Palacz na celowniku kieszonkowców


Zdaniem policjantów wprowadzenie zakazu palenia papierosów w restauracjach może spowodować wzrost drobnych kradzieży - informuje "Życie Warszawy".

Polska waluta osłabiała się we wtorek do głównych walut, na fali wycofywania się z rynków wschodzących. Natomiast dolar zaczął zyskiwać po słabszych danych z USA. Mija rok od obcięcia przez amerykańskie władze monetarne głównej stopy funduszy federalnych praktycznie do zera. Gremium konstytuujące FED w przekonaniu wzorowo wypełnianej misji ocalania świata przed finansowym kataklizmem pozostanie przy tej polityce jeszcze przez kolejne co najmniej pół roku. Najpopularniejszy obiekt turystyczny Paryża, wieżę Eiffla, która obchodziła w 2009 roku 120-lecie inauguracji, odwiedziło w ubiegłym roku 6,6 miliona osób.- Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 12,3 proc. z 12,9 proc. w marcu - poinformowała PAP wiceminister pracy Czesława Ostrowska. MPiPS dodało w komunikacie, że liczba bezrobotnych w kwietniu wyniosła 1,96 mln osób. Pol-Aqua podpisała umowę ze spółką Polnord Warszawa-Wilanów III na wykonanie budynku biurowego klasy A wchodzącego w skład zadania inwestycyjnego pn. "Wilanów Office Park", poinformowała spółka w komunikacie. Wartość umowy wynosi 59,6 mln zł brutto. A top banking industry group on Monday defended the practices of traditional banks while facing protesters who railed against Wall Street abuses.

Wall Street could keep rallying after notching its best week this year if Federal Reserve Chairman Ben Bernanke gives a reassuring assessment of the recovery and retail earnings show improvement.

Sygnity zdobyło kontrakt w Narodowym Banku Polskim na świadczenie usługi serwisowej oprogramowania WEBIS i REBIS przez okres 16 miesięcy. Wartość zlecenia to 1,2 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE. Operator sieci komórkowej Plus, największej w Polsce, może na początku 2010 r. zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wartość oferty to ponad 5 mld zł - pisze "Parkiet".

Rynek w poniedziałek nie spodziewa się żadnych gwałtownych zmian na rynku złotego i obligacji. Wiele zależeć będzie od sentymentu na rynkach światowych. Wartość euro wzrosła względem dolara na fali spekulacji, że zostanie zaproponowana pomoc Grecji w rozwiązaniu jej problemów fiskalnych. Polacy obawiają się, że odcinek gazociągu Nord Stream może utrudniać wejścia do portów w Świnoujściu i Szczecinie statkom, które obecnie tu dopływają. Tor leży na wodach niemieckich, dlatego oba porty skierowały do Federalnego Urzędu Żeglugi i Hydrografii (BSH) w Hamburgu pismo z zapowiedzią zastrzeżeń do wydanego niedawno przez ten urząd pozwolenia na ułożenie tego odcinka rurociągu - pisze "Rzeczpospolita".Europejski Bank Centralny i ministrowie finansów strefy euro chcą silniejszego dolara i "solidnego i stabilnego systemu walutowego" - powiedział w poniedziałek szef ECB Jean-Claude Trichet. ABC Data szacuje, że z emisji 22 mln akcji serii H uzyska około 60 mln zł wpływów brutto. Wpływy netto szacowane są na około 57,4 mln zł. Ze środków pozyskanych z emisji spółka chce wydać 46 mln zł na przejęcia podmiotów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a 11,4 mln zł na zwiększenie efektywności procesów logistycznych poprzez automatyzację magazynu - podała spółka w prospekcie emisyjnym. PiS i SLD ostro negocjują w sprawie przyszłych władz telewizji publicznej. "Dziennikowi" udało się poznać wstępne ustalenia.

Umocnienie złotego w czasie piątkowej sesji


Dzisiejsza sesja przyniosła umocnienie polskiej waluty w okolice poziomu 4,0250 PLN za EUR. Złotemu sprzyjały dobre nastroje, jakie zapanowały na rynku po kilku lepszych od oczekiwań publikacjach z amerykańskiej gospodarki.

Chętnych do kupna firm nie brakuje


Światowy rynek fuzji i przejęć w 2009 roku odczuł piętno kryzysu finansowego, który przetoczył się przez globalną gospodarkę, pociągając za sobą przy okazji na dno wiele ofiar. Malejące przychody, utrudniony dostęp do kredytów, a także odpływający z rynków giełdowych kapitał spędzały sen z powiek menedżerom zarówno małych przedsiębiorstw jak i wielkich korporacji.

DM BZ WBK obniżył rekomendację dla Tarnowa


- Analitycy z Domu Maklerskiego BZ WBK obniżyli rekomendację dla Zakładów Azotowych w Tarnowie do "trzymaj" z "kupuj", pozostawiając niezmienioną cenę docelową w wysokości 17,80 zł.

Polskę stać na znaczenie wyższy wzrost


Polskę stać na znaczenie wyższy wzrost gospodarczy niż obecny, a prezydent może stworzyć odpowiedni klimat dla przedsiębiorczości - uważa niezależny kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski.

Piątkowa sesja na GPW zapowiada się neutralne, możliwa jednak realizacja zysków


Po wczorajszej eksplozji optymizmu na GPW, w piątek nastroje mogą być nieco bardziej stonowane. Humory inwestorom może przede wszystkim popsuć zamknięcie sesji na Wall Street. Nie jest to jednak wyrok.

