Kopex kupi 90 procent akcji Ryfama


Kopex zawarł umowy kupna łącznie prawie 90 proc. akcji Rybnickiej Fabryki Maszyn Ryfama - poinformował Kopex w komunikacie. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Przypadający na niedzielę Dzień Wszystkich Świętych i następujące po nich Zaduszki, to nie tylko chwile zadumy i wspominanie bliskich zmarłych. Dla wielu osób jest to również dobry biznes. W najbliższych dniach wokół cmentarzy poza straganami ze zniczami i kwiatami wyrośnie też obwoźne bistro - pisze "Metro". Światowy gigant przewozu przesyłek i logistyki - United Parcel Service (UPS) - zwolni 1800 osób. Odejdą głównie ludzie z kierownictwa i administracji różnych szczebli pracujący w USA, gdzie firma zatrudnia 340 000 ludzi (w świecie w sumie 408 tys.). Cięć dokonuje się mimo przewidywanej poprawy wyników w IV kwartale 2009 r. Grupa Jutrzenki zrealizowała plan na 2009 rok dotyczący wyników - poinformował PAP prezes Jutrzenki Jan Kolański. Spółka zakładała wypracowanie około 30 mln zł zysku netto.BRE Bank planuje do 2012 roku średnioroczny wzrost kredytów w segmencie bankowości detalicznej na poziomie ok. 10 proc. Liczba klientów detalicznych w 2012 roku wzrosnąć ma do ponad 4 mln z 3,3 mln obecnie - poinformował bank w poniedziałkowej prezentacji. Udaną sesję zafundowały inwestorom byki, które po jednodniowej pauzie ponownie triumfowały na parkiecie. Wprawdzie otwarcie nie wywarło dużego błysku, ponieważ indeks blue chipów oscylował na poziomie z poprzedniej sesji, ale w kolejnych godzinach pomału odzyskiwał wigor pokonując kolejne maksima. Fitch potwierdził rating "BB" dla Getin Noble Bank (GNB), zdjął z listy obserwacyjnej bez wskazania kierunku zmiany i nadał stabilną perspektywę ratingu - poinformował Fitch w środowym komunikacie.

Akcje Call2Action, oferującego sprzedaż powierzchni reklamowych na własnych nośnikach multimedialnych, wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 16 proc., do 0,36 zł.

Do końca roku Kościół odzyska od państwa wszystko, co stracił w PRL - zapowiada "Rzeczpospolita". Dzisiejsza sesja przynosi kontynuację wczorajszego odreagowania. Nastroje inwestorom poprawiły doniesienia o możliwej pomocy dla przeżywającej problemy finansowe Grecji oraz pozytywne rozstrzygnięcie sesji na Wall Street. Indeks WIG20 zyskuje o godzinie 11.00 o 1,5% i wynosi 2239pkt. Słabiej zachowują się spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 1,2% oraz 0,35%.

Minister pracy Jolanta Fedak proponuje, by przedsiębiorcy, którzy założą przyzakładowy żłobek, mogli odliczać wydatki ponoszone na ten cel od kosztów uzyskania przychodu. Propozycję traktuje jako element polityki rodzinnej państwa. Pracodawcy i związkowcy pomysł popierają. Resort finansów twierdzi, że go rozważy, choć zastrzega, że na razie oficjalnie o nim nie wie. Alicja Kornasiewicz została zarekomendowana przez radę dyrektorów włoskiej grupy UniCredit na prezesa banku Pekao - dowiedział się "Parkiet". Od inspektora Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) uzyskałem informację, że każdorazowe zatrudnienie nowego pracownika powinno być zgłoszone odpowiedniemu inspektoratowi PIP, a niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone mandatem. Czy to prawda? Jeśli tak, proszę o wskazanie podstawy prawnej tego obowiązku. Nadmieniam, że firma jest zgłoszona w PIP.Konfederacja Pracodawców Polskich popiera zamiany wprowadzone przez Sejm do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który został przekazany pod obrady Senatu RP. 3 marca odbędzie się drugi przetarg na sprzedaż majątku będących w upadłości likwidacyjnej Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach - poinformowała syndyk masy upadłościowej firmy Alina Sobolewska. Estonia wejdzie 1 stycznia 2011 roku do Europejskiej Unii Walutowej - zadecydowali w poniedziałek obradujący w Luksemburgu ministrowie finansów państw strefy euro.

Total notuje spadek zysków


Zysk netto Totala w III kwartale 2009 roku spadł o 54 proc., za co główną winę ponoszą niższe ceny i niższe marże. W raporcie okresowym francuska spółka poinformowała, że jej wynik netto za trzy miesiące spadł do 1,9 mld euro, co odpowiada 84 c na akcję.

Katarska próba nerwów


Najwcześniej po godz. 13 dowiemy się czy agencja rządowa Qatar Investment Authority jest zainteresowana zakupem majątku stoczni Gdynia i Szczecin - dowiedziała się TVN CNBC Biznes w resorcie skarbu. Oficjalny termin, kiedy Katarczycy mieli dać Polsce odpowiedź, minął w niedzielę o północy.

Stabilizacja przed FED-em


Wczoraj wieczorem nie doszło do wyraźnego naruszenia poziomu 1,3650 na EUR/USD (minimum to 1,3639), stąd też można zakładać, iż wsparcie to zostało utrzymane. Dzisiaj rano euro jest warte 1,3675 i widać też pewne zatrzymanie aprecjacji dolara względem pozostałych walut.

