczorajszych notowań na giełdach amerykańskich przełożyło się na wyższe otwarcie naszych indeksów. Próba poderwania rynku do mocniejszego odreagowania ostatnich spadków nie powiodła się, przed południem rynek opadł na niższe poziomy i wyczekiwał na wejście do gry kapitału amerykańskiego.

Złoty ostro w górę. Na rynku nerwowo


Grecki kryzys spowodował wzrost nerwowości na rynkach, w tym polskim. Nawet błahy powód spowodować może silną reakcję. I tak, po czwartkowej wypowiedzi premiera Donalda Tuska, że tworzenie kalendarza przyjęcia euro nie jest już dla rządu priorytetem, złoty błyskawicznie stracił. W ciągu 20 minut nasza waluta spadła o 5 groszy w stosunku do euro. Co ciekawe, w piątek złotówka zaczęła mocno zyskiwać na wartości.

Kurs złotego do końca dnia może utrzymać się w przedziale 4,08-4,12 za euro


Do końca dnia złoty utrzyma się w wąskim przedziale wahań 4,08-4,12 za euro, pod koniec sesji istotne może być otwarcie giełd w USA - uważają analitycy. Ich zdaniem w najbliższych dniach kierunek złotemu nadadzą dane publikowane w Polsce w tym tygodniu.

W czwartek złoty będzie mozolnie odrabiał ostatnie straty


Po bardzo słabych kilku ostatnich sesjach, czwartek na rynku walutowym zapowiada się spokojnie i korzystnie dla złotego. Zdaniem analityków, na korzyść rodzimej waluty powinna działać poprawa nastrojów inwestorów na giełdach oraz dobre dane makroekonomiczne.

URE zatwierdził taryfy dla 4 dystrybutorów energii


Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla czterech dystrybutorów energii elektrycznej, zgodnie z którymi średni wzrost cen na rachunku gospodarstwa domowego wyniesie 2-2,5 proc. oraz dla jednej spółki sprzedającej energię, gdzie wzrost cen u klientów wyniesie 5,9 proc. - poinformowała Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Zachód powinien uczyć się od Europy Wschodniej


W dobie kryzysu gospodarczego i finansowego Zachód powinien uczyć się od krajów Europy Wschodniej - pisze w środę amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

PMR: Rynek telekomunikacyjny w 2009 r. zmniejszył się o 3 proc.


W 2009 r. wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce zmniejszyła się o około 3 proc. do poziomu 39,5 mld zł. Mimo iż był to pierwszy w historii spadek wartości polskiej telekomunikacji, trudno mówić o załamaniu w branży - wynika z raportu przygotowanego przez firmę PMR. Eksperci prognozują, że w 2010 r. rynek odrobi stratę.

W czerwcu mniej kupiliśmy


Sprzedaż detaliczna nadal spada, ale i tak w czerwcu było lepiej niż rok temu - wynika z wtorkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

DI BRE ustalił cenę docelową akcji Eurocash na 18,6 zł


Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 9 marca, ustalili cenę docelową akcji Eurocash na 18,6 zł i podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla akcji spółki.