Polak ma 39,7 proc. średniej europejskiej


11 tys. 699 euro to kwota, jaką przeciętny mieszkaniec Europy może przeznaczyć na zakup towarów i usług w ciągu roku. Przeciętny Polak może wydać na ten cel 4 tys. 650 euro, czyli 39,7 proc. średniej europejskiej - wynika z opublikowanego we wtorek badania GfK Polonia.

Analizując dane resortu pracy za 2008 r. i I połowę 2009 r., można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że w ubiegłym roku podwoiła się ilość cudzoziemców przyjeżdżających do Polski do pracy. Oficjalne dane ministerstwo pracy opublikuje w 2010 roku. Kontrakty na indeksy europejskie spadały rano, co wskazuje, że indeks Dow Jones Stoxx 600 może kontynuować swoją największą zniżkę od siedmiu miesięcy, po tym jak prośba Dubaju o odroczenie spłat większej części swoich zobowiązań wstrząsnęła inwestorami giełdowymi. Z dziennikarskiego obowiązku nie można zbyć milczeniem piątkowego debiutu Polskiej Grupy Energetycznej. Przebicie cenowe na otwarciu było bliskie 13 proc., a właściciela zmieniło niemal 50 mln praw do akcji (blisko co piąty walor wprowadzony do obrotu). Emocje wokół tej gigantycznej oferty wreszcie nieco opadły i teraz przyszedł czas na podkreślenie bilansu tego szturmu.Spółka PKP wydała na remonty 9 dworców 100 mln zł własnych środków w ciągu dwóch ostatnich lat, poinformowała firma. Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami wszystkich indeksów a Dow Jones po raz pierwszy od początku listopada ub. r. zakończył sesję na poziomie poniżej 10.000 pkt. Spadały zwłaszcza kursy instytucji finansowych, zwłaszcza banków. Polski złoty umacniał się w piątek odreagowując poprzednie osłabienie. Złotemu pomógł powrót na rynek inwestorów amerykańskich, po dniu wolnym od handlu.

Towarzystwa emerytalne w ubiegłym roku oficjalnie wydały na prowizje akwizytorów 446 mln zł. Z wyliczeń "Gazety Wyborczej" wynika, że faktycznie było to co najmniej 50 mln zł więcej.

Władza niejedno ma imię. Jej prawdziwa natura pozostaje nieuchwytna... Głowa państwa dzierży przecież zupełnie inny rodzaj władzy niż przywódca religijny. Czy można porównać wpływ dziennikarza z wpływem terrorysty? Czy władza niewykonywana jest w ogóle władzą? Wskaźnik optymizmu konsumentów wzrósł o 4,14 pkt do poziomu 86,91 pkt w listopadzie, podał instytut badawczy Ipsos w komunikacie w piątek. Wskaźnik klimatu gospodarczego wzrósł o 6,95 pkt do 74,73 pkt.

Walne zgromadzenie ZNTK Łapy 17 listopada upoważniło zarząd do przeprowadzenia restrukturyzacji w celu zmiany upadłości likwidacyjnej na układową - poinformowała spółka w komunikacie. Akcjonariusze zgodzili się też na przeniesienie notowań na NewConnect, jeśli akcje spółki zostaną wykluczone z obrotu na rynku regulowanym. Po wczorajszym odbiciu na rynku eurodolara, dzisiejsza sesja była zdecydowanie bardziej spokojna. Czwartkowy wzrost kursu EUR/USD z poziomu 1,2150 w okolice 1,2600 zapoczątkowany został przez pogłoski o interwencji dokonanej przez szwajcarskie władze monetarne. Zwolnienia z opodatkowania bonów towarowych przekazywanych pracownikom w ramach świadczeń socjalnych chce Lech Kaczyński. W czwartek prezydencki projekt w tej sprawie trafił do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Zmienia on jedną z ustaw z tzw. rządowego pakietu antykryzysowego. W czwartek prezydent podpisał również nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym.Amerykanie przypuścili w poniedziałek prawdziwy szturm na salony dealerów samochodowych usiłując zdążyć przed zakończeniem rządowego programu "gotówka za grata", w ramach którego oddając swój stary samochód otrzymywali od państwa rabat w wysokości do 4500 dol. przy zakupie nowego, bardziej ekologicznego auta. Wojna wywołana w internecie przez grupę aktywnych klientów niezadowolonych z oferty banków ma szansę wkrótce się zakończyć. W czwartek bankowcy z grupy BRE spotkają się z przedstawicielami klientów - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Przerwa świąteczna nieco za krótka? Zawsze możesz ją wydłużyć, przynajmniej o jeden dzień. W tym roku drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę, a więc dzień ustawowo wolny od pracy. Skoro wolne mamy "w wolne", możemy odebrać sobie należny dzień odpoczynku kiedy indziej. Oczywiście, po ustaleniu z pracodawcą.

Studenci chcą poprawić pracę dziekanatów


Na uniwersytetach przybywa studentów, wykładowców, specjalistycznego sprzętu. Nie zmieniło się tylko jedno - pracownicy dziekanatów, których zwyczaje i pracę chcą zbadać młodzi ludzie z Uniwersytetu Wrocławskiego, informuje "Metro".

Węgry rozpoczynają cięcia


Podatek liniowy i cięcia płac w sektorze publicznym. Takie zmiany prawdopodobnie będą czekać Węgrów. Rząd Viktora Orbana przyjął plan działań, dzięki któremu Budapeszt ma zmniejszyć deficyt budżetowy.

Miedź tanieje, inwestorzy czekają na dane z Chin


We wtorek na giełdach metali przerwa we wzrostach cen miedzi po zwyżkach notowań w ciągu ostatnich trzech sesji - podają maklerzy.