UE: europosłowie chcą 13,4 mln euro na nowe etaty i asystentów


Europosłowie przegłosowali w czwartek zwiększenie budżetu Parlamentu Europejskiego o dodatkowe 13,4 mln euro na zatrudnienie 150 nowych pracowników oraz zwiększenie o 1,5 tys. euro (do 19 tys.) kwoty, jaką każdy poseł dostaje co miesiąc na asystentów.

Poczta Polska zwalnia grupowo


Grupowe zwolnienia pracowników Poczty Polskiej, Pracę straci - lub zmieni warunki zatrudnienia - prawie pięć tysięcy osób - zapowiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski. Zwolnienia grupowe potrwają od marca do końca października br.

Orlen zaczyna wielką wyprzedaż


Sprzedaż Anwilu wystartowała. Na początku 2010 r. rozpoczną się poszukiwania chętnych na firmę Orlen KolTrans - wynika z informacji "Parkietu".

WUG: w kopalni "Wujek-Śląsk" złamano procedury


W kopalni "Wujek-Śląsk", gdzie we wrześniu po zapłonie i wybuchu metanu zginęło 20 górników, złamano procedury dotyczące przebywania ludzi w strefach szczególnego zagrożenia. 12 ofiar tragedii przebywało w miejscach, gdzie w ogóle nie powinno ich być - ustaliła komisja Wyższego Urzędu Górniczego.

Teraz to już z górki?


W tym tygodniu publikowane będą wyniki kwartalne spółek amerykańskich działających na rynku detalicznym, co niesie ze sobą potencjalne ryzyko rozczarowań.

Grecja topi rynki w Europie


Inwestorzy nie uwierzyli chyba, że ponad 100 mld euro pożyczki od krajów strefy euro i MFW zagasiły grecki pożar finansowy. We wtorek od rana wszystko co związane ze Europą - od walut po akcje, leciało w dół. Te nastroje widać było również w Warszawie. Na GPW WIG20 tracił prawie 2,5 proc. Mocno osłabił się także złoty, zwłaszcza w stosunku do dolara.

Dollar Holds Gains Vs. Euro But Slips Vs. Yen


The dollar gave up early gains against the yen but held onto some strength against other major rivals in Asian trading Tuesday, after a report that an official at a Chinese sovereign wealth fund said the U.S. unit had probably hit bottom.

Rekomendacja Erste dla AmRestu obniżona


Analitycy Erste, w raporcie z 28 sierpnia, obniżyli rekomendację AmRestu do "sprzedaj" z "trzymaj", podnosząc cenę docelową akcji spółki do 75 zł z 62 zł. W dniu wydania raportu kurs AmRestu wynosił 90 zł. W poniedziałek ok. godz. 09.25 za jedną akcję spółki płacono 86,5 zł.

Hedge Manager Sprott Sees Trouble When Easing Ends


When so-called quantitative easing by central banks ends, the world economy may slip back into trouble, Canadian hedge fund manager Eric Sprott warned on Tuesday.

Lubawa zaprzestała negocjacji ws. zakupu udziałów Scantarp OY


Lubawa zaprzestała negocjacji w sprawie zakupu udziałów fińskiej firmy Scantarp OY, po tym jak nowa oferta Lubawy została odrzucona przez właścicieli firmy - podała spółka w komunikacie.

PMI dla Polski w lutym wyniósł 52,4 pkt


Wskaźnik PMI w lutym 2010 roku wyniósł 52,4 pkt wobec 51,0 pkt odnotowanych w styczniu - wynika z danych Markit przygotowanych dla HSBC. Wskazują one, że w lutym rosła wielkość produkcji i liczba nowych zamówień.

Poniedziałek na GPW przyniósł zwyżki i nowy rekord ceny PZU


Poniedziałkowa sesja przyniosła wyraźne zwyżki głównych indeksów. Poprawa notowań odbywała się jednak przy niskiej aktywności handlujących, a WIG20 wciąż zachowuje się słabiej od zachodnich odpowiedników, uważają analitycy. Za to akcje PZU wyznaczają nowe szczyty.

W drugim tygodniu listopada mięso taniało, a zboża i mleko były droższe


Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wynika, że w dniach 09-15.11.2009 r. rosły ceny zbóż oraz mleka, a wieprzowina i drób były tańsze.

Rośnie produkcja przemysłu w strefie euro


Produkcja przemysłowa w strefie euro w listopadzie 2009 wzrosła o 1,0 proc. w ujęciu miesięcznym, po spadku o 0,3 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował w czwartek w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne.

Energetyka nie ma problemu, drogowcy tak


Polska energetyka nie ucierpiała na skutek powodzi, choć niektóre elektrownie były zagrożone. Woda uniemożliwia ruch na trzystu kilometrach dróg i siedemdziesięciu kilometrach torów kolejowych. Poważnie ucierpiało kilka inwestycji drogowych na południu kraju - taki obraz wynika z relacji ministrów, przekazanyhc posłom na posiedzeniu Sejmu.

Santander Pays CEO EUR10.2 Million In 2009, Chairman EUR4 Million


Spanish banking giant Banco Santander SA (STD, SAN.MC) said late Friday it had paid Chief Executive Alfredo Saenz EUR10.2 million in 2009 and Chairman Emilio Botin EUR4 million.

Atomowa edukacja


Rząd postanowił tłumaczyć narodowi, co to jest atom i dlaczego nie należy się go bać - informuje "Metro".