PZU po 312,50 zł za akcję


Maksymalna cena akcji w transzy inwestorów indywidualnych i uprawnionych w ofercie PZU została ustalona na 312,5 zł - poinformował Maciej Wewiór, rzecznik MSP. "Pula akcji dla inwestorów indywidualnych i uprawnionych została zwiększona o 1,7 mln do 7,7 mln akcji" - powiedział PAP Wewiór.

Zarobki w działach marketingu w 2009 roku


W 2009 roku połowa asystentów w działach marketingu zarabiała w przedziale pomiędzy 1700 PLN a 3450 PLN brutto. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wyniosła 2500 PLN. Stanowiło to 39 proc. płac product managerów (mediana 6450 PLN) oraz 68 proc. zarobków specjalistów ds. marketingu (mediana 3700 PLN). Wynagrodzenie co czwartego dyrektora ds. marketingu wyniosło powyżej 26 000 PLN - wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Yen cuts earlier gains as it slides vs Aussie


The yen reversed steep early gains and slid on Monday in choppy trade as market players bought the Australian dollar against the Japanese currency ahead of an expected rate hike in Australia this week.

Noworoczna gorączka na surowcach


Opublikowany w środę wieczorem protokół z ostatniego posiedzenia FOMC niczym szczególnym nie zaskoczył. Amerykańskie władze wciąż stoją na stanowisku, że sytuacja gospodarcza bardzo powoli się poprawia, inflacja pozostaje pod kontrolą, natomiast sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować, ale bezrobocie będzie wysoka. Nie ma więc najmniejszego zagrożenia podwyżkami stóp procentowych. W opinii Billa Grossa szefa funduszu PIMCO, który na gorąco komentował protokół FOMC, stopy w USA nie wzrosną w tym roku.

Euro ponownie ma kłopoty


Dolar umocnił się w czwartek, względem większości, głównych walut. Euro ciągle znajduje się pod presją sytuacji w Grecji. Lepsze dane ze strefy euro, pomogły wspólnej walucie. Informacje napływające zza oceanu również były pozytywne.

Bruksela: Polski UKE za dużo może


Polskie Prawo telekomunikacyjne daje zbyt duże uprawnienia Urzędowi Komunikacji Elektronicznej w określaniu cen hurtowych usług telekomunikacyjnych - uznała Komisja Europejska, wzywając Polskę do wyjaśnień. Może to oznaczać konieczność nowelizacji polskiej ustawy.

Trzy wykroczenia -  i po prawku


Trzy wykroczenia - i po prawie jazdy. Świeżo upieczeni kierowcy przez dwa lata od uzyskania prawa jazdy będą pod specjalnym nadzorem. Jeśli w ciągu 24 miesięcy popełnią trzy wykroczenia, to stracą uprawnienia do prowadzenia auta. Projektem zmiany przepisów we wtorek ma zająć się rząd.

Oberwanie chmury na rynkach


Decyzje niemieckiego nadzoru, który postanowił ukrócić nagą krótką sprzedaż (a więc handel wybitnie spekulacyjny) wywołały falę przeceny na rynkach finansowych, której poddała się też GPW.

Pesymizm podczas sesji europejskiej


Umocnienie dolara. Dzisiejsza sesja europejska upłynęła pod znakiem osłabienia głównej pary walutowej, po tym jak w trakcie sesji azjatyckiej kontynuowała ona wczorajszy ruch wzrostowy. O godzinie 15:50 kurs EUR/USD wynosił 1,4324, wobec wczorajszego zamknięcia na 1,4334.

Bernanke: padłem ofiarą kradzieży


Prezes FED był jedną z 500 osób, które stały się celem oszustwa bankowego, co doprowadziło do oskarżenia 22 osób.

Mniej ofert pracy, bo firmy zgłaszają je tylko raz


Jedną z przyczyn spadku liczby ofert pracy w ostatnich miesiącach mogą być zmiany w prawie, które nie pozwalają pracodawcom zgłaszać zapotrzebowania na pracowników w kilku urzędach pracy jednocześnie, co było możliwe przed 1 stycznia - powiedziała PAP wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Premier: znajdziemy z PSL rozwiązanie ws. planu finansów


Premier Donald Tusk jest przekonany, że wraz z koalicyjnym PSL uda się znaleźć sensowne rozwiązania w sprawie przedstawionego niedawno planu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych, a także ewentualnych zmian w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Niepewność na rynku


Ostatnią sesję stycznia WIG20 zakończył na 0,83% plusie, i obecnie notuje wartość 2382,64 pkt. Wydaje się jednak, że gdyby sesja w Warszawie trwała w piątek dłużej, zieleń wzrostów zamieniła by się w czerwień spadków. Parkiety w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny bowiem zostały przecenione, i na zamknięciu S/P 500 zniżkował o 0,98%, DJIA o 0,52%, a NASDAQ 1,45%.

Statystyka czwartkowej sesji na GPW


WIG20 na zamknięciu sesji w czwartek wzrósł o 2,44 proc. i wyniósł 2119,79 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 238 spółek, 82 spadł, 31 nie zmienił się. Akcjami 3 firm nie handlowano.

Leasing kołem ratunkowym


Wiele samorządów chce sprzedać budynki i parkingi, a potem odzyskać je w leasingu zwrotnym, co przyniesie pieniądze bez pogarszania wskaźnika zadłużenia. Nie będzie to jednak możliwe bez uporządkowania przepisów - informuje "Parkiet".