Kto naprawdę winduje ceny żywności?


Wbrew temu co twierdzi resort rolnictwa, to mit, że sklepy zarabiają krocie na sprzedaży artykułów spożywczych - wynika z badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Od miesiąca na to wszyscy czekali, ale zdarzyło się dopiero w poniedziałek rano. Euro na rynku międzybankowym spadło przed 10.00 rano poniżej 4 złotych. Potem jednak złoty się osłabił i przed 10.30 euro znowu kosztowało 4,003 zł. Od tego czasu złoty zaczął jednak lekko słabnąć. Piątkowa sesja zakończyła się zwyżką prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 zyskał 0,96% i ponownie znalazł się powyżej linii 2300 pkt. (2308,92 pkt.) Dobrze poradziły sobie także pakiety w Stanach Zjednoczonych. S&P500 zyskał 1,5%, DJIA 1,25%, a technologiczny NASDAQ 0,94%. W IV kw. 2009 r. przychody grupy PGF powinny wrócić do dynamiki wzrostu na poziomie całego rynku. PGF jest zainteresowana prywatyzacją Cefarmu Warszawa - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, Jacek Dauenhauer, wiceprezes ds. strategii finansowej i rozwoju Polskiej Grupy Farmaceutycznej.Dane o PKB na krótko umocniły złotego, jednak w dalszej części dnia kurs zaczął się osłabiać, a ewentualne spadki na Wall Street mogą, zdaniem analityków, spowodować, że na początku przyszłego tygodnia złoty będzie powyżej poziomu 4,10 za euro. Jeśli potwierdzą się prognozy i okaże się, że Polska ma znaczne zasoby możliwego do wykorzystania gazu łupkowego, to niewykluczona będzie zmiana umowy z Gazpromem na dodatkowe dostawy gazu do Polski, wynika z niedzielnych wypowiedzi premiera Donalda Tuska. Wtorek przyniósł uspokojenie po poniedziałkowej przecenia na rynkach akcji i spadkach na głównych parach walutowych. Optymiści po lepszym wskaźniku aktywności w rejonie Nowego Jorku dostali także lepszy wskaźnik ZEW z Niemiec, choć dane z USA rozczarowały. Środowy handel w Europie zaczyna się z wyraźną przewagą niedźwiedzi.

Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 1 marca, obniżyli rekomendację dla Tety do "trzymaj" z "kupuj", obniżając cenę docelową dla akcji spółki do 12 zł z 13,2 zł.

Dostawy gazu na Litwę spadły o 50 proc. - powiedziała w środę PAP Marlene Holzner, rzeczniczka komisarza UE ds. energii powołując się na informacje przekazane Komisji Europejskiej przez władze Litwy. Tymczasem w po południu w środę spadło ciśnienie w punkcie Wysokoje na granicy polsko-białoruskiej, ale po 17 powróciło do normy - poinformował Gaz System. Fundusz private equity Nova Polonia Natexis II, którego doradcą jest Krokus PE, objął 44 proc. akcji w Polmedzie.

Wartość jena względem euro spadła do najniższego poziomu od dwóch tygodni jako przygotowanie do publikacji wskaźnika ZEW, który wg prognoz ma odnotować najwyższy poziom od trzech i pół roku. Analitycy Millennium DM, w raporcie z 19 listopada, podwyższyli rekomendację dla akcji Grajewa do "neutralnie" z "redukuj", cena docelowa została ustalona na 13 zł. Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) nie weźmie odpowiedzialności za spłatę długów państwowego holdingu Dubai World. Nie sprawdziły się więc przypuszczenia wierzycieli, że państwo weźmie odpowiedzialność za długi tej firmy.Sposobem na bezpieczeństwo energetyczne może być wspólny zakup gazu poza granicami Unii Europejskiej dla wszystkich krajów członkowskich UE - powiedział w piątek w Gdańsku przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Kierowcy jadący autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl-Świecko będą mogli liczyć na kilka miesięcy jazdy za darmo. Trasa ma zostać oddana do ruchu w listopadzie 2011 roku, ale pobór opłat rozpocznie się dopiero pół roku później. Producent ciężarówek Scania poinformował w poniedziałek o wzroście portfela zamówień i podał, że spowolnienie na kluczowym rynku zachodnioeuropejskim ustabilizowało się.

Deutsche Bank Has No Noteworthy Exposure To Dubai World


Deutsche Bank AG (DB) has no noteworthy exposure to the debt of Dubai World, a person familiar with the matter told Dow Jones Newswires Thursday.

PKM Duda miała 308 mln zł straty netto w 2009 roku


Polski Koncern Mięsny Duda miał w 2009 roku 308 mln zł straty netto z powodu konieczności utworzenia dodatkowych zapisów. Spółka realizuje program restrukturyzacji, który ma przynieść do 2014 roku 80 mln zł oszczędności - poinformowała spółka w raporcie rocznym.

Pszenica błyśnie na parkiecie


Jest dobra wiadomość dla producentów, handlowców i inwestorów: Warszawska Giełda Towarowa (WGT) uruchomi parkiet z prawdziwego zdarzenia - donosi "Puls Biznesu".

