W Chinach konkurenci mogą skorzystać na potknięciu Toyoty


W USA najlepiej przygotowany do wykorzystania problemów z bezpieczeństwem samochodów Toyoty wydaje się być południowokoreański Hyundai Motor. Jednak konkurencyjni producenci mogą wyczuć krew na szybko rozwijających się rynkach chińskim i indyjskim.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,33 mln baryłek, czyli o 0,41 proc., do 327,3 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do sądu pozew przeciw firmie pożyczkowej Provident. Zdaniem urzędu, niezgodne z prawem jest niezwracanie przez Provident części składki ubezpieczeniowej i kosztów obsługi pożyczki w przypadku jej wcześniejszej spłaty. Zamieszania wokół należącej do Orlenu rafinerii w Możejkach ciąg dalszy. - Nie chciałbym, by za pośrednictwem polskich inwestycji strategicznych na Litwę przyszedł bardzo niepożądany kapitał - powiedział premier Andrius Kubilius, odnosząc się do informacji, jakoby polski koncern planował sprzedaż Możejek Rosjanom.Do 2013 r. na wypłatę emerytur może zabraknąć, jak prognozuje ZUS, blisko 300 miliardów zł. To tyle, ile państwo wyda w przyszłym roku na wszystko, co zaplanowało w budżecie, pisze "Gazeta Wyborcza". Na początku dzisiejszej sesji notowania złotego zachowują się dość stabilnie. Wartość euro względem złotego zeszła pod poziom 4,2000, kurs USD/PLN natomiast zniżkuje w okolice 2,8100. Rosja prowadzi rozmowy z Polską na temat kupna rafinerii w Możejkach i od powodzenia tych rozmów uzależnia przywrócenie dostaw ropy naftowej na Litwę - poinformowała agencja Reuters, powołując się na wypowiedź prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

Nękane skutkami kryzysu zadłużeniowego greckie banki zwróciły się do rządu o dalszą pomoc finansową - poinformował w środę minister finansów Jeorjos Papakonstantinu.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział po powołaniu Marka Belki na prezesa NBP, że jest dumny z tego, że wbrew wcześniejszym wątpliwościom klubów parlamentarnych, udało się wzmocnić i ustabilizować bank centralny. Walne zgromadzenie akcjonariuszy FFiL Śnieżka zdecydowało o wypłacie 1,6 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Łącznie na dywidendę zostanie przeznaczone do 21,7 mln zł.

Kazachstan będzie dostarczać ropę naftową Węgrom i Słowacji przez Polskę zamiast, jak dotychczas - przez Ukrainę - poinformował w czwartek rzecznik kazaskiej spółki gazowej KazTransOil. Przeciętna polska rodzina wyda na święta Bożego Narodzenia ok. 1500 zł, czyli 1,6 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte. Prawie połowa zostanie przeznaczona na prezenty, głównie na perfumy i książki. Robert Kubica za udział w reklamie może zażądać miliona zł, Marcin Gortat - 800 tys., Adam Małysz - 400 tys. "Metro" sprawdziło wartość marketingową polskich sportowców.Ponad 86 mln zł trafi do małopolskich przedsiębiorców w formie pożyczek dla najmniejszych, małych i średnich firm - podał we wtorek marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara. Program funduszy pożyczkowych ruszy na początku roku. Zbiory zbóż w tym roku mogą wynieść 27,5 mln ton, słabe przezimowanie upraw nie powinno mieć wpływu na zbiory, a cen zbóż powinny pozostać niskie - wynika z majowej analizy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Złoty rozpoczął dzisiejszą sesję od lekkiego osłabienia - notowania EUR/PLN zwyżkowały w okolice 4,0800, a USD/PLN wzrósł ponad wartość 3,3200.

Odpowiedź dla KE ws. umowy gazowej trafił do Komitetu ds. Europejskich


Projekt odpowiedzi dla Komisji Europejskiej ws. umowy gazowej przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki trafił do Komitetu do spraw Europejskich - poinformowało w środę biuro prasowe resortu.

Złoty umocnił się pod koniec dnia razem z osłabiającym się dolarem na świecie


Kurs złotego po stabilnym dniu notowań umocnił się po godzinie 16. zarówno do dolara, jak i do euro. Powodem mogło być osłabienie waluty amerykańskiej na rynku globalnym.

W oczekiwaniu na dane makro


Ostatni dzień sierpnia nie obfitował w ważne wydarzenia makroekonomiczne, poza publikacjami o produkcji przemysłowej w Japonii oraz indeksie PMI Chicago, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów.

Europosłowie też dostaną podwyżki?


