Inwestorom brakuje zdecydowania


Czwartkowa sesja na rynku złotego upłynęła pod znakiem słabszej złotówki. Nie pomogły lepsze dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła w styczniu aż o 8,5 proc. r/r, pokazując tym samym, iż mroźna zima nie jest poważnym problemem.

Nowy rok niezmiennie kojarzony jest z podwyżkami. Ale nie tylko dlatego zwykły Kowalski nie odczuje szybko poprawy w swoim portfelu. ABC Data Holding, jeden z największych polskich dystrybutorów IT, złożyła prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego. Debiut na GPW planowany jest w 2010 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Do kancelarii premiera trafiły w piątek listy protestacyjne w sprawie zamiany akcji pracowniczych PGE. Według związkowców ustalony przez rząd parytet zamiany akcji, narusza prawa ok. 45 tys. pracowników energetyki, bo przy zamianie otrzymują oni zmniejszony pakiet akcji.Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odebrania przywilejów emerytalnych górnikom, policjantom i wojskowym - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Ponad 600 tysięcy samochodów wyprodukowała w 2009 roku tyska fabryka Fiata, umacniając tym samym pozycję największej pod względem wielkości produkcji fabryki koncernu w Europie - podali w czwartek przedstawiciele zakładu w Tychach. Ustalenie zasad, według których ma pracować zespół monitorujący funkcjonowanie pakietu antykryzysowego, będzie jednym z tematów poniedziałkowego posiedzenia prezydium Komisji Trójstronnej. Zespół ma sprawdzać, czy przepisy pakietu, głównie dotyczące prawa pracy, sprawdzają się w praktyce.

Kontrolerzy NIK rozpoczęli kontrolę w Polskim Radiu - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł z tych instytucji. Kontrola dotyczy realizacji misji, polityki kadrowej i zarządzania finansami w latach 2007-2009.

Kolejna w krótkim czasie interwencja szwajcarskiego banku centralnego, brak zaufania do strefy euro oraz przyspieszenie prac nad ograniczeniem handlu kontraktami CDS w Europie nie sprzyjają uspokojeniu atmosfery na rynkach. Z jednej strony Stany Zjednoczone ograniczają napływ tanich towarów z Chin podnosząc cła, z drugiej emitują obligacje o rekordowej wartości wiedząc, że to właśnie Chiny są ich największym nabywcą.

Obojętne spojrzenia, lekceważenie, łzy. Takie reakcje napotykał Harry Markopolos przez całe dziewięć lat, gdy walczył, by przekonać komisję papierów wartościowych i giełd (SEC), że zwroty z inwestycji, jakie zapewniał Bernard Maddoff, są matematycznie niemożliwe. Polska coraz lepiej radzi sobie z wykorzystywaniem unijnych pieniędzy - tak wynika z analizy "Dziennika Gazety Prawnej". Na koniec trzeciego kwartału nasz kraj wydał ponad 8 miliardów złotych z kasy unijnej, przyznanej na lata 2007-2013. Po doliczeniu faktur, które w najbliższym czasie mają zostać wysłane do Brukseli, oznacza to realizację 80 procent tegorocznego planu. Trwają przygotowania do prywatyzacji LOT-u. Ministerstwo skarbu ma sześciu inwestorów chętnych do kupna, czterech branżowych i dwóch finansowych. Resort skarbu stawia spółce warunki - LOT musi się restrukturyzować. Polskie linie lotnicze odpowiadają, że prowadzą takie działania.Czy można wyobrazić sobie cywilizowany, normalnie funkcjonujący kraj bez barów McDonald's? Choć można powiedzieć, że ogarnięta kryzysem Islandia nie funkcjonuje normalnie. W każdym razie Islandczycy będą musieli wkrótce obyć się bez Big Maca i mlecznych shake'ów - przynajmniej tych oryginalnych. Brytyjska firma energetyczna Npower w ciągu ostatniego miesiąca rozesłała mieszkańcom Wysp 12 milionów darmowych energooszczędnych żarówek. W ten sposób firma wypełniła obowiązek dbania o rozwój nowych technologii, które ograniczają emisję CO2. Problem polega na tym, że prawdopodobnie wielu klientów Npower nie użyje tych darmowych żarówek. W 2009 r. inspektorzy skarbowi wykryli przekręty za 2,4 mld zł. Poprawili wyniki o ponad 40 proc. Średnia wartość nieprawidłowości wykrytych przez jedną kontrolę w minionym roku wyniosła 239 tys. zł - informuje "Puls Biznesu".

Wyżnikiewicz: dane GUS złe w kontekście wejścia do strefy euro


Czwartkowe dane GUS nie są dramatyczne, ale złe w kontekście wejścia Polski do strefy euro - uważa ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdan Wyżnikiewicz. Jego zdaniem w tym roku PKB powinien wzrosnąć o około 3 proc.

Mocne wzrosty euro


Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, podobnie jak miesiąc temu, zaskoczyły inwestorów, choć tym razem negatywnie. Liczba etatów niespodziewanie spadła, choć oczekiwano jej utrzymania na poprzednim poziomie. W efekcie na głównej parze walutowej można było obserwować sporą zmienność, ale ostatecznie to wspólna waluta zyskała na wartości, dzięki czemu kurs EUR/USD zanotował mocny wzrost.

Funt zyskuje względem słabego euro


Brytyjski funt zanotował niewielki wzrost wartości względem euro, ale stracił względem dolara

Przychody brokerów w górę, ale wolniej


Przychody firm brokerskich działających na rynku ubezpieczeniowym wzrosną w br. o około 3 proc., do blisko 410 mln zł - wynika z szacunków "Parkietu" na podstawie danych z I półrocza.