Salazar:BP Must Pay Salaries Of Laid-Off Oil-Services Workers


Interior Secretary Ken Salazar told lawmakers on Wednesday that BP PLC (BP,BP.LN) will have to pay the salaries of any oil-services workers who lose their jobs due to the effects of an oil spill at a Gulf of Mexico well.

Protesty i starcia w Atenach i Salonikach


Podczas demonstracji, które trwają w środę w Grecji, w Atenach policja użyła gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, a w Salonikach wybuchły starcia między policją a uczestnikami protestów przeciw planom oszczędnościowym rządu.

Wzrosła produkcja przemysłu w strefie euro


Produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu 2009 roku wzrosła o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, po wzrośnie o 0,2 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował w środę w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne.

Wiceszef MSZ: Grecja nie zwróci się o pomoc do MFW


Grecja nie planuje zwracania się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o pomoc w związku z panującym w kraju kryzysem finansowym - powiedział grecki wiceminister spraw zagranicznych Dimitris Drutsas.

Eurogrupa ustali nam budżet?


Kryzys gospodarczy i zapaść finansowa Grecji pokazały, że kraje strefy euro powinny przesyłać projekty budżetów krajowych do zatwierdzenia najpierw przez eurogrupę, a potem swoje parlamenty - przekonywał w środę lider chadecji w PE Joseph Daul.

Na Wall Street niewielkie zwyżki


Amerykańska giełda zamknęła w czwartek sesję z niewielkimi zwyżkami pod wpływem spółek sektora energetycznego i wzrostu cen paliw.

Szkody na drogach: 800 milionów


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szacuje, że straty na zarządzanych przez nią drogach w wyniku powodzi sięgają 800 milionów złotych. Natomiast na budowach nowych tras powódź może spowodować kilkumiesięczne opóźnienia.

URE wezwie do kolejnej korekty taryf, może nie zatwierdzić cenników w XII


- Urząd Regulacji Energetyki wezwie sprzedawców energii elektrycznej do kolejnej korekty taryf, gdyż zaproponowane we wtorek korekty są nadal zbyt małe - poinformował PAP prezes URE Mariusz Swora. Taka sytuacja może spowodować, że regulator zatwierdzi nowe taryfy dopiero w przyszłym roku.

Niepewność nie pomaga kupującym


Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa nie przyniosła spodziewanych emocji ani też wyczekiwanych rozstrzygnięć. WIG20 obronił, choć w kiepskim stylu wsparcie na poziomie 2245 punktów i zakończył sesję spadkiem o 0,47 procent. Podobnej skali przecenę odnotował WIG, który stracił 0,36 procent.

RPP sugeruje łagodne nastawienie


RPP utrzymuje łagodne nastawienie w polityce pieniężnej oceniając, że prawdopodobieństwo kształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu, jest większe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu - wynika z komunikatu RPP.

Przez Google Voice pogadać za darmo


Zapowiedź wypuszczenia programu umożliwiającego darmowe telefonowanie z komórki przez internet musi wywołać gęsią skórkę - jeśli nie coś gorszego - u operatorów telekomunikacyjnych. Tym bardziej, jeśli taką deklarację składa taki gigant jak Google. Bać się musi też i Apple.

Na GPW możliwe neutralne otwarcie w piątek


Otwarcie notowań na warszawskiej giełdzie powinno być w piątek raczej neutralne, oceniają analitycy.

Giełdowy Techmex na drodze do upadku


Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej otworzył postępowanie upadłościowe Techmeksu obejmujące likwidację majątku spółki - poinformował Techmex w komunikacie. Po tej wiadomości kurs Techmeksu na giełdzie spadł o 23,88 proc.

Sprawdź, czy BA Cię uziemiło


- W związku z zaplanowanym na nadchodzący weekend strajkiem związku zawodowego personelu pokładowego linii British Airways, mniej samolotów w tych dniach będzie latać na trasie Warszawa-Londyn - informuje przewoźnik.

44 procent średnich firm planuje rozwój floty transportowej


Menadżerowie średnich firm, posiadających co najmniej jeden pojazd służbowy, uważają, że kryzys gospodarczy w Polsce to już przeszłość. 44 proc. z nich planuje rozwój floty transportowej w najbliższych trzech latach - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP.

Wskaźnik aktywności przemysłowej NAPM-Milwaukee w grudniu w dół


Indeks aktywności przemysłowej w okręgu Milwaukee spadł w grudniu do 52 punktów, podczas gdy w poprzednim miesiącu wyniósł 57 punktów - napisano w raporcie NAPM.

Bankierzy: najgorsze za nami


W bankowości skończył się trend spadkowy, a zaczął wzrost - poinformowali przedstawiciele Związku Banków Polskich. Z sierpniowych danych zebranych wśród bankowców przez Pentor, wynika, że po raz trzeci z rzędu poprawiła się koniunktura w tym sektorze gospodarki.