WIG20 nie dał rady


WIG wyznaczył nowy rekord trwającej od lutego hossy przy wsparciu małych i średnich spółek (także mWIG jest najwyżej od upadku Lehman Brothers). Rekord nie wywołał jednak euforii.

Firma nie zapłaciła składek ZUS za pracowników i upadła? Składki należne za pracowników Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pobrać z prywatnych kont członków zarządu - taki ostateczny wyrok wydał Sąd Najwyższy. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest coraz popularniejsza wśród firm z Europy Środkowej i Wschodniej - informuje "Parkiet". Zaszły rok u Fiata był czerwony: strata koncernu za rok 2009 wyniosła 838 milionów euro. O ile sprzedaż w dziedzinie samochodów osobowych nie była zła - bo w wielu krajach napędzały ją rządowe programy wsparcia zakupu nowych pojazdów, to gorzej było w branży maszyn budowlanych i rolniczych, czy też pojazdów przemysłowych i systemów produkcyjnych.Wbrew trendom światowym, w dużych polskich przedsiębiorstwach, więcej jest zarządzających planujących zmniejszenie zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy - wynika z raportu "CEO Survey" PricewaterhouseCoopers. Internauci, którzy wymieniali pliki za pośrednictwem portalu OdSiebie.com mogą czuć się zagrożeni. Po przedstawieniu zarzutów dwóm administratorom portalu policja nie wyklucza zatrzymań także jego najaktywniejszych użytkowników - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Hideo Kojima, jeden z najsłynniejszych na świecie twórców gier video, widzi przyszłość cyfrowej rozrywki poza pudełkiem – każdym pudełkiem.

Rada Dyrektorów amerykańskiego giganta samochodowego General Motors Co. postanowiła nie sprzedawać należącego do niego niemieckiego Opla kanadyjsko-rosyjskiemu konsorcjum - poinformowano we wtorek w siedzibie koncernu w Detroit.

Białoruś spłaci dług gazowy wobec Rosji w ciągu dwóch tygodni - zapowiedział w poniedziałek białoruski wicepremier Uładzimir Siemaszko po ograniczeniu przez Gazprom dostaw gazu na Białoruś. Gazprom twierdzi jednak, że nie zamierza czekać tyle czasu. We wtorek w całej UE wchodzi w życie nowe rozporządzenie przewidujące stopniowe wycofywanie z rynku tradycyjnych, energochłonnych żarówek oraz halogenowych starego typu. Na pierwszy ogień idą tradycyjne wolframowe żarówki: od 1 września sklepy nie mogą już zamawiać żarówek mlecznych oraz czystych o mocy 100-watów. Mogą jednak wyprzedać posiadane zapasy.

CAM Media, specjalizujący się w niestandardowych kampaniach reklamowych, przewiduje, że w 2012 roku przychody grupy zwiększą się do 120 mln zł z blisko 42 mln zł w 2009 roku - poinformował prezes spółki Krzysztof Przybyłowski. Ponad 1 miliard złotych zainwestowali już ubiegłoroczni giełdowi debiutanci - wynika z analizy gazety "Parkiet". Minister skarbu podwyższył kapitał zakładowy warszawskiej spółki Bumar, dostawcy oraz eksportera uzbrojenia i sprzętu wojskowego, poprzez wniesienie do firmy 85 proc. akcji lub udziałów sześciu jednoosobowych spółek Skarbu Państwa - poinformował resort skarbu.Stopniowo poprawia się sytuacja na rynku pracy. Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach jeszcze się zmniejsza, ale coraz wolniej. Wyraźnie lepiej jest z płacami. Średnie wynagrodzenie wzrosło w lutym mocniej, niż się spodziewano. Wyniki holenderskiego banku ING gorsze od oczekiwań rynku. Bank stracił w czwartym kwartale 712 mln euro - czyli ponad dwa razy więcej niż oczekiwał rynek. Miło zaskoczył z kolei BNP Paribas. Największy bank Francji zarobił w tym czasie 1,4 mld euro - o pół mld więcej od prognoz. Sejm znowelizował w piątek ustawy regulujące rynek finansowy, które m.in. nakładają na inwestorów nowe obowiązki. Inwestorzy zwiększający swoje zaangażowanie np. w bank będą musieli informować o swoich zamiarach KNF.

Po zakończeniu poniedziałku na plusie, GPW może nadal bronić się przed spadkami


Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie dość nieoczekiwanie zakończyła się wzrostami indeksów. WIG20 zyskał 0,99 proc., kończąc dzień na poziomie 2413,23 pkt. WIG natomiast wzrósł o 0,5 proc. do 41282,57 pkt. Na plusach, chociaż już wyraźnie mniejszych, dzień zakończyły także główne amerykańskie indeksy, broniąc się przed silną przeceną, na jaką jeszcze zapowiadało się w połowie sesji. Takie zachowanie obu parkietów pozwalają z umiarkowanym optymizmem czekać na kolejne rozstrzygnięcia w...