Mieszkanie na wynajem. Ale do kupienia


Rząd chce zrezygnować z dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie "Rodzina na swoim". Za to zamierza zachęcić deweloperów do budowy mieszkań na wynajem. Lokatorzy będą mogli je wykupić wciągu dziesięciu lat - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Bilans wychodzi na zero?


W ostatnich miesiącach na międzynarodowych forach, w szczególności na zyskującym na znaczeniu G20, sporo mówiło się o potrzebie zrównoważenia globalnej gospodarki. Przyczyn tego stanu rzeczy jest sporo. Po pierwsze, globalni liderzy mają sporo racji upatrując przyczyn kryzysu m.in. wśród nierównowag makroekonomicznych.

Termin mija, a Katarczycy nadal milczą


W niedzielę państwowy fundusz katarski miał dać odpowiedź polskiemu resortowi skarbu czy zaangażuje się w przejęcie praw do zakupu majątku stoczni Gdynia i Szczecin. O godzinie 19:30 resort wciąż nie miał jednak żadnych wiadomości z Kataru. - Wątpię, że jeszcze dzisiaj podamy jakieś informacje w tej sprawie - powiedział nam rzecznik ministerstwa Maciej Wewiór.

Zwyżka eurodolara pod koniec sesji europejskiej


Druga połowa dzisiejszej sesji przyniosła zdecydowaną zwyżkę eurodolara. Notowania pary EUR/USD wzrosły do poziomu 1,3760 bezpośrednio po tym jak na rynek napłynęły informacje o potwierdzeniu ratingu Grecji przez agencję Standard & Poor's.

BDM obniżył rekomendację dla HTL Strefy


Analitycy Beskidzkiego Domu Maklerskiego w raporcie z 31 sierpnia obniżyli rekomendację dla akcji HTL Strefy do "redukuj" z "trzymaj", a cenę docelową obniżyli do 10,3 zł, z 11,5 zł.

Nissan mierzy temperaturę swoim pracownikom


Japoński koncern motoryzacyjny Nissan umieścił przed wejściem do swej siedziby specjalne czujniki, by wykrywać podwyższoną temperaturę - być może związaną z grypą - u swoich pracowników.

PLN w przedziale 4,15-4,20/euro; przetarg odkupu bonów wpłynie na FI


Złoty osłabił się nieznacznie w środę rano w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Zdaniem analityków dane GUS dotyczące lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej nie będą miały wpływu na notowania polskiej waluty, której kurs pozostaje w przedziale 4,15-4,20 za euro. Organizowany przez resort finansów przetarg odkupu bonów skarbowych może przełożyć się na wzrost zainteresowania inwestorów obligacjami o krótszym terminie zapadalności.

Rząd stawia na swoim. Sprzedaje akcje KGHM


Jak zapowiadali, tak robią. Według nieoficjalnych informacji, do piątku Skarb Państwa chce znaleźć chętnych na 20 mln akcji KGHM Polska Miedź, które stanowią 10 proc. kapitału spółki. A związkowcy - jak wcześniej - głośno sprzeciwiają się sprzedaży.

Bank of America podniósł rekomendację dla TVN


Analitycy Bank of America w raporcie z 19 sierpnia podwyższyli rekomendację dla TVN do "neutralnie" z "poniżej rynku".

Amerykańscy producenci sukien ślubnych chcą podbić nowy rynek


Zatłoczona amerykańska branża odzieżowa rzadko pozwala firmom na realizowanie nowych koncepcji, ale sieci handlowe biorą obecnie na cel średni segment rynku, by zaoferować przyszłym pannom młodym sukienki, które nie kosztują fortuny, ale i tak przykuwają uwagę.

Żywiec chce wypłacić 48 zł dywidendy na akcję z zysku za 2009 rok


Zarząd Grupy Żywiec zaproponuje akcjonariuszom, by dywidenda za 2009 rok wynosiła 48 zł za jedną akcję.

Ruszyły wypłaty dla b. pracowników ZNTK Łapy


Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przekazał syndykowi Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach (Podlaskie) pieniądze na wypłaty dla pierwszych pracowników upadłej spółki. Właściwe wypłaty, w sumie ponad 5 mln zł, zaczną się w drugiej połowie września - poinformowała PAP we wtorek kierownik białostockiego biura terenowego Funduszu Grażyna Kotuszewska.

Banki pozbywają się złych kredytów


Ruszyła sprzedaż niespłaconych kredytów, których pozbywają się banki - informuje "Parkiet".

Sąd zatwierdził plan naprawczy Belvedere, kończąc spór z wierzycielami


Sąd Handlowy w Dijon zatwierdził we wtorek plan naprawczy (sauvegarde) przedstawiony przez dystrybutora alkoholi, spółkę Belvedere (notowaną w Warszawie pod skróconą nazwą Sobieski), co - według niej - oznacza rozwiązanie sporu w wierzycielami.

Pentor: istotny wzrost zaufania konsumentów w lutym


Lutowy pomiar nastrojów konsumenckich przynosi dobre dane, wskazujące na istotny wzrost zaufania konsumentów. Poprawiły się niemal wszystkie wskaźniki cząstkowe - podał w komunikacie Pentor.

Warszawska giełda bryluje w Europie


Warszawski parkiet ma szansę na zajęcie czołowej pozycji wśród europejskich giełd - informuje "Gazeta Wyborcza".