Europosłowie, którzy od tego roku otrzymują pensje z unijnego budżetu, też podlegają, jak wszyscy unijni funkcjonariusze, budzącym coraz większe kontrowersje przepisom o automatycznej podwyżce wynagrodzeń, oszacowanej w tym roku na 3,7 proc. - dowiedziała się PAP w czwartek z dwóch różnych źródeł w europarlamencie.

Skrzypek: kurs PLN i niższe tempo PKB mogą obniżyć inflację


Kurs PLN i niższe tempo PKB mogą spowodować obniżkę inflacji w końcu horyzontu projekcji - powiedział dziennikarzom prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Majowy debiut PZU przyćmił kłopoty Grecji


Maj był drugim z rzędu miesiącem na rynkach finansowych, na którym dominowała nerwowość i niepewność inwestorów. Poprzedni miesiąc, to czas kiedy wydarzyło się wiele interesujących rzeczy począwszy od niespotykanego incydentu jaki miał miejsce na indeksie Dow Jones w USA.

Wzrósł indeks aktywności w usługach w USA


Wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł w grudniu do 50,1 pkt z 48,7 pkt miesiąc wcześniej - podał w środę Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

NIK: Pieniądze wyciekały z radia


3,6 mln zł - tyle według NIK kosztowała Polskie Radio beztroska polityka kadrowa koalicji PiS-LPR-Samoobrona. Pieniądze poszły na odprawy i odszkodowania, pisze "Gazeta Wyborcza".

Europejscy inwestorzy w dobrych nastrojach


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street rozpoczęły pod kreską, wychodząc w dalszej części notowań ponad poziom poprzedniego zamknięcia. Jednak nastroje pod koniec sesji po raz kolejny uległy odwróceniu w efekcie czego część indeksów zakończyła dzień na minusie.

W tym tygodniu 3,90 zł za euro?


Zdaniem dilerów atrakcyjności złotego sprzyja sentyment globalny i wobec pozytywnych danych z rynku amerykańskiego złoty będzie stabilizował się wokół granicy 4,00 zł za euro. Pomimo spadków rentowności, polskie obligacje wydają się nadal atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych.

MSP chce zwiększyć free-float Enei i sprzedać pakiet kontrolny inwestorowi branżowemu


MSP chce zwiększyć liczbę akcji Enei będących w wolnym obrocie na giełdzie oraz sprzedać ponad 50 proc. akcji Enei inwestorowi branżowemu.

Brytyjskie banki mogą stracić w Grecji ok.15 mld USD


Potencjalne straty brytyjskich banków na skutek greckiego kryzysu mogą sięgnąć 15,089 mld USD (ok. 9,94 mld funtów) - donosi w środę londyńska popołudniówka "Evening Standard", powołując się na dane BIS (Bank of International Settlements).

Korekta VAT od inwestycji wieloletnich


Poniższe wyjaśnienia dotyczą przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2009 r. nr 215, poz. 1666), zwanej dalej "ustawą o VAT".

Posłowie na wojnie z mediami


Politycy mają dość tekstów o tym, jak piją i leniuchują. "Rzeczpospolita" pisze, że chcą zmienić prawo, by ich procesy z dziennikarzami kończyły się szybciej.

Pawlak: Nie będzie redukcji miejsc pracy w tyskim Fiacie


Nie będzie redukcji miejsc pracy w tyskiej fabryce Fiata - powiedział w środę dziennikarzom wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że takie zapewnienie otrzymał od prezesa Fiat Auto Poland Enrico Pavoniego.

To będzie cios w Londyńskie City


Brytyjski minister finansów George Osborne poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej o utworzeniu nowej komórki odpowiedzialnej za wzmocnienie dyscypliny budżetowej.

Kotecki: euro w Polsce najszybciej jak się da


Wiceminister finansów, pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro Ludwik Kotecki powiedział w czwartek, że w połowie przyszłego roku gotowy będzie Narodowy Plan Wprowadzenia Euro. Jego zdaniem, europejską walutę trzeba wprowadzić najszybciej, jak się da.

GTC rozważa sprzedaż nieruchomości


Globe Trade Centre rozważa w 2010 roku sprzedaż 1-2 nieruchomości - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele GTC. Wyniki IV kwartału, w związku z większą ujemną rewaluacją portfela nieruchomości, słabsze od konsensusu rynkowego.

Indeksy wyciągane za uszy


WIG20 tracił po otwarciu i znalazł się na poziomie najniższym od tygodnia. Przez resztę sesji odrabiał straty, co wskazywałoby na siłę rynku, gdyby nie niezwykle skromne obroty.

Ruszył kolejny strajk personelu British Airways


Od odwołania 29 lotów z Londynu rozpoczął się w sobotę rano czterodniowy strajk personelu pokładowego linii lotniczych British Airways. Brytyjski przewoźnik zapewnia jednak, że obędzie się bez poważnych zakłóceń w harmonogramie przelotów.