Gangi wchodzą na giełdę


Gangi wchodzą na giełdę i próbują zarabiać pieniądze, manipulując kursami akcji - twierdzą świadkowie koronni pytani o nowe obszary działalności przestępczej. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Ale - jak zaznacza - Komisja Nadzoru Finansowego zapewnia, że obrót finansowy jest pod kontrolą.*

Polacy nie ufają kartom


Chociaż w naszych portfelach coraz więcej plastikowych kart, wciąż częściej płacimy gotówką. W ubiegłym roku Polacy użyli kart płatniczych ponad 1,2 miliarda razy – wynika z najnowszego raportu Pentora, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

UE przychodzi na odsiecz rynkom finansowym


Po spektakularnych w skali i tempie ubiegłotygodniowych spadkach giełdowych indeksów, poniedziałek przyniósł diametralny zwrot nastrojów i tendencji na parkietach.

Euro w centrum zainteresowania


Po szybkim piątkowym rajdzie byków na rynku eurodolara, sytuacja się uległa normalizacji. Presja na pokonywanie nowych maksimów już nie jest tak silna, ale należy zauważyć, że nie występuje również chęć skontrowania wzrostów. W najbliższych godzinach handlu trend wzrostowy powinien być dalej kontynuowany. Celem byków jest poziom 1,3565.

Wilbo ma umowę kredytu z BRE Bankiem wysokości do 23 mln zł


Spółka Wilbo zajmująca się przetwórstwem rybnym zawarła z BRE Bankiem umowę kredytu odnawialnego do kwoty 23 mln zł, poinformowała spółka w komunikacie.

Miesiąc dużej zmienności w notowaniach PLN


Początek ubiegłego miesiąca na rynku eurodolara rozpoczął się od konsolidacji notowań tej pary walutowej w przedziale 1,4370-1,4440.

Europa odrabia zeszłotygodniowe spadki


Przez większą część piątkowej sesji giełdy na Wall Street odnotowywały spadki, jednak silny impuls wzrostowy na zakończenie notowań wyprowadził ostatecznie indeksy ponad poziom poprzedniego zamknięcia. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,1%, S&P 500 o 0,29%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,74%.

Zacznie się polowanie na klienta!


Liczba klientów, którym Grupa Netia świadczy usługi w technologii ETTH (Ethernet To The Home) przekracza 105 tysięcy, zaś w zasięgu tych sieci znajduje się łącznie około 400 tys. gospodarstw domowych - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

NewConnect LEAD - segment dla liderów


Giełda Papierów Wartościowych tworzy specjalny segment spółek NewConnect o nazwie NewConnect Lead. Celem wyróżnienia segmentu jest promowanie najlepszych spółek z NewConnect oraz wydzielenie spółek, które mają największe szanse na przeniesienie swoich notowań na Główny Rynek warszawskiej giełdy.

Merkel: Europa stoi na rozdrożu


Europa stoi w tych dniach na rozdrożu - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, przedstawiając w Bundestagu projekt ustawy w sprawie pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji.

Na GPW debiut PZU, ale sesja zacznie się na minusie


Dzisiejsze sesja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych może zacząć się od spadków głównych indeksów, oceniają analitycy. Jednak wydarzeniem dnia będzie debiut akcji PZU.

Najszybciej na świecie rośnie jeżyna


Kanadyjska firma RIM - produkująca telefony Blackberry - jest najszybciej rozwijającą się firmą na świecie - wynika z zestawienia, które przygotował magazyn Fortune.

Ipopema podwyższyła cenę docelową dla PGNiG do 4,30 zł


Analitycy Ipopema Securities, w raporcie z 22 marca podwyższyli cenę docelową dla PGNiG do 4,30 zł z 4,10 zł i podtrzymali rekomendację "trzymaj".

Netia podwyższyła prognozę


Grupa Netii zanotowała w trzecim kwartale 2009 roku 4,2 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 18,6 mln zł straty rok wcześniej. Analitycy oczekiwali straty netto na poziomie 0,3 mln zł.

Ponad 1 miliard głodujących na świecie


Z powodu kryzysu żywnościowego i kryzysu gospodarczego ponad miliard ludzi cierpi obecnie głód na świecie, o 100 milionów więcej niż w roku poprzednim - wynika z opublikowanego w środę dorocznego raportu Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

W tym roku upadnie 1000 firm


W tym roku zbankrutować może nawet 1000 firm – przewidują eksperci cytowani przez "Rzeczpospolitą". W zeszłym roku zbankrutowało ich 691, ale większość spraw upadłościowych juz rozpoczętych znajdzie finał w tym roku.

Rozrasta się Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna


O ponad 218 ha została powiększona Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dla inwestorów przygotowano tereny w nowo powstałych podstrefach, m.in. na Mazowszu: w Przasnyszu i w Węgrowie. Strefa zajmuje ponad 1,5 tys. hektarów.

Minister ostro o pensji szefa banku


Brytyjski minister ds. biznesu Peter Mandelson w bezprecedensowy sposób skrytykował "nie dające się zaakceptować oblicze bankowości". W wypowiedzi dla sobotniego "Timesa" ocenił też wielomilionowe dochody prezesa banku Barclays Capital.

Gdzie trafi 10 tys. osób!


Na aplikacje prawnicze dostała się w zeszłym roku rekordowa liczba ponad 10 tys. osób. Jednak prawnicze korporacje robią wszystko, aby nie dopuścić ich do zawodu - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".