Mieszkańcy gmin Gniewino i Krokowa za budową elektrowni jądrowej w Żarnowcu


Większość mieszkańców gmin Gniewino i Krokowa (Pomorskie) popiera budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu - poinformowali wójtowie obu gmin. Ich zdaniem potrzebne są jednak jeszcze konsultacje społeczne w tej sprawie.

Optymizm na rynkach akcji nie gaśnie


Nie widać wciąż czynnika, który mógłby poważniej zagrozić trwającej ponad rok tendencji zwyżkowej na giełdach. Optymizm zdaje się być niczym niezakłócony. I to może być jeden z powodów do rozpoczęcia korekty. Dziś nikt o niej w Warszawie nie myślał, i to mimo spadających kontraktów na amerykańskie indeksy oraz kiepskiego początku handlu na Wall Street.

Polak zamożny jak Węgier i Estończyk


Polska coraz szybciej goni bardziej rozwinięte kraje pod względem zamożności. Jeszcze w tym roku zrównamy się z Węgrami i Estonią. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypadnie około 14,1 tys. euro PKB – wynika z najświeższych prognoz Brukseli, dotyczących PKB z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, o których pisze "Rzeczpospolita".

Nieurodzaj warzyw


W tym roku warzywa są drogie i nie ma nadziei na to, by staniały. Przyczyną są powodzie i sprzyjające rozwojowi chorób roślin warunki pogodowe.

Złoty się waha. I będzie się wahał


Euro znów po 4 złote. Pozytywna reakcja rynków finansowych na przyjęcie przez UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego przyniosła m.in. umocnienie polskiej waluty o ponad 10 groszy do euro. Ale już we wtorek od rana polska waluta znów straciła do europejskiej około 5 gorszy. Złoty będzie się wahał - mówią ekonomiści i wskazują na nieco uśpione, ale wciąż zmienne nastroje.

Problem rentowności Możejek priorytetem


PKN Orlen chce w tym roku rozwiązać problem nierentownej rafinerii Możejki na Litwie - powiedział prezes Jacek Krawiec. Szef Orlenu zaznaczył, że dialog z Litwinami ws. terminalu w Kłajpedzie "musi wejść w decydującą fazę w najbliższych miesiącach".

Rośnie bezrobocie. Niektórych poraża


Stopa bezrobocia na koniec ubiegłego roku wyniosła 11,9 proc. - dowiaduje się TVN CNBC Biznes w ministerstwie pracy i polityki społecznej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rozstrzał stopy bezrobocia w Polskich miastach waha się od 20 do 3 proc.

Większe limity uprawniające do zwolnienia z podatku VAT od 1 stycznia 2010 r.


Projekt ustawy z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, zakłada podwyższenie limitu obrotu, który zwalnia od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł.

Konsorcjum Pol-Aquy zbuduje kolektor za 84,5 mln zł


Konsorcjum pod przewodnictwem Pol-Aquy zbuduje w Poznaniu kolektor ściekowy i deszczowy za 84,5 mln zł netto, czyli 103,1 mln zł brutto. Pol-Aqua ma 60 proc. udziału w konsorcjum - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Przykład Grecji ich przestraszył


Premier Bułgarii Bojko Borysow oświadczył, że obecnie nie czas kandydować do strefy euro - pisze w wydaniu elektronicznym w sobotę dziennik "Sega".

Grecja dostaje obietnicę 61 mld dol. pomocy na złagodzenie kryzysu


Europejskie rządy zaproponowały przytłoczonej długiem Grecji pakiet ratunkowy wart 61 mld dol. oprocentowany poniżej poziomu rynkowego. Chcą w ten sposób przyczynić się do zakończenia kryzysu finansów tego państwa i przywrócić zaufanie do euro.

Słaby szeroki rynek


Negatywne otoczenie zewnętrzne na początku poniedziałkowych notowań przyniosło pogłębienie spadków przez warszawskie indeksy.

Aplisens zwiększa moce produkcyjne


Aplisens, pomimo niewykorzystania w I kwartale mocy produkcyjnych, kontynuuje inwestycje w ich rozbudowę i przygotowuje się do poprawy koniunktury.

KBC TFI planuje uruchomić w 2010 roku kilkanaście nowych produktów


KBC TFI planuje w 2010 roku uruchomić kilkanaście nowych produktów. Obecnie KBC TFI prowadzi subskrypcję dwóch produktów, a przed końcem roku ma być utworzony jeszcze jeden fundusz. Wyniki TFI na koniec roku będą pozytywne. Towarzystwo oczekuje kontynuacji dobrej koniunktury na giełdach - poinformowali przedstawiciele KBC TFI.

Warszawa nie odda już ani grosza?


Stołeczni radni jednomyślnie zdecydowali w czwartek o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. janosikowego. Na mocy tego przepisu Warszawa co roku oddaje biedniejszym samorządom ok. 1 mld zł.

Moody's nadał rating warunkowy nowym obligacjom TVN, obniżył inne ratingi


Agencja ratignowa Moody's Investors Service nadała rating warunkowy w odniesieniu do nowych obligacji senior notes o wartości do 400 mln euro, które będą wyemitowane przez TVN Finance Corporation II AB, podał TVN w komunikacie. Jednocześnie Moody's zmienił rating korporacyjny TVN z Ba3 na B1 oraz rating w odniesieniu do istniejącej emisji 215 mln euro obligacji senior notes z Ba3 na B1. Perspektywa ratingów została zmieniona na stabilną.

Dollar Stays Down After Fed's Beige Book


The dollar pared losses against the euro and other currencies on Wednesday after the Federal Reserve's Beige Book report said consumer spending has risen, though concerns about Europe and the oil spill have grown.